КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
06/11/2013 първо гласуване
Д О К Л А Д
за първо гласуване
Относно: законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето, № 302-01-1, внесен от Министерски съвет на 21 юни 2013 г.
Д О К Л А Д
за първо гласуване
Относно: законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето, № 302-01-1, внесен от Министерски съвет на 21 юни 2013 г.
На свое редовно заседание, проведено на 24 октомври 2013 г., Комисията по здравеопазването разгледа и обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето, № 302-01-1, внесен от Министерски съвет на 21 юни 2013 г.
На заседанието присъстваха заместник – министърът на здравеопазването,д-р Бойко Пенков, представители на Министерство на младежта и спорта, Националната здравноосигурителна каса, съсловните организации в сферата на здравеопазването, пациентските организации, неправителствени организации и представители на организации от хотелиерския и ресторантьорския сектор.
Законопроектът и мотивите към него бяха представени от д-р Бойко Пенков. Той информира народните представители, че с предлаганите изменения и допълнения се осигурява прилагането на Регламент 1223/2009 г. на Европейския парламент и на Съвета от 30 ноември 2009 г. относно козметичните продукти. Посочени са изискванията, при които козметичните продукти се считат за безопасни за човешкото здраве и са предвидени съответните санкции при нарушаване на тези изисквания.
Чрез промените в Закона за здравното осигуряване се въвеждат изискванията на Директива 2011/24/ЕС за упражняване правата на пациентите при трансгранично здравно обслужване. Директивата има за цел определяне реда за предоставяне на трансгранични здравни услуги, независимо от начина им на организация, предоставяне и финансиране.
Отговорностите на държавите-членки по здравно осигуряване и по местолечение, разпоредбите относно взаимното признаване на медицинските предписания, издадени в друга държава-членка, както и въпроси, касаещи сътрудничеството и обмена на добри практики между компетентните органи на държавите-членки. По този начин се гарантира правото на осигурения пациент за избор на държава, в която желае да получи здрави услуги. Сумата, която следва да бъде възстановена на пациента от страна на Националната здравноосигурителна каса, съответно Министерство на здравеопазването е до размера на разходите, които биха били поети от държавата-членка, по осигуряване, ако това здравно обслужване бъде предоставено на нейна територия, без да се надхвърлят действителните разходи.
Със законопроекта се въвежда възможност за изискване на предварително разрешение за възстановяване на разходите за трансгранично здравно обслужване, като се регламентират допустимите по директивата критерии за издаване и за отказ на предварително разрешение. Предвид тясната връзка на директивата с Регламент на Европейската общност 883/2004 за координация на системите за социална сигурност със законопроекта се предлага Националната здравноосигурителна каса да бъде определена като национална точка за контакт за нуждите на директивата.
С цел гарантиране на предвиденото в Директива 2011/24 на Европейския съюз сътрудничеството между държавите-членки в развитието на европейски референтни мрежи в областта на редките заболявания, в проекта се предвижда създаването на национален регистър на пациентите с редки заболявания.
Предлага се условията и критериите за лечебните заведения, които желаят да участват в Европейските референтни мрежи, както и редът за създаването, обозначението и функционирането на така наречените експертни центрове и референтни мрежи за редки болести да се определят в наредба, издадена от министъра на здравеопазването.
В заключение д-р Пенков допълни, че предлаганите изменения в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина са свързани с разпоредбите на Директива 2011/24 СЕ за признаване на медицински предписания в други държави-членки.
В хода на дискусията, народните представители изразиха единодушно своята подкрепа за представения законопроект, даващ възможност на българските граждани да получат необходимата им медицинска помощ извън границите на страната като и необходимостта от създаване на регистър на редките болести. Бяха отправени конкретни въпроси свързани с механизма на разрешаване за лечение в чужбина, финансовото обезпечаване от страна на Националната здравноосигурителна каса на тези лечения, както и осигуряването на средства в бюджета на Министерство на здравеопазването за създаването и поддържането на регистъра.
Въз основа на проведеното обсъждане и извършеното гласуване при следните резултати „За” – 18, „Против” - 0, „Въздържал се” - 0, Комисията по здравеопазването предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето,№ 302-01-1, внесен от Министерски съвет на 21 юни 2013 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО:
Д-Р НИГЯР ДЖАФЕР