КОМИСИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ
18/06/2014 първо гласуване
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Селскостопанската академия, № 454-01-55, внесен от проф. Светла Бъчварова и гр.н.пр. на 4 юни 2014 г.
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по земеделието и храните
ДОКЛАД
за
първо гласуване
НА КОМИСИЯТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ
ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Селскостопанската академия, № 454-01-55, внесен от проф. Светла Бъчварова и гр.н.пр. на 4 юни 2014 г.
Комисията по земеделието и храните проведе заседание на 18 юни 2014 г., на което обсъди повторно законопроект за изменение и допълнение на Закона за Селскостопанската академия, № 454-01-55, внесен проф. Светла Бъчварова и гр.н.пр. на 4 юни 2014 г.
В работата на комисията участие взеха – от Министерството на земеделието и храните – д-р инж. Валентина Маринова – заместник-министър и г-жа Марияна Николова – директор на Дирекция „Правно-нормативни дейности“. От Селскостопанската академия – доц. д-р Христо Бозуков – председател, проф. д-р Лазар Козелов – зам.-председател, проф. Валентин Бъчваров – главен научен секретар и г-жа Надежда Бончева – юрист.
Законопроектът с мотивите към него беше представен от проф. Светла Бъчварова.
Със законопроекта се предлагат две основни групи промени, с които се въвежда автономност в управлението и автономност на финансирането на Селскостопанската академия, като същевременно се разширява обхватът на дейностите, които могат да изпълняват научните институти и опитните станции – държавни предприятия.
По отношение на финансовата автономност е предвидено академията да стане първостепенен разпоредител с бюджетни кредити. Разширен е обхватът на възможните източници на приходи, каквито са собствените приходи от стопанската дейност на институтите и приходи, получени по линия на европейско финансиране от фондове и програми за наука на ЕС. Подробно са разписани направленията за изразходване на средствата и се въвежда изискване академията ежегодно да представя годишен отчет за дейността си в Народното събрание.
Освен това се дава възможност Селскостопанската академия да сключва договори с държавни институции и частни организации за съвместна, целево финансирана, образователна, квалификационна и научна дейност.
Другата група промени е свързана с въвеждането на академична автономност на академията. Предлага се тя да осъществява своята дейност въз основа на устав. Предвижда се досегашният ред за назначаване на председателя да бъде променен и изборът да става от общо събрание на академичния състав. Подробно са разписани правомощията на общото събрание, на управителния съвет и на председателя. Въвежда се ограничение на броя на мандатите на председателя, на членовете на управителния съвет и на директорите на научните институти в състава на академията. Специфичният предмет на дейност на отделните научни институти, и на опитните станции и експерименталните бази ще се определят от устава.
Предлага се също така Държавно предприятие „Система за агропазарна информация САПИ“ към Селскостопанската академия да бъде прекратено.
По законопроекта е постъпило писмено становище от Министерството на финансите, което препоръчва Селскостопанска академия да има автономен бюджет – част от консолидираната фискална програма, извън държавния бюджет, по аналогия с Българска академия на науките. Конкретните предложения ще бъдат отразени между първо и второ четене на законопроекта.
В подкрепа на законопроекта е постъпило становище от Министерството на земеделието и храните също с конкретни бележки и предложения, които ще бъдат разгледани между първо и второ четене.
Постъпило е становище и от Федерацията на независимите синдикати от земеделието в подкрепа на законопроекта.
В двете последователни дискусии взеха участие народните представители Цвета Караянчева, Пенко Атанасов, Тунджай Наимов, Георги Андонов, проф. Методи Теохаров и проф. Светла Бъчварова.
От името на ПГ на ПП ГЕРБ заявиха, че няма да подкрепят законопроекта, тъй като считат, че подобна промяна следва да бъде предприета след по-задълбочена и широка дискусия. Освен това беше изразено съмнение доколко удачен е предложеният модел на пълна автономност на управлението на академията и вероятността той доведе до конфликт между нейното ръководство и Министерството на земеделието и храните, особено предвид това, че държавната политика в областта на селското стопанство се определя от министъра на земеделието и храните.
От Коалиция за България всички становища бяха в подкрепа на законопроекта. Беше изтъкнато, че предложените промени ще позволят стабилизиране на академията и подобряване на модела на финансиране, тъй като ще дадат възможност на академията да управлява собствените си приходи и тези от международни договори и европейско финансиране. Това, от своя страна, ще доведе до увеличаване на средствата за научни изследвания и иновации, на конкуренцията и на мотивацията за създаване на качествен продукт, който да спомага за развитието на аграрния сектор и не на последно място ще се даде възможност на работещите да получават възнаграждение, съразмерно на положения труд.
Също така беше припомнено, че предложените промени са в резултат на продължителна работа, съвместно с представители на Селскостопанска академия и имат пълната подкрепа на работещите в системата.
В заключение беше изразена готовност всички отправени забележки да бъдат внимателно обсъдени между първо и второ четене на законопроекта.
След проведените разисквания Комисията по земеделието и храните с 11 гласа “за”, 7 гласа “против” и 1 глас “въздържали се” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за Селскостопанската академия, № 454-01-55, внесен проф. Светла Бъчварова и гр.н.пр. на 4 юни 2014 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ПРОФ. СВЕТЛА БЪЧВАРОВА