Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ЗА ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С ГРАЖДАНСКИ ОРГАНИЗАЦИИ И ДВИЖЕНИЯ
КОМИСИЯ ЗА ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С ГРАЖДАНСКИ ОРГАНИЗАЦИИ И ДВИЖЕНИЯ
19/12/2013

    СТАНОВИЩЕ
    Относно: национална гражданска инициатива „Срещу произвола на монополите”, № ПГ-016-00-19, внесена от инициативен комитет на 22.12.2010 г.
    РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ЗА ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С ГРАЖДАНСКИ ОРГАНИЗАЦИИ И ДВИЖЕНИЯ

    СТАНОВИЩЕ
    Относно: национална гражданска инициатива „Срещу произвола на монополите”, № ПГ-016-00-19, внесена от инициативен комитет на 22.12.2010 г.

    На редовно заседание, проведено на 19 декември 2013 г., Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения разгледа национална гражданска инициатива „Срещу произвола на монополите”, № ПГ-016-00-19, внесена от инициативен комитет на 22 декември 2010 г.
    В заседанието на комисията участваха: от Министерство на икономиката и енергетиката : Димитър Ганчев – съветник в кабинета на Министъра, Димитър Кишкилов – началник отдел Сигурност в конвенциалната енергетика; от Министерство на регионалното развитие: Бойко Пеев - държавен експерт от Дирекция ВиК; от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране: Еленко Божков – член на ДКЕВР, Милена Миланова – член на ДКЕВР; Мариела Цанкова – директор на дирекция „Регулаторна политика и международна дейност”, Маргарита Найденова – директор на дирекция „Ценово регулиране, лицензии и пазари“, Комисия за защита на потребителите: Иван Бъчваров – главен секретар, представители на граждански организации и движения.
    Националната гражданска инициатива бе представена от Анжелика Цокова.
    С внесената подписка в подкрепа на инициативата „Срещу произвола на монополите” се предлага:
    1. да се разшири съставът на Консултативния съвет към Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) чрез привличане на по-широк експертен потенциал на неправителствените организации;
    2. да се създаде специализирано звено за енергиен одит с пълномощия за работа с първични документи на монополните дружества и достъп до класифицирана информация; за по-висока ефективност на дейността на звеното да се разработи специализирана база данни за пазарни цени по видове дейности. Звеното да подпомага периодично прегледа на цените във всички сектори на енергетиката с цел определяне на справедливи цени по веригата производител-търговец-потребител. Чрез дейността на специализираното звено да се пресече необоснованият по обхват и размер процес на безконтролен „аутсорсинг“;
    3. да се въведе програма за декларативно намаляване размера на „признатите“загуби на енергия в дейността на естествените монополи, с цел постигане на средноевропейски нива в рамките на следващ 5-годишен срок;
    4. да се предприемат организационни мерки за усъвършенстване на подходите за регулиране на цените и приходите на монополно предлагани стоки и услуги по европейски формат на метода „горна граница“;
    5. да се ускори пълната либерализация на търговията с електроенергия и въвеждане на борсовата търговия при запазване интересите на битовите потребители;
    6. да се стимулира извършването на промени в подзаконовите нормативни регулаторни актове за гарантиране на прозрачност, непрекъсваемост на доставките, конкуренция и гарантиране на баланса между интересите на потребители, производители и доставчици на услуги;
    7. да се стимулира ускорено въвеждане на автоматизирани системи за обективизиране оценките на качеството на доставяната енергия и качеството на системите за пренос и разпределение;
    8. да се осигури нормативно уреждане на специализирано звено за медиация, за извън съдебно разрешаване на спорове, както и запазване на правото на ползване на услугите при констатирано драстично увеличение на сметките на потребителите. Иска се въвеждане на електронно отчитане, електронна фактура на монополните услуги и картова предплатена услуга за консумация на електрическа енергия, премахването на всякакви цени на такси при регистрация на абонатите, промяна на титуляра на партидата, съответно при прекратяване на договорните отношения с Топлофикация“, както и да не се въвежда такса „електромер“.
    Към подписката са представени протокол от организационното събрание за националната гражданска инициатива в подкрепа на исканията от 26 септември 2010 г., списък на участниците в организационното събрание, искания на Национална гражданска инициатива “Срещу произвола на монополите“ и Движение „ДНЕС“ към монополите: Електроснабдяване, Водоснабдяване, Газоснабдяване, Топлофикация.
    В съответствие с изискванията на чл. 45, ал. 1 и чл. 48, ал. 2 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, заседанието е било организирано от 108 граждани с избирателни права, като е спазен тримесечния срок за провеждане на подписката.
    От представения протокол за резултатите от извършената проверка на подписката на националната гражданска инициатива от главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване” в Министерството на регионалното развитие се установяват 694530 броя проверени записи, като от тях 400281 броя са на гражданите с коректно вписани данни, 294249 броя на некоректните записи, в т.ч. 237924 броя на записите с грешни данни; 41571 брой на повторените записи; 1545 брой на лицата под 18г.; 1921 брой на лицата, които не са български граждани; 10484 брой на починалите лица; 379 брой на лицата с правни ограничения; 425 брой на лицата без подпис.
    Доколкото в закона липсва разпоредба, която да ограничава броя на подписите, необходими за внасяне на подписката, може да се направи заключение, че тя отговаря на законовите изисквания.
    В мотивите на подписката се посочва, че целта на направените предложения за промени в нормативната уредба е качеството на услугите да съответства на заплащаната от потребителите цена, създаването на работещ механизъм за ефективен контрол и ефективна защита. Предлаганите промени целят и създаването на работещ механизъм за ефективен контрол и ефективна защита на потребителите.
    Председателят на Комисията Мая Манолова подчерта, че независимо от продължителната и интензивна кореспонденция между представители на Инициативният комитет на националната гражданска инициатива, движение „ДНЕС“ и ръководството на 41-то Народно събрание исканията на гражданите, които са заявени в инициативата реално не са били разгледани от 41-то Народно събрание и не са взети законодателни и други мерки те да бъдат реализирани. Изрази готовност всяко едно от предложенията да се обсъди подробно и да се предложат решения по конкретните искания, които да бъдат изпълнени със съдействието на народните представители, по отношение на правото им на законодателна инициатива и органите на изпълнителната власт.
    Част от предложенията в подписката внесена чрез национална гражданска инициатива „Срещу произвола на монополите“ са законодателно уредени: С приетите изменения и допълнения на Закона за Енергетиката от 17 юли 2012г. са отхвърлени предложенията за въвеждане на такса “електромер“; въведени са изрични забрани за промяна във вътрешните инсталация на сгради-етажна-собственост, както по смисъла на ЗЕ, така и по смисъла на ЗУТ. Тези забрани касаят и конкретните искания за забрана монтаж на спирателни кранове след отоплителните тела в имотите. Съгласно закона за медиацията, приет през 2004 г., предмет на медиация могат да бъдат граждански, търговски, трудови, семейни и административни спорове, свързани с правата на потребителите. Няма пречка, като се предлага в подписката, отношенията между потребител и дружествата предоставящи услуги по енергоснабдяване, газоснабдяване водоснабдяване и топлофикация да се уредят чрез медиатор и по реда на Закона за медиацията.
    С приетите изменения и допълнения на Закона за Енергетиката от 28.06.2013г., се даде възможност за намаление на цената на електроенергията за крайните потребители в сила от 01.08.2013 г.
    В тази връзка на 11 септември 2013 г. Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения съвместно с Комисията по енергетика е провела публично обсъждане на новия модел на ценообразуване на електрическата енергия и ефектите от прилагането му върху разпределителните предприятия, крайните снабдители и крайните клиенти. На проведеното обсъждане са разисквани и голяма част от проблемите, изложени в подписката чрез националната гражданска инициатива, тъй като тези проблеми са поставяни и от други граждански организации и движения и граждани. На проведеното съвместно заседание подробно са представени мотивите за промяна на Закона за енергетиката, във връзка с намаление на цената на електроенергията от 1 август 2013г. От страна на енергоразпределителните дружества са представени конкретни данни за намаление на цената на електроенергията в различните региони. Постигнато е съгласие подобни публични обсъждания да продължат да се осъществяват, с цел решаване на проблеми, свързани с подобряване качеството на получаваната електроенергия от крайните потребители, регулиране на невъзстановяемите разходи на енергоразпределителните дружества.
    На 12 декември 2013г. на проведено заседание на Комисията за взаимодействие с граждански организации и създаде Обществен съвет като консултативен орган към нея, като в състава му е включен представител на движение „ДНЕС“. Първото заседание на Обществения съвет се проведе на 17 декември 2013г.
    На 20 септември 2013г.в Народното събрание е внесен Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергетиката. Вносители са народният представител Явор Бориславов Куюмджиев и група народни представители.
    Законoпроектът е разпределен на следните постоянни парламентарни комисии: Комисия по енергетика (водеща), Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове (участваща), Комисия по икономическата политика и туризъм (участваща). По внесения законопроект становища са представени от Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове и Комисията по икономическата политика и туризъм, с които се предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроекта за изменение и допълнение на Закона за енергетиката. Доклад по внесения законопроект е изготвила и водещата Комисия по енергетика. Предлага се Народното събрание да приеме на първо четене Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, №354-01-57.
    С внесеният законопроект се цели да се създаде по-голяма устойчивост на ценовото регулиране при продажбата на електрическа енергия и да въведе допълнителни правила за гарантиране на баланса на интереси между предприятията, свързани с доставката на електроенергия и природен газ и крайните потребители на тези стоки. Основната цел на предложените изменения и допълнения е защитата на правата на потребителите, предотвратяването на злоупотребите с монополно положение от страна на енергийните снабдители и гарантиране на равноправен достъп до всички крайни клиенти до електричество и природен газ. Това се постига основно чрез изменения на правилата за прекратяване или прекъсване на снабдяването с електроенергия и природен газ и чрез прецизиране на условията и отговорностите, свързани с метрологичната експертиза на средствата за търговско измерване на доставените количества. С цел по-голяма защита на потребителите е предвидена и възможност за обезщетение на клиентите на разпределителните предприятия за нанесени им имуществени и други щети поради нарушаване на качеството и надеждността на снабдяването с електроенергия и природен газ. Предвидена е и забрана операторите на разпределителната мрежа да съставят протоколи за коригиране на количествата измерена електрическа енергия в отсъствието на клиента. Същата забрана е предвидена и за газоразпределителните предприятия. Предвижда се и отпадане на таксата за включване на тока, а изключването на тока да става след доказана "продължаваща" некоректност от страна на клиента.
    В хода на дискусията участие взеха народния представител Явор Куюмджиев, народния представител Адриан Асенов, представители на ДКЕВР, Министерство на икономиката и енергетиката, Министерство на регионалното развитие, комисия за защита на потребителите, граждани.
    От представителите на ДКЕВР се очертаха мерките, които комисията предприема за подобряване качеството на услугите и прозрачност при ценообразуването и отчитането на електрическата енергия: въведена в Наредбата за лицензиране, глава 11, раздел 3 възможност граждански експерти да се включат активно в дейността, свързана с лицензионните дружества.
    Стартиране в началото на 2014 година на одит във всички електроразпределителни дружества, с участието на експерти от граждански организации и движения, които да бъдат одобрени с решение на комисията за участие на работните групи по одита. Въвеждане на програма за декларативно намерение на размера на признатите загуби на енергия в дейността на естествените монополи, с цел в следващите 5 години да се постигнат средноевропейски нива.
    В становището на Министерство на икономиката и енергетиката акцентираха се акцентира върху необходимостта от умерени и преценени мерки с направена съответна оценка на въздействие на тези мерки, с цел избягване на риска от дебалансиране на системата с резки промени в една или в друга посока.
    Представителите на Министерство на регионолното развитие подчертаха предприетите законодателни инициативи във връзка с подобряване на услугите за потребителите на ВиК услуги: приети промени в Закон за водите. Изброиха се законодателните инициативи, които министерството провежда, като изготвяне на Наредба за условията и реда за присъединяване на потребителите за ползване на водоснабдителни канализационни системи, в която достатъчно ясно, конкретно и подробно са посочени правата на потребителите по отношение на присъединяване към канализационните и водоснабдителни системи, Наредба за изискванията и критериите за ВиК операторите. Очерта се един от основните приоритети в работата на Министерството на регионално развитие, а именно: грижата за това потребителите да получават съответната услуга достатъчно професионално и отговорно.
    От Комисията за защита на потребителите се изрази становище, че в проекта на Закона за защита на потребителите изрично се предвижда въвеждането на разпоредби за създаване на помирителни комисии за конкретните електроразпределителни дружества, водноразпределителните дружества, енергетика, телекомуникации и финансовите услуги. Предвижда се в помирителните комисии освен представител на Комисията за защита на потребителите да вземат участие като експерти и представители на съответните регулаторни органи и представители на гражданските сдружения, с познания и експертен капацитет в конкретната област.
    Всички народни представители се обединиха в подкрепа на предложенията, направени в подписката чрез национална гражданска инициатива „Срещу произвола на монополите“, като отбелязаха, че тяхното осъществяване вече е започнало.
    Подчертаха необходимостта комисията да отправи препоръка към водещата комисия по разглеждане на внесения законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергетиката – Комисия по енергетика да проведе по-широко обществено обсъждане на законопроекта, на което да бъдат разгледани предложенията на националната гражданска инициатива и да се направят предложения за допълнение на ЗИДЗЕ, които да бъдат взети предвид между първо и второ четене на законопроекта. Предлагат инициативния комитет на националната гражданска инициатива да предложи експерти – техни представители, които да участват в работни групи при обсъждането на бъдещи законодателни промени по поставените от националната инициатива проблеми.
    Отделно от това, националната гражданска инициатива съдържа предложения за законодателни промени в Закона за енергетиката, в Закона за регулиране на водоснабдителните и канализационните услуги, както и в други нормативни актове по въпроси от обществена значимост за развитие на енергийния сектор и на ВиК сектора, поради което следва да бъде разгледана като предложения за промени, които може да бъдат реализирани чрез правото на законодателна инициатива на всеки един народен представител.
    Въз основа на гореизложеното и след проведено гласуване, Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения единодушно, предлага на Народното събрание да приеме следното

    Р Е Ш Е Н И Е
    На основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България, във връзка с чл. 52, ал. 1 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, Народното събрание
    Р Е Ш И:
    1. Предоставя предложенията „Срещу произвола на монополите” № ПГ-016-00-19, внесени в Народното събрание на 22.12.2010г. от Инициативен комитет чрез национална гражданска инициатива, заедно със становището на Комисията на народните представители във връзка с правото им на законодателна инициатива по чл. 87, ал. 1 от Конституцията.
    2. Препоръчва парламентарната Комисия по енергетика да проведе обществено обсъждане по въпросите, поставени в предложението, постъпило в Народното събрание чрез националната гражданска инициатива, които да бъдат взети предвид между първо и второ четене на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за енергетиката №354-01-57, внесен в Народното събрание на 20.09.2013г. от народния представител Явор Бориславов Куюмджиев и група народни представители.
    3. Становището на Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения да се предостави на Министъра на икономиката и енергетиката, Министъра на регионалното развитие и на народните представители.



    Мая Манолова
    Председател на Комисията
    за взаимодействие с граждански
    организации и движения
    Форма за търсене
    Ключова дума