КОМИСИЯ ЗА ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С ГРАЖДАНСКИ ОРГАНИЗАЦИИ И ДВИЖЕНИЯ
Стенограма от заседание на комисия, 25.07.2013 г.
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ЗА ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С ГРАЖДАНСКИ ОРГАНИЗАЦИИ И ДВИЖЕНИЯ
П Р О Т О К О Л
№ 3
На 25 юли 2013 година (четвъртък) от 17.30 часа в зала 238, в сградата на пл. ”Княз Александър І” се проведе заседание на Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения.
Заседанието се проведе при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Разглеждане и приемане на доклад, съдържащ анализ и становище по поставените проблеми от представителите на гражданските организации и движения;
2. Разни.
Заседанието на комисията бе открито в 17.30 часа и ръководено от госпожа Мая Манолова - председател на комисията.
Списъкът на присъствалите народни представители се прилага към протокола.
***
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Откривам заседанието на комисията.
Дневният ред на днешното заседание се състои от две точки:
1. Разглеждане и приемане на доклад, съдържащ анализ и становище по поставените проблеми от представителите на гражданските организации и движения;
2. Разни.
В точка разни трябва да финализираме работата по Вътрешните правила за работа на комисията, които бяха раздадени на гражданските организации. Получихме предложения, отразили сме предложенията. Ще трябва да приемем правилата и да видим до сега какво имаме като предложения за Обществен съвет.
Има ли други предложения по дневния ред? Няма.
Който е съгласен с така предложения дневен ред, моля да гласува.
Гласували „за” – 8, против – няма, въздържали се – няма,
Дневният ред се приема.
Наличието на такъв доклад е залегнало в Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, който за първи път уреди съществуването на Комисия за взаимодействие с граждански организации и движения и нейния ангажимент в края на всяка парламентарна сесия да представи на Народното събрание доклад за работата на комисията, който да съдържа информация за проведените обсъждания, поставените въпроси и проблеми от граждански организации, движения и граждани, и предложения за тяхното решение. Точно това сме направили в проекта за доклад, който ви е раздаден предварително.
Ще кажа само няколко неща. Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения беше организатор на три обществени обсъждания. Две от тях бяха посветени на изборния кодекс.
Първото заседание се проведе в две части с една обща дискусия за промени в изборните правила.
Второто заседание дискутираше плюсовете и минусите на видовете избирателни системи.
Третото заседание протече в рамките на форум, отговорен парламент, в който граждански организации направиха свои заявки затова с каква законодателна дейност да бъде ангажиран Парламента в следващите месеци.
Изброили сме подробно темите на дискусия, като естествено основно внимание сме оставили на предложенията за промени в Изборния кодекс, защото реално Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения основно се занимаваше с този проблем, с предложенията на граждани за новите изборни правила.
В този проект не сме включили дискусията по промените в парламентарния правилник, защото тя беше предварителна по отношение на работата на Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения, но изводите и предложенията от трите публични обсъждания са включени в този доклад.
Аз не мисля да докладвам по конкретни теми, по-скоро ако имате предложения да ги направите. Изборното законодателство е отразено много добросъвестно и най-подробно.
Приложила съм ви четирите съпътстващи доклада от нашата комисия, които имате всички. Произведохме доста съпътстващи доклади, които предполагам, че ще са от полза на Временната комисия за изработване на проект на нов Изборен кодекс. Един доклад с общи предложения. Доклад за избирателни системи. Доклад за осигуряването на равнопоставеност на участниците в изборния процес. Доклад за промени в уредбата на медийната кампания. Доклад, който се отнася до промените в съставянето на избирателните списъци.
Предлагам да ги представим на народното представителство и тези доклади, за да могат да се информират както за предложенията на гражданите, така и за нашата дейност. Като признавам си, в хода на подготовката на този доклад, според мен подлежи на дообработване и включване на допълнителна информация в частта, която се отнася до форума, отговорен парламент. Тук в този доклад сме отбелязали най-важните предложения на гражданските организации. Част от тях са свързани с промените в Закона за банките, изобщо за взаимоотношенията между потребителите на банкови услуги и банките. Част от тях се отнасят до начина, по който да се осъществява взаимодействието с гражданското общество, не само от нашата комисия, но и от другите парламентарни комисии. Също така има и доста предложения, които се отнасят до възможността за осъществяване на ефективен граждански контрол върху всички държавни органи и институции, не само върху Народното събрание. Тези предложения добросъвестно сме изпратили в съответните парламентарни комисии. На Комисията по бюджет и финанси за промени в банковия закон и на останалите комисии и държавни институции за предложенията за създаване на обществени съвети, включително и по места, включително и в рамките на централните органи.
Това е моето изложение. Имате доклада. Имате ли някакви конкретни предложения, забележки, мнения, препоръки за начин, по който евентуално да бъдат направени корекции в него?
Идеята е да го представим следващата седмица на парламентарното ръководство и да бъде включен в седмичната програма на Парламента за обсъждане в Пленарна зала, каквато е и разпоредбата на парламентарния правилник.
Г-Н СЕРГЕЙ КИЧИКОВ: Аз съм за приемането на този доклад. Мисля, че достатъчно добре е описано какво сме свършили като комисия. Нашата основна цел е среща с гражданите, обобщаване на техните искания и предаването им впоследствие на конкретните комисии за по-конкретни решения, така че аз съм затова да се приеме и да се внесе в деловодството във варианта, който вие сте ни го дали.
Г-Н АДРИАН АСЕНОВ: Имам едно предложение относно доклада на стр. 2, т. 1. В изречението „Основно се настоява за промяна в изборната система чрез въвеждане на смесена изборна система или пропорционална система с преференциално гласуване без праг или нисък праг” да се замени думата „основно” с „някои предлагат”. Не можем да обобщим, още повече чисто фактологически и в интерес на истината, някои предлагат да се включи това, но не бих казал, че е основно.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Добре, ще го редактираме съответно.
Други предложения имате ли?
Тези доклади са изготвени на база дебатите, проведени от Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения и бяха представени на Временната комисия за изработване на проект на нов Изборен кодекс за информиране какво е мнението на гражданите. Те не съдържат в себе си волята на нашата комисия или мнението, на който и да е от комисията.
Това са предложения на гражданските организации, които сме представили на Временната комисия за изработване на проект на нов Изборен кодекс.
Г-Н АДРИАН АСЕНОВ: Аз доколкото разбирам, не може да се дискутира вече, тъй като е свършен факт.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Не, това е обсъждано във Временната комисията по изработването на проект на нов Изборен кодекс. Една част от тези предложения са възприети, други не, но така или иначе процесът по изработването на изборните правила тепърва започва и ще имате възможност многократно да си кажете мнението.
Г-Н АДРИАН АСЕНОВ: Имам забележка относно това предложение за решение: „Кандидат за народен представител може да бъде предложен за регистриране само от една партия или коалиция само в един многомандатен избирателен район”. В това също се съмнявам, че гражданските организации и движения изразяват категорично становище, такова единодушие по тази тема нямаше.
ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Изразите, които показват категоричност на някои места трябва да бъдат коригирани, защото така има някакво внушение, че Комисията по взаимодействие с граждански организации и движения се ангажира с това мнение, докато просто ние се опитваме добросъвестно да представим мнението на гражданите.
Има ли други забележки, мнения, препоръки, предложения?
Ако няма, предлагам да гласуваме доклада с направените корекции.
Който е съгласен, моля да гласува.
Гласували „за” – 8, против – няма, въздържали се – няма.
Приема се.
Благодаря.
Предлагам в точка разни да приемем окончателния вариант на Вътрешните правила за работа на комисията, които бяха представени за публично обсъждане на заседанието от 26.07.2013 г. проведено в Пленарна зала, нанесени са предложените корекции.
Има ли някакви забележки по Вътрешните правила за работа на комисията?
Ако няма, предлагам да ги гласуваме, защото ние ги обсъждахме на предишното заседание.
Няма допълнителни предложения, освен тези, които бяха коригирани по време на самото заседание.
Ако нямате забележки, да преминем към гласуване.
Който е съгласен с правилата, моля да гласува.
Гласували „за” – 8, против – няма, въздържали се – няма.
Правилата са приети.
Да ви информирам за постъпилите предложения за Обществен съвет.
Постъпили са такива от:
Националното представителство на студентските съвети в Република България;
Организациите, членове на Координационния съвет България-Русия, които са предложили 10 души;
Предложение от Гражданско сдружение „Национална инициатива социална солидарност”;
Съюз на военноинвалидите и военнопострадалите, които са предложили дълъг списък от номинации;
Национална асоциация Сигурност;
Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва;
Форум”Граждански контрол” с предложения за контактна група;
Конфедерация за защита от дискриминация за Координационен съвет;
Фондация „Обща кауза”;
Фондация за подпомагане на жертвите на престъпления и борба с корупцията;
Фондация Екология, спорт и здраве;
Национален форум Обединение с три предложения;
Граждански съвет за защита на гражданите с две предложения;
Сдружение „Гражданска инициатива за свободни и демократични избори” ГИСДИ;
Национално инициативно движение ГУУД.
Тук предложенията са повечето, отколкото реално могат да бъдат включени.
Аз ще оставя в моя кабинет папката с предложенията. Предлагам членовете на комисията, когато имате възможност да се запознаете всеки поотделно с тях и всеки да направи някакво предложение, така че от всички организации да има представители, които искат да имат техни членове, но от друга страна този Обществен съвет ще стане повече от 100 души.
Моля за следващото заседание евентуално членовете на комисията да имат мнение кои кандидатури предлагат.
Аз предлагам да направим една отделна папка за членове на Обществен съвет, в която да има ясно СВ и име на организацията, която го предлага.
Това беше последното от точка Разни.
Имате ли някакви предложения?
Ако нямате предложения, закривам заседанието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА:
(Мая Манолова )
СТЕНОГРАФ:
(Траянка Стоянова)