Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ЗА ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С ГРАЖДАНСКИ ОРГАНИЗАЦИИ И ДВИЖЕНИЯ
КОМИСИЯ ЗА ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С ГРАЖДАНСКИ ОРГАНИЗАЦИИ И ДВИЖЕНИЯ
21/11/2013

    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ЗА ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С ГРАЖДАНСКИ ОРГАНИЗАЦИИ И ДВИЖЕНИЯ



    П Р О Т О К О Л

    № 9

    На 21 ноември 2013 година (четвъртък) от 14.30 часа в сградата на пл. Народно събрание 2, зала Запад се проведе публично представяне на машина за гласуване.

    Демонстрацията на машинно гласуване се излъчи в реално време в интернет чрез интернет страницата на Народното събрание.

    Представянето бе открито в 14.30 часа от госпожа Мая Манолова - председател на Комисията за взаимодействие с гражданските организации и движения.

    ***

    ПРЕДС. МАЯ МАНОЛОВА: Уважаеми дами и господа, добре дошли за пореден път в българския Парламент.
    Поводът за днешното събиране е намерението да покажем един от възможните варианти на машина за гласуване. След като беше готов проектът на Изборен кодекс стана ясно, че в него ще фигурира предложението за въвеждане на машини в предстоящите избори. Към мен, като председател на комисията, която изработи проекта за Изборен кодекс се обърнаха много фирми, български и чужди, които имат готовност да се включат в състезанието кой да изработи машините за предстоящите избори.
    Фирмата, която е пред вас ще се представи сама. Те предлагат един готов вариант на машина за гласуване, като подчертавам, че Парламентът е отворен и Комисията по взаимодействие с гражданските организации и движения за демонстрация и на други възможни варианти на машина за гласуване. Готови сме да видим всички предложения. В крайна сметка решението ще бъде взето от бъдещата Централна избирателна комисия или от Министерски съвет в зависимост от това какви правила приемем в Изборния кодекс, но тук е мястото да направим и една демонстрация.
    Ще дам думата първо на представителя на фирмата. Те ще се представят, ще разкажат затова какъв е принципът, върху който е изграден софтуера на предлаганата от тях машина. След това ще има демонстрация и пак казвам, че това е един от възможните варианти. Отворени сме да видим всякакви предложения на фирми, които предлагат машини за гласуване. Заповядайте.
    Г-Н ИВО РУСЕВ:
    Здравейте и от мен. Казвам се Иво Русев. Аз съм представител на Майкрософт България и днес ще имам честта да подпомогна нашите колеги от Сайтел, които ще предоставят решението. За съжаление презентацията ще я водим на английски език, като през цялото време ще има превод на цялото съдържание от моя страна.
    Давам думата на колегата Анди Тайм, който да представи компанията и какво ще покажем днес.
    Г-Н АНДИ ТАЙМ: Здравейте. Благодаря на всички че имахте възможност да дойдете тук на днешното представяне на Сайтел. Аз съм Анди Тайм и съм генерален директор на Европа в Сайтел.
    Ще направим кратка презентация и след това ще преминем към демо с нашият колега Бен, на което ще видите решението, за което сме се събрали.
    Сайтел е световен лидер при машинното, електронното гласуване. Централният офис е базиран в Барселона, като фирмата е започнала от научна такава, която има различни разработки на университетско ниво.
    Имаме офиси в целия свят с централен такъв в Барселона и много центрове за разработки, които може да видите на картата горе.
    Имаме много голям опит в решенията за машинно гласуване и за електронно гласуване. На картата са отбелязани локациите, където вече са доставени и са направени такива решения, базирани на технологиите, които ще покажем днес.
    Системата, която ще представим, тя е одитирана и проверявана много пъти от всички възможни заинтересовани. Това са част от сертификатите и одитите, които са направени. Всеки един, който има интерес може да направи такъв одит и това доказва колко стабилна и колко доказана е системата, която ще покажем днес.
    Една от най-престижните награди, които Сайтел има е присъдена от Европейската комисия за най-иновативен и сигурен продукт в областта на електронното и машинното гласуване.
    Това е наградата AST PRICE, която е дадена най-отгоре в листа.
    Ние имаме повече от 21 патента в областта на сигурността, криптографията на решения за гласуване. Тук сме предоставили най-важните от тях.
    Ние сме тук да представим цялостно решение за машинно гласуване. Платформата включва дейности по деня преди изборите, по време на изборите и какво се случва след изборите.
    Както може да видите на слайда, ние покриваме цялостния процес по гласуване.
    Днес ние ще представим част от нещата в последващото демо. Това е свързано с подготовката на оборудването, възможностите за гласуване и резултатите от него. Ще разкажа много набързо за сигурността, която предоставяме и която имаме в платформата, която ще покажем.
    Ние предоставяме сигурност на всяка една стъпка от процеса, като не защитаваме системата само от външна намеса, а я защитаваме и от вътрешни атаки.
    За да може да осигурим прозрачност на процеса, ние предоставяме възможност на независими организации да правят одит, да получават информация какво се случва с продукта.
    Не на последно място всички данни в системата са криптирани, като декриптирането не се прави от един човек, а се прави от множество механизми, за да може да осигурим най-високото ниво на сигурност, възможно и познато от технологиите.
    Сега ще покажем какво предлагат стандартните решения и каква всъщност е разликата с решението на Сайтел.
    Стандартното решение предполага изборът, гласуването да се вкара в изборна кутия и чак там да се заключи или да се криптира.
    Обикновено това се криптира на ниво база или с ключ за криптиране, но всеки един който има ключ до този ключ, той ще има възможност на достъп до вота и в момента, в който има този ключ той може да придобие информация за гласувалите.
    Това е нещо, което е много базово решение и не е нещо, което Сайтел би препоръчал.
    Сайтел разделя ключовете на колкото искаме отделни ключове на различни хора, на различни позиции или на различни организации в зависимост от описания процес.
    При машинното гласуване всеки един глас се криптира предварително, преди да влезе във виртуалната урна. Това значи, че имаме двойно ниво на защита и всъщност това позволява да може да наречем системата, че е прозрачна и не може да се манипулира.
    При приключване на изборния ден трябва всички ключове да се вкарат в системата, за да може да се изкара информация от нея.
    Това, че информацията се изкарва от системата не значи, че тя все още е декриптирана. Тя продължава да бъде криптирана, освен това за допълнително ниво на защита, и тук ще си позволя да обясня малко по-подробно. За да не може последните гласували да седят последни в листа, системата миксира, т.е. създава пореден списък, а не по ред на гласуването.
    Сигурността на решението и това, което се опитваме да приложим не е само за софтуера, за хардуера, а също и за процедурите, които са по време на гласуването.
    По време на демонстрацията малко по-късно колегата Бен ще покаже част от възможностите и част от системите за сигурност.
    В сценария, който ще покажем на демото, избирателната комисия е тази, която държи ключовете и която може да криптира и да запише данните.
    За да можем да осигурим резултата такъв, какъвто искаме да бъде, се използват много голям набор от електронни подписи и електронни сертификати, а така също и електронни пликове.
    Миксирането на данните гарантира сигурността им допълнително и освен това се записват логове, които могат да се предоставят на одитори или на независими организации, които да проследяват процеса в пълнотата му.
    Всяко едно действие в системата се записва, всяко едно действие е свързано с останалите и всяко едно действие може да се одитира и да се проследи прозрачно.
    Използва се математически алгоритъм, който да докаже на независимите организации и на одиторите, че това което е вкарано в системата от гласоподавателя е това, което излиза накрая от нея.
    Всички тези системи за сигурност, които предоставихме и показахме до момента и за които говорим са системи за сигурност на Сайтел. Искаме да отбележим, че освен тях ние използваме всички стандартни познати методи и технологии в ИТ за сигурност.
    Нашето решение може да работи върху всеки един хардуер, върху всяка една стандартна машина, както и върху специализирана машина, специално направена за гласуване.
    Това, което днес ще покажем и сме донесли с нас, а именно ние сме донесли специализирана машина за гласуване, както и стандартен компютър с тъчскрийн, на който да покажем,че решението е възможно на всяка една машина.
    Устройствата могат да работят абсолютно самостоятелно, както и в мрежа.
    Ние се опитахме да се запознаем с избирателният процес в България и да покажем решение, което е най-близко до съществуващия процес.
    Първоначално, на първа стъпка ние трябва да подготвим системата, като вкараме информация за кой се гласува, кои са избирателите, кой ще гласува, кои са избирателните секции и всяка една допълнителна информация, която ни е нужна.
    В сценария, който ще покажем избирателя влиза в избирателната секция, предоставя информация за себе си на избирателната комисия или на терминал за идентификация. От там получава смарт карта или друго устройство за идентификация, с което отива на машината за гласуване.
    Избирателят трябва да вкара картата в машината за гласуване и да направи своя избор. От машината за гласуване ще бъде принтирана изборна бюлетина.
    Изборната бюлетина ще бъде пусната в урната за гласуване абсолютно по същия начин, както за хартиеното гласуване, избирателя трябва да върне смарт картата на изборната комисия, за да получи своите документи.
    При приключване на изборния ден резултатите се изщракват от машината за гласуване и се обединяват в Избирателната комисия.
    Финалните резултати се принтират, изглеждат по същия начин, както при хартиеното гласуване и те се прилагат и подписват към протокола.
    За да приключи процесът, резултатите от хартиеното гласуване, заедно с електронното такова се занасят в Централната избирателна комисия, за да се приключи процеса.
    Това, което се конфигурира, това е един USB стик, който е подписан електронно и всъщност той се пренася в Централната избирателна комисия като електронен документ. Когато пристигне информацията там, те трябва да я проверят и да я декриптират с предоставените ключове.
    Всъщност, за да се направи проверка, в момента в който се декриптира, преди това се прави проверка дали е оказвано някакво влияние върху резултатите и това се прави със специализиран рипорт.
    Тук обяснявам в детайли процеса. Когато гласоподавателят влезе в избирателната комисия, той предоставя паспорт или лична карта, с която се идентифицира. Ако той е в предварително зададените листи и той има право да гласува. На него му се дава възможност да го направи, ако не естествено процеса не може да продължи.
    Когато той отиде до машината за гласуване със смарт карта, която му е предоставена, тя е активирана и възможността е това да се направи само еднократно. Не е възможно два път с една и съща карта да се отключи терминала, което значи че никой не може да използва тази карта повече от веднъж и за да може да се случи такова нещо, трябва да се завърти процеса отначало.
    В момента, в който машината се стартира, избирателят прави своя избор, машината печата неговата изборна бюлетина и той я предоставя в урната за гласуване. Смарт картата се връща на избирателната комисия и избирателят получава своите документи.
    При приключване на избирателния ден, трябва всички членове, всички тези които са получили ключове за системата заедно да извадят резултатите от нея.
    Резултатите от различните изборни комисии се изваждат на място и евентуално се централизират на друго такова.
    Ако е нужно резултатите, които са на хартия, заедно с тези, които са в електронен вид, могат да се централизират на регионално или директно в Централната избирателна комисия.
    Последно, преди презентацията, за да не ви отегчаваме, решението напълно отговаря на моментните изисквания и върви паралелно на хартиен процес.
    Решението използва най-добрите системи за сигурност, които има в момента и най-добрите практики за електронно гласуване.
    Системата е прозрачна и предоставя пълна възможност за независими организации и одитори да проверят всяка една стъпка и всичко, каквото се случва в нея.
    Искаме да отбележим, че системата може да ползва абсолютно всякакъв хардуер и е много гъвкава в това отношение и това наистина е едно цялостно решение за машинно електронно гласуване.
    В момента ще преминем към демонстрация на това, което разказахме. Нашият колега Бен ще я направи.
    Г-Н БЕН:
    Първо аз искам да разкажа какви са тези устройства, които аз имам пред мен.
    Първо ние имаме терминал за идентификация. На него върви системата на Сайтел за електронно гласуване.
    Ние я използваме, за да можем да проверим дали гласоподавателят има право да гласува, както и да отбележим, че той го е направил.
    Също така ние използваме идентификационния терминал да създаде така наречените смарт карти.
    Също така ние можем да ползваме идентификационния терминал, за да консолидира информацията ако в една избирателна комисия имаме повече от една машина за гласуване.
    Освен идентификационния терминал ние имаме и машина за гласуване. Върху тези машини върви толкова сигурния софтуер, за който говорихме досега.
    Този софтуер е толкова сигурен, защото е базиран на изследвания повече от 18 години в сферата на криптографията.
    Както вече казахме много пъти, софтуерът позволява наистина сигурност на всяка една стъпка, както и възможност това нещо да бъде проверявано от независими източници.
    Системата е независима. Ние може да ползваме абсолютно всеки хардуер, който преценим, че е нужен дори и съществуващ такъв.
    Както и може да бъде специализирана машина за гласуване, като тази която показваме тук и която е направена със стандартни компоненти, но за удобство изглежда по този начин.
    Всъщност сега ще ви покажа какво би се случило в изборния ден. Като първа стъпка ние трябва да предоставим възможност на избирателя да гласува, като създадем карта, с която той да отиде на машината за гласуване.
    Тази карта, за да се създаде не е прост процес, ние трябва да гарантираме всички хора, които са там, че трябва да направят някакво действие, за да може да създадат тази карта.
    За да опростим процеса, ние ще го покажем с един член на избирателната комисия, но практиката в другите страни е да се ползват повече.
    Първата стъпка. Преди самите избори членовете на Избирателната комисия трябва да активират машината за гласуване. За да направим това ние имаме идентификационна карта, която я вкарваме в четец. След това за допълнителна сигурност ние имаме и PІN номер. Това е карта на членовете на избирателната комисия.
    Първото нещо, което се прави е да се изкара рипорт, който да покаже, че няма нищо в системата и системата е празна. Рипорта, който се изкарва има името на избирателната секция, часа, времето, както и колко гласували има в урната за гласуване.
    Практиката в много случаи е това да се подпише и да се приложи към документите на избирателната комисия.
    Г-Н ИВО РУСЕВ: Това е в началото. Идеята е да се покаже, че машината е чиста, в нея нищо не е заложено и няма нито един гласувал в началото на работния ден.
    Г-Н БЕН:
    С това избирателния ден на машината се счита за открит и машината е готова за работа.
    В момента той ще се опита да бъде гласоподавател.
    Като гласоподавател аз отивам, както показахме в началото при избирателната комисия и при информационния сървър, за да мога да удостоверя, че имам право да гласувам. За да мога да покажа кой съм, предполагаме че те ще искат лична карта.
    Вариантите са два. Служителите могат да намерят неговото име по различни критерии – ЕГН, номер на лична карта, адрес, както и до момента при хартиеното гласуване.
    В момента той показва, че търси своето име.
    Следващата стъпка е член на избирателната комисия или ако е нужно това да става самостоятелно, да вкара смарт карта в информационния терминал за гласоподавателя. Това е друга карта.
    В момента, в който избереш гласоподавателя в листа, той отключва смарт картата.
    Г-Н ИВО РУСЕВ: Това е член на избирателната комисия, който ние представяме. Ако има нужда, това може да се случва и самостоятелно.
    Г-Н БЕН:
    В момента, в който активираме смарт картата, аз мога да отида на машината за гласуване, да гласувам. Аз вкарвам картата си в четеца за карти. В момента, в който вкарам картата си и машината провери, че аз имам право да гласувам, машината се отключва и ми дава възможност да гласувам.
    В момента показва, че има 3 минути за гласуване преди машината да се заключи. В момента мога да видя на екрана изборната бюлетина и аз мога да избера кандидат, партия или листа много лесно с докосване.
    В конкретния случай е направено за 3 минути, може да няма време. В момента, в който избера кандидата, аз трябва да потвърдя. При питането за този избор аз мога да реша, че съм се объркал, да се върна, да направя нов избор и едва тогава да потвърдя новия си избор.
    Последната стъпка е да приключа с моя избор и това ще разпечата изборната бюлетина.
    Има последна стъпка, която иска избирателят да потвърди, че неговата изборна бюлетина е принтирана коректно. Когато аз това го потвърдя, това е последния ми избор и изборната бюлетина е в мен.
    В момента, в който се принтира изборна бюлетина, има въпрос: „Вашата изборна бюлетина принтирана ли е правилно?” и ако потвърдите, тогава вече приключвате с избора си. Ако не е принтирана правилно ще ви върне.
    Тогава в системата електронната бюлетина се криптира, за да може да се гарантира, че никой не може да я прочете или да я извади по някакъв начин. Както и в нас имаме за допълнителна проверка хартиена такава.
    Г-Н ИВО РУСЕВ: За да покаже, че смарт картата не е активна, той извади и я вкара отново и машината за гласуване не се отключва.
    Г-Н БЕН:
    В този случай, след приключване на гласуването избирателят би трябвало да отиде при избирателната комисия и Центъра за проверка на информация, като там вие връщате смарт картата и вкарвате бюлетината си в урната за гласуван и получавате Вашите лични документи. Това би бил процесът по време на целия ден, докато ние не затворим изборния ден.
    В края на деня всички хора, които притежават карти за членове на комисията, трябва да изведат информацията в електронен вид.
    Отново искам да кажа, че за целта на демонстрацията го показваме с една карта, в нормалния случай това би трябвало да се случи с картите на всички служители.
    Г-Н ИВО РУСЕВ: Всеки един от Секционната избирателна комисия има карта, с която всеки си отключва терминалите, в края на деня и така приключват.
    Г-Н БЕН:
    Всеки един ще бъде накаран да си вкара персоналния идентификационен номер и това ще стартира процеса по консолидиране на информацията.
    Процесът стартира с това да се провери, че всяко едно гласуване е криптирано и върху него няма никаква намеса. В момента, в който го декриптира, той ги подрежда по различен начин, а не по това как са гласували, по случаен принцип.
    След края на този процес ние имаме протокол с резултатите от машинното гласуване.
    В момента на екрана се показва протокол, в който е посочено само едно гласуване, защото само един човек е гласувал.
    Г-Н ИВО РУСЕВ: В сценария, който ние го показахме, е как това се случва на машината за гласуване. При едно реално гласуване това нещо се случва на информационния терминал и не мястото, където се обединяват данните от повечето избирателни комисии.
    Г-Н БЕН: Има много начини тази информация да бъде събрана на едно място.
    Ако сме изградили мрежа, която покрива Централната избирателна комисия, това може да стане автоматично, през мрежата.
    Г-Н ИВО РУСЕВ: В момента това не може да се случи и той го демонстрира, защото няма изградена такава мрежа.
    Г-Н БЕН: Информацията може да се изведе на външно устройство, като данните са защитени, те са криптирани, за да може да се пренесат заедно с хартиените резултати до Централната избирателна комисия или на друго място.
    Ние отново искаме да отбележим, че процесът наистина е много прост, но сигурността, която имаме и прозрачността на цялата система е наистина на много високо ниво.
    Всъщност простотата на ползване е най-вече съобразена с това, че много голям брой от хората трябва да бъдат научени да работят със системата.
    Г-Н БОЖИДАР ТОМАЛЕВСКИ: Добър ден на всички. Божидар Томалевски, Другата България.
    Госпожо Манолова, това което ще кажа бих искал и Вие да го чуете. За мен това изглежда една доста надеждна система и тук е момента да отбележа, че тази система би могла да се използва за така наречения Фриволтинг, което касае българите в чужбина или подобен вид системи могат да бъдат инсталирани в посолствата и да се гласува в едноседмичен срок преди изборите. Тази система е криптирана. Възможно ли е това, като се ползва Фриволтинг. Казвам го просто като идея.
    И още нещо. Искам да попитам има ли хартиена контрола допълнителна в машината, както е при касовите апарати.
    Г-Н ИВО РУСЕВ: Да ви отговоря на предишния въпрос. Технически е възможно да се направи, въпросът е на процедура и на процес.
    Г-Н БОЖИДАР ТОМАЛЕВСКИ: Няма проблем те да бъдат инсталирани в посолствата и да се направи Фриволтинг една седмица преди самия избор.
    Г-Н ИВО РУСЕВ: Всъщност въпросът е същия, който аз вече дискутирах. Да, възможно е.
    Г-Н БОЖИДАР ТОМАЛЕВСКИ: Вторият ми въпрос беше има ли втора контрола на хартия в машината.
    Г-Н ИВО РУСЕВ: Това, което казват колегите е, че тъй като ние не сме зависими от съществуващия хардуер, ако искаме да има допълнителна контрола на хартия, просто трябва да изберем подходящо принтиращо устройство, което да запазва второ копие в него.
    Г-Н БОЖИДАР ТОМАЛЕВСКИ: Да разбирам ли, че хардуерът ви е така направен, че може да се качат на него допълнителни опции за сигурност.
    Г-Н ИВО РУСЕВ: Това, което казват колегите е, че всъщност сигурността на системата идва най-вече от софтуера, който върви върху нея, а ако се налага, да ние ползваме най-добрите анти практики и най-добрите практики за сигурност на хардуерни устройства, които могат да се добавят, за да се даде допълнителна сигурност на системата.
    Г-Н БОЖИДАР ТОМАЛЕВСКИ: Още един въпрос.
    Не ми стана ясно персонализирането на гласуващия. Това става с предварително зададен списък, който е внесен вътре или чрез активна регистрация.
    Г-Н ИВО РУСЕВ: Не чрез регистрация, а чрез предварително зададен списък.
    Г-Н БОЖИДАР ТОМАЛЕВСКИ: Задаваме един лист, вкарваме го вътре и по него виждаме кой идва и гласува.
    Г-Н ИВО РУСЕВ: Да, точно така.
    Г-Н БОЖИДАР ТОМАЛЕВСКИ: Благодаря Ви много.
    Г-ЖА ИВИЛИНА АЛЕКСИЕВА: Добър ден. Ивилина Алексиева, юрист, член на Обществения съвет към Временната комисия за изработване на проект на нов Изборен кодекс.
    Благодаря на госпожа Мая Манолова, която не е в залата затова, че ни предостави възможността да видим тази презентация. Благодаря и на Генералния мениджър за Европа на тази компания, също така и на представителите на Майкрософт за изчерпателната презентация.
    Като юрист съм убедена, че системата е надеждна, но като юрист имам нужда от потвърждение на неща, които вие вече казахте, затова ще задам няколко кратки въпроса, за които искам потвърждение, тъй като впоследствие тези въпроси ще бъдат ориентирани към народните представители за мерките, които те ще предприемат.
    Въпрос № 1. Вие казахте, че системата поддържа информация за гласуването и може да бъде одитирана по всяко време. Бих искала да получа потвърждение, че след приключване на изборния ден има носител на информация, който би могъл да бъде използван за годно доказателство за съда при евентуален съдебен спор.
    Аз ще си поставя и четирите въпроса.
    Аз попитах дали след приключване на изборния ден възможно ли е да има такъв продукт, защото после ще питам народните представители ще предвидят ли тази информация да бъде доказателство за съда. Това е важно, с оглед гарантиране на сигурността.
    Г-Н ИВО РУСЕВ: Можем да отговорим на първия въпрос.
    Краткият отговор е – да. В други страни, информацията която се предоставя на независими организации одитори се ползва и в съда при възникнали спорове.
    Най-пресният пример е от Испания. Ако Ви интересува, допълнително ще дадем пояснения.
    Г-ЖА ИВИЛИНА АЛЕКСИЕВА: Благодаря.
    Въпрос № 2. Вече отговорихте на втория въпрос, но ще го задам пак по различен начин. Не е възможно да гласува машинно избирател, който не е включен в електронния списък. Искам потвърждение на това.
    Искаме да поясним, че в нашите списъци не фигурират всички избиратели.
    Г-Н ИВО РУСЕВ: На този въпрос в демото, което показахме ние не сме го позволили. По принцип, ако се налага и в някои страни това е позволено от закона, системата може да позволи по същия начин всички членове на избирателната комисия да одобрят добавяне на лице в списъка, тези които имат ключове.
    В сценария, който показахме това не е позволено.
    Колегите казаха, че в някои страни това е позволено от закона. Когато е позволено, за да се случи технически, всички членове на избирателната комисия трябва да са убедени, че името на избирателя се добавя и той се добавя в електронния списък.
    Искам да добавя нещо от практиката. Колегите все пак са го правили в над 120 страни. Това, което казват е, че не е препоръчително, по простата причина, че в момента в който имаме независими системи, които не са свързани в една обща, за да може да се провери, че този избирател съществува или не съществува в някоя друга листа, това не се прави. Това се прави на места, когато има изградена мрежа онлайн и постоянно има наблюдение.
    Г-Н БОЖИДАР ТОМАЛЕВСКИ: Това обаче да знаете е порочна практика в България – да се дописват хиляди хора.
    Г-ЖА ИВИЛИНА АЛЕКСИЕВА: Благодаря.
    Тъй като ми отговорихте на два въпроса, задавам последния си въпрос. Той е свързан с технологията на гласуване и един проблем, който съществува в България. Гласуване на мъртви души, включени в избирателните списъци.
    При положение, че смарт карта издават отделни членове на секционната избирателна комисия, възможно е недобросъвестно член на избирателната комисия да впише в списъка пред себе си който е качен и в информационната система едно лице и да му издаде смарт карта.
    В този смисъл има ли механизъм, който да направи технологично това трудно. Например една карта да се издава от двама или от трима членове на комисията.
    Г-Н ИВО РУСЕВ: Ще ви отговоря на този въпрос. Ние направихме демонстрацията с един член на комисията. За да се издаде карта, трябва всички членове на комисията да се включат.
    Г-Н СВЕТОСЛАВ НИКОЛОВ: Всеки член на изборна комисия подписва картата на този, който гласува с неговия подпис.
    Г-ЖА ИВИЛИНА АЛЕКСИЕВА: Аз имах няколко въпроса, на които получих отговор, но на мен не ми стана ясно точно ролята на разпечатаната бюлетина и каква информация тя съдържа и къде отива.
    Г-Н АНДИ ТАЙМ: Основната причина за да има хартиена бюлетина, която излиза от машината за гласуване е за да може тя да се ползва за допълнителна проверка, за допълнителен контрол на машинното гласуване.
    Освен това, за да може да се запази усещането на гласоподавателите, че правят нещата по абсолютно същият начин и да се запази символичното пускане в урната.
    Г-ЖА ТАНЯ ЦАНЕВА: Тъй като в нашия избирателен кодекс, както знаете имаме седем или осем члена за невалидни гласове. Доколкото разбирам, при този вид гласуване не може да има невалиден глас, невалидна бюлетина. Тогава ще отпадне цяла глава от изборния кодекс.
    Системата позволява за един кандидат да се гласува, защото ако е за повече от един тогава вече бюлетината ще е невалидна.
    Г-Н ИВО РУСЕВ: Това, което казват колегите е, че много трудно може да се получи – невалидна бюлетина. Имат опит в някои страни и за да има абсолютно същото усещане като при хартиената бюлетина да може на екрана да се пише, т.е. всичко което се пише на хартия по същия начин да се пише на екрана и тогава естествено по същия начин, ако той си напише името бюлетината ще бъде невалидна, но това е практика, която не знам дали е интересно да се приложи.
    Г-Н СВЕТОСЛАВ НИКОЛОВ: Граждански комитет Равни пред закона.
    Искам да попитам каква е дължината на криптиращите ключове?
    Искам да попитам и още нещо. Когато се криптира карта на избирателя да избира, всички тези подписи на изборната комисия участват в генерирането на самия ключ на избирателя. Така ли е или предвиждате нещо различно?
    Г-Н ИВО РУСЕВ: Начините могат да бъдат два. В момента, в който всички членове на избирателната комисия са отключили терминала, този който си въведе PIN, той може да генерира, това сме показали в момента, това може да бъде един или повече, в зависимост от това, което искате.
    Г-Н СВЕТОСЛАВ НИКОЛОВ: Искам само да предложа тази карта да е уникална и да е подписана от цялата изборна комисия с данни на човека и точно това ще гарантира, че тази карта няма да се използва никъде в цялата изборна система.
    Г-Н ИВО РУСЕВ: Идеята е, че със сигурност тази карта не може да се използва никъде. Всичко това, което е генерирано на информационния терминал, той е свързан с машината за гласуване. Няма как от някой друг терминал дори на същата компания, на същия продукт да отида примерно в Пловдив и да гласувам с картата си в София и дори между две секции. Това няма как да се случи.
    Г-Н СВЕТОСЛАВ НИКОЛОВ: Точно това беше моят въпрос. Ако тази карта е направена точно от тази изборна комисия, да има знак че няма другаде да се използва.
    ВЪПРОС: Има ли вариант човекът да пусне празна бюлетина, да не гласува за никой?
    Г-Н ИВО РУСЕВ: В практиката се налага да се дава възможност да се гласува „за никой”.
    Г-Н ИВАН ГЕТОВ: Аз имам един въпрос по отношение на хартиената бюлетина, за която вие казахте и която се появява на финала на гласуването. Това е контролен талон. При пускането на тези бюлетини или талони при преброяването може да се установи само броя на гласувалите, но не и разпределението на гласовете. Разпределението на гласовете е единствено по електронен път чрез софтуера, който е заложен в системата.
    Мисълта ми е, че резултата от преброяването на тези бюлетини е да видим само дали броя на гласувалите е този, който е отчетен електронно, но не и кой за кого е гласувал.
    Г-Н ИВО РУСЕВ: Искам само да отговоря на въпроса. В практиката, това което колегите казват, в повечето от случаите, не в този който показахме в момента принтирането на така наречената електронна бюлетина, т.е. на хартиената бюлетина, тя изглежда по абсолютно същия начин като тази, която е на хартиен носител.
    Същественото тук е, че личните данни по никакъв начин не са свързани с гласуването.
    Г-Н СВЕТОСЛАВ НИКОЛОВ: Има ли възможност да се установи дали твоят глас е отчетен коректно?
    Г-Н ИВО РУСЕВ: Тази практика отново я има в много страни. Практиката да се принтира уникален номер, който да може да се провери след това било то на страницата на Централната избирателна комисия или друга такава го има в много страни и системата го позволява.
    Г-ЖА ЛИЛИ ХРИСТОВА: Национално сдружение на общините в Република България.
    Искам да попитам следното. Аз си представям, че ако се приеме този тип машинно гласуване, във всяка секционна избирателна комисия ще има по един терминал, където ще гласуват избирателите. Това означава, доколкото аз разбирам днес от демонстрацията, че там където са членовете на Секционната избирателна комисия при тях ще има още един терминал и компютър. Само един компютър ли ще има за всички членове на Секционната избирателна комисия и който от тях подписва със своя електронен подпис само един компютър ли ще ползва или ще трябва да има за всички притежатели на електронен подпис.
    Г-Н ИВО РУСЕВ: Практиката, която колегите споделят е, че ще ползват само един компютър, а не за всеки един от тях ще има компютър и един терминал, както ние го казахме.
    Г-Н БОЖИДАР ТОМАЛЕВСКИ: Благодарим много, надяваме се да бъде възприето от Парламента. Това ще игнорира до голяма степен манипулациите.

    (Закрито в 16.00 часа )




    Мая Манолова
    Председател
    на Комисията за взаимодействие с
    гражданските организации и движения



    СТЕНОГРАФ
    (Траянка Стоянова)
    Форма за търсене
    Ключова дума