Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ
КОМИСИЯ ПО ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ
23/01/2014 първо гласуване
Първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за подземните богатства, № 302-01-51, внесен от Министерски съвет на 12 декември 2013 г.
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по околната среда и водите
ДОКЛАД
ОТНОСНО: Първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за подземните богатства, № 302-01-51, внесен от Министерски съвет на 12 декември 2013 г.
На свое редовно заседание, проведено на 23 януари 2014г., Комисията по околната среда и водите, под ръководството на г-н Петър Курумбашев – Председател на Комисията, разгледа на първо четене Законопроект за изменение и допълнение на Закона за подземните богатства, № 302-01-51, внесен от Министерски съвет на 12 декември 2013 г., с водеща Комисия по икономическата политика и туризъм.
От Министерство на икономиката и енергетиката на заседанието присъстваха: г-н Красин Димитров- зам. министър, г-жа Светлана Срансова – директор дирекция „Природни ресурси и концесии”, г-жа Ивелина Михайлова- ст.инспектор и г-н Станислав Станков –гл.инспектор в същата дирекция.
От Министерството на околната среда и водите присъстваха: г-н Чавдар Георгиев- зам.министър, г-жа Мария Станимирова и г-н Мирослав Калугеров – гл.юрисконсулт.
Присъстваха и представители на не правителствени организации.
От името на вносителя законопроекта и мотивите за неговото внасяне бяха представени от зам. министър К. Димитров, който посочи, че с проекта на ЗИД на Закона за подземните богатства се отстраняват направените от Генерална дирекция „Околна среда“ при Европейската комисия бележки и уточнения по транспонирането в националното законодателство на Директива 2006/21/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 15 март 2006г. относно управлението на отпадъците от миннодобивните индустрии и за изменение на Директива 2004/35/ЕО (Директива 2006/21/ЕО), посочвайки, че срещу България е стартирана наказателна процедура поради неправилното транспониране на посочената Директива. Предвижда се след приемането законопроекта и влизането в сила на разпоредбите за пълно и точно транспониране на Директива 2006/21/ЕО, да се изготви и приеме от Министерския съвет и нова Наредба за специфичните изисквания за управление на минните отпадъци. В законопроекта са унифицирани легалните дефиниции с които боравят Директива 2006/21/ЕО и ЗПБ, като със специални правила е уредена процедура по информиране и участие на засегнатата общественост при издаване на разрешителни на оператори на съоръжения за минни отпадъци от категория „А”, както и в случаи на авария на съоръжение от категория „А”, включително когато негативните последици може да настъпят и на територията на друга държава - членка на ЕС. Уреден е правният ред за изпълнение на задълженията за изготвяне на доклади до ЕК от страна на единния орган по управление на подземните богатства. Законопроектът създава и правна рамка за повишаване ефективността на контрола по изпълнението на договори за търсене, проучване и добив на подземни богатства и за подобряване на взаимодействието между отделните контролни органи.
След откриването на дебата от председателя на Комисията г-н Курумбашев, който обърна внимание, че дава думата за въпроси, предложения и коментари по разглеждания законопроект, по който Комисията по околната среда и водите не е водеща, такава е Комисията по икономическа политика и туризъм, отношение взеха: н.п. Ив. Василева-относно наказателната процедура и не отразяване на експертни бележки, посочвайки, че няма да подкрепи законопроекта; н.п. М. Теохаров –относно съгласуването между двете министерства и необходимостта от нов член, който ще внесе между двете гласувания; председателят на Комисията г-н П. Курумбашев – по придържането към дневния ред и двамата зам.министри – с отговори и коментари по поставените въпроси.
Председателят на Комисията отправи покана за други предложения по законопроекта, след което прекрати дискусията, обръщайки внимание, че такива могат да бъдат отправени между двете четения на законопроекта.
След проведените разисквания, Комисията по околната среда и водите със 7 гласа „за”, без ”против” и 5 „въздържали се” подкрепи законопроекта и изрази следното
СТАНОВИЩЕ:
Предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за подземните богатства, № 302-01-51, внесен от Министерски съвет на 12 декември 2013г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ