Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ЗА БОРБА С КОРУПЦИЯТА И КОНФЛИКТ НА ИНТЕРЕСИ
КОМИСИЯ ЗА БОРБА С КОРУПЦИЯТА И КОНФЛИКТ НА ИНТЕРЕСИ
19/09/2013

    Доклад за дейността на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество за 2012г.
    Комисията за борба с корупцията и конфликт на интереси на свое редовно заседание, проведено на 19.09.2013г., обсъди внесения в Народното събрание и разпределен на Комисията за борба с корупцията и конфликт на интереси „Доклад за дейността на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество за 2012г.“ №320-00-16, внесен на 01.04.2013г.
    На заседанието присъстваха Пламен Георгиев – председател, Иво Иванов – зам. председател, Антоанета Цонкова – член, Стоянка Николакова – член. Те изложиха пред народните представители – членове на Комисията за борба с корупцията и конфликт на интереси основните промени, възможности, изводи и проблеми, свързани с дейността на Комисията през включения в доклада период на действие (01.01.2012г. – 31.12.2012г.) - статут и структура на КУИППД, дейност на КУИППД, резултати от дейността на КУИППД и приоритети.
    През отчетната 2012г. в териториалните звена на КУИППД са получени 3 004 уведомления за 3 821 лица. Така общият брой проверявани лица, по които са работили териториалните дирекции, включително по уведомления, получени през предходните години, е 12 307. Преобладават уведомления за започнало наказателно преследване, а два пъти по-малко са уведомленията за влезли в сила присъди или споразумения както през 2011г., така и през 2012г.. През 2012г. са взети 173 решения за образуване на производства. В доклада на Комисията се прави извод, че най-натоварената териториална дирекция през 2012г. е ТД Пловдив, следвана от ТД Варна по отношение на броя получени уведомления и броят на лицата, за които са получени уведомления.
    Направен е и анализ на образуваните производства по видове престъпления от НК: най-много производства са образувани срещу лица, извършили престъпление по чл.321 и 321а от НК (организирана престъпна група) – 41 броя, през 2011г. са били 23 броя. Наблюдава се запазване на тенденцията, дори увеличаване, водещо място да имат производствата срещу лица, извършили престъпление по чл. 321 от НК.
    С приемането на Закона за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество в териториалните звена на Комисията през отчетния период 19.11.2012г. – 31.12.2012г. са постъпили общо 333 броя уведомления.
    Отделно е анализирана и дейността на Комисията по налагане на обезпечителни мерки по ЗОПДИППД през 2012г. Постановени са 148 решения за внасяне на мотивирани искания за налагане на обезпечителни мерки пред съответните окръжни съдилища. Общата стойност на реално обезпеченото имущество е 142 809 144 лв., което е с 59 683 466 лв. повече от предходната година.
    По време на разискванията участие взеха всички присъстващи народни представители. В самото начало Емил Радев отправи въпрос към председателя на КУИППД относно влизането в сила на новите разпоредби на закона в края на 2012г. Той разясни, че новият ред е коренно различен от стария и във връзка с това изрази притеснението си дали административния капацитет на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество успява да се справи с многото постъпили сигнали след приемането на новия закон. Председателят на КУИППД Пламен Георгиев се съгласи с народния представител, че работата в комисията се е увеличила много и така се поражда необходимостта за назначаване на нови хора в комисията, за което тя няма достатъчно бюджет. Що се отнася до резултатите относно промяната на закона, всички се обединиха около тезата, че резултати ще бъдат видими най-рано в доклада на КУИППД за 2013г.
    Във връзка с новите правомощия на КУИППД за извършване на проверки за установяване на съответствие между доходи и имущество Красимир Стефанов напомни, че има още една агенция, която по закон също извършва тези проверки и това е Националната агенция за приходи. Народният представител отбеляза, че липсва синхронизация между НАП и КУИППД относно проверките за установяване на несъответствие между доходи и имущество, защото често резултатите се разминават и оттам възниква въпросът как протича процесът на една съдебна фаза. Красимир Стефанов се обърна към членовете на КБККИ и подчерта, че трябва да се имат предвид тези пропуски и да се направят законодателни промени, така че работата на двете агенции да е в синхрон.
    Мустафа Карадайъ, Атанас Зафиров, Кирил Добрев и Волен Сидеров се обединиха отново около тезата, както направиха и при доклада на КУИППД за 2011г., че изнесените в доклада данни за постигнатите резултати (в числови стойности) се разминават с действителните резултати, тъй като става въпрос за отнето имущество със съответна пазарна цена, която обаче след време може да се промени и тогава финансовият краен резултат може да бъде значително по-различен от това, което отчита комисията.
    Председателят на КУИППД изрази съжалението си, че по новия закон те нямат никакви правомощия по това, какво се случва с имуществото, което отнемат. На международно равнище се дават насоки това имущество да бъде реализирано в голямата си част за социални цели, за библиотеки, за домове за деца, за да могат да видят нагледно гражданите какво се случва с отнетото имущество. Волен Сидеров отбеляза, че такъв случай досега не е реализиран и заключи в по-общ план, че възстановяването на справедливостта и ефектът, който обществото очаква, не съществува. Той допълни, че народните представители трябва да помислят върху това какво може да се подобри законово.

    В резултат на обсъжданията и разискванията по дадената тема, Комисия за борба с корупцията и конфликт на интереси с 3 гласа „за“, 0 „против“ и 5 „въздържал се“ не подкрепи внесения Доклад за дейността на Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност за 2012г. и предлага на Народното събрание да не приеме Доклада за дейността на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество за 2012г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    ВОЛЕН СИДЕРОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума