Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА И ЖАЛБИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА И ЖАЛБИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
18/12/2013 първо гласуване
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА
И ЖАЛБИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
№ 353-14-13/19.12.13 г.
Д О К Л А Д
ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита от дискриминация, № 302-01-46, внесен от Министерски съвет на 25. 11. 2013 г.
На редовно заседание, проведено на 18. 12. 2013 г., Комисията по правата на човека и жалбите на гражданите, разгледа и обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита от дискриминация, № 302-01-46, внесен от Министерски съвет на 25. 11. 2013 г.
На заседанието присъстваха г-н Лазар Лазаров - зам. министър на труда и социалната политика, г-жа Елеонора Пачеджиева – директор на Дирекция „Политика за хората с увреждания” и г-жа Ирина Иванова - началник - отдел „Равни възможности и антидискриминация” в Министерството на труда и социалната политика, както и представители на институцията Омбудсман, Комисията за защита от дискриминация и неправителствени организации.
Законопроектът беше представен от г-н Лазар Лазаров.
Проектът на закон се внася във връзка с изпълнение на поети ангажименти на Република България за транспониране в националното законодателство на Директива 2006/54/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 5 юли 2006 г. за прилагането на принципа на равните възможности и равното третиране на мъжете и жените в областта на заетостта и професиите(преработена) по отношение на:
- гарантирането на защитата срещу дискриминация при промяна на пола, и
- прехвърлянето на тежестта на доказване в случаи на дискриминация, регламентирано в разпоредбата на чл. 9 от Закона за защита от дискриминация.
В действащия закон равното третиране на мъжете и жените е уредено в чл. 4, ал. 1, където са посочени признаците, по които не се допуска дискриминация и всяка проява на неравнопоставеност, включително по признак „пол”.
Предлаганото допълнение в закона е създаването на т. 17 в § 1 от Допълнителните разпоредби, която регламентира, че по смисъла на чл. 4, ал.1 признакът „пол” включва и случаите на промяна на пола.
Във връзка с прехвърлянето на тежестта за доказване на дискриминация се предлага нова редакция на чл. 9 от закона. С предложената редакция се постига терминологично съответствие на текста й с превода на съответните разпоредби в Директива 2006/54/ЕО и други антидискриминационни директиви. В досегашния текст на чл. 9 ищецът е поставен в по-неблагоприятно положение - трябва да докаже дискриминацията, а в предлаганата нова редакция – ответната страна трябва да докаже, че принципът на равно третиране не е нарушен, което е по-справедливото решение на проблема.
При проведената дискусия бяха изразени мнения в подкрепа на законопроекта и необходимостта от транспонирането в националното законодателство изискванията на Директива 2006/54/ЕО на Европейския парламент и на Съвета. Обсъдени бяха и положителните становища по проектозакона, получени в комисията, от Омбудсмана на Република България и Комисията за защита от дискриминация.
След проведените разисквания и изразените мнения в подкрепа на мотивите на вносителя, Комисията по правата на човека и жалбите на гражданите, единодушно, с 15 гласа „за”, предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита от дискриминация, № 302-01-46, внесен от Министерски съвет на 25. 11. 2013 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА И
ЖАЛБИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ:
/Д-Р ТУНЧЕР КЪРДЖАЛИЕВ/