Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
27/11/2013 първо гласуване
С Т А Н О В И Щ Е
Вх. № 353-18-45/28.11.2013 г.
Относно: законопроект за изменение и допълнение на Закона за убежището и бежанците, № 302-01-42, внесен от Министерски съвет на 19.11.2013 г.
На заседанието, проведено на 27 ноември 2013 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разгледа законопроект за изменение и допълнение на Закона за убежището и бежанците, внесен от Министерския съвет.
В заседанието на Комисията взеха участие заместник-министърът на вътрешните работи Йордан Грамов, началникът на отдел в Дирекция „Правно-нормативна дейност“ в МВР Николай Нанков и главният юрисконсулт в Държавна агенция за бежанците Калина Попянева.
I. Настоящият законопроект има за цел националното законодателство да бъде уеднаквено с актуалните изисквания на международните правила по отношение на политиката в областта на убежището с оглед постигане на пълно съответствие с европейските норми.
II. Законопроектът въвежда в българското законодателство изискванията на Директива 2011/95/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 13 декември 2011 г. относно стандарти за определянето на граждани на трети държави или лица без гражданство като лица, на които е предоставена международна закрила, на единния стандарт на бежанците или на лицата, които отговарят на условията за субсидиарна закрила, както и за съдържанието на предоставената закрила.. В допълнение се прецизират някои от действащите в момента разпоредби с оглед гарантирането на пълно съответствие с правото на Европейския съюз. Директива 2011/95/ЕС отменя Директива 2004/83/ЕО на Съвета за минималните стандарти за признаването и правното положение на гражданите на трети държави или лицата без гражданство като бежанци или като лица, които по други причини се нуждаят от международна закрила, както и относно съдържанието на предоставената закрила.
III. С проекта на закон се цели уеднаквяване на правилата за предоставяне на международна закрила в съответствие с общата политика в областта на убежището, включваща Обща европейска система за убежище. В тази връзка се въвежда понятието „международна закрила“, което включва статут на бежанец и хуманитарен статут; прецизират се основанията за предоставяне на международна закрила; някои понятия – субекти на преследване, действия на преследване; основанията за отказ, прекратяване и отнемане на различните видове закрила и за прекратяване на производството за предоставяне на закрила; като изключващи клаузи се въвеждат основанието „заплаха за националната сигурност“ и „заплаха за обществото“.
IV. Законопроектът транспонира и Директива 2013/33/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 26 юни 2013 г. за определяне на стандарти относно приемането на кандидати за международна закрила. Тази директива урежда условия на приемане, които гарантират достоен стандарт на живот и са съпоставими в целия ЕС, независимо от мястото на подаване на молбата за международна закрила. Тя гарантира правата на лицата, търсещи закрила, и предоставя необходимите компенсиращи мерки за приемащата държава-членка, които да обезпечат опазването на обществения ред, сигурността и здравето на населението. Крайният срок за нейното транспониране е 20 юли 2015 г., но България предприема мерки за въвеждането й преди него по обективни причини, свързани с миграционния натиск, на който е подложена страната понастоящем.
V. В съответствие с горепосочената директива, на лицата, търсещи международна закрила, се осигурява ефективен достъп до правосъдие. Специално внимание е отделено на правата на лицата от уязвими групи. С Преходните и заключителните разпоредби се предлага изменение в други закони, уреждащи отделни аспекти на закрилата на бежанци - Закона за чужденците в Република България и Закона за българските лични документи.
В заключение, транспонирането на Директива 2013/33/ЕС e важна стъпка към привеждането на българско законодателство в съответствие с най-високите стандарти на Общата европейска система за убежището.
С оглед на гореизложеното и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове единодушно предлага (с 17 гласа „за”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за убежището и бежанците, № 302-01-42, внесен от Министерски съвет на 19.11.2013 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ
НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ
И КОНТРОЛ НА
ЕВРОПЕЙСКИТЕ
ФОНДОВЕ
МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ