Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ
КОМИСИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ
19/09/2013

    Изслушване на информация от Министерството на земеделието и храните, относно:
    • Рисковете при усвояване на средствата по Програмата за развитие на селските райони 2007-2013 г. (ПРСР) и планът за действие за тяхното преодоляване;
    • 11-та нотификация на ПРСР 2007-2013 г., изпратена за одобрение;
    • Проекта на ПРСР 2014-2020 г.;
    • Усвояването на средствата по Оперативна програма за развитие на сектор „Рибарство“ 2007- 2013 г.(ОПРСР) и подготовката за следващия програмен период 2014-2020 г.
    ДО
    ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА
    НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ
    Г-Н МИХАИЛ МИКОВ


    ДОКЛАД
    НА
    КОМИСИЯТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ

    Относно: Изслушване на информация от Министерството на земеделието и храните, проведено на основание на член 107, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.

    На свое заседание, проведено на 19 септември 2013 г., Комисията по земеделието и храните изслуша информация от Министерството на земеделието и храните, относно:
    • Рисковете при усвояване на средствата по Програмата за развитие на селските райони 2007-2013 г. (ПРСР) и планът за действие за тяхното преодоляване;
    • 11-та нотификация на ПРСР 2007-2013 г., изпратена за одобрение;
    • Проекта на ПРСР 2014-2020 г.;
    • Усвояването на средствата по Оперативна програма за развитие на сектор „Рибарство“ 2007- 2013 г.(ОПРСР) и подготовката за следващия програмен период 2014-2020 г.

    Участие в заседанието взеха – от Министерството на земеделието и храните – проф. Димитър Греков – министър, г-н Явор Гечев и д-р инж. Валентина Маринова - заместник-министри, г-жа Светлана Александрова - директор на Дирекция „Развитие на селските райони” и г-жа Мая Нинова - държавен експерт в същата дирекция. От ДФ „Земеделие” (ДФЗ) – г-н Васил Грудев и.д. изпълнителен директор и г-жа Атидже Алиева. От Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури – г-н Майдън Сакаджиев - изпълнителен директор и г-жа Цветанка Палазова – директор на Дирекция „Европейски фонд за рибарство”.
    Подробна писмена информация беше предварително предоставена на народните представители.
    Основните акценти могат да бъдат обобщени както следва:
    По точка първа
    До 12 септември 2013 г. са обявени приеми по мерки с общ размер на финансовата помощ около 259 млн. евро. Осигурен е административен капацитет за обработка на заявленията. ДФ „Земеделие” следи изпълнението на сключените договори и са предприети мерки с оглед максимално усвояване на средства. Събират се данни от бенефициентите за етапа на реализация на проектите, намерения за подаване на заявка за плащане и за възникнали проблеми при реализацията на договорите. На тази база се изготвят текущи анализи и прогнози за изпълнението на сключените договори и очакваните плащания. Проследяват се договорите в риск и при необходимост се оказва съдействие на бенефициентите.
    За усвояването на средствата има два основни риска. Ако до 31 декември 2013 г. ДФЗ не успее да договори и разплати авансови плащания в размер на 50% на общините, които ще подадат заявления за подпомагане в рамките на предстоящите приеми по двете общински мерки - 321 „Основни услуги за населението и икономиката в селските райони” и 322 „Обновяване и развитие на населените места”, неусвояването може да достигне 52 млн. евро и второ, ако до 31 декември 2013 г. ДФЗ не оторизира и разплати сумите по мерките от ос 2 – 211 „Плащания на земеделски стопани за природни ограничения в планинските райони, 212 „Плащания за природни ограничения на фермери в райони, различни от планинските”, 213 "Плащания по Натура 2000“ и 214 „Агроекологични плащания”, неусвояването може да достигна 159 млн. евро.
    По точка втора
    Промените в ПРСР 2007-2013 г., предложени с 11-та нотификация са в следните няколко аспекта:
    Намаление на финансовия план на ПРСР 2007-2013 г. след отразяване на автоматичното отчисление на средства за 2010 г. в размер на 51,1 млн. евро.
    Управляващият орган предлага тези средства да бъдат отчислени от мерки 112 „Създаване на стопанства на млади фермери”, 224 „Плащания по Натура 2000 за гори”, 312 „Подкрепа за създаване и развитие на микропредприятия”, 313 „Насърчаване на туристическите дейности” и 321 „Основни услуги за икономиката и населението в селските райони”, тъй като към м. юли 2013 г. единствено по тези мерки е наличен свободен финансов ресурс, който би могъл да бъде пренасочен без да се нарушава баланса на вече договорените бюджети по останалите мерки от ПРСР.
    Прехвърляне на средства в рамките на приоритетна ос 2 на ПРСР 2007-2013 г.
    След края на кампания 2013 г. е установено, че по мерки 212 „Плащания за природни ограничения на фермери в райони, различни от планинските” и 214 „Агроекологични плащания” ще има недостиг на средства за изплащане на многогодишните финансови ангажименти поети през 2013 г., които съгласно правилото N+2 следва да бъдат изплатени до края на 2015 г. В тази връзка Управляващият орган на ПРСР предлага прехвърлянето на 17 млн. евро към бюджета на мярка 212 и 149.6 млн. евро към мярка 214.
    Средствата ще бъдат прехвърлени от следните мерки:
    211 „Плащания за природни ограничения на фермери в планински райони” – 59,6 млн. евро;
    213 „Плащания по Натура 2000” – 78,1 млн. евро;
    223 „Първоначално залесяване на неземеделски земи” – 25.2 млн. евро;
    226 „Възстановяване на горския потенциал и въвеждане на превантивни дейности” – 3.6 млн. евро.
    Разчетите показват, че след прехвърляне на тези суми, свободните бюджети по мерките ще са достатъчни за да бъдат осигурени средства за заявленията за подпомагане, които ще бъдат подадени до края на 2013 г.
    Обявяване на целеви прием на заявления за подпомагане по мярка 321 „Основни услуги за населението и икономиката в селските райони” за общини – бенефициенти по мярката за изграждане на пречиствателни съоръжения за отпадни води (ПСОВ)
    През 2009 г. по мярка 321 „Основни услуги за населението и икономиката в селските райони” са сключени договори със 14 общини за изпълнение на проекти за инвестиции в строителство/реконструкция/ рехабилитация на ВиК мрежи и съоръжения. В проектите не е включено финансирането на дейности по изграждане на съоръжения за пречистване на отпадните води до необходимото качество. По тези договори са подписани допълнителни споразумения във връзка с европейското изискване, при вече изградена канализационна мрежа да бъде осигурено подходящо пречистване на отпадните води, с оглед недопускане на точково замърсяване. Съгласно анексите ползвателите на помощта се задължават в срок до края на 2014 г. да изградят за своя сметка съоръжения за пречистване на отпадните води, като в противен случай същите ще дължат връщане на безвъзмездната финансова помощ. 14-те бенефициенти общини са изпълнили заложените дейности по одобрените проекти, но имат финансови затруднения при осигуряването на средства за изграждането на съоръженията за пречистване на отпадните води, което ще доведе до неизпълнение на договорите и общините ще трябва да възстановят получената помощ.
    В тази връзка Управляващият орган на ПРСР предлага от бюджета предвиден за наддоговаряне по мярката, да бъдат осигурени 13,1 млн. евро, с които за тези 14 общини да бъде обявен целеви прием на документи. В рамките на този прием, при наличие на идеен проект съгласно Закона за устройство на територията, тези 14 общини ще имат възможност да подадат проект за инвестиции за строителство на пречиствателни съоръжения.
    Другата промяна, която Управляващият орган на ПРСР предлага по отношение на тази мярка е в раздел „Вид на подпомаганите дейности”, като към допустимата дейност по нея - „Изграждане или рехабилитация на малка инфраструктура за управление на животинските отпадъци (само трупосъбирателни площадки)” ще се допълни „…включително специализиран транспорт”. Мотивите са свързани със специфичното предназначение на тази инфраструктура и необходимостта транспортирането на животински отпадъци да става, при спазване на санитарно-хигиенните норми.
    Изменение на мярка 223 „Първоначално залесяване на неземеделски земи” от ПРСР 2007-2013 г.
    Управляващият орган на ПРСР предлага степента на подпомагане и размерът на помощта по мярка 223 „Първоначално залесяване на неземеделски земи” да бъде изменен, тъй като от нейното стартиране не е извършвана актуализация на стандартните разходи за създаване и поддръжка при залесяване. Съответно се изменя и методологията за изчисление на тези разходи.
    По точка трета
    Към момента тече усилена подготовка на първи проект на ПРСР 2014-2020 г. Вече са готови проектите на първите най-важни части на програмата - анализ и стратегия за развитие на селските райони, които са изпратени на службите на Европейската комисия за неформални технически консултации. Междувременно стратегията се доработва, като се вземат предвид констатираните недостатъци при прилагането на програмата в настоящия програмен период. В основни линии са дефинирани най-важните нужди и приоритетите за развитие на земеделието и селските райони, които ще се финансират през следващия програмен период. Едновременно с това продължава разработването на останалите части на програмата. Разписват се мерките, разпределя се бюджета по тях, дефинират се индикатори, които ще измерват постигането на целите на програмата. Паралелната работа по различните документи позволява, при установяване на несъответствия между набелязаните приоритетни области за подпомагане и конкретните мерки, да бъдат внасяни съответните корекции, които да позволят балансиран подход в подпомагането в следващия програмен период. Прави се всичко възможно да бъде преодоляно забавянето и в най-скоро време да има готов цялостен първи вариант на ПРСР 2014-2020 г., който да бъде представен за обсъждане. Създадени са дискусионни работни групи. В екипите са включени служители от различни дирекции на Министерството на земеделието и храните, Държавен фонд „Земеделие” и външни експерти. Всички усилия ще да бъдат насочени към разработването на програма, която да позволи максимална равнопоставеност при подпомагането на различните сектори.
    По точка четвърта
    Към настоящият момент договорените средства по ОПРСР 2007-2013 г. са в размер на 174,4 млн. лв. или 88,2% от бюджета на програмата, изплатени са 66,7 млн. лв. или 33,7%. За целия период на действие получените траншове от Европейската комисия са 52,3 млн. лв.
    Оценката на проектните предложения се извършва в съкратени срокове. Въпреки това има установено забавяне в изпълнението и съответно разплащането на одобрените проекти, което може да доведе до евентуална загуба на средства, съгласно правилото N+2. Дефинираният риск към момента е в размер на близо 2 млн. лв., но са налице предпоставки, които могат да доведат до увеличаване на евентуалната загуба. В тази връзка УО на ОПРСР е изготвил план за действие, в който се предвиждат мерки за ускоряване одобрението и разплащането на проектите, идентифицират се рискови проекти, засилва се взаимодействието между Националния гаранционен фонд и УО, прави се преглед и актуализация на нормативната база, и на процедурите за работа.
    Във връзка с подготовката на програмните документи за развитието на сектор „Рибарство“ в периода 2014-2020 г., са изготвени работни варианти на Многогодишен национален стратегически план за аквакултурите в България (2014-2020), SWOT анализ на Програмата за морско дело и рибарство (2014-2020), както и нейния първи работен вариант. Всички документи се разработват съвместно със заинтересованите страни в сектора.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    ПРОФ. СВЕТЛА БЪЧВАРОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума