КОМИСИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ
27/11/2013
Изслушване на информация от Изпълнителната агенция по лозата и виното (ИАЛВ) относно Националната програмата за подпомагане на лозаро-винарския сектор на България за винарските 2014 – 2018 г.
ДО
ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА
НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ
Г-Н МИХАИЛ МИКОВ
ДОКЛАД
НА
КОМИСИЯТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ
Относно: Изслушване на информация от Министерството на земеделието и храните, проведено на основание на член 107, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
На свое заседание, проведено на 27 ноември 2013 г., Комисията по земеделието и храните изслуша информация от Изпълнителната агенция по лозата и виното (ИАЛВ) относно Националната програмата за подпомагане на лозаро-винарския сектор на България за винарските 2014 – 2018 г.
Участие в заседанието взеха – от Министерството на земеделието и храните – д-р инж. Валентина Маринова – зам.-министър, г-жа Марияна Николова - директор на Дирекция „Правно-нормативни дейности”, г-жа Евгения Митрова - директор на Дирекция „Растениевъдство” и г-н Милен Кръстев - старши експерт в Дирекция „Развитие на селските райони”. От ИАЛВ – г-н Красимир Коев - изпълнителен директор.
Националната програмата за подпомагане на лозаро-винарския сектор на България за винарските 2014 – 2018 г. беше представена от г-н Коев, който обясни, че програмата е вече одобрена от Европейската комисия и е с общ бюджет 133 810 хил. евро. Разработена е съвместно с междупрофесионалните организации в лозаро-винарския сектор, Държавен фонд „Земеделие” и ИАЛВ, като официален контролен орган на министъра на земеделието и храните и администратор на мерките за подпомагане в сектора.
При анализа на изпълнението на програмата през предходния период 2009 – 2013 г. е отчетена сериозна подкрепа за Мярка „Преструктуриране и конверсия на винени лозя” и слаб интерес към останалите мерки за подпомагане. В програмния период 2009 – 2013 г. Мярка „Инвестиции” не е била включена предвид алтернативата за подпомагане по линия на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР). Отчетен е труден достъп на винопроизводителите до бързо финансиране на някои инвестиции, тъй като достъп са имали всякакъв тип предприятия от хранително-вкусовата промишленост и такива, преработващи селскостопански и горски продукти (млекопреработвателни, месопреработвателни, мелничарски, за преработка на технически и маслодайни култури, и др.).
През предстоящия период следва да бъде направено ясно разграничение между Националната програма за подпомагане на лозаро-винарския и ПРСР.
В програмата ще бъдат включени следните мерки за подпомагане:
Мярка „Популяризиране“
С мярката се цели увеличаване на пазарите на вина с произход от България в трети страни, чрез въвеждане на система от мерки, насърчаващи търсенето на качествени вина. Мярката е приложима за вина със защитено наименование за произход (ЗНП), защитено географско указание (ЗГУ) или за сортови вина без ЗНП/ЗГУ.
Допустимите кандидати ще бъдат частни дружества; професионални организации; организации на производители и междупрофесионални организации, както и държавни органи и институции, чиято дейност е свързана с насърчаване на бизнеса. С предимство ще се ползват средни, малки и микропредприятия, нови кандидати, които не са получавали финансова помощ в предходния период и кандидати, насочени към нова трета страна, за която не е получавано подпомагане в предходния период.
Делът на националното съфинансиране по мярката не може да надвишава 30 % от разходите, отговарящи на условията за финансиране. Кандидатите ще участват във финансирането на предложените програми с не по-малко от 20 % от действителните разходи.
Мярка „Преструктуриране и конверсия на лозя“
Допустими за подпомагане дейности са:
1. Конверсия на сортовия състав на насаждението със сортове, класифицирани за съответните лозарски райони на страната чрез:
1.1. презасаждане без промяна на местонахождението на лозята;
1.2. присаждане.
2. Преструктуриране на лозята чрез:
2.1. презасаждане с промяна на местонахождението на лозята;
2.2. засаждане с права от Националния резерв.
3. Подобряване на техниките за управление на лозята чрез:
3.1. смяна на формировката със смяна на подпорната конструкция;
3.2. изграждане на подпорна конструкция на съществуващи лозови насаждения, включително новосъздадени;
3.3. смяна на подпорна конструкция на съществуващи лозови насаждения;
3.4. изграждане на съоръжения за борба с ерозията в следните форми:
- изграждане на противоерозионна агротехника (оттоко-задържащи или оттоко-отвеждащи бразди и/или колектори, затревени или не);
- изграждане на подземни колектори за дренаж (отводняване);
- изграждане на шахти и канали за отводняване (изграждане, почистване и оформяне на изкопи за траншеи за дренажните тръби, полагане на дренажни тръби);
- изграждане или реконструкция на тераси.
3.5. изграждане на хидромелиоративни съоръжения - системи за капково напояване.
Максималният размер на финансовата помощ е до 75 % от стойността на действителните разходи за изпълнение на всяка конкретно определена дейност на база определени пределни цени. Авансовите плащания са в размер до 80 % от договорираната финансова помощ. Разликата се изплаща след изпълнение на инвестицията и извършване на документални проверки и проверки на място.
Мярка „Събиране на реколтата на зелено“
Допустима за подпомагане дейност е резитба на зелено чрез пълно отстраняване на зелени, все още неузрели гроздове.
Подпомагането на производителите е чрез парично обезщетение с фиксиран размер на хектар, което не надхвърля 50 % от сумата на преките разходи за отстраняване на гроздовете и от загубата на приходи, произтичаща от прилагането на мярката.
Целта е повишаване на конкурентоспособността на производителите на винено грозде и насърчаване на отговорен подход към кризисни ситуации чрез приспособяване на производството.
Мярка „Инвестиции в предприятия“
Целта на прилагането на мярката е да се поддържат положителни темпове на растеж на производството и продажбите на качествени вина и на био-вино, при съществуващото ниво на конкуренция на световния пазар.
Допустими за подпомагане ще са инвестиции за производство на лозаро-винарски продукти – изграждане, придобиване или подобрения на недвижима собственост за контрол на температурата и на инфраструктурата на избеното помещение; закупуване на нови машини и оборудване, и общи разходи за предпроектни проучвания, придобиване на патентни права, лицензи и др. Подпомагане няма да се предоставя на предприятие в затруднение. Допустими кандидати ще бъдат винопроизводители, вписани в лозарския регистър.
Максималният размер на финансовата помощ е до 50 % от стойността на действителните разходи за изпълнение на всяка конкретно определена дейност. Авансови плащания и държавна помощ не се предвиждат.
В последвалата дискусия участие взеха н.п. проф. Методи Теохаров, Румен Йончев, Владимир Иванов и проф. Светла Бъчварова.
Основните акценти бяха следните:
В предишния период на действие на програмата усвояването по нея е 70 %. Изпълнителната агенция по лозата и виното е приемала целогодишно заявления, с изключение на периода 1-31 август. За предстоящия период приема на документи отново ще бъде целогодишен за мерките „Популяризиране“, „Преструктуриране и конверсия на лозя“ и „Събиране на реколтата на зелено“. По отношение на мярка „Инвестиции в предприятия“ все още се провеждат консултации с ръководството на ДФ „Земеделие“ и предстои да бъде взето решение, но най-вероятно приемите ще бъдат на прозорци, предвид по-сложната процедура по одобряване на разходите от гледна точка на техническите спецификации на машините и оборудването. Ще се търси възможност прозорците за прием да са максимално дълги, така че периодите, в който няма да бъдат приемани документи да бъдат сведени до минимум и бенефициентите да бъдат максимално облекчени.
За сега не се предвижда преструктуриране на ИАЛВ, но ако това стане прилагането на програмата ще трябва да спре до ново оторизиране на контролния орган и до въвеждането на съответните изисквания в националното законодателство.
С приемането на хоризонталния регламент за финансирането, управлението и мониторинга на общата селскостопанска политика в програмата ще бъдат въведени още две мерки - за популяризиране на български вина в страните от Европейския съюз и за иновации.
Към момента България е свела до минимум риска от неправомерно усвояване на средства по програмата (риска е сведен до 5 %, при допустим 10 %). От 4 години страната ни не е имала одит от ЕК, тъй като стриктно спазва всички изисквания.
Народните представители дадоха висока оценка на програмата и изразиха надежда наредбата за условията и реда за предоставяне на финансова помощ по програмата и правилата за точния обхват и за размер на предоставяната помощ да бъдат изготвени в срок, за да има възможност програмата да заработи навреме.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ПРОФ. СВЕТЛА БЪЧВАРОВА