Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
06/02/2014

    РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО


    Д О К Л А Д

    на Комисия по здравеопазването по чл. 107, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, относно разглеждане на Годишен доклад за състоянието на здравето на гражданите и изпълнението на Националната здравна стратегия през 2012 г., внесен в Народното събрание на 6 декември 2013 г. на основание чл. 5, ал. 2 от Закона за здравето.
    РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО


    Д О К Л А Д
    на Комисия по здравеопазването по чл. 107, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, относно разглеждане на Годишен доклад за състоянието на здравето на гражданите и изпълнението на Националната здравна стратегия през 2012 г., внесен в Народното събрание на 6 декември 2013 г. на основание чл. 5, ал. 2 от Закона за здравето.

    На свое редовно заседание, проведено на 30 януари 2014 г., Комисията по здравеопазването разгледа и обсъди Годишен доклад за състоянието на здравето на гражданите и изпълнението на Националната здравна стратегия през 2012 г., внесен в Народното събрание на 6 декември 2013 г. на основание чл. 5, ал. 2 от Закона за здравето.
    На заседанието присъстваха д-р Бойко Пенков, заместник-министър на здравеопазването, проф. Пламен Димитров, директор дирекция „Функциониране на здравната система“ в Национален център по обществено здраве и анализи, представители на съсловните и на пациентските организации.
    Професор Пламен Димитров информира народните представители, че докладът е изготвен въз основа на анализирани факти и доказателства, които отразяват основните тенденции във функционирането на системата на здравеопазването, влиянието на европейските и международни политики върху развитието на здравето на населението и отчет за изпълнението на Националната здравна стратегия за 2012 г. Посочени са рисковете, както за здравето на ниво индивид, така и за развитието на здравната системата в България.
    Докладът е структуриран в следните няколко направления:
    ■ Демографско и здравно състояние;
    ■ Функциониране на здравната система;
    ■ Влияние на европейските и международните политики върху развитието на здравето на населението;
    ■ Отчет за изпълнението на Националната здравна стратегия за 2012 г.;
    ■ Основни изводи и заключения.
    Демографските процеси в България се характеризират с трайна тенденция за намаляване броя на населението и на неговото застаряване, като основните причини за това са ниската раждаемост и нарастването на смъртността. Наблюдава се тенденция към нарастване средната продължителност на живот в страната. Един от основните проблеми продължава да бъде високото ниво на смъртността – обща и преждевременна, като страната ни е с един от най-високите стандартизирани коефициенти за смъртност сред държавите-членки на Европейския съюз. България заема и първите места по отношение на новообразувания и болести на органите на кръвообращението. Запазва се висока детската смъртност, независимо от изразената положителна тенденция към снижаване.
    По отношение на структурата и организацията на здравната система не се наблюдават съществени промени в сравнение с предходната 2011 г. Системата на здравеопазването разполага с изградени структури и органи за управление и контрол, които осигуряват нейното функциониране и взаимодействие с цел задоволяване основните потребности на населението от медицинска помощ. Публичните разходи за здравеопазването като процент от БВП през 2012 г. се задържат на ниво от 4.3% като разходите за здравеопазване, като относителен дял в структурата на разходите по консолидирания държавен бюджет, намаляват.
    При оценка на изпълнението на Националната здравна стратегия за 2012 г. е избран и приложен подход за количествено оценяване на постигнатото чрез използването на експертна оценка и конвент анализ. В заключение проф. Димитров подчерта, че се наблюдава повишаване на ефективността при изпълнението на заложените в стратегията цели и задачи.
    Председателят на Българския лекарски съюз (БЛС), д-р Цветан Райчинов, изрази своето положително становище за доклада и за съдържащата се в него информация. Той очерта няколко основни извода – продължаващото влошаване на показателите по отношение здравния статус на населението и липсата на административни и организационни промени, както и промени във финансирането на системата на здравеопазването. Той обърна внимание на присъстващите, че се наблюдава изключително тревожна тенденция по отношение повишаване на горната възрастова граница на практикуващите лекари в страната. По данни на Българския лекарски съюз 49% от практикуващите лекари са във възрастовата група 46-60 години и едва 25% между 31-45 години.
    В хода на дискусията членовете на Комисия по здравеопазването изразиха следните мнения и становища:
    ■ Като положителни резултати през изминалата 2012 г. следва да се отчете въвеждането на имунизации за пневмококов и хемофилусен менингит, намаляване процента на хората, употребяващи тютюневи изделия в резултат на приетата забрана за тютюнопушене на закрити обществени места, намаляване броя на абортите.
    ■ От изводите на Доклада става ясно, че е необходимо вътрешно преструктуриране на системата на здравеопазването по отношение на лечебни заведения, болнични легла и медицински персонал. Наблюдават се широко изразени диспропорции по отношение териториалното разпределение на лечебните заведения и медицинските специалисти, работещи в тях.
    Въз основа на проведеното обсъждане членовете на Комисия по здравеопазването приеха за сведение Годишен доклад за състоянието на здравето на гражданите и изпълнението на Националната здравна стратегия през 2012 г., внесен в Народното събрание на 6 декември 2013 г. на основание чл. 5, ал. 2 от Закона за здравето.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО:

    Д-Р НИГЯР ДЖАФЕР
    Форма за търсене
    Ключова дума