Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА, ЕНЕРГЕТИКА И ТУРИЗЪМ
КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА, ЕНЕРГЕТИКА И ТУРИЗЪМ
10/11/2011 първо гласуване

    Д О К Л А Д
    по законопроект за държавния бюджет на Република България за 2012 г., № 102-01-71, внесен от Министерския съвет на 31 октомври 2011 г.
    Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА, ЕНЕРГЕТИКА И ТУРИЗЪМ

    Д О К Л А Д

    по законопроект за държавния бюджет на Република България за 2012 г., № 102-01-71, внесен от Министерския съвет на 31 октомври 2011 г.


    На извънредно заседание, проведено на 10 ноември 2011 г., съвместно с Комисията по бюджет и финанси и Комисията по здравеопазване, Комисията по икономическата политика, енергетика и туризъм разгледа законопроекта за държавния бюджет на Република България за 2012 г.
    На заседанието присъстваха: вицепремиерът и министърът на финансите - Симеон Дянков, министърът на икономиката, енергетиката и туризма - Трайчо Трайков, министърът на здравеопазването – д-р Стефан Константинов, министърът на труда и социалната политика - Тотю Младенов, заместник-министърът на финансите - Владислав Горанов, управителят на НЗОК – д-р Нели Нешева, председателят на Сметната палата – Валери Димитров и други.
    Законопроектът беше представен от министъра на финансите Симеон Дянков.
    Според мотивите изложени от вносителя, отчитайки нестабилната макроикономическа среда, с бюджетната прогноза за периода 2012 - 2014 г., правителството ще продължава да провежда фискална политика, основана на ниски данъци и ограничена преразпределителна роля на държавата при спазване на наложените фискални ограничения. Целта е да се гарантират стабилни условия за растеж на икономиката и привличане на инвестиции.
    Ревизирайки макроикономическата прогноза към по-песимистичен сценарий за растежа на националната икономика в рамките на тригодишния период, в резултат на последните икономически и финансови събития в световен и в европейски мащаб, прогнозата за растеж за 2012 г. е от 2,9% от БВП. Рамката на Бюджет 2012 е изготвена при очаквания за икономически растеж, дължащ се както на износа, така и на възстановяване на вътрешното търсене.
    С настоящия бюджет правителството ревизира фискалната цел за 2012 г., залагайки дефицит по КФП от 1,3% от БВП без да променя поетия ангажимент за дългосрочна устойчивост и предсказуемост на данъчно-осигурителната политика.
    Стабилната данъчно-осигурителна политика през последните години има съществен принос за смекчаване на негативните последици от глобалната финансова и икономическа криза за българската икономика и за поддържане на макроикономическата стабилност.
    Ниските данъчни ставки за корпоративни данъци и данъци върху доходите на физическите лица са един от най-важните стимули за инвестиции и икономически растеж, поради което и през 2012 г. се запазват ниските нива на данъчно облагане при преките данъци и прехвърляне на данъчната тежест от преките към косвените данъци чрез плавно повишаване на акцизните ставки на някои енергийни продукти за достигане на минималните нива на облагане в Европейския съюз, съобразно договорените преходни периоди.
    Основна цел на политиката по разходите е спазването на твърди бюджетни ограничения от всички субекти от публичния сектор и ефективен контрол за целевото, целесъобразно и икономично изразходване на бюджетните средства.
    При определянето на разходите по бюджетите за 2012 г. отново е следван принципът на приоритетно финансиране на основните социални отговорности на държавата и равнопоставеност между отделните бюджети в условията на финансови ограничения.
    Основните макроикономически показатели за 2012 г. са: реален растеж на БВП – 2.9 %, хармонизирана инфлация в края на годината - 2.8% и средна за периода - 3.2%, баланс на текущата сметка в процент от БВП – излишък от 1.0%, преки чуждестранни инвестиции в процент от БВП - 2.8 %.
    През 2012 г. се предвижда размерът на разходите по КФП да бъде 29 824,3 млн. лв. (36,5%от БВП) при номинален растеж от 1 652,7 млн. лв., което представлява растеж от 5,9% спрямо програмата за 2011 г. Сравнено с 2011 г. през следващата година се очаква делът на разходите в реалното преразпределение да бъде ограничен с около 0,3% от БВП.
    Също така се предвижда размерът на приходите по КФП за 2012 г. да бъде 28 732,0 млн. лв. (35,2% от БВП) при номинален растеж от 2 523,5 млн. лв., което представлява растеж от 9,6% спрямо програмата за 2011 г. Сравнено с 2011 г. през следващата година се очаква делът на приходите в реално изражение да се увеличи с 1% от БВП.
    Планира се ограничаване на дефицита по КФП на касова основа до 1,3% от БВП за 2012 г.
    В хода на дискусията заместник-председателят на комисията Йордан Цонев се обяви за преразглеждане на цифрите в бюджет 2012 г., в посока намаляване на разходите и очакваните приходи, като мотивира това си искане с песимистичната като прогноза икономическа ситуация в световен мащаб.
    Народният представител Иван Иванов отбеляза, че според доклада към бюджета увеличението на държавния дълг ще бъде използвано за усвояване на държавни инвестиционни заеми за финансиране изпълнението на важни инфраструктурни проекти. В тази връзка той попита кои са тези инфраструктурни проекти?
    Народният представител Румен Овчаров отбеляза, че в проектобюджета брутния вътрешен продукт за 2011 г. е 2,8%, а 2012 г. – 2,9% и попита коя е причината да имаме по-оптимистични прогнози за икономическото развитие на страната при положение, че прогнозите на Европейския съюз са доста по-умерени?
    След приключване на дискусията се проведе гласуване, което приключи при следните резултати:
    1. по законопроекта за държавния бюджет на Република България за 2012 г. с включен проект на Висшия съдебен съвет по чл. 1 и чл. 2: без “За”, “Против” – 4-ма и “Въздържали се” – 13 народни представители;
    2. по законопроекта за държавния бюджет на Република България за 2012 г. със становище на Министерския съвет по чл. 1 и чл. 2: “За” – 14, “Против” – 4-ма народни представители, без “Въздържали се”.
    Въз основа на гореизложеното Комисията по икономическата политика, енергетика и туризъм предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроекта за държавния бюджет на Република България за 2012 г., № 102-01-71, внесен от Министерския съвет на 31 октомври 2010 г., със становище на Министерския съвет по чл. 1 и чл. 2.




    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
    ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА,
    ЕНЕРГЕТИКА И ТУРИЗЪМ:


    МАРТИН ДИМИТРОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума