КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
26/09/2013 първо гласуване
СТАНОВИЩЕ
Относно: Проект за решение за одобряване на Доклад за младежта за 2010-2012 г., № 302-03-8, внесен от Министерски съвет на 16 август 2013 г.
СТАНОВИЩЕ
Относно: Проект за решение за одобряване на Доклад за младежта за 2010-2012 г., № 302-03-8, внесен от Министерски съвет на 16 август 2013 г.
На свое редовно заседание, проведено на 26 септември 2013 г., Комисията по здравеопазването разгледа и обсъди проект за решение за одобряване на Доклад за младежта за 2010-2012 г., № 302-03-8, внесен от Министерски съвет на 16 август 2013г.
На заседанието присъстваха, г-жа Мая Тодорова, заместник – министър на младежта и спорта, представители на министерство на образованието и науката, съсловните организации в сферата на здравеопазването и на пациентски организации.
Годишният доклад за младежта бе представен от г-жа Мая Тодорова. Тя информира народните представители, че структурата на доклада е съобразена с основните приоритети и политики, залегнали в Националната стратегия за младежта 2010-2020 г. Те включват насърчаване на икономическата активност и кариерното развитие на младите хора, подобряване достъпа до информация и качествени услуги, насърчаване на здравословен начин на живот, превенция на социалното изключване на млади хора в неравностойно положение, развитие на младежкото доброволчество, повишаване на гражданската активност и развитие на младите хора в малките населени места и селските райони, развитие на международния и междукултурния диалог и повишаване ролята на младите хора в превенцията на престъпността.
Госпожа Тодорова допълни, че в изложението за всеки един от индикаторите се съдържат данни за актуалното състояние, анализ на състоянието и предприети мерки и дейности от институциите в страната на централно и местно ниво. Анализът на състоянието на младите хора в страната е изготвен на база национално представителни социологически проучвания, осъществени в периода 2010 – 2012 г., данни на Националния статистически институт, Евростат, УНИЦЕФ, информация на отговорните държавни институции и общини в Република България и други специализирани национални и международни изследвания.
Нивото на информираност и придобитите умения и знания за здравословен начин на живот са представени в Приоритет ІІІ „Насърчаване на здравословен начин на живот”. Като основни рискови и поведенчески фактори за здравето на младите хора през последните години са тютюнопушене, употреба на алкохол, наркотични и психотропни вещества, ХИВ/ СПИН, сексуални и репродуктивни проблеми и нездравословен начин на хранене. За повишаване на информираността на младите хора като уязвима група по отношение на поведенчески рискови фактори се осъществяват различни национални програми, проекти, финансирани по оперативни програми и международни фондове, и донори.
В хода на дискусията, възникнаха конкретни въпроси от страна на членовете на Комисия по здравеопазването по отношение на широкия обхват на доклада и институциите, отговорни за разработване на мерките, необходими за подобряване на показателите по Приоритет ІІІ „Насърчаване на здравословен начин на живот”. Изтъкна се влошеното здравословно състояние на младите хора, задълбочаване на проблемите на децата с очни заболявания, с гръбначни изкривявания, нездравословен начин на хранене, водещ до затлъстявания.
В отговор на изразените становища и поставените въпроси представителите на министерство на младежта и спорта уточниха, че изготвянето на доклада за период от три години е наложено поради липсата на внесен и разглеждан такъв за 2011 г. Бе обърнато внимание на факта, че политиката за младежта е междусекторна като в основната й част се изпълнява от четири министерства. Това са министерство на образованието и науката, отговарящо за обучението и програмите, изпълняващи се в ресор „Спорт“ и сектор „Образование“; министерство на младежта и спорта, разработващо допълнителни програми за ученическия и професионален спорт; министерство на здравеопазването по отношение на достъпа на услуги на младите хора до системата на здравеопазването и министерство на регионалното развитие, подкрепящо различни трансгранични проекти в областта на повишаване на информираността за здравето на младите хора.
Въз основа на проведеното обсъждане и извършеното гласуване при следните резултати „За” – 8, „Против”- 0, „Въздържал се”- 10, Комисията по здравеопазването предлага на Народното събрание да не приеме Доклад за младежта за 2010-2012 г., № 302-03-8, внесен от Министерски съвет на 16 август 2013 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО:
Д-Р НИГЯР ДЖАФЕР