Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
КОМИСИЯ ПО ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
09/04/2014
    П Р О Т О К О Л
    На 9 април 2014 г. се проведе редовно заседание на Комисията. Заседанието беше открито в 15.00 ч. и ръководено от господин ХРИСТО МОНОВ, председател на комисията.


    ДНЕВЕН РЕД:
    1. Обсъждане на Доклада за дейността на омбудсмана на Република България за 2013 г., № 439-02-1, внесен от Омбудсмана на Рупиблика България на 31 март 2014 г.
    2. Изслушване на госпожа Мариана Георгиева – министър на младежта и спорта, съглано чл. 26 от ПОДНС.
    3. Разни.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ Христо Монов.


    х х х


    ПРЕДС. ХРИСТО МОНОВ: Добър ден, уважаеми колеги. Откривам редовното заседание на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта при следния дневен ред:
    1. Обсъждане на Доклад за дейността на омбудсмана на Република България за 2013 г., № 439-02-1, внесен от Омбудсмана на Рупиблика България на 31 март 2014 г.
    2. Изслушване на г-жа Мариана Георгиева – министър на младежта и спорта, съглано чл. 26 от Правилника за организиране дейността на Народното събрание. Това е блиц контролът, който миналата седмица не се състоя.
    3. Разни.

    Моля, който е съгласен с така предложения дневен ред, да гласува.
    ГЛАСУВАНЕ: Единодушно – 15.
    ПРЕДС. ХРИСТО МОНОВ: По първа точка от дневния ред наши гости са уважаваният г-н Константин Пенчев, обмудсман на Република България г-жа Росица Тоткова, главен секретар и г-жа Роза Георгиева, началник на кабинета на омбудсмана.
    Добре дошли в комисията.
    Позволете ми да дам думата на нашите гости, след което да преминем към обсъждания, мнения и становища по доклада.
    Заповядайте, г-н Пенчев.
    КОНСТАНТИН ПЕНЧЕВ: Благодаря.
    Уважаеми господин председател, уважаеми народни представители, на вашето внимание е новият ДДоклад на омбудмана за 2013 година. Искам да кажа само няколко общи данни. През 2013 г. имахме рекорден брой жалби - над 7500, при минали години 3500 – 4000. Тоест наистина увеличението е много сериозно - с 39 процента повече, отколкото през 2012 година. Ние сме дали също и статистика, че общо са консултирани и приети над 17 хиляди граждани, което показва една сериозна работа. Също през тази година омбудсманът продължи да изпълнява и функциите си на национален превантивен механизъм. Това го казвам, защото имахме проверки, констатации и в домове и интстуции, в които има деца, което е в ресора на вашата уважавана комисия.
    Общо взето да преминем към главата за защита на децата. Миналата година не показа някакви нови различни проблеми, които вече от няколко години са на вниманието на омбудсмана. Уви, нямаме и законодателни решения, имам предвид Закон за детето нов или Закон за предучилищно и училищно образование, които да решат тези проблеми, които бяха поставяни и предишни години.
    Първо, искам да обърна внимание върху правото на детето при семейно-правни конфликти. Основно право на детето е да има пълноценен контакт и с двамата родители, независимо от това дали те живеят заедно или са разделени. В тази област има много оплаквания до омбудсмана и от майки, и от бащи за неизпълняване на съдебни решения за предоставяне на контакт на детето с другия родител. Тук сме посочили, че трябва доста по-сериозно може би да се усили капацитета на социалните работници, на работниците в Агенцията за закрила на детето, служителите, които имат много важна роля точно в осъществяване на нормални контакти и предоставяне детето от единия родител на другия, което не може да стане силово, трябва да стане много внимателно.
    Тук се поставя въпроса и за право на съответстващ жизнен стандарт също на вниманието на омбудсмана и многодетните семейства в случаите, когато примерно, общински жилища се изземват поради неплащането на наеми, неплащане на консумативи. Ние сме обръщали, има примери в доклада, ние сме обръщали внимание на кметовете, че трябва специално да бъдат внимателни към многодетните семейства. Има примери за жена с пет деца, на която й е представен в район “Витоша” апартамент от 18 кв.м., което е просто несериозно.
    Друг много важен акцент в нашата работа е за интересиите на деца с увреждания. Тук неизбежно има преплитане на интересите на децата със социалните права и на децата, и техните родители. Считаме и препоръчваме, че трябва да бъде променен подходът за грижите на такива деца с увреждания. Тоест не да се дават на родителите минимални помощи или някакви минимални заплащания за личен асистент. А напротив, да се осигури на родителите възможност да работят пълноценно и да печелят добре, да си плащат данъците, а в това време децата да бъдат обгрижвани в специализирани центрове със специалисти. Тоест да могат родителите да не бъдат болногледачи, а да бъдат пълноценни граждани, които допринасят за развитието на обществото.
    Отново се поставя въпросът също и за така нареченото детско правосъдие и считаме, че е необходимо не само законова промяна в Наказателно-процесуалния кодекс, а са необходими специализирани съдебни състави, които да разглеждат не само наказателни дела, в които жертви или извършители са непълнолетни, а специализирани състави, които да гледат и граждански дела - и за предоставяне на родителски права, и за уреждането контак, режима на контакт на родителя с детето, защото се забелязва една рутинна практика. Въпросите са много сериозни, много важни, много динамични и трябва наистина, юристи със специално познание в тази област, да решават тези проблеми.
    Искам да отделя малко внимание и на дейността на националния превантивен механизъм, който през годината е проверил 25 институции. Това са домове за медико-социални грижи до три години на децата и домове над три години. Направени са съответните констации, има и препоръки. Най-значителен случай, който искам да спра на вашето внимание, е домът за деца с увреждания в с. Крушари. В него има 93 деца с увреждания. Той се намира на голямо разстояние от всякакви болници, има абсолютно недостатъчен медицински персонал, даже няма и старша сестра. И ние предприехме много енергични мерки. Писахме до съответните компетентни органи, този дом да бъде час по-скоро, децата да бъдат устроени на друго място. Примерно, в Дома за медико-социални грижи в град Добрич, където, първо има лекарски персонал, второ има и достатъчно места за поеме тези деца. Засега обаче не можем да намерим разбиране и все още този процес е, няма движение, а искам да ви кажа, че тук става дума за застрашен живот на деца, болни деца, които лежат и не мога изобщо да бъдат обслужвани от персонала.
    Искам също да спомена нещо, което се отнася за дейността на омбудсмана за тази година – 2014. Защо ви спирам вниманието? Защото, моля ви, въпросът е много важен и би следвало да се реши преди да бъде обсъждан и приеман Доклада на омбудсмана за 2014 година. Става дума за така наречените, ще ви кажа, социано-педагогически интернати и възпитателни училищни интернати - СПИ и ВУИ. Екипи на омбудсмана направиха проверка тази година, наскоро, миналия месец може би, в тези училища и нашите констатации са, така, много тревожни. Става дума не само за лоши битови условия, за липса на каквито и да са образователни грижи за тези деца там. Става дума за едно много сериозно законодателство. Ние работим още по Закона за противообществени прояви на малолетни и непълнолетни и с тези коимисии, които бяха създадени в 50-те години на миналия век, очевидно сега вече и обществените условия не отговарят на тази избирателна рамка и ми се струва че трябва час по-скоро нов закон за детето, нов закон за училището и предучилищното образование този път да бъде решен по един нов начин, по един съвременен начин, защото там имаме деца, настанени със съдебно решение до настъпване на други обстоятелства или изобщо без срок. Тоест един престъпник, който е осъден от съда, е осъден на конкретен срок лишаване от свобода, а пък тези деца, които често пъти са вътре за дребни провинения - кражба на закуска или нещо такова, един вид, стоят безсрочно за изтърпяването на наказание.
    Да не ви отекчавам повече. Това са все основните акценти, с които исках да ви запозная. Сега съм готов да обърна внимание на вашите въпроси. Благодаря ви.
    ПРЕДС. ХРИСТО МОНОВ: Благодаря, г-н Пенчев.
    Само искам да направя едно уточнение, че тези хора, социалните работници, които работят с деца по конкретни случаи, както вие давате пример за конфликт между родители и използването на децата като инструмент за разрешаването на този конфликт, не са служители на Държавната агенцията за закрила на детето, а на отделите за закрила към Агенция за социално подпомагатне.
    Колеги, имате думата за въпроси, мнения, становища.
    СНЕЖАНА ДУКОВА: Уважаеми, господин председател, уважаеми, господин Пенчев, колеги, бих искала да не изпадаме в ситуация, в която приемаме доклада така просто и затова вземам думата.
    Първо, за да кажа, че аз наистина ще го подкрепя. Това е поредният доклад, който според мен, е доста пълен, доста точен, макар и нелуксозен. Имаше периоди, аз споменах преди заседанието, когато такива издания се правеха.
    Да, ще го подкрепя, защото зад този труд, зад този доклад обемен, според мен стои много сериозен труд и много отговорна работа. Всичко това на фона на притеснителното процентно съотношение по повод ръста на сигналите на хората към тази институция така, както отчете нашият омбудсман, с 39 процента, не може да не е сериозна индикация за това, че проблемите в държавата се увеличават. Затова че, индикира се една все по-голяма немощ на институциите, които явно губят доверие, които не могат да решават адекватно все по-големите проблеми на населението, може би и загубата на авторитет. Хората, пък и аз, разбират институцията на омбудсмана като последна инстанция, като решение свисше. Аз това го наблюдавам и в моето приемно време, когато идват граждани. Като че ли надеждата им е много сериозна и много голяма, когато кажат – ама, аз писах и до омбудсмана, чакам от там отговор, за което много искам да благодаря.
    На второ място аз много искам да брагодаря в темата, в която аз лично съм дълбоко вътре и смятам за моя кауз, а това е именно образованието, тъй като нашият омбудсман подкрепи много сериозно закона за предучилищното и училищното образование, който беше внесен и така, поради прекратения предварително мандат, не можа да бъде приет. Адмирирам неговото усилие и неговото желание тази тема да бъде продължена, защото тя е много важна и да търси консенсуса в тази среда, защото няма по-консенсусна тема в българското общество и то цялостна, така, вплетена в идеите на обществото и на семейството, за образованието на нашите деца и затова то да става все по-качествено.
    Притесняваме това, което е като факт в доклада за тези СПУ и ВУИ. И може би е време, господин председателю, наистина да се излезе с една инициатива този закон, който е безкрайно остарял и който разчита единствено на тези, за мен вече твръде формални обществени комисии, които нямат нито регламентирана стойност, нито пък последващ дисциплиниращ ефект в голяма степен, освен това да отидат децата в тези институции, които трябва да бъдат закрити според мен, защото съм обикаляла по същия начин тези институции, както и в Бойчиновци, затворът за малолетни и непълнолетни престъпници.
    Така че в този смисъл тази грижа и това внимание, което е отделено в доклада, аз смятам за твърде правилни, доста целенасочени и много обективни. Това накратко са едни щрихи, за да отбележим, че наистина отчетът е добър, обхваща почти всички теми и аз им желая на колегите сили и здраве да се справят с тези задачи, защото те никак не са лесни от висотата на очакванията на тази институция и на нашия омбудсман.
    ПРЕДС. ХРИСТО МОНОВ: Благодаря, г-жо Дукова.
    Да започна отзад напред. Вие може би не бяхте член на комисията, когато ние изслушвахме тук министъра на правосъдието по отношение на младежкото правосъдие и точно на това изслушване се роди една инициатива на комисията и на УНИЦЕФ и под патронажа на председателя на Народното събрание, на, ако не ме лъже паметта, на 10 и 11 юни т.г., ще се проведе една голяма конференция с международно участие, която не просто ще констатира проблемите, а ще има и предложения за законодателни промени. Съгласен съм с вас, че този закон, който винаги обичам да казвам, че ми е набор, е безкрайно остарял.
    Аз мисля, че точно, когато обсъждаме отчета на омбудсмана, не би трябвало да правим политически оценки, но според мен, това че са се увиличи с 39 процента жалбите и отнасянията към омбудсмана, според мен говори за друго – не за немощна администрация, а за повишаване на културата на гражданите да търсят правата си.
    Само ако позволите една забележка. Ако този закон, за който говорите, беше влязъл в сила, уверявам ви, че щяха да бъдат с, поне от родителите, на които щяхте да наложите и 4-годишни деца да влизат в училище, щеше да има още по-голямо увеличение на процента на жалбите. Но това като контатация, по-скоро с ироничка нотка.
    Други мнения?
    Познавам поне пет, шест организации и на тези, които искат да има и информално, и неформално образование, и образование вкъщи, които, ако вашият закон беше влязъл в сила, щяха да ги залеят със жалби. Така че. . .
    СНЕЖАНА ДУКОВА: Да не влизаме в дебат, тъй като предметът е друг.
    ПРЕДС. ХРИСТО МОНОВ: Разбира се. Други мнения, становища? Може би ги пазим за зала.
    Предлагам на Народното събрание да приеме Доклад за дейността на омбудсмана на Република България за 2013 г.
    № 439-02-1, внесен от омбудсмана на Република България на 31.03.2014 година. Който е “За” това решение, моля да гласува.
    Гласуване: “За” 15, “Против” – няма, “Въздържали се” – няма. Решението е прието единодушно.
    Благодаря на г-н Пенчев и неговите сътрудници.





    Уважаеми колеги, преминаваме към втора точка от нашия дневен ред, а именно изслушване на професор Мариана Георгиева, министър на младежта и спорта, съгласно чл. 26 по Правилника за организация дейността на Народното събрание. Припомням правилата: всяка парламентарна група има право на два въпроса, отговор, реплика, дуплика на министъра.
    Има думата най-голямата парламентарна група. . .
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: Една процедура може ли?
    ПРЕДС. ХРИСТО МОНОВ: Разбира се, слушам ви.
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: Благодаря Ви много, господин председател. Уважаеми колеги, госпожо министър, гости, искам да взема отношение по една поцедура . . .
    ПРЕДС. ХРИСТО МОНОВ: Преди това да бях представил гостите. Министър Георгиева, зам.-министър Йордан Йовчев, господин Николай Боршуков, началник на кабинета и господин Мариян Маринов, главен секретар на министерството. Всички те вземат участие по тази точка. Имате думата.
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: Благодаря Ви много, г-н председател.
    Уважаеми колеги, искам да ви обърна внимание на един факт, на който бях свидетел миналата седмица. На 4 април, петък на страниците на Министерството на младежта и спорта се появи една информация по отношение на брифинг или пресконференция на уважаваната от мен г-жа министър Георгиева по отношение на изказване на колеги народни представители от Четиридесет и второто Народно събрание г-жа Василева, г-н Чолаков и г-н Василев.
    Уважаема госпожо министър, процедурата ми е към Вас. Това, което наистина видях като текст, формулиран от Вас по отношение на народните представители, за мен наистина е притеснителен. Вие, госпожо министър, в изказването си се обръщате към господата уважаеми народни представители с квалификациите “политическа истерия”, “безсрамно нападнаха с гнусни твърдения и лъжи”, “лъжливо герберско твърдение”, “жалки десет милиона”. Това е на базата на официален сайт на Министерството на младежта и спорта.
    Уважаема госпожо министър, за мен лично като народен представител на Народното събрание мисля, че едни такива квалификации към народни представители, от уважаван за мен министър на една от най-важните институции в България – Министерството на спорта, е недопустимо. За мен процедурата ми е, и мисля да поискам подкрепата на народните представители от всички парламентарни групи, е г-жа министърката да се извини към уважаемите народни представители.
    Госпожо министър, това са народни представители. Зад тях стоят десетки, хиляди гласоподаватели, данъкоплатци и в нашата, все още крехка демокрация, на базата на Конституцията и на чл. 90, ние сме парламентарна република, г-жо министър, и работата на народните представители е именно това - да упражняват контрол над изпълнителната власт. А вече детайлите по начина на комуникация между изпълнителната и законодателната власт, не мисля, че трябва да е по такъв начин, с такива квалификации.
    Другото, за което искам да направя бележка с позволението на уважаемия г-н председател също по процедурата е, заглавието на въпросния брифинг - цитирам: “За една година кабинетът “Орешарски” инвестира в спортната инфраструктура седем пъти повече от кабинета на Борисов”. Чисто технически кой, колко е инвестирал, аз не влизам в детайли. За мен, г-жо министър, мисля че това е едно силно политическо изказване и то, публикувано на сайта на една, още веднъж повтарям, високо ценена от мен институция, каквато е Министерството на младежта и спорта. За мен е недопустимо на сайта на това министерство да се качват такива квалификации. Когато ходите на партийни митинги, говорете каквото искате, но в качеството си на министър на спорта, мисля че не е за мен допустимо, да правите такива изказвания и квалификации. А пък оттам нататък чисто технически, всеки има право да защитава своята идея, но без тези политически твърдения в качеството на министър. Мисля че - още веднъж повтарям процедурата, г-жо министър, вие сте достатъчно интелигентна и възпитана жена, ще ме разберете, да се извините на уважаваните от мен колеги народни представители.
    Господин председател, благодаря Ви за даденото ми право на процедурно предложение.
    ХАЛИЛ ЛЕТИФОВ: Господин председател, аз имам ли право на обратно предложение?
    ПРЕДС. ХРИСТО МОНОВ: В Правилника на Народното събрание го има, в правилника на комисията го няма, но предполагам, тъй като ние се основаваме на Правилника на Народното събрание, важи, така че. . . имате думата.
    ХАЛИЛ ЛЕТИФОВ: Благодаря Ви, да.
    ПРЕДС. ХРИСТО МОНОВ: Въпреки че ние с решение наше не можем да задължим никого.
    ХАЛИЛ ЛЕТИФОВ: Да. Това имам предвид.
    Първо, това предложение звучи малко като на другарски съд. Много те уважаваме, ама дай сега да те осъдим тук и да те задължим да направиш нещо. Всички си спомняме случая, когато г-н Борисов наричаше уважаваните народни представители “безделници”. Смятам, че това си беше в неговото канче, той си преценяваше как да си носи политическата отговорност. Случаят е същият.
    Професор Георгиева е достатъчно отговорен и уважаван министър, сама да носи политическата си отговорност без ние да издаваме присъди. Всички се явяваме на избори и там хората казват дали сме уважавани или не. Дотогава не сме ние суверенът, който да издава тези присъди. Мисля, че това е несъстоятелно, г-н председател.
    ПРЕДС. ХРИСТО МОНОВ: Благодаря.
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: Само кратко.
    Колеги, процедурата ми беше чисто техническа. Ние като народни представители от различни парламентарни групи да кажем подкрепяме ли едно такова поведение от страна на министъра и дали го одобряваме. Това ми беше цялата процедура. А дали Борисов го казал, Георгиева, Орешарски или който и да е там политик, това вече е въпрос на друга гледна точка. Това ми беше процедурата, колеги.
    ПРЕДС. ХРИСТО МОНОВ: Аз естествено ще дам думата и на г-жа министъра, но преди това искам да кажа, че е нормално, парламентът е за това да се говори политически. Съвсем случайно, минавайки за една среща изслушах трибунката, която даде бившият министър на спорта. Там пък как се говореше, нали, с каква емоция, пък видяхме резултатите от дейността и в Сочи, и в Лондон.
    Имате думата, г-жо министър. Ами, Сочи, кой направи тази подготовка и даде 12 милиона. Да, разбира се.
    МАРИАНА ГЕОРГИЕВА, министър на младежта и спорта:
    Благодаря, г-н предснедател.
    Уважаеми колеги, от парламентарната Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта към Четиридесет и второто Народно събрание, явно ще трябва първо по процедурата на г-н Андонов да взема думата и след това разбира се, както се стече по-нататък блиц контролът.
    Уважаеми г-н Андонов, първо ще кажа, че има, може би притесненията Ви произтичат от определена грешка на изказа Ви, не на рецензията преди това на казаното по темата инвестиционната политика на кабинета “Орешарски”. И защо го отдавам на некоректния Ви изказ, несъзнателно некоректен. Въобще не допускам, че Вие имате некоректно отношение към мен.
    Вие казвате, че аз съм говорила непристойно, да го кажа, не мога да Ви цитирам точно, по адрес на тримата народни представители от ГЕРБ. Аз в пресконференцията съм се изказвала уважително по отношение на тримата народни представители от ГЕРБ. Уважително по целия протокол и по стилистиката на протокола, споменавала съм им имената в съпровод с уважителните обръщения “госпожа” и “господа”. Никога не съм споменавала нечие име от тази компания от народни представители, които алармираха за притесненията си по инвестиционната програма на кабинета “Орешарски” , без тези протоколни думи, които се прибавят към имената им. Това първо.
    Второ, тези думи, които Вие цитирате, са по повод на атаката срещу инвестиционната програма, а не са към личностите на законодателите г-жа Василева и господата Чолаков и Василев. Мисля че един компетентен анализ и от гледна точка на законодателния орган по същество компетентност и каквато и да е принципна компетентност относно стила, изказа и поведението все едно на кой гражданин на Репубика България, ще Ви убеди, че съм права в това, което сега казвам. Това първо. Второ, искам да кажа, че аз казах, че това е гнусна истерия и гнусни лъжи и твърдения и след това имам аргументативна част, в която има конкретика и от полето на математиката, и от полето на управлението, и от полето на езика и тази аргументативна част е просто неизменната подплата на думите ми.
    Трето, аз приемам върховенството на законодателния орган, част от който сте Вие в качеството си на народен представител, но смятам, че в тази парламентарна комисия по, как да кажа, по правилник на Народното събрание, ако нещо греша ме поправета, формата, структурата, система и предназначението, функционалността на този орган на тази парламентарна комисия, е нещо различно от Вашите емоционални притеснения, от Вашата партийна солидарност според Вас, както си я представяте и както я отстоявате. И на следващо място, боя се, че не греша, ако греша, моля да бъда поправена, г-н председател, но мисля, че редом с тази парламентарна комисия има още една комисия в структурата и системата на Четиридесет и второто Народно събрание, казано накратко, Етична комисия. Смятам че в тази зала, в този момент г-н Андонов беше в някаква раздвоеност или може би по същество той е с нагласа да бъде по-тематично уплътнен като присъствие в друга комисия.
    На следващо място мисля, че менторството и тирадите на тема ”Етичност” не са първенстваща точка в тази комисия и в естеството на блиц контрола към министъра на младежта и спорта.
    По-нататък искам да кажа, че съм абсолютно коректна с всичките данни и факти, и числа. И аз освен че в петък сутрин в студиото на телевизия Би Ти Ви и в понеделник на страниците на вестник “24 часа” бях колегиално отзивчива, отговорна като министър в правителството на кабинета “Орешарски” не само към господа законодателите, но към целия състав на обществото и въобще към всички в Република България и представих всичките обосновки и числа. Така че продължавам да твърдя, че това “7 пъти повече” е естествена заключителна пропорция след като една теза се разгръща в полето на числата. В полето на числата бяхме въведени от брифинга на тримата законодатели от ГЕРБ, които цитираха 20 милиона, цитираха Министерството на младежта и спорта, цитираха кабинета “Орешарски”. Естествено, че се задава дебат в полето на математиката. Естественво че всеки има право, когато борави с числа, да изчерпа всичките правила на математиката. Аз отидох и до пропорциите и това не мисля, че е мое самоволие, още по-малко своеволие. Така че не знам дали трябва да продължа с числата и с тази невралгична точка за инвестиционната програма на кабинета “Орешарски” и 20-те милиона, които са преведени в бюджета на Министерството на мледжта и спорта или след това, но бих искала да затворя кръга, защото смятам, че тази чувствителност е преди всичко в този блиц контрол. Ето даже и графиката, това пък е една междинна, един междинен продукт между математика и ай ти технологии и ето ги съотношенията. Ако и това не е доказателство на моята теза и не виждам повече в какво трябва да бъда обвинявана и да бъда извеждана в полето на нечия емоция, защото аз смятам, че и законодателите, и ние – управленците в кабинета “Орешарски”, нямаме право на емоция, а трябва да бъдем фактологични, точни, изчерпателни и отговорни. А коя емоция как пресреща информацията и с каква резистентност я усвоява, това не е моя отгворност.
    Господин председател, продължавам ли с числата по темата “Инвестиционна програма”, защото. . .
    ПРЕДС. РИСТО МОНОВ: Може би ще има такъв въпрос, така че нека да . . .
    МАРИАНА ГЕОРГИЕВА: Само скоба да направя, уговорка. Днес моите колеги от министерството, докато съм била в заседание на Министерски съвет, ме информираха, че в пленарна зала е постъпило искане или е имало такова изказване, да бъда извикана в пленарна зала, за да дам обяснение за тези 20 милиона и тяхното разпределение и аз като отговорен човек и като отговорен министър смятам, че не трябва да оставам глуха за това искане спрямо министъра на младежта и спорта и имам готовност да дам отговор. Надявам се процедурата на протичане на заседанието да не ме лиши от правото да отговоря.
    ПРЕДС. ХРИСТО МОНОВ: Ако не бъде зададен такъв въпрос, накрая ще Ви дам думата, за да информирате. . .
    МАРИАНА ГЕОРГИЕВА: Благодаря Ви, г-н председател.
    ПРЕДС. ХРИСТО МОНОВ: Връщаме се към процедурата на блиц контрола. Има думата Парламентарната група на ГЕРБ.
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: Да затворим първо темата по отношение на процедурата. Да Ви кажа честно, г-жо министър, разбрах, че за Вас е нормално думите “гнусно изказване” да са нещо нормално в българския политически речник. Добре. О’кей. За мен лично, още веднъж Ви казвам, не се изказвам като солидарен към партийната принадлежност на уважаваните от мен народни представители, направили брифинга, а се изказвам като народен представител, зад когото стоят 52 хиляди български граждани. Ако Вие се изказвате в качеството си на министър, подкрепен от парламентарна група или от даден политик, това е съвсем друго, друга тема. Аз Ви казвам моята позиция, не ме удовлетвори Вашия отговор. Мисля, че колегите трябва да се съгласят с моето. . .
    ПРЕДС. ХРИСТО МОНОВ:
    Аз предлагам да преминем вече към. . .
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: Преминаваме към блиц контрола. Затвърям тази процедура, защото наистина беше много важна.
    ПРЕДС. ХРИСТО МОНОВ: И се възползвам от правото си да кажа, че оттук нататък стриктно ще спазвам правилника и такива процедурни предложения . . .
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: Да, наистина, което е нормално.
    ПРЕДС. ХРИСТО МОНОВ: . . . няма да давам на никого да прави.
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: С две думи, разбрах че другите групи подкрепят едно такова поведение от госпожа министърката.
    Обръщам се сега към процедурата по тъй наречения “Блиц контрол”.
    Уважаема госпожо министър, миналата седмица с всички тези информации, с които ни затрупахте като начин на разпределяне на тези 20 милиона, като това кой повече пари е дал за спорта, аз имам един конкретен въпрос.
    Аз съм народен представител от първи многомандатен избирателен район Благоевград. В Благоевград по същата тази програма, въпросната, която беше коментар и на процедурата, взета от мен, област Благоевград има заделени 2 милиона и 600 хиляди лева.
    Уважаема госпожо министър, от тези 2 милиона и 600 хиляди лева, 2 милиона и 400 хиляди лева отиват в населени места, управлявани от кметове на ДПС. Имам по-фрапантна информация и данни по отношение на целия този процес по разпределянето на тези пари. С писмо, изпратено от Вас на 28, с № 59 от 28 февруари, Вие уведомявате община Гоце Делчев да Ви предостави правото на застрояване на въпросните спортни площадки. С извънредно заседание на 4 март Общински съвет Гоце Делчев, г-жо министър, дава съгласието си на министерството да изгради на територията на всички населени места във въпросната община такива спортни площадки. Фрапантното кое е в целия този казус? На 19 февруари, преди пристигането на Вашето писмо, преди комисията, преди събранието на Общинския съвет, кметовете от ДПС, които впоследствие, населени места, по същата въпросна програма, са одобрени, по незнайно какви критерии, внасят в Експертен съвет по строителство, г-жо министър, към община Гоце Делчев, искането за разрешение на строеж от името на министерството. По какъв начин не знам, документацията е при мен, за въпросните по-късно одобрени спортни площадки.
    Въпросът ми е, г-жо министър, каква е политиката, каква е методиката за определянето на въпросните населени места от моя избирателен район? Какво целите с изграждането на тези въпросни спортни площадки ? И защо, да речем в Благоевград не е одобрен, защо Гоце Делчев, 20-хиляден град, няма такова спортно съоръжение, не е одобрен по тази въпросна методика, която все още ние като комисия по спорта, аз лично не съм виждал, и защо да речем, село Мосомище, което е избрано и е одобрено от Общински съвет Гоце Делчев за отстъпено право на строеж от министерството, не е одобрено, а е одобрено, да речем, Лъжница. В Мосомище е кмет на ГЕРБ, в село Лъжница е кмет на ДПС. Защо Общинският център на Община Гоце Делчев, самият град Гоце Делчев, който е кмет от БСП, не е одобрен, а са одобрени населени места с кметове на ДПС. Нима тези кметовете, жителите, които живеят в тези населени места, не заслужават да имат такива спортни съоръжения? Или те са може би по-малко компетентни? Или пък може би не са присъствали на разпределението на тези пари? Не знам, въпросите са много, г-жо министър.
    Конкретно – какви са принципите за одобрението на въпросните населени места, каква е методиката и какво целите с изграждането на въпросните спортни съоръжения?
    Благодаря.
    ПРЕДС. ХРИСТО МОНОВ: Те станаха три въпросите, но нищо. Имате думата, г-жо министър.
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: Те са комплексни.
    МАРИАНА ГЕОРГИЕВА: Благодаря, г-н председател.
    Ще моля и ще бъда благодарна, ако ме държите в посоката на въпросите, да не пропусна някой от детайлите.
    Господин Андонов, аз надявам се, че имам право да заявя, че не съм нито компетентна, нито упълномощена да отговарям за, как да кажа, за процедурите или за административния живот на кметствата, на общините, за взаимоотношението между кмет на населено място и кмет на община, за дневния ред на общинските съвети, на техните заседания, за последователността на тези заседания. Просто, нито мога, нито имам право да, а пък даже и не съм и в курса разбира се, така че мисля че на тази част от въпроса Ви, защо преди моето писмо. . .
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: Аз дадох фактите, това не е въпрос.
    МАРИАНА ГЕОРГИЕВА:. . . кметът е внесъл. Нали, не аз нали, понеже се старая и затова помолих г-н председателя да ми съдейства, старая се да бъда абсолютно изчерпателна във всеки един детайл. Аз съм последователно изчерпателна и отговорна, а не избирателно.
    На следващо място, писмата ми до кметовете на общините са следствие, казах го и на брифинга, но Вие сте спрели само в една част. . .
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: Не съм присъствал.
    МАРИАНА ГЕОРГИЕВА: . .. на моята презентация. Не Вие сте се запознали, но сте се запознавали избирателно. Та аз казах и на пресконференцията:
    Първо, анализ на инвестиционната политика на предишното управление. Смятам, че никой не може да отрече принципа на приемственост, когато говорим за каквато и да е институция или за какъвто и да е сегмент, приемственост по отношение на основополагащи принципи. Значи, не мога да пристъпя към реализиране на политика за усвояване на 20 милиона от инвестиционната програма на кабинета “Орешарски” и да мисля, че инвестиционната програма в спортни съоръжения започва от 7 февруари, денят на обнародване на постановлението. Разбира се, че трябва да видя каква е била политиката в спортната инфраструктура в Република България през предходните четири години. И там видях, че има 10 милиона 701 хиляди 31 лева за общинска инфраструктура, от които 400 хиляди лева, г-н Андонов, не просто за община Благоевград, а за средищното селище, за град Благоевград, защо например само за Благоевград, а не за други населени места в община Благоевград. . .
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: Двеста хиляди има Гоце Делчев.
    МАРИАНА АНДОНОВА: . . . не бих могла да Ви отговоря. Не, защото Вие ме попитахте в една част от въпроса си, защо например няма за община Благоевград. Аз мисля, че добре съм чула и правилно съм запомнила. Така че моят отговор за Благоевград е коректен на Вашето искане и на Вашия интерес.
    След това.
    Анализът на спортната инфраструктура като инвестиционна политика на управлението в периода 2009-2013 разбира се, че директивата на Европейската комисия и на Европейския парламент за политика на заличаване на различия между регионите и разбира се, че мотото или декларацията на кабинета “Орешарски” при встъпването му в мандат на управление, и при отчетите за стоте дни, че този кобинет ще се ръководи от принципа за възстановяване на справедливостта. Естествено е, че след като е имало при инвестиционната политика 2009-2013 в министерството тогава на физическото възпитание и спорта нула лева, нула процента за общини на ДПС и след като вървим чисто логически и математически за политика на заличаване на различия между регионите, което е девиз на Европейския съюз и на неговата политика, и на неговите директиви, естествено е, че ние ще пристъпим към това, което се е получило. Вижте, пак за ГЕРБ кабинетът “Орешарски” дава, само че не за Благоевград, защото в онази програма е имало собствено за Благоевград.
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: Банско, Разлог, Петрич, Гоце Делчев?
    МАРИАНА ГЕОРГИЕВА: Ето, вижте за кабинета “Борисов”. Как може да се заличат различията между регионите? Защо в тези точно населени места? Защото там няма нито едно спортно съоръжение. Защото заличаване на различията между регионите е заличаване на различието между населените места и защото ние не сме заявили, че ще имаме политика на сегрегация на малките населени места и че ще стимулираме политиката да имаме дискриминация на селищата със затихващи функции. Освен това, големият проблем за демографската криза не означава преференциална политика за 67 големи града и след това да се грижим за малките населени места. Освен това, имаше изследване на Европейската комисия, поръчано за двигателната активност на населението в страните на Еропейския съюз и не само, и повече обхват географски и там, в тази анкета, поръчана от Европейската комисия, България е на предпоследно място по двигателна активност на населението. Е, как тогава ще постигнем такава политика за грижа за двигателната активност на населението като част от европейската политика за грижа за здравето на хората като сегмент от интегративния подход на Европейския съюз и политиката, която е залегнала в неговата програма “Европа 2020”, след като тук значи, че не трябва да възстановяване еднаква политика по отношение на спорта, в частност масовия спорт, и трябва да продължим да бъдем с гръб към малките населени места.
    Освен това, тези 20 милиона лева и населените места, в които те се разпростират, не са всичките на ДПС и това го казах. Цялата инвестиционна политика на кабинета “Орешарски” по постановление 19 от 7 февруари прави 73 милиона - стотиците ще си ги спестя, има ги изписани и съм ги съобщавала. От тези 73 милиона, 20 са по бюджета на Министерството на младежта и спорта. В тези 20 милиона имаме 30 общини на ДПС, а от всичките 73 милиона, общините са 87. И там ние даваме 43 процента за общини на ГЕРБ, 33 процента за общини на БСП, 21 процента за общини на ДПС и останалите проценти за общини на други политически сили. Общини, чиито кметове са излъчени от други политически сили, извънпарламентарни дори.
    Ето това означава принципната политика за изграждане на спортна инфраструктура в основа и база на заявения приоритет от мен през юни 2013, че един от тези приоритети на нашата политика, ще бъде масовият спорт. Масов спорт без спортна инфраструктура не може да бъде постигнат и реализиран като политика.
    Защо, какво друго имаше във въпроса Ви? Защо няма за Гоце Делчев? За Гоце Делчев има одобрени три милиона и половина за спортна зала в самия град. Те са по другия лоб на инвестиционната програма. Прекрасно знаете 350 милиона са по отношение на общините и кметовете.
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: Много се извинявам, че Ви прекъсвам. За Мосомище и Лъжница, ако може ги сравнете.
    МАРИАНА ГЕОРГИЕВА: При мен няма постъпили проекти за Мосомище.
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: Ето го постъпило е, г-жо министър, ето го.
    МАРИАНА ГЕОРГИЕВА: И още нещо.
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: Ето го, има го, черно на бяло.
    МАРИАНА ГЕОРГИЕВА: Господин Андонов, не само Мосомище не е влязло в тези 20 милиона. Ще ви кажа факт, мога да го подкрепя с конкретните названия и числа, минимум 15 населени места с кметове, не общини, населени места, с кметове на ДПС са заявили проекти и са изпратили материали да участват в инвестиционната програма и те не са включени. Ето това Ви казвам по грижата Ви за Мосомище. Не само Мосомище не е включено. Населени места с кметове на ДПС. . .
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: А критериите . . .
    МАРИАНА ГЕОРГИЕВА: . . . със заявена документация в Министерството на младежта и спорта, не са включени. А, ако беше само на ДПС инвестиционната политика, би следвало да няма нито едно населено място преди да сме удовлетворили всвичките населени места с кметове на ДПС.
    Ето това е, повтарям отново, принципите - заличаване на различията между регионите, грижа за малките населени места, инвестиции в спортни съоръжения за масов спорт във всяко едно населено място. Това не само че е политиката за грижа за здравето на нацията и за двигателната активност, не само е част от голямата взаимовръзка в политиката за спорта, масов спорт, спорт за високи постижения, не само обаче е и грижа за демографския статус на населените места и въобще в цялата политика на кабинета за заличаване на различията и за възстановяване на справедливостта. Инвестиционната програма на ГЕРБ не мога да я приема като принцип за последователност и подражание при нула процента за общини на ДПС. Моля ви това е срамота да възразявате, че има населени места с кметове от ДПС включени, а не са включени населени места на ГЕРБ при тази диспропорция на миналия кабинет. Аз мисля, че всяко населено място трябва да има своето спортно съоръжение. Освен това, ние сме само в първата година. В следващата година, в последващата година, ще продължим тази политика на инвестиция в спортна инфраструктура, тогава няма да инвестираме в тези населени места, а може би ще дойде ред и на Мосомище, ако няма своето спортно съоръжение. Аз не виждам основание да се прицелвате с такова разочарование, че в населени места на ДПС се изграждат спортни съоръжения. Не етнизирайте населените места.
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: Политизираме ги.
    МАРИАНА ГЕОРГИЕВА: Недейте да искате тази диспропорция да бъде гвоздей на политиката, защото Европа е издигнала логото на политиката за заличаване на различието между регионите и между населените места, господин Андонов.
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: Благодаря.
    ПРЕДС. ХРИСТО МОНОВ: Благодаря, госпожо министър. Тъй като Вие днес искахте изслушване в парламента, аз затова оставих г-жа министъра да говори по-дълго, но оттук нататък предлагам да се върнем към приетите от правилника процедури – две минути, три минути.
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: Госпожо министър, колкото повече ми говорите за тази програма, толкова повече навлизате в някакви обърквания, каши, неяснотии. Да Ви кажа честно, аз Ви задавам един елементарен въпрос – каква беше методологията и какви бяха основните принципи на политиката на министерството по отношение одобрението на съответните населени места.
    Все още ние сме правова държава, водим се от закони и нормативни актове и Ви питам, кажете ми, не, това е отношение, аз не чух да кажете: със заповед номер еди коя си подобрени кретирии на базата на еди какво си, защото шапката на Северния полюс се топи, решихме да подобрим проекти с населени места еди кои си. Това ми беше въпросът.
    МУСТАФА АХМЕД: . . . шапката на Северния полюс . . .
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: Примерно казвам. Това искам да чуя, госпожо министър. Вие все още не можете да кажете: обявихме процедура за прием на документи на еди коя си дата, критериите за одобрение бяха еди какви си, целта на политиката беше еди каква си. Вие ми говорите за някакви норми, за някакви не знам си какво. Искам да Ви кажа, обърнете внимание на следния факт. Аз съм народен представител от Благоевградския избирателен регион.
    МУСТАФА АХМЕД: Разбрахме.
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: Аз искам в Благоевградски избирателен регион да знам, защо от 2 милиона и 600 хиляди лева държавни пари, републикански пари, не на Вас, не на Движението за права и свободи, не на Орешарски, на всички български граждани, са разпределени неправомерно. И не етнизираме темата. Политизираме я, госпожо министър. За мен лично те са разделени по един единствен критерии – партийна принадлежност на кметовете на населените места. И да се обърна на Вашата. . .
    МУСТАФА АХМЕД: Чакай сега с пръста недей така, говори спокойно малко, ти сега тръгваш. . . И ние искаме да вземем отношение.
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: Взимайте си, има си процедра.
    По отношение на това, което казвате за тези проценти.
    ПРЕДС. ХРИСТО МОНОВ: Малко по-кратко.
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: Разбира се. По отношение на процентите за. ..
    МУСТАФА АХМЕД: Времето.
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: Ама, колеги, стига моля ви се.
    МУСТАФА АХМЕД: Ама, два часа те слушаме, хайде давай и приключвай.
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: Ти ли ще ми кажеш дали да приключвам или . . . Господин председател. . .
    МУСТАФА АХМЕД: Аз не ти казвам. Има правилник. Две минути.
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: Ти се заяждаш сега.
    Искам само да обърна г-жо министър, следния факт на вниманието на Вас, следния факт. Не говорим за общини, а говорим за населени места. По това кой управлява населеното място и кои населени места са одобрени: Област Благоевград – почти сто процента парите отиват в населени места, управлявани от ДПС, област Бургас – сто процента от парите отиват в населени места, управлявани от Движението за права и свободи, област Кърджали – сто процента парите отиват в . . .
    МУСТАФА АХМЕД: Там няма други,
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: . . . населени места, управлявани от Движението за права и свободи.
    МУСТАФА АХМЕД: Там няма други, само ДПС.
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: Област Пазарджик – сто процента, област Разград - сто процента, област Силистра – сто процента, област Сливен – сто процента, Смолян – сто процента, Хасково – сто процента, Шумен – сто процента.
    Госпожо министър, тази сметка правили ли сте я или не? Защото има разлика между кмет на населено място и кмет на община. Благодаря ви.
    ПРЕД.ХРИСТО МОНОВ: Минутите ви станаха четири. Времето ви се изчерпа. Ще ви помоля, г-жо министър, ще следя и Вашето изказване, в четири и десет то трябва да приключи. Имате думата.
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: Това беше отношение по отговора, ама това е друга тема.
    ПРЕДС. ХРИСТО МОНОВ: В рамките на две минути.
    МУСТАФА АХМЕД: Ти постави сто въпроса и се сърдиш после. Не може така.
    ПРЕДС. ХРИСТО МОНОВ: Имате думата.
    МАРИАНА ГЕОРГИЕВА: Аз казах за политиката на министерството, казах и за процедурата по систематизиране на населените места и общините. Дали на Вас това допада в полето на методологията, явно не. Но обръщам внимание. Министерството на младежта и спорта провежда политика за изграждане на спортна инфраструктура за масов спорт. . .
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: С цел партийна. . .
    МАРИАНА ГЕОРГИЕВА: Това е принцип. Този принпип е в съответствие с европейски принцип за заличаване на различие между регионите. На следващо място в Министерството на младежта и спорта има дирекция “Спортна инфрактуктура и управление на държавното участие”, чиято експертиза селектира проектите и се привеждат пакета документи на подадените от общините материали във връзка с нашето писмо, което пак повтарям, е във връзка с политиката за масов спорт и с изграждане на спортна инфраструктура, обаче такава, че да бъде за всяко населено място и да се заличи диспропорцията на сегрегация на малките населени места. Аз не мога да нося отговорност, че по време на управлението на ГЕРБ в ДПС-общините не е имало един лев. . .
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: Е, стига лъжете. Половин милион лева има само в община Гърмен. Е стига, само лъжете. Ама, извинявайте много.
    МАРИАНА ГЕОРГИЕВА: Ама да не се прекъсваме. Господин Андонов.
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: Да.
    МАРИАНА ГЕОРГИЕВА: Аз не Ви прекъсвах, г-н Андонов.
    Два милиона и 300 хиляди има в община Враца, тя не е на ДПС. След това, а и на ГЕРБ има. Русе – всичките инвестиции към 600 хиляди лева по Министерството на младежта и спорта от тези 20 милиона, са в самия град Русе. Аз мисля, че град Русе не е нито на ДПС, нито на БСП кмет. Освен това имаме инвестиция в Пловдив. Пловдив не е на ДПС и на БСП. Освен това пърите инвестиции започнаха за двете държавни спортни училища, които са в Плевен и Пловдив с кметове на ГЕРБ.
    И сега продължавам тук. За методологията и принципите Дирекция “Спортна инфраструктура и управление на държавното участие” има правна, инженерна и финансова експертиза, за да селектира проектите и с външни експерти инженери, които разбира се, че се привеждат в съответствие със Закона за обществените поръчки, въз основа на който е методологията, г-н Андонов, за инвестиране на държавен лев, когато това е над 20 хиляди лева. Тази методология и тези принципи на Закона за обществената поръчка са гаранцията, че тези пари на този държавен лев, ще бъде инвестиран отначало докрай по законосъобразен начин, а не по целесъобразен като 18 милиона и половина за “Спорт Палас” без Закон за общественвите поръчки, като 2 милиона и 700 хиляди за ремонта на Белмекен. Тези факти ги изреди проф. Свилен Нейков като ми ги посочи, че аз не съм компетентна да ги призная на ГЕРБ като актив в инвестиционната му политика в спорта. Затова сега съобщавам: тази методология и технология на инвестиране на осемнадесет милиона и половина в “Спорт Палас”, 2 милиона и 700 хиляди в Белмекен, половин милион за “Дианабад”, обектите-гордост в брифинга на проф. Свилен Нейков, за нея компетентните органи ще питат и ви съветвам да дадете някакъв беграунд на проф.Свилен Нейков за методологията за инвестиране на държавния лев.
    Повтарям: методолияга, принципите за инвестиране на тези 20 милиона са през експертизата на Спортна инфраструктура и управление на държавното участие по Закона за обществените поръчки и по неговата буква, и по неговия дух като лост за контрол на разходване на държавни средства. Благодаря.
    ПРЕДС. ХРИСТО МОНОВ: И аз благодаря. Преминаваме към въпроси от. ..
    ТАНЮ КИРЯКОВ: Процедура, процедура.
    ПРЕДС. ХРИСТО МОНОВ: Не. Процедури нямаме.
    ХАЛИЛ ЛЕТИФОВ: Задай въпрос.
    ТАНЮ КИРЯКОВ: Не искам към колегите да се обърна като процедура, не е въпрос.
    ПРЕДС. ХРИСТО МОНОВ: Добре, задай въпрос. Добре, като изказване.
    ТАНЮ КИРЯКОВ: Значи, извинявам се много колеги, г-н Андонов, считам че все пак във футбола и в спорта са ни учили така малко по-коректно. Значи, ако аз викна, ще ви се стори като изстрели.
    Госпожо министър, знам, че се ядосвате, ама дайте да смекчим тона. Значи, не сме се събрали тук да се караме. Двеста милиона да ги намерите, два милиарда да ги намерите, пак ще се карате. Значи, дайте нещо, което съвсем тихо спокойно, ако има грешка да я поправим. Ако се надвикваме, аз в момента нищо не разбрах. Извинявам се. Кой лев, за къде? Значи, ако ще го правим така, по-добре да си изляза и да кажа, че не съм в тази комисия. Няма смисъл. Хайде да се изслушваме, по-тихо, по-кротко. Не стига, че това увеличава звука и тъпанчетата стават на тупанища. Съжалявам. Извинявайте, г-н председател.
    ПРЕДС. ХРИСТО МОНОВ: Благодаря.
    Преминаваме към въпроса на втората половина на . . .
    ГЕОРГИ АНДОНОВ: Само да кажа, че приемам процедурата и се извинявам.
    ПРЕДС. ХРИСТО МОНОВ: Има ли въпроси от парламентарната група на “Коалиция за България”? Имаш думата.
    ТАНЮ КИРЯКОВ: Уважаеми г-н председател, уважаеми гости, колеги.
    Госпожи министър аз имам само един въпрос. От тази инвестиционна порграма има ли, пак ви казвам, преди малко както казах, знам че това няма да е за първи или за последен път или за първа и последна година. Има ли повторение на инвестиции, защото за какво става въпрос – ако до 2012 г. са инвестирали, правителството на ГЕРБ е инвестирало някъде, ние повтаряме ли тези инвестиции в тези бази? Защото ще ви кажа, ако за Русе не е вярна сумата от 600 хиляди, а са над 9 - 10 милиона. Спортната зала също влиза там, нали. Така. Така че това са огромни пари в община Русе, заедно с художествената гимнастика, заедно с кану-каяка, заедно с всичкото това. Но аз считам, че по-правилното е, ако има грешка да сте субсидирали нещо, което е субсидирано преди четири или преди две години, а там, където въобще не е субсидирано, да бъде субсидирано. Има ли такава грешка някъде да са вложени, да речем, 200 хиляди лева, и сега да продължаваме това вложение пак 200 хиляди лева. Това ми е въпросът.
    ПРЕДС. ХРИСТО МОНОВ: Имате думата, госпожо министър.
    МАРИАНА ГЕОРГИЕВА: Благодаря.
    Уважаеми господин Киряков. Аз с тези данни, които съобщавах, се придържах много съзнателно в обсега на 20-те милиона лева, които се движат през бюджета на Министерството на младежта и спорта, защото така схващах притесненията на г-н Андонов. А иначе по инвестиционната програма на Кабинета “Орешарски”, където в началото още направих уговорка, сумата е 73 милиона, 20 през Министерството на младежта и спорта, 53 през кметовете на общините, там има следното: община Бургас 5 милиона лева за Арена Бургас, това е за град Бургас, Варна – четири милиона и половина за Двореца на културата и спорта, Велико Търново – за стадион “Ивайло” - 2 милиона 480 хиляди 474, община Дупница – това е за град Дупница – многофункционална спортна зала “Марек” - 4500, Плевен – зала за лека атлетика в самия град – 2 милиона, община Смолян – в самия град – рехабилитация на спортен комплекс - 5 милиона. Това са все населени места на ГЕРБ. Милион осемстотин и деветнадесет за Ботевград - Арена Ботевград, която се откри и за Ямбол – укрепване на комплекс “Диана” – милион и петстотин хиляди.
    Сега, за Русе през Министерството на младежта и спорта, ремонтираме гребната база в Николово, защото директорът на Държавното спортно училище, когато бях на 8 март в Русе, каза че тази гребна база им е водещ спортен обект за подготовката на децата, които учат в спортното училище, че има силно гребане в Русе и че тя е неподходяща за учениците. И другите пари, които давам за Русе, това е залата за борба “Локомотив”. Г-н Валентин Йорданов отправи искане да я ремонтираме и съответно ние се отзовахме. Аз знам, че това е дубъл, защото от онази инвестиционна програма през 2009-2013 за Русе близо един милион са дадени от кабинета на проф. Свилен Нейков, но те са само за лекоатлетическата писта. И не можех да не отговоря на искането на директора на Държавното спортно училище за гребната база в Николово и на искането на Валентин Йорданов. . .
    ТАНЮ КИРЯКОВ: Не, не. Аз не питах това.
    МАРИАНА ГЕОРГИЕВА: Това е дубъл, все пак.
    ТАНЮ КИРЯКОВ: Не. Дали за един и същи обект се дават пари. Не за една и съща област. Да речем, обектът гребане в Русе, който, ако тогава са дали 500 и сега ние даваме още 400. Дали такова нещо има? То, че е ясно в един град. . .
    МАРИАНА ГЕОРГИЕВА: Не. Що се отнася до Министерството на младежта и спорта, нямаме дублиране. Имаме постъпили проекти от “Берое” Стара Загора, но там са дадени милион точно за тази лекоатлетическа писта, както всъщност има простъпил проект от Троян за летния ролбан - това и г-жа Дафовска сподели, че не е довършено, но в инвестиционната програма на ГЕРБ, там са дадени близо 400 хиляди лева за Троян за този обект и втори път за един и същи обект отново да искат пари, реших че не мога да продължа в тази посока на дублиране.
    ПРЕДС. ХРИСТО МОНОВ: Мисля, че г-н Киряков зададе в диалога и доуточняващите си въпроси, така че сега преминаваме към третата . . А, да, имате думата, колеги от ДПС.
    ХАЛИЛ ЛЕТИФОВ: Благодаря.
    Уважаема госпожо министър, доколкото не ме лъже паметта, новата програма “Еразъм+” стартира от януари месец тази година. В нея има една нова колона и тя е по отношение на спорта. А още по-новото в нея е, ако не се лъжа, е по отношение на масовия спорт. Бихте ли ми казали с две думи, явно е, че такава е политиката на Министерството на младежта и спорта, явно е, че тази политика, по-скоро финансовата и капиталовата програма, която изпълнявате, е интересна за всички общини. Интересна е и към най-малките населени места, затова е и такава реакцията от обществото. Интересни са, важни са и това е според, единственият подход, ако ние искаме да говорим за масовост. Арена Армеец е един чудесен обект, но за масов спорт да говорим там и че това ще върне децата обратно на стадионите и на спортните площадки, няма как да се случи.
    Та въпросът ми е във връзка с това. Кое е по-различното с новата програма “Еразъм+” и във връзка с това ли провеждаме тази политика на масовост? Благодаря.
    ПРЕДС. ХРИСТО МОНОВ: Заповядайте, госпожо министър.
    МАРИАНА ГЕОРГИЕВА: Новата програма “Еразъм+”, където има два лота “Младеж” и “Спорт”, редом с онези за обучение и учене през целия живот и прочие, говоря за лотовете, които са в приложното поле на Министерството на младежта и спорта, програмата “Спорт” ще се реферира от Брюксел централно. Нашият централен орган, който е към Министерството на образованието и науката, Центърът за развитие на човешките расурси, няма да води процедурата по усвояване на евросредства за спорт, а централизирано от Брюксел ще бъде. Ние сме водили разговори със спортни клубове, с федерации и разбира се, с експертите и от масов спорт, и ученически, и студентски, и елитен спорт, че трябва да се съсредоточат, след разговор с клубове и федерации, да ги подпогомнат методически и съответно да се търси кандидатстване за средства по линия на спорт в програма “Еразъм+” централно в офисите в Брюксел.
    А по линия на “Младеж” – разбира се, че може да се кандидатства за масовия спорт. Там също работят екипи, но сесиите тепърва започват. Това би било чудесно, ако успеем да усвоим средства и по линия на спорта по програма “Еразъм+”, защото все едно кой ще е бенефициентът, това е много улесняващо обстоятелство да върви по-категорично по политиката и за клубове, и за състезатели, и за федерации и разбира се, от страна на Министерството на младежта и спорта като мениджиране на политиката за масов спорт. Благодаря.
    МУСТАФА ЛЕТИФОВ: Благодаря.
    Само един доуточняващ въпрос и по молба на колегата Киряков, дали има финансова рамка “Еразъм+”. . .
    ТАНЮ КИРЯКОВ: Специално за “Спорт”-а.
    МУСТАФА ЛЕТИФОВ: . . .на която могат да разчитат българските клубове?
    МАРИАНА ГЕОРГИЕВА: Значи, аз ще го кажа като числа на средствата – 14 милиона са за всички програми, които са учене през целия живот – образование, наука и прочее, в приложното поле на Министерството на образованието и спорта и 2 милиона са общо за “Младеж” и “Спорт”. Да, защото говорим за европейски програми, затова . . .
    ПРЕДС. ХРИСТО МОНОВ: Благодаря.
    Имат думата колегата от “Атака”. Заповядайте, г-жо Николова:
    МАРГАРИТА НИКОЛОВА: Благодаря г-н председател.
    Уважаема, г-жо министър, исках да Ви попитам, каква е Вашата равносметка от представянето на българския олимпийски отбор на олимпиадата в Сочи? И понеже вече всички задаваме по два въпроса, то не е въпрос, по-скоро така, напомняне, че на предната ни среща или поне на тази, на която аз присъствах на края на миналата година, поставихме въпроса, ние от “Атака”, да ни представите план за действие за подготовка за следващата лятна олимпиада и тогава беше някъде срока около края, началото на тази година. Такъв не сме получили. Благодаря Ви.
    МАРИАНА ГЕОРГИЕВА: Благодаря, г-жо Николова.
    По първия въпрос за оценката за Сочи, аз имах възможност вече да изпратя писмен отговор на законодатели от други политически сили в парламента. Още не е пристигнал официалният отчет, защото това е редът на процедурата по изготвяне на официален отчет за обществото от Българския олимпийски комитет. Разговорите ми с г-жа Стефка Костадинова бяха, че това ще се случи през април, защото сезонът за някои от зимните спортове за световната купа продължаваше, както е известно, и през март.
    Г-жа Стефка Костадинова не ме е уведомила дали вече те са си провели процедурата по компетентост в Български олимпийски комитет, за да изготвят отчета и след това съответно Министерството на младежта и спорта да финализира и да обобщи за публиката, така да се каже, отчета, но мога да кажа следното. Аз проведох веднага след Сочи две срещи с ръководствата на федерациите по зимни спортове. Те бяха работни, защото не исках да изземвам хода на процедурата по изготвяне на отчета. Все пак БОК е орган с компетентност. И в тези работни срещи със зимните федерации, при това предстояха световните квалификации или състезанията от световната купа, изводите са следните. Грешки казаха те, в методиката на подготовката. Недобра спортна база и съответно недобра логистика в частта “Спортна медицина”. Признаха си като дадоха пример като грешка в методиката, смяна на треньорите в последната, четвърта година от цикъла на 4-годишната олимпийска подготовка. Ето това е обобщено грешка в методиката.
    Освен това, г-ж Николова, няма да спестя, защото законодателите трябва преди всички да са информирани за всичко, за тези 4 години на олимпийската подготовка за зимните спортове нито веднъж комисията, която отговаря методически за тази олимпийска подготовка, разбрах че е била клокирана като орган към Българския олимпийски комитет, не е провела нито едно заседание.
    На мен на първо четене след тези две срещи с федерациите, които бяха работни, ми беше достатъчно да разбера в каква посока, защото надявам се няма да възразите, че всичко каквото трябваше да направим на финалната права, т.е. в онези последни 7 месеца, ние като министерство го направихме при това много конструктивно и с разбиране, даже бързахме предсрочно всико да дадем, обаче съгласете се, че методиката и подготовката може да се каже, са били изчерпани преди, за времето преди тези седем месеца.
    Онзи злополучен пример с шейни на улей естествени трасета, също е част от потвърждение на тази сгрешена методика на олимпийската подготовка. Значи, имаше притеснения, че те не са си купили шейна, че са я купили за обидно ниски пари, които в аванс обричат провала, на който и да е състезател и, когато аз направих справка за тези 4 години назад, ще ви кажа, че никой не е пречил на този треньор в първите три години на олимпийската подготовка в графа “Материално-техническо оборудване”, да поиска средства за шейна. Естествена логика, повече дори за неспециалисти, здрава и говореща. Той ги е поискал по времето, когато аз съм министър, иска 9 хиляди лева за шейна, ние му даваме тутакси 9 хиляди лева и той до заминаването си в Сочи, не ги отчете тези 9 хиляди лева, а даде фактура само за 1300 или 1700 лева за шейна.
    Извинете, не разбирам тази, как да кажа разминаваща се комуникация в нуждите на спортистите и в онова, което насреща се отговаря. Затова създадохме през септември Съвет за научно-приложна и методическа дейност, който ще кажа, за времето, когато ние минахме към нов режим на финансиране на федерациите. Това ще се приложи и към зимните спортове. Непрекъснато е във взаимовръзка със състезатели и треньори, и ръководство на федерациите, циклично при подготовката на техните лагери, на входа и на изхода и веднъж по време на подготовката, да провеждат функционални измервания и функционални анализи. Там са колегите от Национална спортна академия изцяло. Аз не мога да нямам вяра в тяхната компетентност. Освен това контролираме подготовката. Няма да скрия, че сигурно и назад във времето е имало слаб контрол и не може състезателите да се оплакват само от държавата.
    ПРЕДС. ХРИСТО МОНОВ: Моля, само времето, госпожо министър.
    МАРИАНА ГЕОРГИЕВА: Благодаря. Чакам официално думата на БОК с документа за отчет за зимните федерации за приключилата 4-годишна олимпийска подготовка. Ще наложим върху този отчет експертизата на Министерството на младежта и спорта и ще го оповестя по подобаващ институционален и въобще обществен начин. Благодаря.
    Във втората част за подготоката оттук нататък, аз мисля, че ги свързах нещата, просто преминах от едното в другото, но ще ви го предоставя с всички детайли за тези примери, които дадох като опорни точки. Кои федерации, с какви пари, в какви лагер-програми, с какво взаимодействие в този новосъздаден за пръв път Съвет за научно-приложна и методическа дейност и какво още по отношение, държавата е много виновен длъжник пред федерациите и спортистите по отношение на логистиката на държавната политика в частта “Спортна медицина”. А това е невралгична точка от олимпийската подготовка, това е, бих казала, носеща конструкция на естествения завършек на подготовката при представяне на сътсезания, така че ще си позволя да добавя и този раздел. Какво предстои да направим по отношение на спортната медицина за подготовката на нашите състезатели. Благодаря.
    ПРЕДС. ХРИСТО МОНОВ: Само искам да кажа, че и днес се чухме с г-жа Стефка Костадинова и сигурно в най-скоро време едно заседание на комисията ще бъде посветено именно на отчета за Сочи и нещата, които трябва да се направят, за да бъде подготовката за Рио де Жанейро в новия олимпийски цикъл. Благодаря.
    Втори кръг от въпроси. Парламентарната група на ГЕРБ има думата.
    ИВАН ЧОЛАКОВ: Уважаеми господин председател, уважаема госпожо.
    Знаете ли защо спорим досега? Трябва да Ви кажа, че аз се учудвам. Спорим на тема инвестиции, които, и защо сравняваме правителството на Орешарски с правителството на Бойко Борисов? Защото те са първите, които инвестираха в инфраструктурата . Ако имаше правителства в предните, след 1989 г., сигурно и тях щяхме да намесим. Ама не ги намесвайте. Не се карайте така. Трябва по начина, по който, това че са инвестирали правителствата на Бойко Борисов и Вие, както казахте и, прочели сте всичко, какво е направил и вие продължавате политиката на инвестиция. Всичко това е много хубаво.
    ХАЛИЛ ЛЕТИФОВ: Гошо, да не кажеш после, че аз те критикувам.
    ИВАН ЧОЛАКОВ: Защо трябва тука . . . В момента ние правим инвестиране в спорта и започваме да казваме тук дали е правилно, там дали е правилно. Всичко е правилно.
    Сега, има няколко неща, когато правиш инвестиция. Това е законосъобразно. Приемаме, че средства ще бъдат изхарчени за. . . Въпросчетата ще са много кратки, те фактически са няколко, но Вие с едно изречение можете да ми отговорите.
    Законосъобразно и целесообразно. Въпросът ми е по тази тема относно, което правим като инвестиция за спортни обекти и спортна материална база, защото тя фактически се явява завода за производство на спортисти. Ние като нямаме завод за производство, няма какво да произведем. И сега, законосъобразно и ясно ще ги харчим законосъобразно. Само че има, другото нещо е целесъобразност. Какъв ефект ще получим от инвестирането в тази спортно-материална база, за която говорим. Не само че защото там нямали и ние ще им направим база, а идеята е значи, да се говори конкретно, инвестираме в това селище, защото там се обучават 100 деца, 200 деца, 300, деца, 400, не играе роля въобще колко. В такъв смисъл говоря за целесъобразност. А не примерно селище, в което 70, 80 процента са чичовци и лели, хайде мои родителите, хайде така да ги нарека, моито родители, и ние ще им построяваме база. Това целесъобразно ли е? Като питане го казвам. Или да не да се случи, ние сега ще им построим спортни обекти, да не след като мине една година от експлоатацията им и да отидем да заснемем, че примерно в това селище Х, не играе ролята, пак ви казвам, да не е това селище, този спортен обект, тази площадка, този басейн или каквото и да е, да са обрасли в трева. Затова въпросът ми е за целесъобразността.
    И последно, доколкото разбрах - питането ми е това, защо Министерство на младежта и спорта се явява като възложител на обществената поръчка? Какво е предимството? А не примерно общината. Защо сега накарахме общините да дадат разрешение за строителна дейност. Оттам на тази база Вие давате обществената поръчка и си определяте изпълнители, след което тези обекти Вие трябва да ги предадете пак на общините. Защото няма нашето министерство, извинявам се, аз говоря нашето, защото сме спортни хора, нашето министерство да ги издържа тези обекти. Естествено, че ние ги инвестираме в инфраструктурата в тази община и тя трябва да си издържа спортните обекти, било то като консумативи, било то като поддръжка. Не е ли така по-сложно?
    И другото което е, кой ще прави инвеститорския контрол, след като ние сме възложители, министерството. Имаме ли такъв капацитет да посетим всичките тези спортни обекти, дали правилно се разходват тези средства, дали правилно полагат основите, бетон примерно и т.н. Дали ще съумеем да го осъществим този контрол и не беше ли по-лесно самите общини да могат те да си извършват самата поръчка. Благодаря.
    ПРЕДС. ХРИСТО МОНОВ: Моля, г-жо министър.
    МАРИАНА ГЕОРГИЕВА: Благодаря, г-н председател.
    Уважаеми г-н Чолаков, започвам отзад напред. Решението за тези 20 милиона по Закона за обществените поръчки, с възложител Министерството на младежта и спорта, не е решение на Министерството на младежта и спорта, а е прилагане на изискванията на Закона за общественвите поръчки и съответно на нормативната база по разходване и контрол на публичен финансов ресурс. Експертиза от Агенцията за обществените поръчки и Министерството на финансите ни, не само че ни даде основание, но просто ни задължи, или как да кажа, ни възложи, че ние трябва да бъдем тези, които прилагат Закона за обществените поръчки и контрактуват тези проекти и тези средства. Аз разбира се, с най-голямо удоволствие нямаше да се занимавам с това нещо с моите експерти – финансисти, прависти и инженери, а на мен ми беше по-лесно, ако спирах само до реализираната политика, която съм обявила за инвестиции в масов спорт.
    Повтарям: Министерството на финансите, Агенцията за обществените поръчки казаха, че съм длъжна да приложа процедурата аз. Разбира се, че всяко задължение въобще не е удоволствие и още повече вменява една отговорност, която е тежка отговорност. Защото аз нося управленска отговорност, но съответно да нося и отговорност и по прилагането на Закона за обществените поръчки, ми е една допълнителна екстра, казано в кавички.
    По-нататък, връщам назад, за целесъобразността и законосъобразността. Всичко е законосъобразно. Все още даже журналисти ме питаха, обявени са горе-долу, не даже точно 50 процента от проектите, малко под 8 – 9 милиона, с проекти на стойност 8 – 9 милиона, може и да няма 9 милиона, са обявени. Първото обявяване по лотове започна на 26 март. Имаме четири пъти обявяване, само че са неравностойни. Първото беше най-голямо, малко над 4 милиона. Текат дните и сроковете по Закона за обществените поръчки. След това, казах по повод на отговори на други въпроси, цялата експертиза е в съществуващата отпреди дирекция “Спортна инфраструктура и управление на държавното участие”. Ние сме привлекли, заради сроковете и заради много проекти, сме привлекли двама външни експерти, инженери, които да помагат за количествено, и архитекти, ме допълват, защото, не зная точно каква им е компетентността, които са с граждански договори и които усилват експертизата с оглед да не се бавим заради количеството във времето. На следващо място, след като изтече този срок, след като се избере там изпълнител, след като се сключи договор, имаме експертиза да правим инвеститорския контрол, казано най-общо, ако съм коректна в изказа. И сега ще ви кажа. Тези два ремонта, защо може все пак да ни се вярва, че имаме експертиза, разбира се тежка отговорност, но можем да я носим. Тези два ремонта на спортните училища в Плевен и Пловдив, които започнаха, мисля втората половина на март - 19 – 20, ако бъркам плюс минус един ден, датата в календара, съответно днес и утре, такъв бил договора, там отношенията са тристранни – банка, изпълнител, Министерство на младежта и спорта, днес и утре комисия, назначена със заповед, отива за първата инвестиционна инспекция, за да се изготви първи протокол, въз основа на който банката ще прецени по компетентност с експертизата си за превеждане на първите средства. Процедурата беше такава, както се казва, за тройно обезпечена гаранция, че няма да има злоупотреба с парите от страна на изпълнителя и че Министерството на младежта и спорта ще бъде до стената и ще гледа как той не изпълнява качествено задълженията и съответно всичките пасиви са за нас и затова направихме такова изпълнеине, че след протокол на инвеститорски контрол, се превежда първият лев. Те започнаха без такава, не се превеждат първо парите. В същия ред ще бъде с абсолютна строгост. Аз даже съм споделяла, главният секретар може да удостовери, аз се вълнувах много повече от вас, когато казаха за тези 20 милиона. Казах – не може ли да ги дадем на кметовете и как можем да правим така процедурата, че да не злоупотреби изпълнителят с парите и съответно Министерството да бъде до стената и да носи резила и отговорността за недобросъвестност. Така че тези неща са обезпечени. Ако тръгнат блоково тези периоди за инвеститорски контрол, няма да спрем само до тези двама експерти, ще увеличим експертизата. Но във всички случаи Ви уверявам, че с не по-малка напрегнатост от Вас ще следя за съзнателно изпълнеине на процедурата по строителството.
    За целесъобразителността, г-н Чолаков, мисля, че тя не е еднопистова категория или еднопистова грижа или еднопистов принцип, да кажем. Съгласна съм с Вас, че би било неоправдано да видим съоръжение след една година, което пустее. Тоест не се обезпечава с реинвестиционен ефект. Не го оспорвам. Няма как. Но в същото време ще се съгласите, аз оповестих, ние тепърва работим в министерството по наредба, която да създаде системата и структурата на, как да кажа, на масовия спорт, ама не само в частта на ученически спорт, а в другата част, която остава остатъчна до изчерпване на масовостта вън от ученическия и студентския спорт, а масовият спорт за гражданина, който не влиза в сегмента безспорен на ученически, детски преди това и студентски спорт. Аз мисля, че в държавата ни нямаме, как да кажа, нямаме ноу хау за това. И по тази причина сме длъжници с това нормативизиране. Вече имам два разговора с колегията и експертизата на Национална спортна академия, защото те са теоретиците, нали на спорта във всичките му специфики. И това е моя грижа. Имам даже и персонални разговори с ректора. Ние трябва да създадем някакъв нормативен акт, който нагледно просто и ясно да очертае координатната система. Системата и структурата за развитие на масовия спорт до последния детайл.
    И тук ще си позволя да кажа.
    Първо, не са 70 процента на 50-годишна възраст, г-н Чолаков.
    Второ, дори и на 40, и на 50, и на 60 години, няма лошо една спортна площадка да бъде мястото за двигателна активност. Аз не случайно много предпазливо използвах този термин. Вие преди мен и по-добре от мен знаете, че това е терминологията на европейската политика в спорта. Тя не е мой езиков изказ в момента. Ето тази двигателна активност - може да отиват и 30-годишни, може да отидат и 40-годишни, ама това е една, може да е 10-процентна част от здравето за грижата на нацията, г-н Чолаков, но ние трябва да видим и от другата страна на масовия спорт и неговата полезност, а не само в пистата като предходен етап от активния спорт и от спорта за високи постижения. Благодаря.
    ПРЕДС. ХРИСТО МОНОВ: Благодаря и аз.
    Ако нямате доуточняващи въпроси?
    Давам думата на следващата парламентарна група, тази на “Коалиция за България”.
    ГЕОРГИ МЪРКОВ: Благодаря, г-н председател.
    Уважаема госпожо министър, ние вече колко време правим дискусия тук за спорта. Говорим за масовия спорт. Това е много хубаво нещо. Това е много хубаво и това, което се прави в момента, тези спортни площадки, тези средства, които се дават. И мисля, че е излишно да говорим коя община е на ГЕРБ, коя е на ДПС, във всички общини живеят хора. Тези хора са общи, ние не можем да ги разделяме. Даже аз няма да забравя, когато гласувахме в парламента декларацията за Олимпийския комитет, когато искаха да извадят борбата, тогава видях за първи път целият парламент, как гласува единодушно. Така че спортът е феномен, спортът е социална политика, спортът е наука. Ние някак си го подценяваме.
    Аз съм бил 12 години състезател, национален, 12 години съм бил треньор. Знам как се работеше навремето. Това нещо знам, че не може да се върне. Нещата вече се измениха и са съвсем други. Но спортът се мери и с медали, и с успехи. Може да имаме много площадки. Видяхме сега какво беше на зимните олимпийски игри. Нали зимните олимпийски игри не са така приоритетни на нас, но ние сме получавали, ние сме имали, много медали сме взимали от там. Имаме и олимпийска шампионка. Много пари се инвестираха сега, частниците инвестираха много пари в тези зимни спортове, но ще се направи отчет за зимните олимпийски игри. Ние го знаем какъв ще бъде отчетът. Но какво ще направим занапред? Идват вече, след две години идват другите олимпийски игри. Така че моят въпрос към Вас е - имаме ли приоритетни спортове, на които ние трябва да обърнем внимание, на които ще чакаме тези спортове да се представят и да донесат медали? Ще има ли някакво отношение към тях? Има ли планове, които се правят? Защото ясно, че олимпиадата е най-големият форум. Четири години се готви един състезател за олимпийски игри. И то за два дни, три, когато са състезанията. Но през тези 4 години той трябва да бъде в най-голямата върхова форма, ако трябва да стане олимпийски шампион. И това е една цяла наука.
    Във времето имаше методисти, такъв отдел, треньорски, където се се обсъждаха плановете. Това нещо ние го забравихме. Тези, другите държави, го взеха от нас и те жънат успехи, а ние изоставаме. И никой не може да ви съди Вас за неуспехите на зимния спорт. Какво сте виновна Вие, идвате за една година, за месеци не може да се направи спорт, който да носи медали. Това е работа в процес на дълги години, които ние ги изтървахме. И може би оттам ще дойдат, от този масов спорт, който Вие сега гледате на него, оттам да тръгне. Можем да накараме хората да тръгнат по тези площадки, вече да се занимават със спорт. Защото не можем да ги накараме и да спортуват. Избягаха тези хора. Свършвам.
    Така че моят въпрос е, имате ли приоритет към някои спортове, знаете ли от кои се очаква да взимат медали занапред, за да може да им се обърне повече внимание на тях?
    ТАНЮ КИРЯКОВ: Ако е приоритет, ще я обвинят, че има приоритети, така че. ..
    ПРЕДС. ХРИСТО МОНОВ: Имате думата, г-жо министър.
    МАРИАНА ГЕОРГИЕВА: Благодаря.
    Уважаеми г-н Мърков, благодаря за въпроса. Аз малко казах по повод на отговора си към, към въпроса на госпожа Маргарита Николова, че работим с отговорност към, как да кажа обезпечаване с модерна методика и технология на олимпийската подготовка, 4-годишния цикъл с подглед към 2016 година. Този съвет, повтарям, който създадохме през септември 2013, е точно с такава цел и задача. Това първо. Но, казах, ние сме длъжни по отношнеие на логистиката на спортната медицина, ключово и важно звено. Там имаме още работа. Мисля че месец, два още ни трябва, за да направим, така да се каже платформата и програмата.
    Кои са приоритетните спортове? С оглед на тази, може би оттам трябва да започна, с оглед на тази целенасочена работа в Министерството на младежта и спорта по повод на 4-годишната олимпийска подготовка и по повод на политиката в областта на елитния спорт, ние въведохме категоризацията на федерациите на спорта. Съответно финансирането е съответно на тази категоризация. Тя не е самоцелно занимание и самоцелна табела.
    От тази гледна точка ще Ви кажа, че в тези топ 21 федерации, няколко примера ще дам, за да избегна деликатно въпроса за приоритетите, макар че накрая няма да се побоя все пак да си кажа мнението. Тук вие, с несъгласие или със съгласие, ще ми помогнете да направим вярната политика на държавата в тази пасока.
    В тези топ 21 федерации категоризацията и финансирането дадоха следния ефект. Например Федерацията по борба идва, докато водехме разговорите за подписване на годишния договор, идва с програма и разчет за 2 милиона и 800 хиляди. За годишно финансиране. И тогава, колегите са до мен, а може да питаме и господин Йорданов, той не беше, беше ВалентинСемов, секретаря. И тогава аз казах съвсем така, откровено и спонтанно, казах: три милиона ще дадем, защото не може държавата за сто или за двеста хиляди лева да ви служи за оправдание и да изпуснете медал. Това не може да се преглътне. И им дадохме три милиона. Те поискаха 2 милиона и 800. Дойде следващата федерация – вдигане на тежести. Искат например 850 хиляди лева. Направили са си разчетите по състезатели ,спаринг партньори. В борбата спаринг партньорите и прочие, треньори, резерви и т.н. Тогава казахме един милион ще ви дадем, защото трябва да бъдем съответни към всичките тези федерации и спортове в топ 21. Това значи приоритетно финансиране. Това означава топ-категоризацията на спортовете. Държавата не трябва да препятства по никакъв начин онова, което те имат като програма от своя гледна точка. Така подходихме и със следващите федерации. Изобщо топ 21 федерации и спортове за финансиране бяха, някои спортове даже се оказаха в 70 процента ръст, други се оказаха даже в повече проценти ръст – и художествената гимнастика, и хандбала.
    Вижте, имаме разговор с г-н Йорданов. Той беше вчера при мен след Ванда - Финландия и каза – искам, сега ще говоря с треньорите си, искам другата седмица да се срещнем отново, за да говорим по-нататък за световното в Азербайджан. Ще се срещнем другата седмица. Ние ще бъдем гъвкави в политиката с тези топфедерации.
    Аз няма да скрия, че им вярвам на тези мъже. Показа съм им, че трябва да ме мотивират да им вярвам, а не да се опитват по неспортментски начин да си прокарват тяхната политика. Ние трябва да бъдем партньори. И дори, когато се сблъскваме и се разминаваме, мисля че това е по-градивното стъпало в общата работа занапред.
    Искам да ви кажа, че аз си мисля, че борба, вдигане на тежести, бокс, са водещите спортове, на които трябва да разчитаме към тази дата, към тази година, за някакво по-престижно представяне на олимпиадата и за, как да кажа, първите лостове, които да градят престижа на България. Следва разбира се, волейбол, следва разбира се, гимнастика и художествена гимнастика. Мисля, че първите пет, шест, седем позиции ги подреждам обосновано. Така мисля, затова направих уговорка да ме контрирате, защото трябва заедно да направим верните стъпки и правилната посока.
    И още нещо искам да кажа тук. Аз мисля ,че имаме основание да работим съвместно и да вървим в, и че е вярна посоката. Значи, другото нововъведение. За първи път Министерството на младежа и спорта финансира пряко, директно елитен състезател с неговия треньор и то не по някакви наши параметри – доморасли и измислени и да си мислим, че сме прави, а по формуляри на Международния олимпийски комитет. Е, няма как да го подлагаме на съмнение, трябва просто да го изпълняваме като наливаме пари по неговите колони, таблици и редове на този формуляр. Подписани са индивидуални договори с елитните състезатели и с треньорите. Парите отиват колкото искат веднага, директно и не рискуват секунда да не бъдат забавени или лев да бъде похабен за някаква друга мениджърска политика на федарацията като изцяло като колективен субект.
    Пример за това е Станка Златева. Всички репортажи бяха, че след година и колко месеца, след август Лондон 2012, тя се върна януари и то не януари, а февруари, тя януари беше при мен в министерството, да каже, че или при Симеон Щерев в Азербайджан или се разделя със спорта завинаги. И тогава аз казах, че колкото иска толкова ще дам, но тя трябва да тренира където иска, може на другия край на земното кълбо. Може не със Симеон Щерев, няма значение. Елитният състезател, име като Станка Златева, има право, ако щете на претенция , на емоция, на щение. Държавата трябва да изпълнява претенциите на такъв доказал и показал се спортист.
    Същото е с другите спортисти от щангите и от бокса. И аз съм убедена и съм окрилена да работим в тази посока с индивидуалното финансиране Сега имаме разговори с елитни състезатели и треньора им, трима на брой са състезателите, от федерацията по гребане. Там знаете, имаха някакви междуособици, когато за Турция тръгнаха, длъжна съм постфактум да го споделя в този орган тук, който е на върха на ръководството на политиката в спорта на държавата, не бяха коректни, когато казаха, че заминават за Турция със собствени средства, щото министерството не им е превело парите. Стари спомени, лоша слава и лоша инерция. Министерството беше превело парите не само за лагер в Турция, за януари, за февруари, за март, за лагерите в Турция, Белмекен и Гърция, ние бяхме превели парите тутакси. Те не знаят господата ръководители на федерацията. И сега тези трима състезатели – Луиза-Мария Григорова плюс още двама с треньор Георги Георгиев искат някаква гаранция от гледна точка на контрола на държавата, че парите по индивидуалните им договори, ще отидат по предназначение и че те трябва да имат правото, г-н Мърков, да тренират, където искат за целесъобразно. Защо имат притеснения от ръководството на федерацията не зная, но аз вчера възложих на директора на дирекция “Елитен спорт” за неформална експертиза, за неформални разговори преди аз да поискам среща и да се намеся. Е това е смисълът на индивидуалните договори и на двойката елитен състезател-треньор. Не може федерацията, защото има, господа законодатели, федерации, които пишат в годишните си договори наем за НС-база и отчитат всичките пари на държавата похарчени за наеми с фактури в Гърция. Такова нещо няма да се случи в 2014 година. Не може държавата да е дала два милиона, три милиона за лекоатлетически писти, и ние да тренираме навън. Няма такъв силогизъм в синхрона спортна инфраструктура, подготовка и съответно вложение на държавния лев и контрол на политиката в спорта. Благодаря.
    ПРЕДС. ХРИСТО МОНОВ: Благодаря и аз.
    ГЕОРГИ МЪРКОВ: Само с две думи.
    Аз благодаря за отговора и се радвам така, че сте напипали правилния път. С големите спортисти трябва да се работи индивидуално. И друго искам да кажа. Така, колкото пари има сега, аз смятам, че никога не е имало за спорта. Пари има и то достатъчно. Така че те да не хленчат и да се оплакват, че няма пари. Въпросът е тук, че трябва да има малко повече контрол и да се знаят къде ходят тези пари, как се харчат и къде ги харчат. Защо той трябва да отива в чужбина, като може спокойно да си тренира в България? Защото лесно може да краде от тези пари.
    МАРИАНА ГЕОРГИЕВА: Не, и да бяга от допингченгетата. А кого лъже по този начин. Тезджан Наимова после е случая. Бягат от дапингченгетата. Пишат че тренират на Белмекен и ги няма в България. Това е сбъркана методика. И ги преследваме, г-н Мърков. И за януари, февруари и март за всичките лагери по договорите съм пускала минимум по две ченгета от Министерството на младежта и спорта, английският модел на политиката в спорта, експерти отиват спонтанно на място по график. Няма ги. Колкото проверки направихме 70 процента ударихме десетката. Предупредих ги, когато подписвах договорите. Казах: Пичове, давам ви парите, колкото искате и отгоре, но ще ви следя. Всичко е точно, госпожо министър. Излишно ни обвинявате, обидно ни е. Колкото подготовка проконтролирахме, толкова пъти те бяха в завоя. И сега, чакайте господа законодатели, тримесечието свършва аз ги чакам за отчет. Защото съм написала след всеки лагер - отчета. Няма да ви чакам до декември да събирате фактури по всички завои и паланки по света и у нас. След всеки лагер по Закона за счетоводството в разписания от счетоводството срок - отчетът. След това няма да приемам никаква отчетност. Това е законосъобразност в затворения кръг на цялото законодателство в държавата и по Закона за физическото възпитание и спорта. Сега ги чакам за отчетите. Съответно сме написали в договорите. Непризнати отчети, установени пропуски, продължаваме без пари. Ще нададат вой през април тези, които ги хванахме. Не може да се бяга от допингченгетата. Бизнес ли прави този треньор или мами състезателя, осигурява си само социалната реализация или се грижи за спорта в Република България. Треньорът има многопластова отговорност и многопластови задължения към състезателя. Така че аз вярвам, че ние ще имаме скоро нова сочна и гореща среща. Благодаря.
    ГЕОРГИ МЪРКОВ: И отчет не само за парите, а и резултатите, които те дават. Защо не са се класирали?
    МАРИАНА ГЕОРГИЕВА: Простете репликата, понякога има и малшанс. Четохме, а и Вальо Йорданов сподели, грузинският съдия не е свирил два пъти в регламентираните секунди туш и затова не сме взели още един медал.
    МЪРКОВ: Нищо случайно няма г-жо министър.
    ТАНЮ КИРЯКОВ: Там, където няма хронометър, е така.
    ПРЕДС. ХРИСТО МОНОВ: Благодаря. Тъй като и другата група, я няма аз ще си позволя в правото на председател да изляза от процедурата и давам думата на колегата за един важен въпрос към Вас, госпожо министър.
    ЗДРАВКО ДИМИТРОВ, народен представител ГЕРБ:
    Госпожо министър, заместник министър, господин председател, колеги народни представители.
    Поводът ми да съм тук е въпросът, който зададох на контрола. Във Вашия отговор вие споменахте документи, които трябва да намеря, за да стартирам процедурата по построяването на стадион “Пловдив”. Аз още, прибирайки се в Пловдив, проведох среща с архитекта, който държи авторските права. За мое щастие, повечето документи ги има, но искам да ни ги дадете в писмен вид, защото още стенограмата не е излязва от това събрание, да ги имам и да ги подготвя и да стартира процедурата по възстановяването на стадион “Пловдив”. Значи, това е надпартиен, има надпартиен дебат. Аз тогава Ви казах, че всички се подписаха като един, дори и извън кулоарите ме намериха проф. Мърков, Монов, колегата също. Така че надпартийно е. И аз съжалявам, че колегата Андонов не е тук. Лошо е, когато вкарваме спорта в партийно русло. Да бъде партийно, да се злоупотребява, мисля че това не е правилно. Което се направи, то ще остане, това е безспорно.
    И друго, за съжаление спортът е това, което може да обедини нацията. Спортът е единственото нещо, което може да обедини нацията и това е в подкрепа на думите на г-н Мърков, когато гласувахме като един. Това беше едно от първите гласувания, на което застанахме като едно цяло в Народното събрание да подкрепим Федерацията по борба.
    Така че моята молба е да ми ги предоставите по някакъв начин тези документи, които трябва да бъдат събрани и оттам нататък в една последваща среща да видим какви стъпки ще бъдат предприети да бъде завършен този стадион. Наистина, както Ви казах и след това, на сърцето ми е, а и не само на мен, на цялата пловдивска общественост и трябва да ви уверя, Вие сте първата, Вие нямате ни най-малката вина, нито аз за състоянието на спортната база в Пловдив. Спаменахте, че сте отпуснали пари за спортното училище, което аз съм завършил. Но Вие ще останете в историята, ако предприемете първите стъпки за възстановянатео му. Това не е от днес за утре но нека да стартираме процедура и една бъдеща среща, мисля, че ще намерим необходимите стъпки, които да следваме.
    Благодаря Ви.
    МАРИАНА ГЕОРГИЕВА: Благодаря Ви, г-н Димитров. Ще накарам експертите чрез парламентарния секретар ще Ви осигурят номенклатурата на документите и след това, вярвам просто че сте запомнили всички моменти от разговора ни, след това си има наша експертиза и, както се казва, по-нататък, стъпка по стъпка, ще се срещнем, ако законодателството и финансовите ресурси ни позволяват и когато позволяват. Ние не предопределяме, че няма да стане, но всички други фактори ще предопределят кога ще се срещнем и как, и колко може да се прави, за да се случват нещата. Иначе безспортно, че сме конструктивно настроени. Благодаря.
    ЗДРАВКО ДИМИТРОВ: Благодаря.
    ПРЕДС. ХРИСТО МОНОВ: И Аз благодаря.
    По точка “Разни” има ли въпроси. Ако не, да благодарим на министър Георгиева за участието.




    ПРЕДСЕДАТЕЛ ХРИСТО МОНОВ





    Стенограф Маргарита Крачунова
    Форма за търсене
    Ключова дума