Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО КУЛТУРАТА И МЕДИИТЕ
КОМИСИЯ ПО КУЛТУРАТА И МЕДИИТЕ
26/02/2014
    Първо гласуване на законопроект за изменение и допълнение на Закона за административното регулиране на производството и търговията с оптични дискове, матрици и други носители, съдържащи обекти на авторското право и сродните му права, № 402-01-12, внесен от Министерски съвет на 04.02.2014 г.
    На 26 февуари 2014 г. се проведе заседание на Комисията по културата и медиите при следния

    Д н е в е н р е д:

    Първо гласуване на законопроект за изменение и допълнение на Закона за административното регулиране на производството и търговията с оптични дискове, матрици и други носители, съдържащи обекти на авторското право и сродните му права, № 402-01-12, внесен от Министерски съвет на 04.02.2014 г.

    Списък на присъствалите се прилага към протокола.

    Заседанието бе открито в 14,35 ч. и председателствано от госпожа Мариана Бояджиева – заместник-председател на Комисията.

    * * *

    ПРЕДС. МАРИАНА БОЯДЖИЕВА: В работата на това заседание участват: Георги Дамянов – директор на дирекция „Авторско право и сродните му права“; Екатерина Русева – Парламентарен секретар на Министерството на културата; Михаела Арсова от дирекция „Авторско право и сродните му права, Министерство на културата; Иван Димитров – Музикаутор.
    Дами и господа народни представители,
    Драги участници и гости на нашето заседание,
    Вероятно вече знаете, че Правителството със свое Решение № 45, предложи на Народното събрание промени в три закона в областта на културата, които да доведат до намаляване на административни тежести за бизнеса. Това са законите за авторското право и сродните му права, за обществените библиотеки и за административното регулиране на производството и търговията с оптични дискове, матрици и други носители, съдържащи обекти на авторското право и сродните му права.
    Междувременно Министерски съвет с Решение № 101 от 2014 г. оттегли проекта на Закона за изменение и допълнение на Закона за обществените библиотеки за доработване.
    Предмет на днешното заседание е Законът за изменение и допълнение на Закона за административното регулиране на производството и търговията с оптични дискове, матрици и други носители, съдържащи обекти на авторското право и сродните му права, в който се предлагат промени, които касаят преди всичко реда за подаване на документи по електронен път, съгласно изискванията на Закона за електронния документ и електронния подпис. В рамките на производството по регистрация на дейността по възпроизвеждане на обекти на авторското право и сродните му права върху различни носители без запис, се въвежда и принципът на мълчаливото съгласие. Мерките са особено важни с оглед изпълнението на целите при въвеждането на електронно правителство, както и модернизирането на предоставянето на административни услуги. Предлаганите промени имат претенцията да са част от стремежа на правителството да намалява регулаторната тежест за бизнеса.
    Давам думата на представителя на Министерството на културата господин Георги Дамянов да представи мотивите на Министерството за внасяне на Закон за изменение и допълнение на Закона за административното регулиране на производството и търговията с оптични дискове, матрици и други носители, съдържащи обекти на авторското право и сродните му права.
    ГЕОРГИ ДАМЯНОВ: Уважаеми дами и господа народни представители, госпожа председателстваща каза основните нови акценти, които се въвеждат в закона, както ние накратко го казваме „за оптичните дискове”. Аз само ще допълня, че измененията и допълненията на закона преди всичко целят намаляване на административната тежест върху бизнеса – това, което беше факт като стремеж още на миналото правителство. От февруари месец 2013 г. този законопроект беше внесен в Министерски съвет. Даже беше стигнал и до Народното събрание, но след това се върна за доработване. Сега фактически пак във връзка с намаляване на административната тежест влизат тези текстове от закона в Комисията по културата и медиите и след това, надяваме се и в Пленарна зала.
    По принцип не се предвижда някакво голямо изменение на духа и целите на закона, чиято основна задача е осъществяване на административен контрол по отношение на стопанската дейност и обществените отношения, свързани с производството на оптични дискове и матрици.
    Искам да ви кажа с две думи, че става въпрос – на практика останаха два завода, които произвеждат оптични дискове в страната. Този закон е факт още от 2005 г. – доста нов закон., който трябваше да „санира” името на България като страна, в която се произвеждаха голям брой нелегални оптични дискове. С този закон може да се каже, че успешно беше преодолян този факт, че наистина се произвеждаха такива дискове в големи количества в нашата страна – имаше около 10 завода. Но в течение на времето на всички ви е известно, че залязва производството на физическите носители, защото цялото ползване на защитени продукти от филми, музика, компютърни програми премина в интернет. И по този начин – в момента има два действащи завода в страната, които работят по този закон и тяхното производство намалява от година на година, но въпреки това разпоредбите на закона се прилагат. Най-важното, което ще се въведе с тези промени е възможността заявителите да подават своите документи по електронен път, знаете това е в синхрон със стратегията на правителството, Закона за електронния документ и електронния подпис, подготовката на електронно правителство. С това ние изпреварваме тези цели на правителството. Другият по-важен момент, който се въвежда с тези промени това е въпросът с въвеждане на мълчаливото съгласие, което е пак в полза на бизнеса. С мълчаливото съгласие се има предвид, че когато заявителят подаде съответното заявление за издаване на удостоверение за производство на тези дискове ако административният орган в предвидения 7-дневен или 10-дневен срок , както сега ще се промени, не отговори на заявителя с отказ или с издаване на удостоверение – се счита, че той е дал съгласието си за производството на тези дискове. сС една т дума това пак е в полза на бизнеса. Администрацията не може да бави производството на оптични дискове и се счита, че в този 7 или 11-дневен срок ако не се отговори има положителен отговор и заявителят ще може да работи по-нататък с производството на дискове.
    Това, което искам да кажа още, че понеже се повдигна въпросът специално за § 8 от Преходните и заключителни разпоредби ние сме предвидили следния текст, който казва, че откритите и неприключили производства по чл. 40 (това е за регистрацията на дружества за колективно управление на права) от Закона за авторското право и сродните му права до влизането в сила на този закон се разглеждат и довършват по досегашния ред по Закона за авторското право и сродните му права. С това имаме предвид, че понеже и сега има подадени заявления за регистрация на дружества за колективно управление на права, че ще могат тези заявления да се разглеждат – понеже тези изменения не са влезли в сила – ще могат да се разглеждат не в двумесечен, а в тримесечен срок, който е по-дълъг и това е в полза на бизнеса. Появиха се някои съмнения по отношение на прецизността на текста, така че, госпожо председател, ако счетат уважаемите народни представители може този текст специално да го оттеглим за прецизиране и евентуално за внасянето му межди първи и второ четене.
    Това е, което имах да кажа, благодаря ви.
    ПРЕДС. МАРИАНА БОЯДЖИЕВА: Уважаеми колеги, заповядайте за въпроси и предложения.
    ГИНЧЕ КАРАМИНОВА: Уважаема госпожо председател, ние виждаме, че промяна във философията на Закона за административното регулиране на производството и търговията с оптични дискове, матрици и други носители, съдържащи обекти на авторското право и сродните му права не се променя. По-скоро има едно модернизиране и ние ще подкрепим законопроекта с уговорката да се прецизира § 8.
    ПРЕДС. МАРИАНА БОЯДЖИЕВА: Благодаря Ви госпожо Караминова. Аз имам един кратък въпрос, който касае § 2 по чл. 9, ал. 2 – за мълчаливото съгласие. Ако може още малко аргументи в тази посока дали не е по-добре и мълчалив отказ, с оглед на това мълчаливо съгласие дали не крие риск за допускане на нерегламентиран запис на защитени произведения. Моля Ви за още аргументи в тази посока.
    ГЕОРГИ ДАМЯНОВ: Мълчаливият отказ е в полза на администрацията, т.е. ако не се отговори в съответния срок, се счита, че е отказано. Ние такива аргументи нямаме, няма и в закона такава постановка, а е дадена възможност на бизнеса и въобще на заявителите да се ползват от плюс, в смисъл, че когато ние се забавим и не отговорим на съответното заявление те могат да работят по заявлението, което са подали за производство на дискове.
    МИХАЕЛА АРСОВА: Само да допълня, че в § 2, т. 1, в която е посочено, че мълчаливото съгласие следва да се разбира съгласно чл. 28 и чл. 29 от Закона за ограничаване на административното регулиране. Искам да поясня, че непроизнасянето предоставя тази възможност на заявителя да предприеме действия по осъществяване на сделката, но той е задължен да заяви, че вие не сте се произнесли в срок: „аз започвам да произвеждам въпросните дискове”, но административният орган в 14-дневен срок също може да вземе отношение във връзка с тази сделка, т.е. не е автоматично „аз не се произнасям и вие започвате да произвеждате без да имате повторна санкция от страна на административния орган”. Тъй като в чл. 28 и чл.29 са подробно разписани и тези ваши опасения ще отпаднат. Благодаря Ви.
    ПРЕДС. МАРИАНА БОЯДЖИЕВА: Други въпроси. Мнения. Ако няма можем да преминем към гласуване с уговорката за прецизирането на § 8 от Преходните и заключителни разпоредби. Това, което предложи господин Дамянов.
    Уважаеми колеги, след проведените разисквания в Комисията по културата и медиите предлагам на основание чл.111, ал.2 от ПОНС да приемем на първо четене Закона за изменение и допълнение на Закона за административното регулиране на производството и търговията с оптични дискове, матрици и други носители, съдържащи обекти на авторското право и сродните му права, № 402-01-12, внесена от Министерски съвет на 04.02.2014 г.
    Моля да гласуваме колеги! Благодаря!
    „За“ 12, “Против“ – няма, „Въздържал се” – няма.
    Искам да благодаря на колегите народни представители и на гостите.
    Поради изчерпване на дневния ред, закривам заседанието.
    (Закрито в 15,55 ч.)

    ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    Мариана Бояджиева
    Форма за търсене
    Ключова дума