КОМИСИЯ ЗА ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С ГРАЖДАНСКИ ОРГАНИЗАЦИИ И ДВИЖЕНИЯ
10/07/2014
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ЗА ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С ГРАЖДАНСКИ ОРГАНИЗАЦИИ И ДВИЖЕНИЯ
ДОКЛАД
Относно: обсъжданията, проведени в Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения през четвъртата сесия на 42-то Народно събрание, изготвен на основание чл. 38, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения има за основен предмет осъществяването на диалог и взаимодействие с представители на граждански организации и движения, включително провеждане на обществени обсъждания по въпроси от значим обществен интерес. През четвъртата сесия на 42-то Народно събрание Комисията:
- проведе три публични обсъждания;
- разгледа предложение за произвеждане на национален референдум по Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление;
Всички заседания на комисията се излъчиха в реално време в интернет чрез интернет страницата на Народното събрание.
І. Публични обсъждания
1. Публична дискусия, проведена на заседание на Комисията на 5 юни 2014 г. на тема: „Представяне на проекти за законодателни инициативи, отнасящи се до изпълнителното производство и работата на частните съдебни изпълнители.“ В дискусията взеха участие народни представители, членове на Обществения съвет към Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения, представители на неправителствени организации, граждани. Председателят на комисията Мая Манолова представи на участниците два законопроекта: „Закон за изменение и допълнение на Гражданския процесуален кодекс“ и „Закон за изменение и допълнение на Закона за частните съдебни изпълнители“.
Законопроектите са изготвени след проведено в комисията широко обществено обсъждане по проблемите, свързани с частните съдебни изпълнители. В резултат от поставените проблеми се предлагат изменения в няколко основни направления:
• Промени, свързани с изпълнителното производство: С предложените промени в Гражданския процесуален кодекс се разширява обхвата на защита интересите на страните, чрез въвеждане на възможност оценката, приета или определена от съдебния изпълнител, да се обжалва пред съответния окръжен съд, като решението на съда е задължително. Дава се право на третите лица, у които се намира вещ, която е предмет на изпълнение, със своя жалба да спират изпълнителните действия върху нея. Като допълнителна защита, срещу случаите на продажба на недвижими имоти на ниски цени, се въвежда забраната началната цена при първата публична продан, да бъде по-ниска от данъчната оценка на имота, независимо от оценката на вещите лица. Облекчава се положението на длъжника като се въвежда изискването началната цена на вещта да се определя във всички случаи от вещо лице, освен ако стойността не надвишава двукратния размер на минималната работна заплата. Установява се срок за утвърждаване на изискванията към единния електронен регистър на електронните запори, с цел намаляване размера на таксите.
• Промени, свързани със заповедното производство: С цел осигуряване на равнопоставеност на страните се дава възможност, възражението срещу издадена заповед за незабавно изпълнение в полза на банките, да спира нейното изпълнение и страните да имат възможност да решават спора по общия исков ред.
• Промени, свързани с режима на призоваване: Въвежда се възможност съдът да прави служебна проверка за адреса на ответника. С цел преустановяване на случаите на спекулации, посредством залепването на уведомление, най-вече при заповедното и изпълнителното производство се предлагат промени в режима на призоваването. Гарантирана защита на правата на длъжниците ще се осигури чрез назначаване на особен представител в изпълнителното производство.
След представянето на законопроектите, проведеното обсъждане и направените допълнителни предложения на 24.06.2014 г., Мая Манолова и група народни представители внесоха в Народното събрание законопроект за изменение и допълнение на Гражданския процесуален кодекс и законопроект за изменение и допълнение на Закона за частните съдебни изпълнители.
2. На 23 юни 2014 г. Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения заедно с Обществения съвет организира и проведе широка дискусия на тема: „Обсъждане на проблеми поставени от членове на ОС към КВГОД, които трябва да бъдат решени в спешен порядък до края на лятната сесия на 42-то НС“;
На заседанието бяха поканени парламентарно и извън парламентарно представени политически партии и коалиции, президента на републиката, министър-председателя и омбудсмана.
Присъстваха и взеха участие: Константин Пенчев – омбудсман на Република България, Еленко Божков – член на ДКЕВР, народните представители Мая Манолова, Борис Цветков, Георги Горанов, Таско Ерменков, Щерьо Щерев.
Председателят на Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения Мая Манолова подчерта изключителната роля на Обществения съвет в работата на комисията и Народното събрание.
Припомни, че в резултат на активността на гражданските организации и движения в 42-то Народно събрание са внесени редица законопроекти в подкрепа на исканията на гражданското общество, част от които са гласувани на второ четене в Народното събрание, други са в процес на приемане, а трети предстои да бъдат разгледани в постоянните парламентарни комисии. Даде примери с промените в: Закона за банките и потребителските кредити, довели до приемане на таван за размера на лихвите, възможност за предсрочно погасяване на кредитите без санкции за кредитополучателите; Закона за енергетиката, довели до намаляване на цената на електроенергията за крайните потребители; Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, с въведени повече възможности за контрол върху лицата, заемащи високи държавни длъжности и най-вече за такива, които се занимават с разпределянето на публичните средства; Гражданския процесуален кодекс и Закона за частните съдебни изпълнители, с предложения за по-голяма защита на страните в изпълнителното производство, засилен съдебен контрол и намаляване на размера на таксите, събирани от частните съдебни изпълнители.
След проведените дебати участниците в дискусията се обединиха около становището, че следва да се направят предложения до 42-то Народно събрание до края на четвъртата сесия да бъдат приети промени в следните насоки:
- в Закона за енергетиката по отношение на разширяване на правомощията и осигуряване на финансова независимост на контролния орган. Създаване на по-ясен гаранционен механизъм за прозрачност в дейността на енергоразпределителните предприятия.
Очертаха се и основните приоритети за законодателни промени, които да бъдат предоставени на вниманието на народните представители, с цел по-бързото им приемане.
- приемане на Закон за фалита на физическите лица, който да регламентира тяхната неплатежоспособност;
- в Закона за защита на потребителите за засилване на правната сигурност за потребителите и търговците при сключване на договори извън търговския обект и на договори от разстояние;
- в Закона за професионалното образование и обучение с цел подобряване на неговата ефективност;
- в Закона за лечебните заведения като се диференцира и регламентира броя на болниците за активно лечение;
- промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, водещи до постепенно понижаване на цените на лекарствата;
- промени в Закона за подземните богатства, които да завишат държавния контрол при отдаването на концесии на подземни богатства.
3. На свое заседание, проведено на 10 юли 2014 в Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения разгледа и прие доклад за четвъртата сесия на 42-то Народно събрание. Проведе се и обсъждане на работата на комисията по време на 42-то Народно събрание.
На заседанието присъстваха и взеха участие: Константин Пенчев – омбудсман на Република България, членове на Обществения съвет, народни представители, представители на граждански организации и движения, граждани.
Председателят на комисията Мая Манолова представи отчет за дейността на комисията. От създаването и като постоянна парламентарна комисия в рамките на 42-то народно събрание в Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения са проведени 16 публични дискусии, в резултат на които е изготвен и приет нов Изборен кодекс и са предприети редица законодателни инициативи. Разгледани са 5 национални граждански инициативи и 2 предложения за произвеждане на национален референдум по Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местно самоуправление. Дадено е становище по три законопроекта, проведено е публично изслушване на предложените от неправителствени организации кандидати за членове на Централната избирателна комисия, направени са 4 презентации на машини за машинно гласуване. Народният представител Мартин Захариев запозна участниците с медийния мониторинг на Гражданска инициатива за свободни и демократични избори на предизборната кампания в изборите за членове на европейския парламент от Република България – 2014 г., като очерта няколко проблема в регулацията на медийните услуги. Направи и предложение за изменение на Изборния кодекс по отношение на част от разпоредбите регулиращи медийните услуги.
II. Разгледани предложения по Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление
На свое заседание, проведено на 11 юни 2014 г., Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения разгледа предложение за произвеждане на национален референдум, № ПГ-439-01-04, внесено от инициативен комитет на 10 март 2014 г. и прие становище по предложение за произвеждане на национален референдум, № 401-00-3, внесено от президента на републиката на 30 януари 2014 г.
Предложенията, които са внесени от инициативния комитет и от президента на републиката, съдържат искане за произвеждане на национален референдум по идентични въпроси:
1. Подкрепяте ли част от народните представители да се избират мажоритарно?
2. Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и националните референдуми?
3. Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?
Предложението за произвеждане на национален референдум и мотивите към него бяха представени от проф. Георги Близнашки.
В дискусията участие взеха представители на инициативния комитет, народни представители, членове на Обществения съвет, граждани.
След проведените дебати комисията не можа да се обедини около общо становище по произвеждането на национален референдум по въпросите, посочени в искането на президента и инициативния комитет за произвеждане на национален референдум, което да предложи на Народното събрание.
Позициите на народните представители от различните парламентарни групи, членовете на Инициативния комитет и представители на граждански организации и движения са подробно отразени в становище на комисията, представено от председателя Мая Манолова на извънредно заседание на Народното събрание, проведено на 17.06.2014 г.
Становището е публикувано на сайта на комисията в раздел „Доклади“ на интернет страницата на Народното събрание.
Всички мнения и становища от проведените публични дискусии, може да бъдат намерени на страницата на Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения в раздел „Стенограми“ на сайта на комисията на интернет страницата на народното събрание.
ІІІ. Информация за дейността на Обществения съвет към Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения
В периода 10 април 2014 г. – 8 юли 2014 г. Общественият съвет към Комисията за взаимодействие с гражданските организации и движения проведе 3 заседания и 1 публична дискусия.
На заседание, проведено на 14 април 2014 г. се обсъдиха предложения за избор на председател на Обществения съвет, които да бъдат направени до Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения, съгласно вътрешните правила за работата на комисията. Промяната бе наложена, тъй като досегашния председател Ивилина Алексиева бе избрана от Народното събрание за председател на Централната избирателна комисия. На заседанието беше направено предложение за въвеждане на ротационен принцип при избора на председател, което не се прие от присъстващите членове на Обществения съвет. Светослав Николов от ГК „Равни пред закона“ бе избран за временно изпълняващ длъжността председател на Обществения съвет
На заседание проведено на 3 юни 2014 г. Общественият съвет обсъди предложение за произвеждане на национален референдум № ПГ-439-01-4, внесено от Инициативен комитет на 10 март 2014 г.;
Членовете на Обществения съвет се обединиха около позицията, че не подкрепят искането за произвеждане на национален референдум, поради недостатъчен брой валидни подписи, като приеха становище за отправяне на предложение до Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения за стартиране на законодателна инициатива за изменение на изборното законодателство и въвеждане на задължително гласуване.
На заседание проведено на 8 юли 2014 г. Общественият съвет прие писмено обръщение към народните представители, с апел парламентарно представените партии да се обединят като се преустанови провалянето на пленарните заседания и се работи активно по приемането на законопроекти, които са от изключителен обществен интерес.
На интернет страницата на Комисията в раздел „Обществен съвет“ са публикувани писмените становища на Обществения съвет, където може да бъдат намерени и стенограмите от проведените заседания.
В заключение трябва да се отбележи, че всички становища и предложения, постъпили от граждански организации, движения и граждани са предоставени по компетентност на водещите постоянни комисии, които да ги вземат предвид при разглеждането на съответните законопроекти.
Настоящият доклад е изготвен на основание чл. 38, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
Мая Манолова
Председател на Комисията
за взаимодействие с граждански
организации и движения