Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО КУЛТУРАТА И МЕДИИТЕ
КОМИСИЯ ПО КУЛТУРАТА И МЕДИИТЕ
09/07/2014 първо гласуване

    Законопроект за денонсиране на Европейската конвенция за законовата защита на услуги, базирани на или представляващи условен достъп, № 402-01-24, внесен от Министерски съвет на 22.05.2014 г.
    На редовно заседание на Комисията по културата и медиите, проведено на 09.07.2014 г. за денонсиране на Европейската конвенция за законовата защита на услуги, базирани на или представляващи условен достъп, № 402-01-24, внесен от Министерски съвет на 22.05.2014 г.
    В заседанието участваха от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията: г-н Георги Тодоров – заместник-министър и г-жа Красимира Стоянова – директор на дирекция „Правна”; от Министерството на културата – г-жа Екатерина Русева – парламентарен секретар.
    Законопроектът беше представен от г-н Георги Тодоров.
    Европейската конвенция за законовата защита на услуги, базирани на или представляващи условен достъп, приета от Съвета на Европа на 24.01.2001 г. и влязла в сила на 01.07.2003 г. има за цел да уеднакви (за участващите в нея държави) мерките за осигуряване на защита на устройствата – в това число съоръжения и софтуер, предназначени или приспособени да дадат достъп до редица услуги.
    Това са услуги за осигуряване достъп до някои радио- и телевизионни програми и осигуряване достъп до услугите, доставяни по електронен път от разстояние, по индивидуални заявки, т.е по интернет.
    Целта на Конвенцията е да се запазят интересите най-вече на фирмите, които оказват тези услуги срещу заплащане, като се забрани и преследва строго използването на средства, осигуряващи влизането в техните системи гратис. По-конкретно, преследват се всякакви дейности, осигуряващи изработването, вноса, разпространението, притежаването (с търговска цел), монтирането, поддържането, маркетинга и рекламата на такива устройства.
    Мерките, които държавите следва да вземат по тази Конвенция трябва да осигурят забрани на съответната дейност и конфискация на средствата и печалбите, които те са осигурили.
    Европейската комисия е обжалвала пред Европейския съд това решение като е настояла, че главното в тази конвенция е не осигуряването на единно третиране на проблема на цялата територия на Европейския съюз, а осигуряването на подходящи резултати в тази част от Европа, която е извън него. В такива случаи се предвижда всяка държава, членка на Европейския съюз да подпише и ратифицира Конвенцията поотделно и самостоятелно. Това именно е постановил Европейския съд с решение от 22.10.2013 г. Изпълнението на това решение налага всяка държава – членка на Европейския съюз, която е ратифицирала вече конвенцията, да я денонсира и след това евентуално да я ратифицира отново. Това, очевидно, е било своевременно обяснено на въпросните държави, между които е и България.
    След проведените разисквания Комисията по културата и медиите единодушно с 15 гласа „за“, предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за денонсиране на Европейската конвенция за законовата защита на услуги, базирани на или представляващи условен достъп, № 402-01-24, внесен от Министерски съвет на 22.05.2014 г.

    На основание чл. 76, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, Комисията по културата и медиите предлага да бъде приет и на второ гласуване следния:


    Проект



    З А К О Н

    ЗА ДЕНОНСИРАНЕ НА ЕВРОПЕЙСКАТА КОНВЕНЦИЯ ЗА ЗАКОНОВАТА ЗАЩИТА НА УСЛУГИ, БАЗИРАНИ НА ИЛИ ПРЕДСТАВЛЯВАЩИ УСЛОВЕН ДОСТЪП

    Член единствен. Денонсира Европейската конвенция за законовата защита на услуги, базирани на или представляващи условен достъп, ратифицирана със закон (ДВ, бр. 55 от 2003 г.)


    ЗАКЛЮЧИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА

    Параграф единствен. Законът влиза в сила от деня на обнародването му в „Държавен вестник”.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

    Проф. Стефан Данаилов
    Форма за търсене
    Ключова дума