КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА
П Р О Т О К О Л
На 13 март 2014 г. се проведе редовно заседание на Комисията по образованието и науката при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Разглеждане на законопроект за ратифициране на Споразумението между правителството на Република България и Европейската организация за разработване на метеорологични спътници (EUMETSAT), относно присъединяването на Република България към Конвенцията за учредяването на Европейската организация за разработване на метеорологични спътници (EUMETSAT) и свързаните ред и условия, на Конвенцията за учредяване на Европейската организация за разработване на метеорологични спътници (EUMETSAT) и на Протокола за привилегиите и имунитетите на Европейската организация за разработване на метеорологични спътници (EUMETSAT), № 402 – 02 – 3, внесен от Министерски съвет на 28.02.2014 г.,
2. Разни.
На заседанието присъстваха: Иван Кръстев – заместник-министър на образованието и науката, доц. Георги Корчев – директор на НИМХ (Национален институт по метрология и хидрология) към БАН, Георги Хаджийски – парламентарен секретар на Министерството на образованието и науката.
Заседанието беше открито в 11,35 часа и ръководено от Ваня Добрева – председател на Комисията по образованието и науката.
ПРЕДС. ВАНЯ ДОБРЕВА: Уважаеми колеги и гости! Имаме необходимия кворум. Откривам заседанието на Комисията по образованието и науката.
Предлагам днешното заседание да протече при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Разглеждане на законопроект за ратифициране на Споразумението между правителството на Република България и Европейската организация за разработване на метеорологични спътници (EUMETSAT), относно присъединяването на Република България към Конвенцията за учредяването на Европейската организация за разработване на метеорологични спътници (EUMETSAT) и свързаните ред и условия, на Конвенцията за учредяване на Европейската организация за разработване на метеорологични спътници (EUMETSAT) и на Протокола за привилегиите и имунитетите на Европейската организация за разработване на метеорологични спътници (EUMETSAT), № 402 – 02 – 3, внесен от Министерски съвет на 28.02.2014 г.
2. Разни.
Доколкото разбирам, парламентарната група на ГЕРБ прие дневния ред.
Други предложения за дневния ред? – Не виждам.
Който е съгласен с така предложения дневен ред, моля да гласува.
Гласували: за 18, против и въздържали се няма.
Приема се единодушно.
Започваме с първа точка от дневния ред:
Разглеждане на законопроект за ратифициране на Споразумението между правителството на Република България и Европейската организация за разработване на метеорологични спътници (EUMETSAT), № 402-02-3, внесен от Министерския съвет на 28.02.2014 г.
Разрешете ми да дам думата на заместник-министър Иван Кръстев, за да представи законопроекта на Министерския съвет.
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ИВАН КРЪСТЕВ: Благодаря Ви, госпожо председател. Уважаема проф. Добрева, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми доц. Корчев! За мене е искрено удоволствие да информирам Комисията по образованието и науката за това, че след 9 години усилия на няколко български правителства, на 26 ноември 2013 г. в град Дармщадт, Федерална Република Германия беше подписано Споразумението за присъединяването на Република България към инициативата EUMETSAT в качеството й на пълноправен член.
Много са и аз съм уверен, че всеки един от вас, запознавайки се с проекта на Закон за ратификация на Споразумението, е видял в мотивите широкия кръг от ползи, които българската научна и академична общност, но не само тя, българските държавни институции в различни сфери на обществения живот ще получат като полза от пълноправното членство на Република България в EUMETSAT.
Разбира се, тези ползи са свързани и с ангажимент от страна на държавата членка. Но в хода на преговорния процес успяхме да постигнем и споразумение, съгласно което встъпителната вноска от страна на Република България беше разсрочена в рамките на три години.
В крайна сметка, Република България, считано от тази година ще може ефективно да се възползва от всички преимущества на членството в организацията, а реално натоварването за държавния бюджет ще бъде разсрочено във времето, което е допълнително предимство за нас.
Уважаеми дами и господа! С оглед важността на тази инициатива, с оглед на широкия кръг от ползи не само в настоящия момент, но и в бъдеще, от гледна точка на перспективни изследвания и перспективни технологии, се обръщам към вас да подкрепите проекта на Закона за ратификация на Споразумението.
ПРЕДС. ВАНЯ ДОБРЕВА: Благодаря на господин заместник-министър Кръстев.
Доц. Корчев, имате думата, преди да дам думата на колегите народни представители. Заповядайте.
ДОЦ. ГЕОРГИ КОРЧЕВ: Аз благодаря, госпожо председател. Уважаеми господа народни представители, уважаеми господин Кръстев, дами и господа! Мога да кажа, че това е едно от най-значимите събития в 124-годишната история на Българската хидрометеорологична служба. Девет години чакахме този момент. Защо?
Няма метеорологична служба в света, която да може да работи без спътникова информация. Нашите ежедневни прогнози, нашите системи за ранно предупреждение, за опасни и особено опасни явления от хидрометеорологичен характер са базирани изцяло на спътникова информация.
Ако мога да обобщя с няколко думи, членството на България в EUMETSAT ще има съществена роля – това, което ние виждаме – в ежедневната прогностична дейност, а също така и в превенцията на природни бедствия от хидрометеорологичен характер, щетите от които възлизат на милиони.
Ако имате други въпроси, мога да отговарям.
ПРЕДС. ВАНЯ ДОБРЕВА: Благодаря Ви, доц. Корчев. Аз бих искала да кажа, че като заместник-министър в периода 2005 – 2009 г. в правителството на Сергей Станишев съм запозната с това споразумение между България и Европейската организация за разработване на метеорологични спътници. Много голямо учудване и притеснение предизвика решението на по-късния министър, отговарящ за финансите, Симеон Дянков за задържане на това споразумение само до ниво асоциирано членство. И знам, че действително бяха нанесени много големи щети в сътрудничеството и представянето на България на подходящо ниво.
Приветствам сключеното от министър Клисарова споразумение и постигнатите договорености за достойното представяне на България в Европейската организация за разработване на метеорологични спътници.
И още нещо – бих искала да кажа, че ние винаги ще подкрепяме всички възможности на българските учени за достъп до големите проекти, защото смятаме, че това е пътят на България.
Така че честито. Аз лично ще подкрепя законопроекта за ратифициране на това споразумение и призовавам всички колеги да го подкрепят. Благодаря.
Други колеги? Заповядайте, господин Атанасов.
КИРЧО АТАНАСОВ: Уважаема госпожо председател, уважаеми госпожи и господа народни представители аз също считам, че това е един успех на България, изключително важен въпрос, който да нареди България наравно в другите страни, които отново ползват тези съвременни технологии, за да могат да знаят каква е конкретната обстановка на всяка държава. Това е свързано както с реколтите, така е свързано с всичко онова, което ние наричаме „голямата наука”.
Знаете вече, че България имаше голямо предимство в началото на космическата ера, която разработваше апаратура, която летеше заедно със съответните космонавти. И сега това е нова възможност, която трябва да използваме и в това направление, за да можем да съхраним кадрите, които все още ги имаме някои от тях работят извън България, но когато знаят, че това може да става и тук, те сигурно ще се върнат, за да можем наистина да направим това, което всички работим.
Подкрепям предложения законопроект.
ПРЕДС. ВАНЯ ДОБРЕВА: Благодаря на господин Атанасов. Други колеги, желаещи за изказвания? – Не виждам.
Имаше направено предложение да прекратим дебатите.
Моля, който е съгласен да подкрепим законопроекта за ратифициране на Споразумението между правителството на Република България и Европейската организация за разработване на метеорологичните спътници (EUMETSAT), относно присъединяването на Република България към Конвенцията за учредяването на Европейската организация за разработване на метеорологични спътници (EUMETSAT) и свързаните ред и условия, на Конвенцията за учредяване на Европейската организация за разработване на метеорологични спътници (EUMETSAT) и на Протокола за привилегиите и имунитетите на Европейската организация за разработване на метеорологични спътници (EUMETSAT), № 402-02-3, внесен от Министерския съвет на 28 февруари 2014 г., моля да гласува.
Гласували: за 18, против и въздържали се няма.
Приема се единодушно.
Благодаря за участието. С това нашата работа завърши. Закривам заседанието на комисията.
(Закрито в 11,45 ч.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА:
(Ваня Добрева)