Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ЗА ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С ГРАЖДАНСКИ ОРГАНИЗАЦИИ И ДВИЖЕНИЯ
КОМИСИЯ ЗА ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С ГРАЖДАНСКИ ОРГАНИЗАЦИИ И ДВИЖЕНИЯ
25/09/2013

    Становище на комисията по Национална гражданска инициатива № ПГ-339-00-15 в подкрепа на "Нов закон за културното наследство"
    РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ЗА ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С ГРАЖДАНСКИ ОРГАНИЗАЦИИ И ДВИЖЕНИЯ


    СТАНОВИЩЕ

    Относно: Национална гражданска инициатива „За нов закон за културното наследство” № ПГ-339-00-15, внесена от инициативен комитет на 12 юли 2013 г.

    На редовно заседание, проведено на 25 септември 2013 г., Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения разгледа Национална гражданска инициатива „За нов закон за културното наследство” № ПГ-339-00-15, внесена от инициативен комитет на 12 юли 2013 г.
    В заседанието на комисията участваха: Борислав Бориславов - съветник на министъра на културата, Уляна Малеева - директор на дирекция „Културно наследство, музеи и изобразителни изкуства” в Министерство на културата, Николай Соларов - прокурор във Върховна касационна прокуратура, Тотко Стоянов – председател на Управителния съвет на Асоциацията на българските археолози, Калин Димитров- заместник-председател на Управителния съвет на Асоциацията на българските археолози, Валери Стойчев – заместник-председател на Съюза на нумизматичните дружества в България – Велико Търново, както и представители на граждански организации и движения.
    Националната гражданска инициатива бе представена от Валери Стойчев.
    С внесената подписка в подкрепа на инициативата „За нов закон за културното наследство” се предлага:
    1. да бъдат променени неясните, противоречиви и несъвършени текстове в Закона за културното наследство, като се приеме нов закон;
    2. да бъде изменена Наредба № Н-2 от 12.01.2012 г. за определяне размера на възнаграждението на лицата, предали вещи по реда на чл. 93 от Закона за културното наследство или съобщили ценна информация за такива вещи;
    3. да се въведат ясни и точни граници за недвижимите културни ценности и техните охранителни зони, които да бъдат публично оповестени пред гражданите;
    4. да се приемат нови законови разпоредби, гарантиращи правото на гражданите да колекционират, притежават, купуват, продават и разменят помежду си предмети с културна стойност, както и регламентиращи работещи пазарни механизми в съответствие с европейските изисквания за свободен пазар;
    5. представител на Националната гражданска инициатива да участва в работните групи по изготвянето на новия Закон за културното наследство, както и да бъде включен в състава на Обществено-консултативния съвет към министъра на културата от квотата за представители на гражданското общество.
    Към подписката са представени протокол от организационното събрание за Националната гражданска инициатива в подкрепа на исканията за нов Закон за културното наследство от 15 април 2013 г., списък на участниците в организационното събрание, обръщение към всички граждани с отношение към културното наследство, любители и съмишленици на колекционерството и металдетектинга в България, предложения и мотиви към внесената в Народното събрание Национална гражданска инициатива.
    В съответствие с изискванията на чл. 45, ал. 1 и чл. 48, ал. 2 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, заседанието е било организирано от 52 граждани с избирателни права, като е спазен тримесечния срок за провеждане на подписката.
    От представения протокол за резултатите от извършената проверка на подписката на Националната гражданска инициатива от главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване” в Министерството на регионалното развитие се установяват 4907 броя проверени записи, като от тях 4131 броя са на гражданите с коректно вписани данни, 776 броя на некоректните записи, в т.ч. 605 броя на записите с грешен, непълен или липсващ ЕГН (единен граждански номер) и 171 броя на записите с грешни данни.
    Доколкото в закона липсва разпоредба, която да ограничава броя на подписите, необходими за внасяне на подписката, може да се направи заключение, че тя отговаря на законовите изисквания.
    С приетия през 2009 г. Закон за културното наследство се урежда опазването и закрилата на културното наследство на страната, като държавата осигурява закрилата на културното наследство независимо от местонахождението му. Министърът на културата провежда държавната политика по опазване на културното наследство във взаимодействие със съответните компетентни държавни и общински органи, Светия синод на Българската православна църква и централните ръководства на другите регистрирани вероизповедания, и гражданското общество. В писмено становище на Мнистерството на културата до Комисията е посочено, че в законодателната програма на министерството е заложено изготвяне на законопроект за изменение и допълнение на Закона за културното наследство, със срок за внасяне в Министерския съвет месец декември 2013 г. За тази цел от министерството е изпратено писмо и до инициативния комитет на Националната гражданска инициатива с предложение, при желание от тяхна страна, да определят свои участници в работната група.
    В подкрепа на обсъжданата Национална гражданска инициатива са получени писмени становища от Съюза на нумизматичните дружества в България – Велико Търново и Нумизматично дружество – Филипопол.
    Асоциацията на българските археолози не подкрепя идеята за изработване на нов Закон за културното наследство, както и за съществено пренаписване и промяна във философията на действащия закон. От Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките се обявяват против предприемането на каквито и да е действия за изменения на Закона за културното наследство в съответствие с направените предложения, което според тях ще доведе до увреждането на културно-историческото наследство на страната.
    В становището представено от Върховната касационна прокуратура категорично се подчертава, че по отношение на защитата на археологическите културни ценности не трябва да има принципни изменения в Закона за културното наследство и в съответните разпоредби на Наказателния кодекс. Изразена е позицията, че на този етап, в съответствие със степента на развитие на обществените отношения у нас законодателството гарантира правото, както на лични колекции, така и на свободна търговия с културни ценности. Заявява се, че не е необходим нов закон в тази област, а по-скоро трябва да се прецизират действащите разпоредби и добавят нови раздели, като например да се регулира дейността на антикварите.
    Борислав Бориславов информира, че по инициатива на министъра на културата са проведени, срещи с представители на всички институции, заинтересовани с опазването на културно - историческото наследство, като е обективирана необходимостта от изменение на Закона за културното наследство. В края на месец юли в Министерството на културата е проведена среща с инициативни комитети и е сформирана работна група по промени в закона, в чиито състав са включени представители на инициативния комитет на Националната гражданска инициатива. Посочено беше, че първото заседание на групата е обявено за началото на месец октомври
    В хода на дискусията участие взеха народните представители Менда Стоянова и Тотю Младенов.
    Народният представител Менда Стоянова направи предложение, Министерството на културата, чрез работната група да изготви разпоредби, съобразени с направените предложения, които да залегнат в законопроекта за изменение и допълнение на Закона за културното наследство, като след внасянето му в Народното събрание Комисията по културата и медиите ги разгледа по същество.
    Народният представител Тотю Младенов изрази позиция, че доколкото в законодателната програма на Министерството на културата е заложено изготвяне на законопроект за изменение и допълнение на Закона за културното наследство, необходимостта от законодателни промени следва да бъде преценена от министерството.
    Председателят на комисията Мая Манолова подчерта необходимостта комисията да отправи препоръка към Министерството на културата за провеждането на по-широко обществено обсъждане за изработването на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за културното наследство, в което да бъдат включени и граждански организации, извън инициативния комитет, които са взели участие в обсъждането на Националната гражданска инициатива.
    Народните представители се обединиха около становището, че националната гражданска инициатива трябва да бъде разгледана и от работната група към Министерството на културата, която ще изработва законопроекта за изменение и допълнение на Закона за културното наследство.
    Въз основа на гореизложеното и след проведено гласуване, Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения, с 9 гласа „за“, 0 „против“ и 0 „въздържал се“, предлага на Народното събрание да приеме следното

    Р Е Ш Е Н И Е
    На основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България, във връзка с чл. 52, ал. 1 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, Народното събрание
    Р Е Ш И:
    1. Становището на Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения, подписката и получените писмени становища по Националната гражданска инициатива да бъдат изпратени на министъра на културата.
    2. Препоръчва на министъра на културата във връзка с предвиденото изработване на законопроект за изменение и допълнение на Закона за културното наследство да проведе обществено обсъждане по въпросите, поставени в предложението, постъпило в Народното събрание чрез Националната гражданска инициатива, както и да включи в работната група по изработването на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за културното наследство представители на други граждански организации и движения, които са взели участие в обсъждането на Националната гражданска инициатива.


    Мая Манолова
    Председател на Комисията
    за взаимодействие с граждански
    организации и движения
    Форма за търсене
    Ключова дума