КОМИСИЯ ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА И ЖАЛБИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
Стенограма
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО НАРОДНО СЪБРАНИ
Комисия по правата на човека и жалбите на гражданите
П Р О Т О К О Л
№ 3
Днес, 02.04. 2014 г., сряда, от 14:30 часа се проведе заседание на Комисията по правата на човека и жалбите на гражданите.
На заседанието присъстват: от Министерството на външните работи – Данаил Чакъров, директор на дирекция „Международно право и право на Европейския съюз”, Кирил Янчев, началник отдел „Югоизточна Европа”, Михаил Божков, експерт в отдел „Права на човека” и Димитър Карастоянов, експорт по Турция; от Министерството на правосъдието– Атанас Славов, държавен експерт в отдел „Нормотворчество”; от Обществен съвет към Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения на Народното събрание – Веселин Сотиров и Петкана Иванова; от Форум „Средна класа” – Стефан Стойков; Елена Ваташка, председател на футболните фенове; Фондация „Здраве и спорт” – Димитър Несторов; Гражданска легия за България – Даниела Фердинандова, и народния представител Волен Сидеров, вносител на законопроектите.
Към протокола се прилага списък на присъстващите членове на комисията.
Заседанието се ръководи от Тунчер Кърджалиев, председател на Комисията по правата на човека и жалбите на гражданите.
Предс. Тунчер Кърджалиев:
Добър ден, уважаеми госпожи и господа.
Уважаеми гости,
Уважаеми госпожи и господа,
Днес свиках заседание на Комисията по правата на човека и жалбите на гражданите. По отношение на двете точки, включени в дневния ред за днешното заседание имах желанието да се включим в сроковете, които повеляват чл. 74 и чл. 84 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, но се забавиха становищата на институциите. А също така, предишната сряда при свикано заседание на Комисията се удължи работното време на Народното събрание.
Преминаваме към дневния ред. Той е следният:
1. Обсъждане на Проект за решение за отмяна на Декларацията на 41-то Народно събрание за осъждане на Възродителния процес, като опит за асимилация на българските мюсюлмани, № 454-02-30, внесен от Волен Николов Сидеров и група народни представители на 20.02.2014 г.
2. Обсъждане на Проект за решение за осъждане на геноцида над българите в Османската империя (1396-1913), № 454-02-27, внесен от Волен Николов Сидеров и група народни представители на 20.02.2014 г.
3. Приемане на Графика за провеждане на приемните за граждани от м.април до м. юли 2014 г.
4. Разни.
Понеже разбрах, че ще има процедурни предложения, затова ще ви припомня Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Първо трябва да приемем дневния ред и евентуално след това, който има процедурни предложения, ще му дам думата.
Преминаваме към гласуване на дневния ред. Имаме кворум. До момента присъстват 16 от членовете на Комисията. Който е съгласен с така предложения от мен дневен ред, моля да гласува. Петнадесет „за”. Против? Няма. Въздържали се? Един „въздържал се”.
Преминаваме към дневния ред.
По първа точка - Обсъждане на Проект за решение за отмяна на Декларацията на 41-то Народно събрание за осъждане на Възродителния процес, като опит за асимилация на българските мюсюлмани, № 454-02-30, внесен от Волен Николов Сидеров и група народни представители на 20.02.2014 г.
Г-н Анастасов има думата за процедура.
Георги Анастасов:
Първо ще направя процедура по първа точка от така приетия дневен ред и след това по точка втора.
Искам да заявя най-официално, че в залата няма българин, който да не милее за българите и да не обича родината си и да не се гордее с историята си, да не страда с мъките, които са понесли българите и с радостите, които са получили. Тук отварям една скоба. За съжаление, през последните 20 години мисля, че малко поводи за радости им даваме.
Но тъй като наближават избори и всяка такава тема би била експлоатирана в една или в друга насока за предизборна кампания, затова аз предлагам да отложим разглеждането на точка първа на първото заседание веднага след провеждането на парламентарните избори. Считам, че за тези два месеца няма да е кой знае какъв пропуснат срок. И най-важното, да не се използва темата като предизборна. И пак казвам, сигурен съм, че в тази зала няма българин, който да не милее за България.
Затова, г-н Председател, ще помоля да подложите на гласуване отлагането на точка първа, съгласно чл. 51, ал. 2, т. 4 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
Предс. Тунчер Кърджалиев:
Благодаря. Има и обратно предложение. Заповядайте.
Ради Стоянов:
Г-н Председател,
Уважаеми колеги, аз мисля, че темата е изключително важна и всякакъв опит да бъдат отлагани подобни теми с независимо какви мотиви е едно измъкване от отговорност и е недостойно за нас, като народни представители, да бягаме от наистина важните теми. Това са теми, които наистина засягат всеки един българин.
Аз мисля, че при положение, че предизборната кампания все още не е започнала и няма абсолютно никакъв проблем ние да обсъдим и гласуваме предложените от точки.
Така че аз имам обратното предложение – сега да гледаме тези точки.
Предс. Тунчер Кърджалиев:
Благодаря Ви, г-н Стоянов. Има процедурно предложение формално, което касае точка едно, доколкото разбрах, г-н Анастасов. (Да.) А именно отлагане разглеждането на тази точка и разискванията по нея на заседание след 25 май 2014 г. или по-точно на първото заседание след 25 май.
Понеже има постъпило формално предложение за отлагане разглеждането на точка първа, го подлагам на гласуване. Моля, който е съгласен с така направеното предложение от г-н Анастасов, да гласува. Петнадесет „за”. Против? Един „против”. Въздържали се? Няма.
За процедура има думата г-н Стоянов.
Ради Стоянов:
Уважаеми г-н Председател,
Уважаеми колеги, аз наистина не разбирам защо толкова се страхувате да обсъдим тези много важни въпроси. Предизборната кампания все още не е започнала.
Уважаеми колеги , още веднъж ви призовавам, гласувайте да гледаме тези точки. Предизборната кампания все още не е започнала. Аз мисля, че е смешно с такива аргументи вие да отхвърляте нашите декларации, които са свързани с наистина много, много важни въпроси. Още веднъж помислете и гласувайте да ги разгледаме. Не е толкова страшно.
Предс. Тунчер Кърджалиев:
Добре. Прегласуване. Подлагам на прегласуване направеното предложение. Който е съгласен да отложим разглеждането на точка първа от дневния ред, моля да гласува. Седемнадесет „за”. Против? Един „против”. Въздържали се? Няма.
По втора точка - Обсъждане на Проект за решение за осъждане на геноцида над българите в Османската империя (1396-1913), № 454-02-27, внесен от Волен Николов Сидеров и група народни представители на 20.02.2014 г.
Заповядайте, г-н Анастасов, отново за процедурно предложение.
Георги Анастасов:
Отлагането на точката не означава, че няма да бъде гледана. Аз ви заявявам, г-н Сидеров, бъдете сигурен и убеден, че веднага след 25 май. Имате думата на Георги Анастасов. Той никога през живота си не е лъгал. На мен ми е най-лесното да говоря, защото това ,което мисля, това казвам.
В тази връзка със същите мотиви предлагам да отложим гледането и на точка втора. Достатъчно време има. Даже бих искал да обсъдим въпроса не само политически. Той е исторически и е хубаво да се направи един дебат с български историци, които да дадат ясен отговор на много неща. Защото в момента има едно объркване в обществото. Едно говорене за присъствие или робство – това са теми, които трябва ясно да изчистим исторически преди да взимаме политически решения, ако милеем за България и ако искаме да бъдем български патриоти. Аз не мога да бъда националист, защото национал-социалдемократ ми трябват само мустачки да сложа.
В този смисъл предлагам да разглеждаме тези въпроси след изборите. И няма нищо хитро в това. Напротив , нека да не политизираме историята на България. Историята на България е една. България е основана 681година и няма никакво съмнение по този въпрос.
Предлагам да отложим обсъждането на тази тема след 25 май 2014 г.
Предс. Тунчер Кърджалиев:
Благодаря. Г-н Сидеров, Вие обратно предложение ли имате? Заповядайте.
Волен Сидеров:
Да се определи 17 май за ден на поклонение към милионите жертви, всъщност геноцида, който е извършен над българската нация и по този въпрос няма спор и объркване, г-н Анастасов, в българското общество. Българското общество е наясно. Им объркване в политическия елит, който се чуди и както е написано в Становището на Министерството на външните работи и сигурно тук има представители на министерството, това ще попречи на нашите отношения с Турция. Така си го кажете направо и на вашите отношения с вашия коалиционен партньор. Тогава ще бъдете честен, а и тогава, както казвате, може да бъдете и разбран. Но не обяснявайте, че историците трябва да кажат мнението си, че са объркани някои хора в обществото. Това просто не е вярно.
Освен това, тези дебати за геноцида вече ги водихме в миналия парламент. Тогава бяха отхвърлени от управляващото мнозинство в лицето на ГЕРБ, и от ДПС и част от БСП – може би някои хора се въздържаха. Така че този дебат за геноцида вече е воден. Тогава беше отхвърлен. Аз пробвам още веднъж с надеждата, че на някой може да му е дошло българското съзнание на място, но явно няма готовност за това. Ясна ми е вашата постановка.
Оправданието с предизборната кампания също не е аргумент, защото ние сме го предлагали това в предишния парламент, когато нямаше предизборна кампания. Явно тук има други съображения и е хубаво те да се кажат. По-честно ще бъде.
Предс. Тунчер Кърджалиев:
Благодаря. Нека да гласуваме. Който е съгласен с така направеното предложение от г-н Анастасов, а именно отлагане разглеждането на точка втора от дневния ред и разискванията по нея за заседание на Комисията след 25 май 2014 г., моля да гласува. Седемнадесет „за”. Против? Един „против”. Въздържали се? Няма.
За отрицателен вот има думата г-н Стоянов.
Ради Стоянов:
Колеги, мнението на историците по този въпрос е много ясно. И тук ще се обърна специално към колегите от ГЕРБ и ще им припомня едно открито писмо, подписано от 33 известни български историци и общественици до Народното събрание. Това отворено протестно писмо е от миналата година. Аз ще ви прочета само заглавието му: „Протестно писмо-подписка по повод извършените кланета при потушаването на Илинденско-Преображенското въстание от 1903 г. и 100 годишнината от геноцида над тракийските българи 1913 г.” В това писмо много уважавани български историци, научни работници, академици, казват, че геноцид над българското население в рамките на Османската империя е имало. И наред с всички останали това протестно писмо е подписал и проф. д-р Божидар Димитров. Вие знаете, че той беше бивш министър на вашето правителство.
Затова аз ви призовавам наистина да преосмислите това, което гласувате, защото наистина не ви прави чест да се измъквате по този евтин начин.
Предс. Тунчер Кърджалиев:
Благодаря, г-н Стоянов. Вече гласувахме. Чухме тезата по отношение на това защо сте гласували отрицателно. По-нататъшна процедура няма.
Преди да преминем към следващата точка от дневния ред, бих искал да кажа, че вносителите могат да ползват Правилника, чл. 49, алинеи 3 и 7, а именно да внесат законопроекта в пленарна зала, ако Председателят на Народното събрание реши.
Благодаря на гостите.
По трета точка - Приемане на Графика за провеждане на приемните за граждани от м.април до м. юли 2014 г.
Колеги, представям ви графика за приемните. Подредени са през една седмица до 15 юли, включително. Ако има някой възражения, съображения и въпроси, сега е времето. Формално този график трябва да го гласуваме.
За ваше сведение ще ви кажа, че от началото на мандата на това Народно събрание има постъпили близо 500 жалби. На тях своевременно заедно със сътрудниците към Комисията ние отговаряме. С тези хора, които желаят и контакт, ги каним в приемните. А също при значими случаи се срещам заедно с експертите към Комисията и със съответните жалбоподатели.
Ако имате някакви въпроси и съображения, заповядайте.
Маргарита Стоилова:
Г-н Председател, имам ангажимент през следващата седмица и няма как да участвам в приемната, ако може графикът да бъде променен.
Предс. Тунчер Кърджалиев:
Разбира се, това не е проблем. Но такива частни случаи да не обсъждаме. Достатъчно е да се обадите на експерта г-жа Костова.
Ако няма други съображения, моля да гласуваме графика. Който е съгласен с така предложения график, моля да гласува. Седемнадесет „за”. Против? Няма. Въздържали се? Няма.
По четвърта точка - Разни.
Имам съобщение по една важна тема.
Уважаеми колеги, Комисията по правата на човека и жалбите на гражданите е водеща комисия по отношение на онзи тежък законопроект, който всички така го квалифицирахме преди два-три месеца, а именно Законопроектът аз изменение и допълнение на Закона за убежището и бежанците.
Съгласно решение на Комисията свикахме експертна работна група, която свърши много сериозна по обем и време работа и има готов продукт. Тази експертна комисия я свикахме всички заедно, за да преодолеем онези възражения на правозащитни и други институции и организации, които не приеха, дори това е меко казано, предложението на Министерския съвет, респективно на Министерството на вътрешните работи.
Със задоволство констатирам, това и в писмен вид на всеки от вас го изпратих, че тази експертна комисия стигна почти до консенсусни текстове, с изключение на два-три, които аз ще ги подпиша, защото се запознах и ги припознавам, но също моля всеки, който прецени, че може да е съвносител на база дори само на факта, че този законопроект транспонира две директиви – от 2012 г. и 2013 г., на Европейския съюз, също може да се присъедини.
Огромното ми желание беше съвсем в неполитичен порядък, без политически послания този законопроект да бъде максимално приемлив за всички страни.
Само ще ви припомня, че работната група включваше експерти от Министерството на вътрешните работи, от дирекция „Правно-нормативна дейност” към Народното събрание, дирекция „Административно-правно обслужване”, от Върховния административен съд, от Върховна касационна прокуратура, от Администрацията на Президента – проф. Благой Видин, от Омбудсмана на Република България, от Министерството на труда и социалната политика, от Министерството на образованието и науката, от Комисията за защита от дискриминация, Върховният комисариат на ООН за бежанците, Български Хелзинкски комитет, който имаше най-крайни оценки. Участваха и експерти от нашата Комисия и от Народното събрание. Уверявам ви, текстът е почти консенсусен и ако има някой желание да е съвносител заедно с мен, текстът ще е готов най-вероятно в петък окончателно за внасяне и който иска може да мине през деловодството на комисията. Последният срок за внасяне е вторник, 8 април. Ако се сещате, помолих Народното събрание да вземе решение да удължи максимално срока за внасяне на предложения между първо и второ четене.
Това исках да споделя. Ако имате въпроси по отношение на тази тема, заповядайте.
Писмата от моя страна към вас бяха адресирани чрез пощата на Народното събрание, а също ги получихте и на e-mail, които сте депозирали към Комисията.
Въпроси? Няма. Аз други теми нямам в т. Разни. Заповядайте.
Евгени Стоев:
Бих искал да се върна към точка трета от дневния ред – за графика става въпрос. Възможно ли да се правят приемните от 13:00 часа, защото от 11:00 ч. би могло да се дойде, но например от Варна трябва да дойде предния ден, за да може да дойде в 11:00 часа на приемна.
Въпросът ми е дали приемните могат да се изместят по принцип за 13:00 часа?
Предс. Тунчер Кърджалиев:
Отговарям. Не само поради причината, че това е традиционен час, но имаме и други съображения. Другите съображения са, че някои парламентарни групи заседават във вторник от 13:00 часа. Примерно, нашата е така. И когато се засекат. Не винаги има заседания на парламентарните групи, но когато има, няма как да стане. И в миналото Народно събрание беше от 11:00 часа и заради това остана и сега така.
Който няма възможност, просто се обажда или прави рокада с друг колега.
Други въпроси? Ако няма, колеги, благодаря ви за участието. Закривам заседанието. Приятен ден.
Председател:
Д-р Тунчер Кърджалиев
Стенограф :
Д. Христова