КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА, ЕНЕРГЕТИКА И ТУРИЗЪМ
1. Представяне, обсъждане и приемане на законопроект за изменение и допълнение на Закона за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност, № 102-01-14, внесен от Министерски съвет на 02 март 2011 г. – за първо четене.
2. Обсъждане на законопроект за изменение и допълнение на Закона за занаятите, № 002-01-4, внесен от Министерски съвет на 07.01.2010 г. (гласуване на § 61).
3. Разни
Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА, ЕНЕРГЕТИКА И ТУРИЗЪМ
П Р О Т О К О Л
№ 8
На 9 март 2011 година, (сряда) от 14.30 часа в зала „Запад”, пл. „Народно събрание” № 2 на Народното събрание се проведе редовно заседание на Комисията по икономическата политика, енергетика и туризъм.
Заседанието се проведе при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Представяне, обсъждане и приемане на законопроект за изменение и допълнение на Закона за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност, № 102-01-14, внесен от Министерския съвет на 2 март 2011 г. -- за първо четене.
2. Обсъждане на законопроект за изменение и допълнение на Закона за занаятите, № 002-01-4, внесен от Министерски съвет на 07.01.2010 г. (гласуване на § 61).
3. Разни.
Заседанието на комисията бе открито в 14.30 часа и ръководено от господин Мартин Димитров – председател на комисията.
Списъкът на присъствалите народни представители и гости се прилага към протокола.
* * *
ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Уважаеми колеги, в залата присъстват 17 народни представители. Има кворум и можем да започнем днешното заседание.
Предлагам Ви следния ДНЕВЕН РЕД:
1. Представяне, обсъждане и приемане на законопроект за изменение и допълнение на Закона за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност, № 102-01-14, внесен от Министерския съвет на 2 март 2011 г. -- за първо четене.
2. Обсъждане на законопроект за изменение и допълнение на Закона за занаятите, № 002-01-4, внесен от Министерски съвет на 07.01.2010 г. (гласуване на § 61).
3. Разни.
Колеги, по така предложеният дневен ред имате ли предложения? Не виждам.
Който е „за”, моля да гласува.
Гласували „за” – 17, против – няма, въздържали се – няма.
Приема се.
По точка първа наши гости от Министерство на икономиката, енергетиката и туризма са: Евгени Ангелов – заместник-министър, Валентина Танева - началник на отдел в дирекция „Икономическа политика” и Диляна Камбурова – главен експерт в дирекция „Икономическа политика”.
Господин Ангелов имате думата да представите законопроекта.
Г-Н ЕВГЕНИ АНГЕЛОВ: Със закона се въвежда принципът на равнопоставеност на всички лица, които извършват или възнамеряват да извършват стопанска дейност, независимо от формата на собственост - правно-организационна форма или националност. Допълват се изискванията към административните органи за предоставяне на услуги по електронен и мрежов път, облекчаване на условията за деклариране на някои обстоятелства при кандидатстване за лиценз и на разрешително за извършване на определени стопански дейности или еднократни сделки.
Регламентират се минималният и максималният срок за отстраняване на нередовности или предоставяне на допълнителна информация, която не може да бъде с по-дълъг от установения за произнасяне срок.
Въвежда се и методика за определен разходоориентиран размер на таксите, както и разходване на средствата, събрани от такси.
Регламентира се безплатното отстраняване на нередовности и предоставяне на допълнителна информация и разходването на средства, събрани от такси само за възстановяване на направените разходи за предоставената услуга и повишаване на качеството им.
Въвежда се и едно изключение, а именно методиката не се прилага при образуване на размера на таксите за осигуряване на провеждане на политики в области със значение за защита на особено важните държавни и обществени интереси.
Въвежда се също задължение за всички административни органи, издаващи лицензии и извършващи регистрация да създадат и поддържат обособени раздели към публичните регистри, в които да се следи движението на постъпилите преписки.
Предвижда се срок от 12 месеца от влизането на този закон в сила органите, които администрират режимите, определени в закона да приведат информационните си системи и съответните структурни звена в съответствие с изискванията му.
Много важен елемент – въвежда се мълчаливото съгласие при регистрационния режим за превенция на административна мудност и неспазване на срокове.
Предвижда се срок от 3 месеца от влизането на този закон в сила органите, които администрират регистрационни режими да внесат в Министерския съвет проект на закон за изменение и допълнение на регламентиращия режим на закона за въвеждане на мълчаливо съгласие при регистрацията. За пръв път се въвежда и административно-наказателна отговорност за длъжностните лица, които не работят в съответствие със закона.
С приемането на закона се премахват редица бариери за развитие на бизнес инициативите, облекчават се регулациите, намалява се регулаторната и административната тежест и реално се подобрява бизнес средата в България.
Благодаря Ви.
ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Благодаря на заместник- министър Ангелов. Вашите колеги имат ли какво да добавят към представянето?
Колеги народни представители, моля за въпроси към вносителите. Законопроектът е много важен. Аз ще задам първия въпрос. Господин Ангелов, обмисляте ли възможността за въвеждане на посттерминали в повечето учреждения, където се събират държавни такси с цел улесняване на гражданите и потребителите да може да става по такъв по-лесен и по-евтин начин, независимо от това дали се въвежда този закон като концепция на правителството?
Вторият ми по-важен въпрос от първия е отдавна разсъждаваме за разширено приложение на принципа на мълчаливото съгласие. Този закон между другото беше един от първите закони в България, които въобще говореха за мълчаливо съгласие, но се прие едно доста ограничено поле на приложение. Има спор в това, а така също и в миналото Народно събрание. Вие знаете ли, но така се получи че икономистите сме започнали разширено приложение на принципа на мълчаливо съгласие, но юристите винаги са се противопоставяли на тези идеи. Искам да чуя Вашето мнение дали може в този Парламент да напреднем повече и в тази посока.
Г-Н ГЕОРГИ ИКОНОМОВ: Аз искам да допълня първия въпрос на господин Мартин Димитров, а именно много често в практиката се получава така, че когато трябва да се плати някоя такса, тя трябва да се плаща по банков път с вносни бележки, например ако таксата е 5 лева, вносната бележка струва 3 лева. Мислили ли сте за някакви алтернативни варианти за събиране на тези такси, а именно да речем с някакви квитанции и талони на мястото, където се подават документите, така че хората първо да не се разкарват до банковите офиси и второ да не заплащаш тази излишна банкова такса, която е почти колкото размера в много от случаите на самата такса.
ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Колеги, имате ли други въпроси към заместник-министър Ангелов по този законопроект?
Г-Н EВГЕНИ АНГЕЛОВ: Това наистина е тежест и административен проблем за много хора, които плащат малки такси и данъци. Банковата услуга страшно оскъпява и усложнява целия процес и в този дух е предвидена възможността да се плаща или чрез посттерминали, което е най-лесният метод или някаква каса на място, без да се минава през тази сложна процедура. Този закон е много тясно свързан и неговата приложимост със Закона за електронното управление. Моето лично мнение е, че те трябва да вървят ръка за ръка и Законът за електронното управление и въобще електронното обслужване, когато то започне да се използва. Ще има драматичен ефект върху административната тежест. Отговорът е да, предвидени са каси и постерминали. Постерминалът е по-добрата технология, за да се избегнат проблемите с минаването през банките за малки такси.
Що се отнася за мълчаливото съгласие, Вие знаете че това е дебат, който дори и в момента продължава да се води. Нашето мнение е, че то трябва да бъде постепенно налагано в колкото се може по-широк кръг от дейности, но все пак както и юристите прогнозират може да има и непредсказуеми ефекти. За това идеята тук беше наистина да започнем и да сложим начало на този процес, да се сдобие опит по тази тематика и постепенно да разширяваме кръгът на решения, които могат да се случат чрез мълчаливо съгласие.
Аз мисля, че тук целта не е никак малко амбициозна и срещу нея както знаете има много противоречиви мнения, но за нас това е една добра първа стъпка да експериментираме и да наложим този начин на работа, който върви ръка за ръка и с административно-наказателната отговорност на служители, които не спазват срокове, както и прозрачността, която ще се въведе чрез електронното следене на апликации за различни регистрационни режими.
ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Колеги, други въпроси към вносителите по този важен законопроект имате ли? Имате ли желание за изказвания? Не виждам.
Предлагам да отиваме към гласуване на първо четене.
Колеги, подлагам на гласуване за първо четене на законопроект за изменение и допълнение на Закона за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност, № 102-01-14, внесен от Министерски съвет на 2 март 2011 г.
Който е „за”, моля да гласува.
Гласували „за” – 17, против – няма, въздържали се – няма.
Приема се. Не случайно всички подкрепиха господин Ангелов, тъй като всички искаме намаляване на бюрокрацията в държавата.
Преминаваме към обсъждане на точка втора от дневния ред. Ще помоля господин Добрев, който е контактувал с Правната комисия на Народното събрание да представи тяхното мнение по оставащия спорен текст.
Г-Н ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Колеги, миналият път решихме да отложим точката, защото както знаете по § 61 решихме да вземем становището на Министерство на финансите и на Комисията по бюджет и финанси, понеже става въпрос за промяна в Закона за местните данъци и такси, но Комисията по бюджет и финанси и Министерство на финансите ни дадоха два различни варианта на текста и ние не бяхме сигурни кой от тях да приемем.
Аз самият, пък и много от вас, след като разговаряхме, бяхме по-склонни да приемем първия вариант на Комисията по бюджет и финанси, с който отнемаме данъчната преференция на всички групи лица, включително и на фризьорите, но имаше съображения от Правната дирекция.
Колежката Йорданова сподели, че ако приемем промяна на този текст в средата на годината, това няма да е редно, понеже данъчните закони трябва да влизат в сила от началото на годината. Аз говорих сутринта с госпожа Искра Фидосова и стигнахме до заключението, че е най-добре ние да приемем втория вариант, този който Министерство на финансите предлага, т.е. преференцията да продължи да важи за фризьорите, които остават в нашия списък. Като допълнение ще ви кажа, че аз лично поемам ангажимент при изменение на Закона за местните данъци и такси в края на годината, ако няма предложение от страна на вносителя за отпадане на тази преференция, аз ще я внеса.
Благодаря.
ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Господин Добрев, за яснота може би е редно да прочетем единия от двата варианта, който получава подкрепа, за да няма объркване сред народните представители.
Колеги, за яснота ще ви прочета текста като Преходни и заключителни разпоредби. Първо ще ви прочета § 61 от Закона за местните данъци и такси.
Член 61м, ал. 1, т. 4 думите „12 и 13” се заличават.
Г-Н ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Тук само ще поясня, че в т. 12 и т. 13 бяха козметиците и маникюристите, които отпаднаха от нашия списък.
ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Следват Преходни и заключителни разпоредби.
Създава се нов параграф, ние ще уточним кой точно номер ще бъде, това можем технически да го направим: „Лицата по точка 12 и 13 на Приложение № 4 към глава ІІ, раздел VІ в Закона за местните данъци и такси, които до влизането в сила на този закон са подали данъчна декларация по чл. 61н от Закона за местните данъци и такси, с приложено копие от удостоверението за вписване в регистъра на чираците, издадено от съответната регионална занаятчийска камара, ползват данъчното облекчение по чл. 61м, ал. 1, т. 4 за 2011 година”.
Г-Н ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Тази преходна разпоредба е за това, защото става въпрос за патентен данък. Някои го декларират в началото на годината, други по-късно през годината. Ние сега казваме: маникюристите и козметиците вече няма да ползват облекчения при плащането на патентен данък, но има такива, които са си подали декларацията за патентния данък и в Преходните и заключителните разпоредби казваме, че тези които към момента са си подали декларацията, те продължават да ползват това облекчение, а които не са подали декларацията няма да го ползват.
ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Колеги, това е предложението за редакцията на § 61.
От Министерство на икономиката, енергетиката и туризма имате ли възражения?
Г-Н ЕВГЕНИ АНГЕЛОВ: Нямаме възражения.
ПРЕДС.МАРТИН ДИМИТРОВ: Господин Стоев, заповядайте.
Г-Н ЕВГЕНИ СТОЕВ: Аз мисля, че предвид ангажимента, който преди малко се изказа, да се напише „до края на 2011 година”, защото философията на патентния данък е еднократен и окончателен. Така или иначе те са си подали декларацията, така или иначе ще го внесат, поради което да напишем „да действа до края на 2011 година”.
ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Господин Стоев, става въпрос за това, че той се прилага за 2011 г., а не че действа до 2011 г. Тоест, ангажиментът на Министерство на финансите като си правят данъчната политика за 2012 г. да отменят, ако преценят тази разпоредба си остава, т.е. това не е краен срок тук, а това е приложение на закона за 2011 г..
Има ли народни представители, които желаят думата по този въпрос? Не виждам.
Предлагам ви да преминем към процедура по гласуване.
Подлагам на гласуване предложената редакция на § 61.
Който е съгласен, моля да гласува.
Гласували „за” – 15, против – няма въздържали се – 2.
Приема се.
Господин Добрев напомня, че според него Преходни и заключителни разпоредби трябва да се гласуват отделно, защото е нов параграф.
Колеги, за яснота и чистота на гласуването, нека да гласуваме и текста на Преходни и заключителни разпоредби, това което ви изчетох като допълнителен параграф: „Лицата по точки 12 и 13 на Приложение № 4 към Глава ІІ, раздел VІ от Закона за местните данъци и такси, които до влизането в сила на този закон са подали данъчни декларации по чл. 61н от Закона за местните данъци и такси, с приложено копие от удостоверението за вписване в регистъра на чираците, издадено от съответната регионална занаятчийска камара ползват данъчното облекчение по чл. 61м, ал. 1, т. 4 за 2011 година”.
Който е съгласен с този текст, моля да гласува.
Гласували „за” – 15, против – няма, въздържали се – 2.
Приема се.
Този текст в Преходни и заключителни разпоредби е приет, като допълнително ще го оформите в нов параграф.
Преминаваме към разглеждане на точка Разни.
Колеги, утре в 18.00 часа е последният срок за промени в Законопроекта за енергията от възобновяеми източници.
По Законопроекта за енергията от възобновяеми източници, срокът за предложения е утре до 18.00 часа, така че моля всички от вас, които смятате да направите предложения, да спазите срока.
Другата седмица колеги ви предлагам да проведем две комисии. Предлагам в сряда да разгледаме Стратегията за приватизация на „Вазовски машиностроителни заводи” ЕАД – Сопот. Аз за съжаление трябва да участвам в една Кръгла маса в чужбина и няма да присъствам, но господин Добрев ще води заседанието на комисията.
Предлагам в четвъртък да бъде разгледан Законопроектът за енергията от възобновяеми източници на второ четене.
Казвам ви предварително тези неща, за да можем да се организираме и да има сериозно присъствие от страна на цялата комисия.
Г-Н ИВАН ИВАНОВ: Господин председателю, всички наблюдаваме колко бързо нарастват цените на горивата, ще има и определени протести. Не считате ли, че можем да посветим едно заседание на съвместно изслушване на двамата министри – министъра на икономиката, енергетиката и туризма господин Трайчо Трайков и министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията господин Александър Цветков и едновременно с това да чуем и самите превозвачи, може би и други организации, защото иначе ние оставаме малко извън събитията, които се развиват в страната и които по определен начин не само предизвикват обществения интерес. Комисията по икономическа политика, енергетика и туризъм би трябвало да има една изчистена позиция и дори да отговори на очакванията, че можем да допринесем по определен начин за създадени конфликти или проблем най-малкото с превозвачите.
ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Колеги, нека да чуем вашето мнение.
Г-Н ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Според мен този въпрос е по-скоро въпрос за парламентарно питане или въпрос към единия или към другия министър, но не и към двамата, защото в случая министрите не определят цената на горивата. Ние знаем, че покачването на цените се дължи на външни фактори.
Освен това ми се струва, че в нашата комисия имаме няколко законопроекта, с които много закъсняваме – единият е за ВМЗ Сопот, другият законопроект е за енергията от възобновяеми източници, защото там определени срокове са нарушени и другата седмица задължително трябва да гледаме тези два законопроекта. Имаме и още 4-5 законопроекта, които чакат поне от една седмица и ми се струва, че е по-подходящо да се направи парламентарно питане по въпроса.
ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Благодаря на господин Добрев. Нека да чуем мнение и на други народни представители във връзка с това обществено недоволство. Смятате ли, че ако поканим всички участници в комисията и зададем въпроси, можем да бъдем полезни в дебата.
Г-Н ВАЛЕНТИН НИКОЛОВ: Точно пред мен е една сравнителна таблица, която съм извадил от европейския портал с дата 9 март 2011 година. Тя сравнява бензините 95 и дизела в цяла Европа, от 27 страни-членки. Най-интересното е, че по- ниски цени на бензина имат само три страни, но за дизела 12 страни в Европа имат по-ниски цени от нашите, при условие че най-ниският пряк данък от 10 % има в България , което е факт, и най-ниската ставка за акциз има в България. Въпросът е, защо дизелът е толкова много като цена, при условие че имаме най-ниските данъци и това не знам дали трябва да го поставим към министрите или наистина КЗК да си свърши работата и да видим дали наистина няма картел.
ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Господин Николов, другият вариант който е по-сериозния е да извикаме тук КЗК, независимо че е независим орган, няма лошо да чуят въпросите на народните представители към тях, като разбира се тези въпроси няма да се политизират. Има ли съгласие по един такъв подход, колеги?
Предлагам да го подложа на гласуване. Както чухте другата седмица имаме много тежка програма, но в седмицата след това – в четвъртък да направим едно такова изслушване.
Г-ЖА ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Предлагам това изслушване да направим тази седмица, ако колегите не възразяват.
ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Госпожо Караянчева, те ще кажат че не са могли да се подготвят и изслушването няма да бъде сериозно. Предлагам да дадем две седмици срок да се подготвят, да направим между нас една малка работна група, която предварително да е уточнила въпросите, по които те да дойдат подготвени и ние на 24 март т.г. да организираме тук едно изслушване, на което да присъстват КЗК. Поканете и един или двама представители от тези браншови организации, които протестират.
На тази среща можем да поканим и представители от Комисията за защита на потребителите, за което говори и господин Николов.
Предлагам на 24 март 2011 г. от 14.00 часа да организираме едно такова изслушване и да определим трима души от комисията, които да подготвят предварителни въпроси към присъстващите на заседанието.
Г-ЖА АННА ЯНЕВА: Аз подкрепям принципно това предложение, но все пак си мисля, че е хубаво двамата министри да са тук. Има какво да направят. Комисията за защита на потребителите е към Министерство на икономиката, енергетиката и туризма. Ако дойдат двете комисии кажете какво ще ни кажат. Ще ни кажат, че е възложено да се прави проверка, че няма картел.
ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Аз мисля, че е добре да дойдат министрите дори и само да чуят въпросите на народните представители, ние ще ги поканим.
Г-Н ГЕОРГИ ИКОНОМОВ: Аз също подкрепям това предложение, господин председател, защото това явление, което го имаме сега в България – скъпите цени на дизела, не е точно от сега и не е само заради кризата. Това е един факт, който го наблюдавам повече от година. Пътувайки по Европа, навсякъде в Словения, в Италия съм установил, че винаги са по-евтини горивата в сравнение с нашите, стигайки до 10 евроцента разлика на литър, което говори, че причината в момента не е само покачването на цените заради петролната криза. Това е важен въпрос и наистина трябва да има сериозно обсъждане по него, да разберем причините защо се получава така в сравнение с други страни.
ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Колеги, ние сме поставени в следното положение: навсякъде хората ни питат и ние трябва да зададем тези въпроси, няма как да останем встрани от този дебат.
Подлагам на гласуване на 24 март 2011 г., четвъртък от 14.00 часа до проведем заседание за обсъждане на тези въпроси, на което да поканим Комисията за защита на конкуренцията, Комисията за защита на потребителите, представители на големи браншови организации, които ще зададат принципни въпроси, няма да има политизация, тя не ни трябва.
На заседанието на комисията да присъстват и двамата министри, а така също и представители на Българска петролна и газова асоциация.
Който е „за”, моля да гласува.
Гласували „за” – 16, против – няма, въздържали се – 1.
Приема се.
Предлагам нашите експерти да подготвят въпросите. А ако някой от народните представители иска да даде насока на определен въпрос, да се обърне към експертите на комисията.
Поради изчерпване на дневния ред закривам заседанието.
(Закрито в 14.55 часа)
ПРЕДСЕДАТЕЛ
НА КОМИСИЯТА:
Мартин Димитров
Стенограф:
Траянка Стоянова
(21 600)