КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
20/06/2014
ДОКЛАД
Относно: проект на решение за откриване на факултет „Обществено здраве и здравни грижи“ в структурата на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас, № 402-03-4, внесен от Министерски съвет на 09 май 2014 г.
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
ДОКЛАД
Относно: проект на решение за откриване на факултет „Обществено здраве и здравни грижи“ в структурата на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас, № 402-03-4, внесен от Министерски съвет на 09 май 2014 г.
На свое редовно заседание, проведено на 19 юни 2014 г., Комисията по здравеопазването разгледа и обсъди проект на решение за откриване на факултет „Обществено здраве и здравни грижи“ в структурата на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас, № 402-03-4, внесен от Министерски съвет на 09 май 2014 г.
На заседанието присъстваха заместник – министърът на здравеопазването, проф. д-р Чавдар Славов, ректорът на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас, проф. дтн Петко Петков, г-жа Мария Фъртунова – директор на Дирекция „Висше образование” в Министерството на образованието и науката, представители на съсловните организации в сферата на здравеопазването.
Проектът на решение и мотивите към него бяха представени от г-жа Мария Фъртунова - директор на Дирекция „Висше образование” в Министерството на образованието и науката. Тя информира народните представители, че предлаганият проект на решение за откриване на факултет „Обществено здраве и здравни грижи“ в структурата на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас е по предложение на Академичния съвет на висшето училище и въз основа на положително оценен проект от Акредитационния съвет на Националната агенция за оценяване и акредитация. Проектът предвижда в новото основно звено на висшето училище да се провежда обучение на студенти за придобиване на образователно-квалификационна степен „бакалавър” по специалността от регулираните професии „Медицинска сестра” от професионално направление „Здравни грижи” и по специалността „Медицинска рехабилитация и ерготерапия” от професионално направление „Обществено здраве”. Госпожа Фъртунова посочи, че съгласно нормативните изисквания на Закона за здравето обучението на медицински сестри се извършва на образователно-квалификационна степен „бакалавър” по чл. 42, ал.1, т.1, буква „б” от Закона за висшето образование във факултети или филиали на висши училища, получили акредитация по реда на Закона за висшето образование. Обучението на медицински сестри в гр. Бургас е традиция, чието начало е положено през 1950 г. с откриването на Училище за медицински сестри, чийто наследник е Медицинския колеж в структурата на университета. В града са получили професионална подготовка над 5000 медицински сестри.
Госпожа Фъртунова, отбеляза в своето изложение, че според проекта за откриване на факултет „Обществено здраве и здравни грижи” в него ще преподават 46 души на основен трудов договор. Предвид на посоченото, академичният състав на звеното отговаря на изискванията на чл. 26, ал. 1 от Закона за висшето образование. За нуждите на новия факултет се доизгражда самостоятелен корпус на територията на университета. Предвидена е база за практическо обучение и клинична практика, с която се цели да се осигурят необходимите условия за качествен учебен процес на студентите от двете специалности.
Заместник-министърът на здравеопазването, проф. д-р Чавдар Славов отбеляза, че внасянето на предложения проект на решение е продиктувано от нарастващия дефицит на кадри от регулираната професия „Медицинска сестра” и цели да подобри достъпа на населението от Югоизточна България до качествени здравни грижи. Ректорът на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас, проф. дтн Петко Петков отбеляза, че висшето училище има потенциал и капацитет да обучава студенти по горепосочените специалности и изтъкна, че повече от 50 години кадрите, които е подготвило висшето училище задоволяват необходимостта на района от специалисти по здравни грижи. Подкрепа за откриването на факултет „Обществено здраве и здравни грижи“ са изразили община Бургас, както и областния управител на област Бургас.
Почетният председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, проф. д-р Станка Маркова, изрази подкрепа за предлагания проект на решение от името на съсловната организация.
Госпожа Яна Вангелова, зам.-председател на Национално представителство на студентските съвети, също изрази подкрепа от името на организацията и на цялата студентска общност на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас за откриването на факултета.
В хода на дискусията, членовете на Комисията по здравеопазването се обединиха в становищата си и изразиха подкрепа за предлагания проект на решение. В рамките на обсъждането беше отбелязана и устойчивата тенденция на недостиг на медицински сестри в националната система на здравеопазване, тъй като голяма част от тях се насочват към търсене на работа в чужбина. В тази връзка би следвало да се създадат механизми, чрез които да се обезпечава не само обучението по специалността „Медицинска сестра”, но и да се осигурят благоприятни условия, които да гарантират задържането на кадрите в българската система на здравеопазване.
Въз основа на проведеното обсъждане и извършеното гласуване при следните резултати „За” – 16, „Против” и „Въздържал се” – няма, Комисията по здравеопазването предлага на Народното събрание да приеме проект на решение за откриване на факултет „Обществено здраве и здравни грижи“ в структурата на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас, № 402-03-4, внесен от Министерски съвет на 09 май 2014 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ:
Д-Р НИГЯР ДЖАФЕР