КОМИСИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ
26/03/2014
Изслушване на информация от Министерството на земеделието и храните, проведено на основание на член 107, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
ДО
ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА
НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ
Г-Н МИХАИЛ МИКОВ
ДОКЛАД
НА
КОМИСИЯТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ
Относно: Изслушване на информация от Министерството на земеделието и храните, проведено на основание на член 107, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
На свое заседание, проведено на 26 март 2014 г., Комисията по земеделието и храните изслуша информация от Министерството на земеделието и храните, относно:
• работен проект на Програма за морско дело и рибарство (2014-2020);
• усвояване на средствата и приключване на Оперативна програма за развитие на сектор „Рибарство” 2007-2013 г. (ОПРСР).
Участие в заседанието взеха – от Министерството на земеделието и храните – д-р инж. Валентина Маринова – зам.-министър, от Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури – г-жа Миглена Георгиева – зам.-изпълнителен директор, г-жа Цветанка Палазова и г-жа Анна Благоева – директори на дирекции.
Подробна писмена информация беше предварително предоставена на народните представители. Пълният текст на работният проект на новата програма е достъпен на интернет страницата на програмата – http://oprsr.government.bg.
В дискусията участие взеха н.п. Владимир Иванов, проф. Методи Теохаров, Пенко Атанасов, Спас Панчев, Десислава Танева, Петър Якимов, и проф. Светла Бъчварова.
Основните акценти могат да бъдат обобщени както следва:
По точка първа
Програма за морско дело и рибарство (ПМДР) за програмен период 2014-2020 г. е в процес на разработване. Тя ще бъде финансирана от Европейския фонд за морско дело и рибарство (ЕФМДР). Към момента е изготвен работен вариант, в който са описани конкретните мерки. Текстовете се основават на предложението за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно Европейския фонд за морско дело и рибарство. След окончателното приемане на регламента, което се очаква до средата на 2014 г., е възможно да настъпят изменения в така предложения проект на ПМДР (2014-2020). Все още няма и крайно решение относно финансовата рамка за следващите 7 години, така че решението за разпределението на средствата по мерки предстои. Очаква се това да стане в началото на м. април. Има основания да се смята, че параметрите на подпомагане ще бъдат запазени в следващия програмен период.
Предвидените мерки с допустимите по тях инвестиции и допустимите за подпомагане бенефициенти бяха представени в сравнение с действащата програма. Изцяло новите мерки, които са без аналог в действащата програма са следните:
Мярка „Опазване и възстановяване на морското биологично разнообразие и екосистеми“. Допустими за подпомагане дейности: събиране на отпадъци в морето от рибарите; изграждане, монтаж или осъвременяване на съоръжения, целящи опазване и развитие на морската флора и фауна; подготовка на планове за опазване и управление на свързани с риболова дейности, на обекти по „Натура 2000“ и на защитени територии; управление, възстановяване и наблюдение на обекти по „Натура 2000“, на морски защитени територии и прилагане на мерки за пространствена защита и дейности, насочени към поддържане и подобряване на биологичното разнообразие и екосистемните услуги. Допустимите за подпомагане бенефициенти ще са научни или технически органи; публично-правни органи; регистрирани по Търговския закон или Закона за кооперациите физически или юридически лица, развиващи дейност в сектор рибарство; рибарски организации или други колективни бенефициенти; неправителствени организации.
Мярка „Застраховане на продукцията от аквакултури“. Ще се подпомага застраховане на запасите от аквакултури, което ще обхваща загуби, причинени от бедствия, неблагоприятни климатични явления, внезапни промени в качеството на водата, болести по аквакултурите и др. Допустимите за подпомагане бенефициенти са регистрирани по Търговския закон или Закона за кооперациите физически или юридически лица, извършващи дейност в сектор аквакултура.
По ос „Съпътстващи мерки за общата политика в областта на рибарството при споделено управление“ има също две нови мерки – мярка „Контрол и правоприлагане” и мярка „Събиране на данни”.
Във връзка с настояване от страна на народните представители да бъде направен анализ на състоянието на сектора, с неговите силни и слаби страни, и неговия икономически потенциал, беше отговорено, че в хода на подготовката на програмните документи подобен анализ е разработен съвместно със заинтересованите страни. Този анализ се съдържа в Многогодишния национален стратегически план за аквакултурите в България (2014-2020) и в SWOT анализа на Програмата за морско дело и рибарство (2014-2020). И двата документа ще бъдат предоставени на вниманието на народните представители.
По отношение на мярка „Иновации в рибарството“ беше отправена препоръка средствата по тази мярка да бъдат насочени предимно към научната общност, която има необходимия капацитет за разработване на иновации именно в сектора, каквито са научните институти от Селскостопанската академия.
По точка втора
Към настоящият момент договорените средства по ОПРСР 2007-2013 г. са в размер на 80,78 % от бюджета на програмата, а изплатените – 35,79 %. Според анализа на сключените договори би следвало през 2014 г. и 2015 г. да бъдат подадени заявки за плащане и да бъдат разплатени проекти на обща стойност за още около 34%, т.е. или общо до края на периода, процента на усвояемост би следвало да достигне 69% - 70% от общия бюджет. Следва обаче да се предвиди нарастващия процент на анулирани договори, дължащ се основно на невъзможността на бенефициентите да осигурят финансов ресурс за съфинансиране и изпълнение на своите проекти. В тази връзка и с цел точно определяне на нуждата от договаряне над бюджета, размерът на прогнозно усвоимите средства следва да се намали с процента на анулираните договори, който е около 11%. В този смисъл средствата, които вероятно ще бъдат усвоени ще са около 60% от бюджета на програмата.
Автоматично отписване на средства, съгласно правилото N+2:
Съгласно финансовия план през 2014 г. следва да бъдат усвоени средства в размер на 27,29 млн. лв. от ЕФР, а да бъдат изплатени 32,96 млн. лв. Освен това връщането на последната прехвърлена вноска от капитала на Националния гаранционен фонд обратно в програмата увеличава размера на средствата, които следва да бъдат сертифицирани през годината с 14,30 млн. лв. В тази връзка рискът от загуба е в размер на 8,63 млн.лв. Освен това през м. ноември и м. декември 2014 г. има проекти на стойност около 2,52 млн. лв. от ЕФР, чиито крайни срокове за изпълнение изтичат. В случай че не всички подадат заявки за плащане преди 15 ноември 2014 г. и сумите не бъдат сертифицирани, прогнозната загуба ще се увеличи на 11,15 млн. лв. от ЕФР.
В момента е изготвено предложение за промяна на финансовия план на ОПРСР, което е изпратено на ЕК. След приключване на процедурата по съгласуване ще бъде изготвено предложение за актуализация, което ще позволи прехвърлянето на средства за финансиране на проекти по мерки с голям интерес. Недостиг на средства има основно по мерки 2.1 Производствени инвестиции в аквакултурата и 2.6 Инвестиции в преработка и маркетинг на продукти от риболов и аквакултура. Освен това има известен недостиг и по мярка 3.3 Инвестиции за реконструкция и модернизация на рибарски пристанища, места за разтоварване и закрити лодкостоянки. По нея трябва да се осигурят още около 2,7 млн. лв., за да бъде сключен договор с община Поморие.
Освен предложението за промяна на финансовия план е изготвен нов план за действие включващ още: мерки за прекратяване на практиката за сключване на анекси за удължаване сроковете за изпълнение по договорите; регулярни срещи с бенефициентите за идентифициране на рискови проекти и оказване на помощ за заявяване на извършени разходи; повторно стартиране на мярка 1.1 „Публична помощ за постоянно прекратяване на риболовна дейност”; ускоряване одобрението и разплащането на проектите и съкращаване на сроковете за разплащане на проекти на не повече от 2 месеца и др. Освен това от една година по новите договори, които се подписват е въведена клауза, че в 3-месечен срок бенефициентите са длъжни да предоставят потвърждение, че разполагат с пълния размер на необходимия финансов ресурс за тяхното изпълнение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ПРОФ. СВЕТЛА БЪЧВАРОВА