КОМИСИЯ ПО ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ
06/02/2014 първо гласуване
Годишната програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз (2014 г.), № 402-00-5, внесена от Министерски съвет на 31.01.2014 г.
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по околната среда и водите
ЧРЕЗ
ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА 42-ТО
` НАРОДНО СЪБРАНИЕ
ДО
ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА
КОМИСИЯТА ПО
ЕВРОПЕЙСКЕТЕ ВЪПРОСИ
И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
С Т А Н О В И Щ Е
ОТНОСНО: Годишната програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз (2014 г.), № 402-00-5, внесена от Министерски съвет на 31.01.2014 г.
На свое редовно заседание, проведено на 6 февруари 2014 г., Комисията по околната среда и водите обсъди получената Годишна програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз (2014 г.), № 402-00-5, внесена от Министерски съвет на 31.01.2013 г. и приета с Решение № 44 на Министерския съвет от 30 януари 2014 г.
На заседанието присъстваха представители на министерството на околната среда и водите: г-жа Искра Михайлова – министър; г-жа Силвия Бакърджиева – държ. експерт в дирекция „Координация по въпросите на Европейския съюз и международно сътрудничество”, както и г-жа Соня Панайотова – парламентарен секретар.
Годишната програма на Министерския съвет беше представена от министър Искра Михайлова.
Предложената годишна програма се обсъжда в изпълнение на чл. 105, ал. 1 и 4 от Конституцията на Република България, съгласно който Министерският съвет предварително информира Народното събрание и дава отчет за действията си за участие в разработването и приемането на актове на Европейския съюз. Включените в програмата приоритетни теми и позиции са разработени съгласно Постановление №85 от 2007 г. на Министерския съвет за координация по въпросите на Европейския съюз. Програмата се разработва в съответствие с приоритетите на поредната тройка Председателства на Съвета на Европейския съюз – ирландско, литовско и гръцко, както и с Работната програма на Европейската комисия за 2014 г., като годишната програма е в съответствие с програмата на правителството и с одобрените национални цели по стратегия „Европа 2020”.
Съгласно Работната програма на ЕК за 2014 г., като основен приоритет в началото на 2014 година ще бъде финализирането от страна на Европейския парламент и на Съвета на преговорите по предложения за стимулиране на растежа и създаване на работни места. Комисията ще посвети особени усилия за успешен край на тези преговори преди изборите за Европейски парламент.
В основните принципи, направляващи работата на гръцкото председателство се включват засилването на гражданската ангажираност и специално внимание на морската политика на ЕС, разглеждана като източник на растеж и просперитет на Съюза.
България, следвайки дневния ред на ЕК и програмата на Председателството през 2014 г. планира да насочи усилията си към няколко високоприоритетни за страната и Съюза въпроси: възстановяване на икономическия растеж и насърчаване на предприемачеството; борба с младежката безработица; повишаване на енергийната сигурност; солидарно управление на миграцията и разширяване на ЕС.
По отношение на бюджета на ЕС, страната ни ще работи за максимална защита на интересите на държавата, в т.ч. в приоритетните за България области - кохезионна политика и общата селскостопанска политика.
В тази годишна програма, за разлика от предишната е отделено специално внимание и на част „Околна среда”, като приоритетно е акцентирано на секторите „Климат” и „Въздух”.
България ще продължи активното си участие в изготвянето на пакета „Климат-енергетика 2030”, като в преговорите по новите дългосрочни цели за намаляване на емисиите парникови газове до 2030 г., за ВЕИ и за енергийната ефективност ще се търси оптимален баланс в осигуряване на инвестиции за развитие и модернизиране на енергийната система, като не се допуска нежелано въздействие върху схемите за подпомагане върху цената на електроенергията. Страната ни ще настоява за адекватни мерки по подпомагане на иновациите и инвестициите за енергийна ефективност и преминаване към ниско въглеродна икономика. С особено внимание ще се следи въпросът по глобалното споразумение за климата през 2015 г. и поемане на амбициозните цели и от други развити и бързо развиващи се икономики. България ще отстоява позиция на интегриран подход по бъдещите цели, отчитайки въздействието върху всички сектори на икономиката, околната среда и обществото, с оглед запазване на конкурентноспособността на икономиките на страните-членки и социалната поносимост на цената на електроенергията.
По отношение на сектора „Въздух”, в рамките на гръцкото председателство се очаква да започнат преговори по приетия през декември 2013 г. от ЕК пакет законодателни актове в областта на качеството на въздуха, съобразно новите стратегически цели до 2030 г., като в националната позиция ще бъдат отчетени изпълнението на задълженията на страната ни по сегашната директива за норми на допустими емисии, постигането на нормите за качество на атмосферния въздух и икономическите възможности на държавата.
Определянето на важните за страната ни въпроси и отстояване на националния интерес е тясно свързано със започналата подготовка за Българското председателство на Съвета на ЕС през втората половина на 2018 г.
Отношение по така представената програма взеха: н.п. Ив. Василева – относно подготовката за председателството през 2018 год. и избора на представители в Брюксел; н.п. П. Курумбашев – относно постигането на общите амбициозни цели, без определяне на национални; н.п. М. Теохаров – относно рамката за води и енергетика и г-жа И. Михайлова, която отговори изчерпателно на поставените въпроси. Тя подчерта готовността на МОСВ за докладване пред КОСВ относно водите и енергетиката. Г-н П. Курумбашев обърна внимание за възможността да се използва опита на съседна страна, Гърция относно подготовката и провеждането на Председателството и подчерта, че представената годишна програма е за сведение и предложи в доклада да се запише, че Комисията се е запознала с представената за информация годишна програма и отбелязва, че в нея са отразени секторите от Програмата на ЕК, свързан с околната среда.
След представяне на годишната програма на Министерския съвет за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз 2014 и проведената дискусия, Комисията се обедини единодушно около следното
СТАНОВИЩЕ:
Приема за сведение Годишната програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз 2014, № 402-00-5, внесена от Министерския съвет на 31.01.2014 г., като я подкрепя като съответстваща на Работната програма на ЕК за 2014 г. относно ниско-въглеродната икономика, стратегията за адаптиране към изменението на климата, преразглеждане на законодателството и адаптиране на рамката на политиката за качество на въздуха.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО
ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ:
Петър Курумбашев