Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
29/05/2014
    П Р О Т О К О Л № 26/29.05.2014 г.
    На 29 май 2014 г. се проведе редовно заседание на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове при следния

    ДНЕВЕН РЕД:

    1. Обсъждане и приемане на проект на Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз за 2014 г.
    2. Разни.

    На заседанието присъстваха: Младен Георгиев – държавен експерт в дирекция „Координация по въпросите на Европейския съюз” към администрацията на Министерския съвет, Денница Недева - държавен експерт в дирекция „Координация по въпросите на Европейския съюз” към администрацията на Министерския съвет, Андрей Техов – генерален директор на дирекция „Европейски въпроси” към Министерството на външните работи, Мария Колева – началник отдел „Координация на секторните политики на Европейския съюз” в Министерството на външните работи.

    Заседанието беше открито в 11 часа и ръководено от Деница Караджова – председател на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове.



    ПРЕДС. ДЕНИЦА КАРАДЖОВА: Уважаеми колеги, откривам заседанието на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове. Запознати сте с дневния ред на днешното заседание.
    Искам само да се извиня за вчера, но поради продължилите дебати за вота на недоверие към правителството нямаше как да проведем заседанието, което наложи леко намаляване на точките, които ще обсъждаме днес, тъй като министър Терзиева не може днес от 11 часа да присъства на заседанието и нейното изслушване е насрочено за 24 юни – уговорено е вече с кабинета на министъра.
    Така че в дневния ред за днес имаме две точки:


    ДНЕВЕН РЕД:

    1. Обсъждане и приемане на проект на Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз за 2014 г.
    2. Разни.
    За точка „Разни” имам две информации, които искам да споделя.
    Позволете ми да поздравим, макар да не присъстват, всички новоизбрани членове от България в Европейския парламент. Европейските избори отминаха. Пред тях стои доста предизвикателен мандат, който включва и българското председателство на Съюза през 2018 г.
    Надявам се с новоизбраните членове на Европейския парламент да поддържаме една доста активна обмяна на мнения, на информации, срещи и дискусия. На нас като комисия ни предстои, съгласно чл. 119 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, на етапа, на който вече е ясна кандидатурата за еврокомисар, той да бъде изслушан и в рамките на тази комисия. така че интересни месеци ни предстоят. Естествено всичко това зависи от развитието на политическата обстановка в страната.
    Но да започнем по същество.

    Започваме с първа точка от дневния ред:
    ОБСЪЖДАНЕ И ПРИЕМАНЕ НА ПРОЕКТ НА ГОДИШНАТА РАБОТНА ПРОГРАМА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ПО ВЪПРОСИТЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ ЗА 2014 Г.


    Бих искала да благодаря за присъствието на колегите от Министерството на външните работи:
    Андрей Техов – генерален директор на дирекция „Европейски въпроси” към Министерството на външните работи,
    Мария Колева – началник отдел „Координация на секторните политики на Европейския съюз” в Министерството на външните работи
    Младен Георгиев – държавен експерт в дирекция „Координация по въпросите на Европейския съюз” към администрацията на Министерския съвет,
    Денница Недева - държавен експерт в дирекция „Координация по въпросите на Европейския съюз” към администрацията на Министерския съвет.
    Проектът за Годишната работна програма ви е раздаден. Бих искала в началото на дискусията да ви припомня, че с влизането в сила на Лисабонския договор през декември 2009 г. се промени и се засили ролята на Народното събрание в цялостния процес на вземане на решения в Европейския съюз. И ние като парламент вече пета година имаме възможността да участваме активно в така наречената система за ранно предупреждение и да приемем в постановения 8-седмичен срок своите мотивирани становища по определено европейско законодателно предложение, когато преценим, че то противоречи на принципа на субсидиарността.
    Вариантът на Годишната работна програма за 2014 г. е изготвен съвместно с ресорните комисии. Единствената комисия, която не се включи в изработването на Годишната работна програма, е Комисията за борба с корупцията и конфликт на интереси.
    Ние сме сложили акцент именно върху новите инициативи на Европейската комисия. Този проект е съгласуван както с Работната програма по въпросите на Европейския съюз на Министерския съвет, така и с Работната програма на Европейската комисия.
    Амбициозната ни задача е в рамките на политическия диалог и по отношение на субсидиарността Народното събрание своевременно и ясно да изразява своята позиция и да участва по-осезаемо в законодателния процес на ниво Европейски съюз.
    В Годишната работна програма, както ще видите, са заложени тематични досиета, които включват документи, предхождащи създаването на директиви, например „бели” и „зелени” книги. Така че дебатът, който ще проведем, ще бъде на един доста по-ранен етап.
    Задачата на нашата комисия беше да обобщим и систематизираме предложенията на всички секторни комисии, така че те да могат по-пряко да бъдат свързани с конкретните досиета и се надявам, че сме успели да направим един доста систематизиран вариант на Работна програма, разделен на отделните сфери на европейски политики, на теми, които са от особено значение за нас като държава членка.
    Само ще цитирам: „Присъединяване на Република България към Шенгенското пространство”, „Предстояща Многогодишна стратегическа програма относно бъдещото развитие на пространство”, „Свобода, сигурност и правосъдие”, тоест наследникът на Стокхолмската програма.
    Една тема, която пряко ни засяга в контекста на сирийската криза, това е „Солидарното управление на миграцията”, изобщо изработването на общоевропейска политика и към бежанците.
    Няма да се спирам поотделно на всяка една от темите. Четиридесет са общо темите, които са включени в тази Годишна работна програма.
    Само за ваша информация, миналата година, предвид предсрочните парламентарни избори, Четиридесет и първото Народно събрание не е имало възможност да приеме Годишна работна програма, което означава, че тази година няма да имаме отчет по изпълнението на предишната. Но теми и досиета, които са залегнали в предишни работни програми, естествено парламентарният контрол върху тях продължава.
    Бих искала да дам възможност на колегите от Министерството на външните работи и от Министерския съвет, ако имат някакви допълнения и уточнения, да ги кажат. Предполагам, че са се запознали с проекта.
    Специални благодарности към екипа на Дирекция „Координация по въпросите на Европейския съюз” и специално към нейния директор госпожа Хитрова, тъй като в много тясно сътрудничество с вас прецизирахме текстовете в Годишната работна програма, за което благодарим.
    Само за информация на членовете на комисията ще кажа - постигната е договореност за регулярни работни срещи между представители и сътрудници на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове с екипа на ресорната дирекция, за да може в един доста по-оперативен план да се подготвят, ако е необходимо, становищата и да не чакаме въпросния 8-седмичен срок, тъй като понякога нещата са доста динамични.
    Така че който от вас иска, би могъл да започне. Може би господин Техов. Заповядайте.
    АНДРЕЙ ТЕХОВ: Благодаря, уважаема госпожо председател. Уважаема госпожо председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Във връзка с обсъждането и приемането на Годишната програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз ми е възложено да ви представя – разбирам, че разполагаме с малко време, затова съвсем накратко – Годишната програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз, въз основа на която частично се създава и вашата програма.
    Годишната програма, както знаете, има за задача да осигури основа за изготвяне на българските позиции при обсъждане на приоритетите за страната ни по въпроси от дневния ред на Европейския съюз. Документът е съобразен с Работната програма на Европейската комисия за 2014 г., както и с 18-месечната програма. Знаете, че това е вече традиция в Европейския съюз, три председателства да съгласуват съвместна програма, тоест тя става 18-месечна. В дадения случай това е програмата на Ирландското, Литовското и настоящето Гръцко председателства и на Съвета на Европейския съюз.
    Годишната програма е разработена в съответствие с програма „Държавност, развитие, справедливост и икономически и социални приоритети” на правителството на Република България.
    Следвайки дневния ред на Европейската комисия и Програмата на председателствата, през 2014 г. България е насочила усилията си към няколко високо приоритетни за страната ни и Европейския съюз, както вече посочихте, като:
    - възстановяване на икономическия растеж и насърчаване на предприемачеството;
    - борба с младежката безработица;
    - повишаване на енергийната сигурност;
    - солидарно управление на миграцията и
    - разширяване на Европейския съюз.
    От важно значение за България е също изграждането на стабилен икономически и паричен съюз при гарантиране на интересите на държавите членки, които не са част от Еврозоната каквато е в случая и България.
    Предвид на Българското председателство на организацията за Черноморско икономическо сътрудничество, понастоящем ние сме председател на ЧИС, правителството подкрепя и определянето на морската политика, която е приоритет за Гръцкото председателство, като хоризонтален приоритет на Европейския съюз.
    България работи за активно сътрудничество между Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество и Европейския съюз.
    Изброявайки приоритетните за България теми, следва също да се отбележи, че през 2014 г. вече се случиха изборите за Европейския парламент. Информирането на първия избран след Договора от Лисабон състав на Европейския парламент ще има определящо значение за дневния ред и процеса на вземане на решения в Европейския съюз през втората половина на 2014 г. и следващите години.
    Понастоящем – откривам една скоба – знаете, че се провеждат първоначални сондажи по повод съгласуването на председателя на Европейската комисия.
    Наред с Годишната програма, за всяко председателство на Съвета на Европейския съюз се изготвя и оперативен документ, тоест 6-месечна програма на Съвета по европейските въпроси с приоритетните за България теми и досиета. Програмата се изготвя въз основа на документите, тоест постановление 85 от 2007 г., като целта й е да насочи усилията на българската страна към отстояване на националните интереси и позиции по важните за България въпроси, включени в програмата на Председателството. И те се докладват регулярно в рамките на Съвета по европейските въпроси, когато по тях има определено развитие.
    Целта на докладването впрочем е и да се води мониторинг на всички тези теми, за да може да се реагира на всеки отделен етап.
    В заключение, политическото ръководство ми възложи задачата да уверя Народното събрание и народните представители, че българското правителство ще разчита и от своя страна е напълно готово за тясно сътрудничество с Народното събрание при намирането на най-добрите решения за България като страна – членка на Европейския съюз. Готови сме и разглеждаме като добра възможност и провеждането на оперативни срещи с цел уточняване на рамката и информацията, която постъпва, която е нужна на Народното събрание при изпълнение на неговите функции.
    Времето е кратко, затова привършвам. Благодаря Ви, госпожо председател. Това е, което имам да кажа.
    ПРЕДС. ДЕНИЦА КАРАДЖОВА: Благодаря Ви, господин Техов. Предстои предполагам през месец юли да внесете следващия отчет на правителството, свързан с участие в процеса на вземане на решения по време на Гръцкото председателството и приоритетите в рамките на предстоящото Италианско председателство, така че и в пленарната зала ще имаме възможност да обсъдим този доклад.
    От колегите от администрацията на Министерския съвет има думата господин Георгиев.
    МЛАДЕН ГЕОРГИЕВ: Ще кажа и аз няколко думи във връзка с поставения въпрос.
    Младежката програма за участие на България в процеса на вземане на решения, която беше приета от Съвета по европейските въпроси и след това от Министерския съвет, е внесена съответно в Народното събрание. Обсъдиха я пет или шест комисии в Народното събрание, като в съответния ресор беше отговорено на въпросите които бяха зададени, и бяха взети съответните решения.
    Гледам, че в предложената програма до голяма степен се припокриват целите и задачите, досиетата, програмите и т.н., които са заложени в програмата, която беше приета от Министерския съвет и която се предлага за приемане от Народното събрание.
    Само бих казал, че е необходимо и ние ще настояваме за това засилено сътрудничество между органите в Министерския съвет и в парламента във връзка с вашата нараснала роля в процеса на взимане на решение в Европейския съюз. Ние сме на разположение за оказване на това съдействие за ежедневните връзки.
    Искам да отправя покана в този момент. Всеки понеделник заседава Съветът по европейските въпроси. Изпращаме на всички точките, които ще се разглеждат. Така че депутатите са поканени да взимат участие, да правят предложения и т.н.
    Подкрепям думите, които господин Техов каза. Така че на този етап смятам да завърша. Благодаря.
    ПРЕДС. ДЕНИЦА КАРАДЖОВА: Благодаря Ви, господин Георгиев. Смятам, че едно добро сътрудничество е предпоставка за успешна работа в областта, за която всички ние отговаряме, на различно ниво, естествено, вие в изпълнителната власт, ние в законодателната, свързана с процеса по координация по въпросите на Европейския съюз и съответно ролята, която има парламентът с оглед на Лисабонския договор.
    Аз, приемайки предложението ви за по-активно участие на депутатите, ще кажа, че ще въведем вътрешен механизъм да информираме колегите. Ние получаваме дневния ред за предстоящото заседание в понеделник. И ако конкретна тема или досие представлява интерес за някой, своевременно администрацията на комисията да ви информира, за да знаете, че представител на комисията ще присъства на вашето заседание.
    Аз бих искала да попитам дали някой от колегите народни представители би желал да вземе отношение. Заповядайте, госпожо Павлова.
    ЛИЛЯНА ПАВЛОВА: Добър ден и от мене. Благодаря за представената информация и програма по Многогодишната програма на Народното събрание.
    Извън темите, които са общовалидни и общоприети, аз имам два въпроса. Това е, бих казала, липсата на ясна политика и визия в областта на здравеопазването. Не виждам нищо на тема здравеопазване. Мисля, че това е една сфера, в която има какво да се направи като развитие на общи политики.
    И втората област, която ми се струва, че не е достатъчно сериозно застъпена, това е транспортът, от гледна точка на това „зелен транспорт” например, възможността за използване на хибриди, електроавтомобили и всичко това, което се дава като възможност. Така че мисля, че това са двете области, които по никакъв начин не са застъпени тук.
    Няма и отделна област „Регионално развитие”. Знам коя е причината. Тя по-скоро се възползва от отделните политики, които има в отделните сектори. Но все пак ако може и по тази тема да получим няколко коментара от ваша страна.
    И не на последно място, важни сектори, както казах, като здравеопазване и транспорт не са покрити. А в точките 28, 29, 30 и 31 детайлно е застъпена областта на културата. Тя, разбира се, е много важна, по никакъв начин не искам да подценявам тази област. В същия момент мисля, че част от темите, които са засегнати там, са прекалено детайлни и би следвало да се разглеждат на по-оперативно ниво, на ниво министерство, а не толкова на ниво парламент. А в ниво Народно събрание да разглеждаме въпроси, които са свързани с политики на европейско ниво. Благодаря.
    ПРЕДС. ДЕНИЦА КАРАДЖОВА: Благодаря Ви, госпожо Павлова. Съвсем кратък отговор от моя страна.
    Принципът на работа по Годишната работна програма на парламента по въпросите на Европейския съюз е следният от самото начало. Годишната работна програма на правителството, както и Годишната работна програма на Европейската комисия се разпределят от председателя на Народното събрание на всички ресорни комисии. И досиетата, които виждате, структурирани в тази Годишна работна програма, са всъщност на база на получените становища от ресорните комисии.
    Аз ще проверя още веднъж в докладите, но всичко, което ние сме получили от съответните ресорни комисии, е включено във варианта на Годишната работна програма. Поемам ангажимент съвместно с Комисията по регионално развитие, Комисията по здравеопазване и Комисията по транспорта да ги помоля да прецизират още веднъж досиетата, които биха желали да бъдат включени в Годишната работна програма.
    В този ред на мисли, ако вие имате конкретни предложения по тези теми, също ще се радвам да ги предложите, за да бъдат включени те в проекта на програмата. Но пак ви казвам, ние сме по-скоро като координиращо звено в случая между докладите и обсъжданията във всички постоянни комисии на Народното събрание. И нашата работа беше да систематизираме и обобщим техните предложения.
    Някой друг иска ли да се изкаже? – Не виждам.
    Ако няма други предложения, имаме два подхода. Единият е да приемем по принцип проекта на Годишната работна програма с уточнение още веднъж да помолим трите ресорни комисии – Комисията по здравеопазване, Комисията по регионално развитие и Комисията по транспорта, с оглед на направеното от колегата Павлова предложение, да обсъдят на свое заседание проекта на Годишната работна програма и по тяхна преценка да включат въпроси и досиета, които са в обхвата на техния сектор, след което Годишната работна програма да бъде допълнена и да бъде внесена в Народното събрание.
    Втората опция е да я разгледаме, ако има такива предложения, на последващо заседание.
    Аз лично като председател бих апелирала по принцип да приемем текста, да дадем една седмица възможност на трите ресорни комисии при желание от тяхна страна да допълнят темите, за които отговарят. Ако не получим коментари от тях, това може да бъде направено и в пленарната зала. Но да не задържаме процеса по приемане на Годишната работна програма, защото във връзка с гласуване на Изборен кодекс, други закони и отложени заседания закъсняхме във времето с нейното приемане.
    Колеги, дали бихте се съгласили на такъв подход? – Виждам, че сте съгласни.
    Подлагам на гласуване да приемем предложената ви Годишна работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз с направените уточнения. Който е съгласен, моля да гласува.
    Гласували: за 15, против 1, въздържали се няма.
    Приема се Годишната работна програма. Благодаря на колегите от Министерския съвет и от Министерството на външните работи.

    Преминаваме към втора точка от дневния ред:
    РАЗНИ.
    По тази точка имам да направя само две уточнения.
    Първото е, че на 4 юни пристига на посещение групата за приятелство с България от парламента на Хърватия и ние като комисия сме домакини на работен обяд. Бих искала да помоля представителите на трите парламентарни групи – на ГЕРБ, на Движението за права и свободи и групата на „Атака”, ако могат до петък да предложат по един представител, който естествено при желание да се включи в този обяд.
    Второто съобщение е свързано с предстоящо посещение на комисар Невен Мимица, комисарят, който се занимава с темата „Защита на потребителите”. На 9 юни той е тук по покана на правителството. Предвиждаме от 14 часа в понеделник среща с представители на двете комисии - Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове и Комисията по икономическата политика, представители на Комисията за защита на потребителите, Комисията за защита на конкуренцията, Асоциацията за защита на потребителите.
    Вие ще получите и писмено съобщение, но ако имате възможност, предлагам да се включите в тази дискусия. Дискусията с комисар Андор, която беше проведена преди две седмици, беше доста интересна и успешна. Над 70 души се включиха в обсъждането на темите, свързани с борбата с младежката безработица.

    Другата информация е, че във връзка с отложени заседания ще ви изпратим утре до края на деня новия график за изслушванията в рамките на парламентарната комисия. за ваша информация, на 4 юни предстои изслушване на представителите на Министерството на труда и социалната политика и на Министерството на образованието и науката, свързани с оперативната програма „Развитие на човешките ресурси” в този и следващия програмен период и новата оперативна програма за „Наука за интелигентен растеж” за следващия програмен период.
    И още една идея, която отдавна сме обсъждали и колегата Ивелина Василева изрази желание Бургас да бъде домакин. Отдавна обсъждаме идеята за изнесено заседание на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове. Може би е добре да помислим кога през юни можем да го реализираме.
    Предлагам на това заседание да поканим представители на управляващите органи, екипа на госпожа Зинаида Златанова, за да си поговорим за Договора за партньорство, за рамката на новите оперативни програми в рамките на участието на представители на всички оперативни програми.
    Имате ли някакви предложения или коментари? – Разбирам, че няма.
    С това приключихме работата по дневния дневен ред. Закривам заседанието на комисията.

    (Закрито в 11,30 часа)
    Стенограф:
    (Божана Попова)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И
    КОНТРОЛ НА
    29783 ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ:
    (Деница Караджова)
    Форма за търсене
    Ключова дума