Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА, ЕНЕРГЕТИКА И ТУРИЗЪМ
КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА, ЕНЕРГЕТИКА И ТУРИЗЪМ
30/11/2011 първо гласуване

    Д О К Л А Д
    по законопроект за изменение и допълнение на Закона за Комисията за финансов надзор, № 102-01-77, внесен от Министерския съвет на 21 ноември 2011 г.
    Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА, ЕНЕРГЕТИКА И ТУРИЗЪМ

    Д О К Л А Д

    по законопроект за изменение и допълнение на Закона за Комисията за финансов надзор, № 102-01-77, внесен от Министерския съвет на 21 ноември 2011 г.


    На свое редовно заседание, проведено на 30 ноември 2011 г., Комисията по икономическата политика, енергетика и туризъм разгледа законопроекта за изменение и допълнение на Закона за Комисията за финансов надзор.
    На заседанието присъстваха от Министерство на финансите: Цветанка Михайлова – началник отдел в дирекция „Държавен дълг и финансови пазари”, Христина Пендичева и Елена Димитрова;
    от Комисията за финансов надзор: Ангел Джалъзов – заместник-председател, Антония Гинева – член, Ирена Борисова, Нина Колчакова, Анна Андонова и Димитър Койчев. Законопроектът беше представен от г-н Ангел Джалъзов.
    Създаването на Европейска система за финансов надзор и правомощията на новите европейски надзорни органи – Европейския орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване, Европейския орган за ценни книжа и пазари и Европейския съвет за системен риск, налагат предлаганите промени в Закона за Комисията за финансов надзор.
    Със законопроекта се предвижда въвеждането на принципното задължение за сътрудничество и предоставяне на информация от националния надзорен орган на Европейската комисия, европейските надзорни органи и Европейския съвет за системен риск. Конкретните задължения за Комисията за финансов надзор, свързани с осъществяването на това сътрудничество, са въведени в съответните специални закони. Със заключителните разпоредби на законопроекта са направени изменения в Кодекса за социално осигуряване, Закона за публичното предлагане на ценни книжа, Закона за пазарите на финансови инструменти, Закона за дейността на колективните инвестиционни схеми и на други предприятия за колективно инвестиране и в Закона срещу пазарните злоупотреби с финансови инструменти. С измененията в тези закони се въвеждат процедурите, които ще се спазват, когато комисията и надзорен орган от друга държава членка имат разногласия при решаването на процедурен въпрос или въпрос по същество при прилагането на акт на европейското право. В тези случаи комисията ще има право да поиска намесата на Европейския орган за ценни книжа и пазари, съответно на Европейския орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване, с цел постигане на съгласие с надзорния орган от съответната държава членка или решаване на въпроса от европейския надзорен орган.
    Предлагат се промени в разпоредбите от Закона за Комисията за финансов надзор, регулиращи режима на съхранение и разкриване на професионална тайна, като Комисията за финансов надзор изрично се оправомощава да разкрива пред европейските надзорни органи и Европейския съвет за системен риск информация, представляваща професионална тайна, когато тя е необходима на тези органи за изпълнение на функциите им. С измененията в специалните закони се уреждат и конкретни задължения за комисията да предоставя в законово определени срокове информация на европейските органи - както във формата на обобщена справка, така и конкретни данни за издадени от комисията и нейните органи индивидуални административни актове от значение за интегрираните и взаимносвързани европейски финансови пазари.
    В законопроекта са предвидени и норми, които съобразяват националното законодателство с Препоръка 2009/384 на Европейската комисия относно политиката на възнагражденията в сектора на финансовите услуги, Препоръка 2004/913/ЕО на Европейската комисия и Препоръка 2009/385 на Европейската комисия относно възнагражденията на директорите на публични дружества. В Кодекса за социално осигуряване, Кодекса за застраховането, Закона за публичното предлагане на ценни книжа, Закона за пазарите на финансови инструменти и Закона за дейността на колективните инвестиционни схеми и други предприятия за колективно инвестиране са въведени изисквания към дружествата за допълнително социално осигуряване, застрахователите и презастрахователите, инвестиционните посредници, управляващите дружества и инвестиционните дружества да създадат и поддържат политика за възнагражденията на работещите за тях лица. Така създадените делегации ще позволят по-детайлна уредба в подзаконов нормативен акт на изискванията към възнагражденията във финансовите предприятия в съответствие с цитираните европейски актове. На подзаконово ниво се предвижда регламентиране на изискванията към възнагражденията и обезщетенията, изплащани на посочените по-горе лица, и към разкриване на информацията за това.
    В законопроекта е включено и изменение на Кодекса за застраховането, с което се цели извършване на промяна с оглед подписаното Допълнение към Многостранното споразумение между националните бюра на застрахователите на държавите - членки на Европейското икономическо пространство, и на други асоциирани държави от 29 май 2008 г. относно присъединяването на националното бюро на Сърбия считано от 1 януари 2012 г.
    След представяне и обсъждане на законопроекта се проведе гласуване, което приключи при следните резултати: “За” – 19 народни представители, без “Против” и “Въздържал се” – 1 народен представител.
    Въз основа на гореизложеното Комисията по икономическата политика, енергетика и туризъм предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроекта за изменение и допълнение на Закона за Комисията за финансов надзор, № 102-01-77, внесен от Министерския съвет на 21 ноември 2011 г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
    ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА,
    ЕНЕРГЕТИКА И ТУРИЗЪМ:

    МАРТИН ДИМИТРОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума