Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА, ЕНЕРГЕТИКА И ТУРИЗЪМ
КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА, ЕНЕРГЕТИКА И ТУРИЗЪМ
09/11/2011 първо гласуване

    Д О К Л А Д
    по законопроект за съхранение на въглероден диоксид в земните недра, № 102-01-62, внесен от Министерския съвет на 28 септември 2011 г.
    Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА, ЕНЕРГЕТИКА И ТУРИЗЪМ


    Д О К Л А Д

    по законопроект за съхранение на въглероден диоксид в земните недра, № 102-01-62, внесен от Министерския съвет на 28 септември 2011 г.


    На свое редовно заседание, проведено на 9 ноември 2011 г., Комисията по икономическата политика, енергетика и туризъм разгледа законопроекта за съхранение на въглероден диоксид в земните недра.
    На заседанието присъстваха Делян Добрев – заместник-министър на икономиката, енергетиката и туризма, Диана Янева – директор на дирекция „Природни ресурси и концесии”, Бойко Малинов - директор на дирекция „Превантивна дейност” към Министерство на околната среда и водите, проф. Васил Балинов – Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски” и представители на неправителствени организации.
    Законопроектът беше представен от г-н Делян Добрев.
    Улавянето и съхранението на въглеродния диоксид се насърчава като технологично решение за намаляване на емисиите парникови газове. Това е процес, при който въглеродният диоксид се улавя и транспортира до място, където се инжектира дълбоко под земята за дългосрочно, безопасно и сигурно съхранение. С приемането на законопроекта се цели установяване на правна рамка за безопасно за околната среда съхранение на въглероден диоксид в геоложки формации, на територията на страната, в изключителната икономическа зона в Черно море и на континенталния шелф, което да даде принос в борбата с изменението на климата. Избегнатите емисии въглероден диоксид през 2030 г. биха могли да съставляват около 15 на сто от необходимото намаление в Европейския съюз.
    В законопроекта се разграничават две процедури по издаване на разрешения: разрешение за проучване и разрешение за съхранение.
    Проучването, т.е. дейностите, свързани с изследване на земните недра, следва да е обусловено от предоставяне на разрешение. За да се защитят и насърчат инвестициите в проучвания, разрешенията за проучване се предоставят за ограничена площ и за ограничен период от време, и дава изключителното право на титуляра, за своя сметка и на свой риск, в границите на предоставената площ да извършва всички необходими дейности, насочени към откриване на потенциален комплекс за съхранение на въглероден диоксид.
    Разрешението за съхранение предоставя право на титуляра, за своя сметка и на свой риск, да извършва всички необходими дейности, свързани с инжектирането и съхранението на въглероден диоксид.
    Разрешението за съхранение е със срок до 30 години и се предоставя за конкретен комплекс за съхранение. Разрешението се преразглежда и, когато е необходимо, се актуализира периодично – пет години след издаване на разрешението и на всеки десет години след това. Компетентен орган по издаването му, както и по неговото актуализиране е министърът на икономиката, енергетиката и туризма след становище от Европейската комисия и одобрение от Министерския съвет.
    За площи, в които е дадено разрешение за проучване на места за съхранение или разрешение за съхранение, не се предоставят други разрешения за проучване или за съхранение, като предоставените права не могат да се прехвърлят на трети лица.
    Законопроектът регулира взаимоотношенията между държавата и оператора в случаите на затваряне на мястото за съхранение и в случаите на прекратяване, в т.ч. отнемане на разрешението за съхранение. Предвидено е всички правни задължения, свързани с мониторинг и коригиращи мерки, да се прехвърлят на министъра на икономиката, енергетиката и туризма, като тяхното финансиране остава за сметка на бившия оператор.
    В последвалата дискусия Петко Ковачев от Института за зелена политика изрази мнение, че инвестициите в технологии за улавяне и съхранение на въглероден диоксид може да увеличат значително цената на произвежданата от ТЕЦ електроенергия. Бяха изразени и опасения от екологични и климатични рискове. В допълнение беше изказано и мнение, че между 10 и 40% от електроенергията, произведена от съответните централа, може да бъде изразходвана във връзка с технологичните процеси по улавяне и съхранение на въглероден диоксид.
    Представители на екологични организации акцентираха и върху рисковете от внедряване на неизползвани и недобре познати технологии. Беше изразена и позиция, че тези технологии само отлагат във времето, но не решават проблемите с вредните емисии.
    Заместник-министър Добрев разясни, че технологиите са скъпи, но към днешна дата, както и че в бъдеще може да се очаква поевтиняването им. Подчертано беше също, че ако на един по-ранен етап не бъде дадена възможност за проучване на подходящи геоложки формации за съхранение на въглероден диоксид, в бъдеще може да се окажем закъснели.
    В хода на дискусията се направи извода, че към момента замърсителите биха предпочели да закупуват емисионни квоти, вместо да инвестират в улавяне и съхранение на въглероден диоксид, тъй като днешните цени на квотите са сравнително ниски.
    Господин Бойко Малинов от МОСВ информира, че се работи по промени, които ще направят задължително изготвянето на оценки за въздействие върху околната среда при проучванията за съхранение на въглероден диоксид, както и за тръбопроводите и за самите съоръжения за съхранение.
    Репликирайки, представители на неправителствени организации изразиха съмнение, че на територията на България са налични достатъчни геоложки формации, подходящи за съхранение на въглероден диоксид.
    Народният представител г-н Ариф Агуш предложи законопроектът да бъде оттеглен за доработване.
    Народният представител Любомир Владимиров се присъедини към опасенията за съществуващ екологичен риск, както и към твърденията, че технологията не е добре позната.
    Народният представител Диан Червенкондев подкрепи законопроекта и изрази мнение, че при наличие на подходящи геоложки формации и инвестиционен интерес би трябвало да се възползваме от технологии за съхранение на въглероден диоксид.
    В допълнение заместник-министър Добрев обясни, че 12 държави-членки на Европейския съюз вече са транспонирали директивата, както и, че законопроектът не налага ползване на определена технология. Беше акцентирано и върху това, че без улавяне и съхранение на въглероден диоксид ще трябва да бъдат купувани емисии.
    Проф. Васил Балинов от Минно-геоложкия университет подчерта, че усилията са насочени към намаляване цените на технологиите, както и, че в бъдеще поне 20% от вредните емисии ще бъдат улавяни и съхранявани в геоложки формации.
    Народният представител Рамадан Аталай попита каква е необходимостта от законопроекта, предвидени ли са средства за проучвания, гарантирана ли е безопасността и ще има ли финансови изгоди от ползване на технологиите за съхранение на въглероден диоксид.
    В допълнение народният представител Иван Иванов зададе въпрос относно това дали България ще бъде санкционирана в случай, че не транспонира Директива 2009/31 ЕО на Европейския парламент и на Съвета.
    Заместник-министър Добрев обясни, че крайният срок за транспониране на директивата е бил 25 юни 2011г. В допълнение беше подчертано, че през 2008 г., при обсъжданията на проекта за същата директива, от българска страна е имало само положителни становища.
    В края на дискусията народният представител Иван Иванов защити законопроекта с два аргумента. Първият е за цените на емисионните квоти, които се очаква да растат, като същевременно намаляват разходите при въвеждане и експлоатиране на технологии за улавяне и съхранение на въглероден диоксид. Вторият аргумент е в екологичния риск, който би бил по-висок именно при неусвояване на тези технологии.
    След представяне и обсъждане на законопроекта се проведе гласуване, което приключи при следните резултати: “За” – 13 народни представители, без “Против” и 7 - “Въздържали се”.
    Въз основа на гореизложеното Комисията по икономическата политика, енергетика и туризъм предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроекта за съхранение на въглероден диоксид в земните недра.




    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
    ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА,
    ЕНЕРГЕТИКА И ТУРИЗЪМ:

    МАРТИН ДИМИТРОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума