КОМИСИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ
25/06/2014
Изслушване на информация от „Напоителни системи” ЕАД за изпълнението на основните параметри от оздравителната програма на дружеството.
ДО
ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА
НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ
Г-Н МИХАИЛ МИКОВ
ДОКЛАД
НА
КОМИСИЯТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ
Относно: Изслушване на информация от Министерството на земеделието и храните, проведено на основание на член 107, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
Комисията по земеделието и храните проведe заседание на 25 юни 2014 г., на което изслуша информация от „Напоителни системи” ЕАД за изпълнението на основните параметри от оздравителната програма на дружеството.
В работата на комисията от Министерството на земеделието и храните взеха участие – г-жа Ася Стоянова – главен секретар, г-жа Марияна Николова - директор на Дирекция „Правно-нормативни дейности” и г-н Георги Стоянов – директор на Дирекция „Търговски дружества и държавно участие”. От „Напоителни системи” ЕАД участие взеха – г-н Димитър Методиев - изпълнителен директор, г-н Божидар Василев – председател на борда на директорите и г-жа Наталия Жабленска – финансов директор.
Подробна писмена информация беше предварително предоставена на народните представители и представена от г-н Методиев. Основните акценти от предоставената информация и последвалата дискусия могат да бъдат обобщени както следва:
В изпълнение на § 3 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за водите на „Напоителни системи” ЕАД са предоставени авансови средства за 2014 г. в размер на 15 млн. лв., с които са погасени задължения на дружеството към НАП, просрочен банков кредит, запори по изпълнителни дела, заплати за 4 месеца, ел. енергия и горива. Все още дружеството не е получило средствата по § 2 от Преходните и заключителни разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Закона за водите, представляващи компенсация за несправедливо понесена финансова тежест от „Напоителни системи” ЕАД за извършване на обществени услуги за защита от вредното въздействие на водите (ОПВВВ) за периода 2011–2013 г. Тези средства са в размер на 19 774 704 лв. Това поставя дружеството в тежко състояние.
Остават неплатени получени заеми в размер на 6,8 млн. лв. от държавните горски предприятия, както и над 6 млн. лв. натрупани стари задължения към търговски контрагенти, по част от които се водят съдебни дела и са наложени поредица от запори. Натрупват се и текущи задължения. Към 19 юни 2014 г. задълженията на дружеството са в размер на 16,8 млн. лв. и включват задължения към НАП, по заеми от държавните предприятия (ДП), към персонала, за местни данъци и такси, задължения към контрагенти, в т.ч. към енергоразпределителните дружества и за горива. Непрекъснато постъпват запори по загубени дела и банковите сметки на дружеството са блокирани.
Годишният финансов отчет за 2013 г. на „Напоителни системи” ЕАД показва загуба в размер на 14 287 хил. лв. Одиторът отбелязва, че компенсацията по § 2 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за водите не е уредена в посочения срок и няма сигурност, че сумите ще бъдат възстановени на дружеството. Средствата от напояване през отчетната година са отклонявани за дейностите по ОПВВВ, което е довело до намаляване на приходите от напояване с 23 %. Освен това има вероятност да не бъдат събрани просрочени вземания над 1-на година в размер на 3 276 хил. лв., както и стари съдебни вземания от контрагенти в несъстоятелност. Начислени са също така провизии за неустойки в размер на 1 793 хил. лв. по договори, които няма да бъдат изпълнени и по съдебни решения, влезли в сила след датата на отчета, но касаещи отчетния период. Неизпълнени са борсови договори за предаване на скрап и дървесина, като размерът на неустойките възлиза на 1 225 хил. лв.
От дирекция „Вътрешен одит” на Министерството на земеделието и храните е изпълнен одитен ангажимент за оценка надеждността на финансовата отчетност и спазване принципите за добро финансово управление на „Напоителни системи” ЕАД, в който е направен извод, че въведената система на отчетност в дружеството на извършените разходи по ОПВВВ е ефективна, но е потвърдил констатацията за манипулирания финансов резултат за 2012 г.
Усилията на ръководството на дружеството са насочени към към овладяване на ликвидната криза и към това да не се допусне спиране на работата, предвид възможните тежки последици за обществото.
Предприети са мерки за ограничаване на разходите, в т.ч.: разходи над 1000 лв. се извършват след одобрение от изпълнителния директор; предприети са мерки за стриктно спазване на ЗОП, предвид открити нарушения за предходни периоди и наложена санкция в размер на 15 хил. лв.; направен е преглед на щатното разписание и др.
Провеждат се срещи с контрагенти за разсрочване на задълженията. Предприети са и мерки за спешно събиране на вземанията, като вземанията на дружеството са намалени от 14 млн. лв. на 6.8 млн. лв., а задълженията към контрагенти са намалени от 12 млн. лв. на 6 млн. лв. Сключен е анекс към договора с Търговска банка „Д” АД, според който наказателната лихва за просрочие няма да се прилага. Управителният съвет на Държавен фонд „Земеделие” е въвел изискване при отпускането на субсидии за напояване освен договор с „Напоителни системи” ЕАД земеделските производители да прилагат и уверение за липса на задължения към дружеството.
Актуализирани са инвестиционни предложения от 2012 г. за финансиране по мярка 125 „Подобряване и развитие на инфраструктура, свързана с развитието и адаптирането на земеделието” по ПРСР 2007-2013 г. Представени са и 12 линейни инфраструктурни хидромелиоративни обекта с очаквана строителна стойност 185 млн. лв., с които дружеството да кандидатства още през изтичащия програмен период. Предстои подготовка на инвестиционни предложения с бързооборотни проекти за реконструкция и модернизация на напоителни помпени станции и съпътстващо оборудване по линия на Гаранционния фонд към ПРСР 2007-2013 г.
Продължават усилията за регистриране на „Напоителни системи” ЕАД като ВиК оператор от ДКЕВР. Енергийният регулатор счита, че в приложното поле на Закона за регулиране на водоснабдителните и канализационните услуги (ЗРВКУ) попадат само дейностите за доставяне на вода на ВиК оператори. Според тях всички останали дейности, свързани с доставяне на вода за стопански потребители за промишлени нужди, рибарници, ВЕЦ и други представляват нерегулирана дейност и следва да отпаднат от представения бизнес план дружеството. В тази връзка е подадена жалба до Върховния административен съд с искане да се отменят като незаконосъобразни решенията на ДКЕВР. Въпреки съдебния спор дружеството е представило исканите от ДКЕВР корекции. Забавянето на регистрацията като ВиК оператор, несъобразените с реалната себестойност на доставяната вода цени и невъзможността междувременно дружеството да договаря увеличения на цените е причина да се реализират с 8 млн. лв. по-малко приходи годишно.
Следващия сериозен проблем е свързан с формирането на таксите за водовземане, плащани от „Напоителни системи” ЕАД на Министерството на околната среда и водите. До 2013 г. таксите са били по действително актувани водни маси към крайните потребители. Новите изисквания са таксите да се формират по отнетия обем вода констатиран от измервателни устройства или на база количествата вода по разрешителните за водовземане. Монтираните водомерни устройства в клоновете на „Напоителни системи” ЕАД са малко на брой, неизправни или неотговарящи на нормативните изисквания. Освен това загубите в каналите до крайните потребители са огромни и промяната ще доведе до шесткратно увеличение на плащаните суми, което е непосилно за дружеството. Новият размер на таксите ще доведе до увеличаване на цената на вода за напояване с 20 %, което би се отразило изключително негативно върху поливното земеделие в страната. От „Напоителни системи” ЕАД е направено предложение да се запази старият начин на формиране на посочените такси.
При критичното финансово състояние на дружеството не е направена необходимата подготовка за поливния сезон, което предполага недостатъчни приходи от доставката на вода за напояване. Липсват средства и време за почистване на канали, подготовка, възстановяване и привеждане на съоръженията в годно за експлоатация състояние. Липсата на условия за напояване ще предизвика загуби за цялото поливно земеделие в страната, а за „Напоителни системи” ЕАД – искове за щети и пропуснати ползи. Немислими са мерките за подмяна на енергоемките съоръжения и поставяне на измервателни уреди.
Липсват средства за завеждане на съдебни дела за събиране на стари вземания. Липсват средства и за уреждане на документи за собственост и за повишаване ефективността и ефикасността от използването на дълготрайните активи.
Най–същественият проблем за на дружеството е липсата на средства за изпълнението на сключения договор дейности по ОПВВВ. Преминалите високи води в последните месеци в по-голяма част от районите са проведени безпроблемно, но в резултат на валежите съоръженията аварират лавинообразно и излизат от експлоатационен режим, а не могат да бъдат ремонтирани своевременно поради липса на средства. Получават се сигнали за спешна необходимост от възстановяване на разрушени участъци, от осигуряване проводимостта на предпазни диги и корекции на реки, но липсват финансови средства.
Към момента е започнала работа по част от дейностите за ОПВВВ свързани главно с поддръжка, експлоатация и дребни ремонтни работи. Няма възможност да бъдат плащани най-приоритетни разходи като материали, горива, ел. енергия и др.
В връзка с гореизложеното, в спешен порядък е необходимо на дружеството да бъдат изплатени средствата, представляващи компенсация за несправедливо понесена финансова тежест в размер на 19 774 704 лв. В противен случай „Напоителни системи” ЕАД ще бъде изправено пред опасността от блокиране на оперативната дейност и липса на възможност за своевременната реакция и възможност за възникване на бедствия и щети с размери многократно превишаващи средствата, необходими за нормалната дейност по поддръжката и експлоатацията на обектите за защита от вредното въздействие на водите.
В тази връзка в от дружеството призоваха народните представители за съдействие да бъдат осигурени средствата необходими за изпълнение на дейностите по защита от вредното въздействие на водите.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ПРОФ. СВЕТЛА БЪЧВАРОВА