Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА, ЕНЕРГЕТИКА И ТУРИЗЪМ
КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА, ЕНЕРГЕТИКА И ТУРИЗЪМ
11/01/2012 първо гласуване

    Д О К Л А Д
    по законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници, № 154-01-108, внесен от Валентин Николов и група народни представители на 7 декември 2011 г.
    Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА, ЕНЕРГЕТИКА И ТУРИЗЪМ


    Д О К Л А Д


    по законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници, № 154-01-108, внесен от Валентин Николов и група народни представители на 7 декември 2011 г.

    На свое редовно заседание, проведено на 11 януари 2012 г., Комисията по икономическата политика, енергетика и туризъм разгледа законопроекта за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници.
    На заседанието присъстваха министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, заместник - министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев, представители на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България, на Българска ветроенергийна асоциация, на Българска фотоволтаична асоциация, на Български енергиен форум и други.
    Законопроектът беше представен от н. п. Валентин Николов. Той изтъкна, че с него се предвиждат промени относно реда и сроковете за присъединяване на обекти за производство на електрическа енергия от възобновяеми източници към електропреносната или съответната електроразпределителна мрежа, за които има сключени предварителни договори за присъединяване. Поради значителния брой такива договори, които са приведени в съответствие с изискванията на Закона за енергията от възобновяеми източници, е невъзможно присъединяването на обектите в предвидените по този закон срокове. Това налага съобразяването им с плановете за развитие на електропреносната и електроразпределителните мрежи.
    Друга част от предвидените изменения касаят преференциалните цени за изкупуване на произведената електрическа енергия от възобновяеми източници, като се предвижда цената по договора за изкупуване да е действащата към датата на въвеждане на обекта в експлоатация, а не към датата на съставяне на констативен акт за завършване изграждането на обекта. Тези промени се предлагат, поради това, че констативният акт не се съставя от държавен орган и контролът за неговата достоверност е трудно осъществим. В тази връзка са предложени разпоредби, които регламентират упражняване на такъв контрол по отношение на издадени констативни актове. Промените предвиждат по-ясни условия за прилагането на преференциите при изкупуване на електрическа енергия от енергийни обекти, които се изграждат поетапно и обекти, за които инвестицията за изграждането се подпомага със средства от национална или европейска схема за подпомагане.
    В своето изложение н. п. Валентин Николов уточни, че към момента има проекти в сферата на възобновяемите енергийни източници с обща мощност от около 4 700 мегавата при капацитет на мрежата от около 2 300 мегавата. Наред с това беше изтъкнат и проблемът с обективността при издаване на Акт 15 по чл. 176, ал. 1 от Закона за устройство на територията.
    Заместник-министър Делян Добрев поясни, че от текущите проекти с мощност 4 700 мегавата, около 1 000 мегавата са с официални договори за присъединяване, около 3 000 мегавата са с предварителни договори за присъединяване и около 700 мегавата са в експлоатация. Беше подчертано, че решаването на проблемите в сектора е в интерес както на държавата, така и на производителите. В противен случай, в бъдеще биха възникнали сериозни проблеми с капацитета на мрежата и неконтролираното присъединяване на нови енергийни обекти би довело до налагане на ограничения в изкупуването на произведената от тях електроенергия.
    Представителят на Българския енергиен форум, г-н Иван Хиновски, се съгласи, че идеята за внасяне на ред в сектора е полезна, но изрази съмнение, че много от проектите въобще няма да бъдат реализирани заради усложняването на регулациите.
    Кенет Лефковиц от Българска ветроенергийна ассоциация изказа мнение, че фиксирането на цените за изкупуване на енергията от възобновяеми източници към момента на Акт 16, ще бъде силна спирачка за инвестиционния интерес към такива проекти.
    В хода на дискусията бяха изразени опасения от липсата на яснота относно сроковете за издаване на Акт 16, с който обектите трябва да бъдат въвеждани в експлоатация. Беше изказано и съмнение относно прозрачността на десетгодишните планове за развитие на мрежата.
    Народният представител Румен Овчаров зададе въпроси относно броя на новите договори за присъединяване на енергийни обекти и общата мощност на новоприсъединените обекти след приемането на Закона за енергията от възобновяеми източници. Той подчерта, че критериите за развитие на преносната и електроразпределителните мрежи трябва да са икономически, а не административни.
    Народният представител Рамадан Аталай изрази мнение, че се прави опит за ограничаване развитието на ВЕИ проекти и характеризира като «несериозни» обвиненията за злоупотреби с издаване на Акт 15. Беше изразено и мнение за твърде малък административен капацитет на ДНСК във връзка с издаването на Акт 16.
    Народният представител Диан Червенкондев се изказа в подкрепа на законопроекта и подчерта, че първо трябва да се инвестира в развитие на мрежата. Същевременно отбеляза, че новият Закон за енергията от възобновяеми източници не е довел до спиране на инвестициите във ВЕИ проекти.
    В хода на дискусията бяха изразени и мнения, че към инвеститорите се дават разнопосочни сигнали заради твърде динамичните промени в законодателството. Бяха отправени и въпроси относно развитието на малките децентрализирани ВЕИ мощности, както и относно броя на централите на биомаса в България.
    Народният представител Валентин Николов поясни, че с промените в параграф 6 се насърчават проектите за производство на енергия от биомаса. Заместник - министър Добрев подчерта, че предлаганите промени ще се отразят положително на бизнес климата, тъй като те показват ангажираност и желание от страна на държавата за решаване на очертаващите се проблеми във ВЕИ сектора. Той допълни, че отлагането на решенията сега би създало проблеми след няколко години – както за държавата, така и за самите инвеститори.
    След представяне и обсъждане на законопроекта се проведе гласуване, което приключи при следните резултати: “За” – 16 народни представители, без “Против” и “Въздържали се” – 6 народни представители.
    Въз основа на гореизложеното Комисията по икономическата политика, енергетика и туризъм предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроекта за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници, № 154-01-108, внесен от Валентин Николов и група народни представители на 7 декември 2011 г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
    ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА,
    ЕНЕРГЕТИКА И ТУРИЗЪМ:


    МАРТИН ДИМИТРОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума