Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО КУЛТУРАТА И МЕДИИТЕ
КОМИСИЯ ПО КУЛТУРАТА И МЕДИИТЕ
05/03/2014

    Годишна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз (2014 г.), № 402-00-5, внесена от Министерски съвет на 31.01.2014 г.
    Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
    Н А Р О Д Н О С Ъ Б Р А Н И Е
    Комисия по културата и медиите



    ЧРЕЗ
    Г-Н МИХАИЛ МИКОВ
    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ

    ДО
    Г-ЖА ДЕНИЦА КАРАДЖОВА
    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО
    ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ
    И КОНТРОЛ НА
    ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ




    С Т А Н О В И Щ Е


    ОТНОСНО: Годишна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз (2014 г.), № 402-00-5, внесена от Министерски съвет на 31.01.2014 г.



    На редовно заседание, проведено на 5 март 2014 г., Комисията по културата и медиите обсъди Годишната програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз за 2014 г., приета с Решение № 44 на Министерския съвет от 2014 г.
    На заседанието присъстваха: от Министерството на културата Васил Василев – заместник-министър, Деяна Данаилова – и.д. директор на дирекция „Международна дейност, европейски програми и проекти” и Екатерина Русева – парламентарен секретар; представители на неправителствени организации.
    Годишната програма е съобразена с Работната програма на Европейската комисия за 2014 г. и се разработва в съответствие с приоритетите на поредната тройка Председателства на Съвета на ЕС – Ирландско, Литовско и Гръцко, като основен приоритет в началото на 2014 г. ще бъде финализирането на преговорите относно съществуващи предложения за стимулиране на растежа и създаване на работни места и довеждането им до успешен край преди изборите за Европейски парламент.
    По време на заседанието народните представители от Комисията направиха следните предложения:
    1. Съгласувано е с бъдещото председателство от страна на Гърция да се посочат конкретни мерки във връзка с иницииране на съвместни проекти касаещи проблеми европейската политика в опазвате паметниците на културата
    В програмата да намери място българската позиция по участие на страната ни в двете програми – „Творческа Европа” и „Европа на гражданите”. Предложено бе да се изработи регламент за участие с национални проекти в тяхната реализация, като се има предвид, че сега стартира периодът 2014-2020 година.
    Това се отнася и за проблемите по цифровизацията на културното наследство като една обща европейска политика, полето на действие на Норвежката програма за реализиране на цифровизацията.
    При договарянето на Норвежката програма, давайки си сметка, че цифровизацията е един много сериозен въпрос, България предлага в преговорите с държавите донори и Европейското икономическо пространство това да бъде един от приоритетните лостове в самата програма. Да се предвидят действия по постигане на по-голяма устойчивост специално този модул на Норвежката програма. Не само да се отчитат брой цифровизирани елементи на културно наследство или културно съдържание, а също така да се създават към културните институти, университетите специализирани цифрови центрове или центрове за цифровизация, които да продължават този процес и занапред.
    Документът да се допълни в частта „Култура” с новия прочит, за който Европа говори от приблизително пет години насам, а именно изкуствата, културните и творчески индустрии, културното наследство, културният туризъм като фактор за икономическия растеж.
    Частта „Аудиовизия” да се допълни по следния начин.
    В първи абзац. „Медийният плурализъм и свободата на медиите в конвергентна среща ще продължават да бъдат приоритет и на България през 2014 г. в контекста на предвидените инициативи на Гръцкото и Италианското председателство.” Да се сложи запетая след това изречение и да се продължи, „че медийният плурализъм и свободата на медиите в конвергентна среда ще бъдат разработени с нов закон за аудиовизуални медийни услуги.”Това се налага, тъй като българският закон е изцяло аналогов, писан преди 15 години, когато нямаше интернет в страната. Конвергентните услуги са навсякъде. Най-продаваната услуга в момента в телекомите е трипълплей – услугата телевизия, интернет и телефония.
    1. Работен план за културна за периода 2015-2019 г.
    2. Програмите „Творческа Европа” и „Европа на гражданите” за периода 2014 – 2020 г.
    3. Цифровизацията на културното съдържание и създаване на условия за дългосрочното им съхранение в цифров вид за достъп до култура, за популяризиране на богатството и многообразието на културното наследство и за неговото опазване и предаване на следващите поколения. Приемане на мерки по Норвежката програма.
    4. Усъвършенстване предоставянето на авторските права, системите за лицензиране на осиротелите произведения, както и нови възможности за финансиране на цифровото културно съдържание.
    5. Утвърждаване ролята на европейските филми в света в изпълнение на програмата „Бетъринтернет”.

    След проведените разисквания Комисията по културата и медиите с 11 гласа „за”, 0 ”против” и 7 ”въздържал се” на основание чл. 111, ал. 2 от ПОДНС приема Годишната програма за 2014 г. с направените предложения.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО КУЛТУРАТА И МЕДИИТЕ:


    Проф. СТЕФАН ДАНАИЛОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума