КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
20/11/2013 първо гласуване
СТАНОВИЩЕ
Вх. № 353-18-42/21.11.2013 г.
Относно: Законопроект за ратифициране на Договора за стабилност, координация и управление в Икономическия и паричен съюз между Кралство Белгия, Република България, Кралство Дания, Федерална република Германия, Република Естония, Ирландия, Република Гърция, Кралство Испания, Френската република, Италианската република, Република Кипър, Република Латвия, Република Литва, Великото херцогство Люксембург, Унгария, Малта, Кралство Нидерландия, Република Австрия, Република Полша, Португалската република, Румъния, Република Словения, Словашката република, Република Финландия и Кралство Швеция, № 302-02-20, внесен от Министерски съвет на 11.11.2013 г.
На заседанието, проведено на 20 ноември 2013 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разгледа Законопроект за ратифициране на Договора за стабилност, координация и управление в Икономическия и паричен съюз, внесен от Министерския съвет.
В заседанието на Комисията взеха участие Кирил Желев – заместник-министър на финансите; Маринела Петрова – директор на дирекция „Икономическа и финансова политика” в Министерството на финансите; Мария Маринова – старши експерт в същата дирекция и Румен Александров – директор на дирекция „Политики и институции на Европейския съюз в Министерството на външните работи.
I. На основание чл. 85, ал. 1, т. 1, 5, 7 и 8 от Конституцията на Република България Министерският съвет предлага на Народното събрание да ратифицира със закон горепосочения Договор, подписан на 2 март 2012 г. по време на заседанието на Европейския съвет. Предлага се и текст на декларация по чл. 14, параграф 5 от Договора.
II. Преговорният процес по Договора на ниво ЕС е започнал по време на Европейския съвет на 9 декември 2011 г. С решение № 964 на Министерския съвет от 30 декември 2011 г. се потвърждава изразеното намерение за участие на Република България в изработването на проекта за Договор след консултация с Народното събрание. На 27 януари 2012 г. Народното събрание приема Решение за участието на България в Договора при определени условия, обнародвано в Държавен вестник, бр. 10 от 3 февруари 2012 г. На 30 януари 2012 г. Европейският съвет постига политическо съгласие по текста на проекта на Договор. С решение на Министерския съвет – т. 24 от Протокол № 8 от 29 февруари 2012 г. проектът на Договор бива одобрен и министър-председателят на Република България бива упълномощен да подпише Договора. На заседанието на Европейския съвет на 2 март 2012 г. 25 от 27-те тогава държави-членки (без Великобритания и Чехия) подписват Договора. С решение № 692 от 11 ноември 2013 г. Министерският съвет одобрява подписания на 2 март 2012 г. Договор за стабилност, координация и управление в Икономическия и паричен съюз и предлага на Народното събрание да го ратифицира.
III. Договорът отразява основните принципи за осъществяване на новото икономическо управление на Европейския съюз и засилване действието на Пакта за стабилност и растеж. Той е част от усилията за справяне с последствията от икономическата криза и гарантиране на дългосрочна финансова стабилност в ЕС. Цели се укрепване на икономическия стълб в Икономическия и паричен съюз, за да съответства на развитието на паричния стълб. В тази връзка се приема пакет от мерки за насърчаване на бюджетната дисциплина, засилване координацията на икономическите политики и по-добро управление на Еврозоната. В чл. 14, параграф 2 от Договора е предвидено влизането му в сила от 1 януари 2013 г. при ратифициране от 12 държави-членки от Еврозоната. Тъй като това условие е било изпълнено, Договорът е влязъл в сила от тази дата. Към настоящия момент България и Белгия са последните две държави-членки, които остава да депозират своите ратификационни инструменти в Генералния секретариат на Съвета на ЕС.
IV. За държавите-членки, които се ползват с дерогация от участие в единната валута, в т. ч. и България, Договорът предвижда възможност за обвързване само към тези разпоредби на дялове ІІІ и ІV, по отношение на които декларират при депозиране на инструмента си за ратификация, че възнамеряват да бъдат обвързани. В тази връзка Министерският съвет приема декларация, с която се ангажира с прилагането на всички разпоредби на Дял ІІІ, считано от 1 януари 2014 г. Той се отнася до фискалната дисциплина и принципите в него съответстват на тези, които България следва за поддържане на бюджетна и макро-финансова стабилност. Страната няма да се обвързва с разпоредбите на Дял ІV, който се отнася до координация на икономическите политики.
V. Не на последно място, България следва да прилага Договора в неговата цялост от датата на присъединяване на страната ни към Еврозоната и отпадането на дерогацията по чл. 5 от Акта за присъединяването на България и Румъния към ЕС. Участието в Договора да не води до финансови задължения за страната ни и ангажименти за хармонизиране на данъчната ни политика с договарящите се държави.
С оглед на гореизложеното и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове предлага (със 17 гласа „за” и 1 глас „въздържал се”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за ратифициране на Договора за стабилност, координация и управление в Икономическия и паричен съюз между Кралство Белгия, Република България, Кралство Дания, Федерална република Германия, Република Естония, Ирландия, Република Гърция, Кралство Испания, Френската република, Италианската република, Република Кипър, Република Латвия, Република Литва, Великото херцогство Люксембург, Унгария, Малта, Кралство Нидерландия, Република Австрия, Република Полша, Португалската Република, Румъния, Република Словения, Словашката република, Република Финландия и Кралство Швеция, №302-02-20, внесен от Министерски съвет на 11.11.2013 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ
НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ
И КОНТРОЛ НА
ЕВРОПЕЙСКИТЕ
ФОНДОВЕ
МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ