Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА, ЕНЕРГЕТИКА И ТУРИЗЪМ
КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА, ЕНЕРГЕТИКА И ТУРИЗЪМ
06/02/2013
    1. Изслушване на информация от „Топлофикация София“ ЕАД, относно: „Високите сметки за отопление и топла вода за месец декември 2012 г.“
    2. Разни.
    Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА, ЕНЕРГЕТИКА И ТУРИЗЪМ




    П Р О Т О К О Л
    № 8


    На 6 февруари 2013 година, (сряда) от 14.00 часа в зала „Изток”, пл. „Народно събрание” № 2 на Народното събрание се проведе редовно заседание на Комисията по икономическата политика, енергетика и туризъм.
    Заседанието се проведе при следния

    ДНЕВЕН РЕД:

    1. Изслушване на информация от „Топлофикация София“ ЕАД, относно: „Високите сметки за отопление и топла вода за месец декември 2012 г.“
    2. Разни.

    Заседанието на Комисията бе открито в 14.15 часа и ръководено от господин Мартин Димитров – председател на комисията.
    Списъкът на присъствалите народни представители и гости се прилага към протокола.

    * * *

    ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Добър ден на всички колеги и гости!

    За днес Ви предлагам следния ДНЕВЕН РЕД:
    1. Изслушване на информация от „Топлофикация София“ ЕАД, относно: „Високите сметки за отопление и топла вода за месец декември 2012 г.“
    2. Разни.
    Колеги, по този дневен ред предложения? Няма.
    Който е „за“, моля да гласува.
    Гласували 20 „за“.
    Против? Няма. Въздържали се? Няма.
    Приема се.

    Днес наши гости са:
    от Министерство на икономиката, енергетиката и туризма -- Евгения Харитонова – заместник-министър, Димитър Куюмджиев – директор на Дирекция „Сигурност на електроснабдяването“ и Димитър Кишкилов – началник на отдел в Дирекция „Сигурност на енергоснабдяването“;
    от Сметна палата -- проф. Валери Димитров – председател, Цветан Цветков – заместник-председател и Иво Иванов – директор на Одитна дирекция „Специфични одити“;
    от Столична община -- Елен Герджиков – председател на Столичния общински съвет, Николай Стойнев – председател на Постоянната комисия по стопанска политика и общинска собственост и Валя Чилова – член на Постоянната комисия по финанси и бюджет;
    от Топлофикация София ЕАД -- Стоян Цветанов – изпълнителен директор, инж. Боян Паунов – ръководител на отдел “Дялово разпределение” и Елизабет Павлова - ръководител Пресцентър
    от Държавна комисия за енергийно и водно регулиране -- Васил Лозанов – директор на Дирекция „Регулиране и контрол – Енергетиката и Топлоенергетика” и Ивайло Александров;
    от Асоциация на дружествата за топлинно счетоводство --Ася Ангелова – председател на Асоциацията и управител на ИСТА България ЕООД, Милена Стоянова – член на Асоциацията и управител на ТЕХЕМ Сървисис ЕООД, Мария Джерекарова - ТЕХЕМ Сървисис ЕООД, инж. Красимир Христов – управител на Термо Комплект ООД и Иван Костадинов - Термо Комплект ООД;
    от Движение “ДНЕС” -- Анжелика Цокова – председател и Ирена Пейкова;
    от Българска национална асоциация “Активни потребители” -- Елена Гоцева и Александър Леков;
    от КНСБ -- Божидар Митев.
    Тук има също така и общински съветници от БСП -- Жельо Бойчев, Георги Кадиев, Панайот Бончев, Борис Цветков, Милка Христова, Калоян Паргов и Георги Свиленски.

    Раздаден ви е кратък вариант на одита, който е направен по искане на Столична община.
    Предлагам Ви колеги, да започнем днешната работа с представянето на този одит от страна на някои от нашите гости от Столична община или от “Топлофикация София”
    Господин Цветанов заповядайте.
    СТОЯН ЦВЕТАНОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми народни представители, дами и господа, уважаеми журналисти, първо да попитам с какво време разполагам, за да знам как да представя данните.
    ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Господин Цветанов 10 минути са абсолютно достатъчни. Заповядайте.
    СТОЯН ЦВЕТАНОВ: Ще се опитам да бъда максимално кратък по обхвата, причините и предложенията произтичащи от тази проверка. Обхвата на проверката - проверени са сметките за топлина енергия за м. декември 2012 г. Обхваща 402 000 битови потребители на “Топлофикация София”. Данни, анализи и резултати са предоставени от всички фирми за дялово разпределение, както и от “Топлофикация София” в качеството й на топлинен счетоводител. Едновременно с тази проверка “Топлофикация – София” се самосезира и провери допълнително 79 сгради, които са с характерно повишение на консумацията на енергия с над 50 процента. Отделно от това проверихме 409 маломерни жилища с големи суми за фактурирана енергия. Това са обикновено гарсониери или по-малки от гарсониери жилища и със сметки над 250 лв.
    Проверени са също така и 439 от сигнали на клиенти изпратени на специално отворения за целта имейл адрес. Искам да кажа, че ние ви даваме данните към моментното състояние, но тя така или иначе ще продължи до момента, до който не бъде отговорено на всяка една жалба, на всеки един клиент.
    По отношение на сметките проверени в 79 сгради при които е установено над 50 процента повишаване на отчетената топлинна енергия. Характерно за повечето от тях е, че сградите са наскоро топлофицирани. Като имотите се обитават по различен начин, спрямо миналия отоплителен сезон. Отоплителните инсталации са хоризонтални, а уредите за дялово разпределение са апартаменти топломери и водомери за топла вода. В останалата част от сградите има повишено потребление в имотите, поради особености в характера на потребление на отделните клиенти.
    Проверени са и сметките на 409 маломерни апартаменти, в които има регистрирано значително завишение на сметката м. декември 2012 г. в сравнение със същия период на предходната година.
    Проверката установи, че в тях няма нарушение от страна на топлинния счетоводител, нито неправомерно разпределение на топлинна енергия. Напротив, почти във всички апартаменти потребената топлинна енергия се отчита с дистанционен радио отчет. Въпреки това обаче се наблюдават следните няколко причини за аномалия в сметките. Там където няма уреди с радио отчет, в съответните апартаменти не е осигурен достъп за отчет през миналия отоплителен сезон и потреблението е определено на максимална мощност на радиаторите.
    Наблюдава се също така голяма консумация на топлинна енергия в друга част от проверените имоти, които се намират на последния етаж и затова количеството енергия необходима за поддържане на нормалната температура е по-голямо.
    Причините довели до завишаване на сметките за м.декември 2012 г. на база на направените проверки е следната. Близо 51 процента от абонатите са със завишени прогнозни дялове в различна степен спрямо миналата година.
    Повишението на прогнозния дял е следствие на факта, че през изминалия отоплителен сезон потребителите са консумирали повече енергия и са доплатили значителни суми при изравнителната сметка. Затова в месечните им фактури за този отоплителен сезон фигурира по-голям, понякога в пъти прогнозен дял.
    В началото на отоплителен сезон 2012 – 2013 г. “Топлофикация София” направи анализ на потреблението в сградите в годишен разрез и установихме, че 163 сгради в София имат завишение над 50 процента на сградната инсталация. Това е преди проверката, разбира се. Ние изпратихме писма до всичките тези 163 сгради и ги предупредихме, че вероятно ще има, а няма как да няма промяна в сметките за този месец.
    Посъветвали сме да огледат ползването на сградата и евентуално на общо събрание да вземат решение, дали да продължат да се отопляват по този начин или да търсят друг алтернативен подход. Това е един опит с който се опитваме да обясним на хората, че там където има прекалени деформации вътре в сградите, по-добре честно да им кажем, че тези сметки ще бъдат високи и те да намерят алтернативен начин на отопление, отколкото да стигаме до тези изкривявания в бъдеще. Аз смятам, че това е честния начин на говорене с хората.
    Трето, изчисляването на енергията за отопление в отделен имот по максимален специфичен разход за сградата, ако не е осигурен достъп за отчет при 6724 абоната, което е довело до много високи сметки за миналия месец. Това означава хора, които не са допуснали топлинните счетоводители да влезнат в домовете, да направят съответното отчитане и съгласно Наредбата, на тях им е начислена максимална мощност в специфичния разход. Това са 6700 души. Представете си, че само двама от тях излезнат и кажат: “Моята сметка е нормална спрямо предходния период”.
    Четвърта причина, това са сгради в които са монтирани частично уреди с дистанционно отчитане. Поради факта, че не във всички апартаменти има такива уреди, няма или е минимално количеството на водомерите за топла вода с дистанционно отчитане, в сградата практически не се извършва месечен отчет и сметките са по прогнозни от миналата година дялове.
    Другата крайност е извършването на реален месечен, дистанционен отчет и изготвянето на част от сметките в сградата по него, а на останалата част по прогнозен дял, което също изкривява всичко, което се случва вътре в сградата.
    Пета причина, това е повишения броя на заявените от клиентите нулеви прогнозни дялове в сградата и увеличена консумация на топлинна енергия.
    Изкривяването на индивидуалните сметки е в резултат, на разпределението на по-голямо количество енергия на по-малък брой потребители. Като след изравнителната сметка става ясно кой колко енергия точно е ползвал.
    Шеста причина, практиката показва, че зад нулевите прогнозни дялове може да се крие и нерегламентирано ползване на топлинна енергия.
    Седмо, наличие на отделни имоти с работещи отоплителни тела, без уреди за дялово разпределение и начисляване на енергията за отопление по максимален специфичен разход, поради липсата на уреди. Няма как да няма завишаване.
    Последно, което проверката е отбелязала е високо потребление на топла вода по отчет на водомерите или плащане на консумацията на топла вода, на база брой потребители, поради липса на уреди за отчет.
    Установени конкретни нарушения и санкции. Детайлната проверка на топлинните счетоводители, допълнително инициирана проверка на вече подадените жалби и случаите в които Топлофикация се самосезира, беше установено наличието на грешка при 113 апартамента. Предстои да бъдат коригирани сметките на тези абонати още с фактурите за януари.
    Установена е грешка на един от топлинните счетоводители. В резултат на действията на топлинния счетоводител е прехвърлена енергия, за разпределение от високата зона в сградата в ниската. Тоест част от потребителите в ниската зона получават повишени сметки за топлинна енергия, за сметка на занижените сметки на останалите.
    В сградата е извършено извънредно засичане на уредите и вече се изготвят безвъзмездно за фирмата, за потребителите изравнителни сметки. Резултатите от реалните сметки на всички клиенти в блока ще бъдат отразени във фактурите има за м. януари 2013 г. Фирмата “Топлинен счетоводител” е наказана, съгласно договорните отношение с “Топлофикация – София”. Като тя допълнително извърши вече извънреден отчет на уредите в извън работен ден, както и с изготвяне на извънредна обща, индивидуална изравнителна сметка за сградата за своя сметка.
    Ще бъде наложена санкция от 500 лв. Това е максималната санкция, съгласно договорените отношения. И тази санкция на практика, представлява размера на средните постъпления на тази фирма за една сграда. Затова е предвидено да е точно такава, а не друга.
    При проверката беше установено и това, че двама служители на “Топлофикация – София” не са извършили коректно задълженията си. Те също ще бъдат наказани по административен ред.
    Изводи и препоръки. Като краткосрочни мерки какво сме набелязали. Това, че ще изискваме от топлинните счетоводители. Това са мерки, които ние ще предприемем, без те да касаят законодателната част. След това ще мина и към законодателните промени.
    Топлинните счетоводители да уведомят с писмо всички клиенти, които имат повишение на прогнозния си дял над 50 процента. Да се направи проверка на заявените от потребителите нулеви прогнозни дялове от топлинните счетоводители и са упълномощени от сградата етажна собственост лица и в случаи на установени несъответствия, те да се коригират.
    По отношение на законодателните промени, аз ще се концентрирам само върху три, четири неща. Няма да разглеждам всички, защото знаете че ние промени в част топлоснабдяване сме правили вече, включително и като Асоциация на топлофикационните дружества.
    Първата проверка, която смятам, че може да стане като законодателна промяна, ако разбира се, законодателния орган, прецени, че това е удачно да се направи е пълната либерализация на пазара за дялово разпределение. Аз знам, че няма на мнозина да се хареса това, което ще кажа, но пълна либерализация означава да можеш да смениш топлинния си счетоводител по всяко време. Не веднъж на десет години, а по всяко време. Това може да стане чрез законодателна промяна и записване на текст, който да позволява преноса на данни от един счетоводител към друг, така както е например при мобилните оператори.
    Ние смятаме, че това е по-доброто решение, защото то ще постави реално на пазара всички ни, включително и “Топлофикация – София”, която също е топлинен счетоводител.
    За тези, които не знаят, ние за година и половина имаме 350 нови сгради, които са предпочели ние да ги отчитаме. Очевидно е, че те по някакъв начин са повярвали. Никой не ги е задължил да дойдат от други фирми при нас. Така че ние смятаме, че преносимостта на данни ще направи процеса по-добър за хората, по-удобен за хората. Защото ако тази година или този месец не си доволен от топлинния си счетоводител, още следващия се събирате на Общо събрание и го сменявате. Следващия месец не ви е удобен и новия топлинен счетоводител, сменявате го с друг. Това означава, че самите топлинни счетоводители ще трябва да бъдат по-конкурентни на пазара и тогава ще трябва да се борим наистина за всеки един клиент. Това е нашето виждане и нашето предложение като първа законодателна промяна. Дали то ще бъде одобрено разбира се, във вашите правомощия.
    Второто, което предлагаме, това е ежемесечния отчет на уредите.
    Третото, което ние предлагаме, топлинните счетоводители с една добра информационна кампания да дадем възможността на хората да правят самоотчет в сградите, в които потребяват топлинна енергия. Това означава, че ние и някои от колегите от другите фирми го правят. Ние в момента имаме около 20 – 30 сгради, които са на самоотчет. Това означава, че ние им изпращаме една екселска таблица. Минават един, двама или трима човека, колкото преценят. Засичат уредите. Описват ги в тази екселска таблица и ги подават на нас. Ние ги обработваме. И съответно клиента получава сметката такава, каквато е. Тоест енергия по цена, а не на прогнозен дял. Защото очевидно е, че срещу прогнозния дял има доста напрежение.
    Четвъртото нещо, което предлагаме, това е сключване на индивидуални договори със сградите етажна собственост. Там ще дадем възможност наистина за договаряне на отношенията между сградата етажна собственост и самата фирма “Топлофикация – София”.
    Това са четирите най-важни стъпки. Аз няма да влизам в детайли по останалите. Но смятам, че ако това се направи, то ще даде успокоение на хората в посока на това, че те ще получават сметки за енергия, която са потребили в този месец.
    Благодаря на Комисията по икономическа политика, че отваря този разговор, което междувпрочем, ако ми позволите да кажа личното си мнение, ние го водим от 1991 г., независимо, че се въртим в позициите, които сме заемали. Всички тук в голямата си част знаят за този проблем. Той не е от вчера. И това не е първата и няма да бъде последната проверка. И за да съм коректен към миналите години, ще кажа, че през 2005 г., тогава министър Румен Овчаров разпорежда също проверка, за начина на определяне на технологичните разходи в абонатните станции, по повод постъпили жалби. Тоест, при идентична ситуация.
    През 2007 г. отново господин Овчаров, тогава министър, той отново възлага проверка за законността по отношение дейността на Столично топлофикационно дружество и фирмите за дялово разпределение. Една година по-късно, 2008 г. министър вече е господин Петър Димитров, той също възлага проверка за разследване на евентуално извършено нарушение на чл.18 от ЗЗК, нарушени права, неправилно формирани задължения и т.н.
    Същата 2008 г. министър Петър Димитров разпорежда втора проверка на фирмите за дялово разпределение, общ брой потребители, абонатни станции. През следващата 2009 г. отново министър Петър Димитров, проверка на високите сметки за януари 2009 г. За да бъда абсолютно коректен към времето и годините назад, най-сериозната проверка, която беше извършена беше по времето на министър Петър Димитров 2009 г. м. март. Това беше една проверка с около може би 20 или повече експерти, включително журналисти, включително представители на министерството, на Топлофикация, на неправителствени организации, на Кърлев специалистите. Една наистина много сериозна проверка, която започна от проверката на абонатните станции и стигна до съставянето на сметките.
    Това какво показва? Това показва, че ние имаме идентичен проблем всяка година. Хубаво е да се правят тези проверки. И трябва да ги има. Ето сега например, ние сме облагодетелствани и поемаме върху себе си не една, а пет проверки. Хубаво е да има проверки.
    Искам да кажа, че сега сме се събрали заедно и очевидно има воля да направим стъпки в посока на това, да успокоим хората и да им предложим варианта, така че те да получават реалната си сметка в конкретния месец. Защото те в крайна сметка, чрез изравнителната сметка ще си получат, дали трябва да надплатят или да им бъде върната съответната сума.
    Това са нашите предложения. Ако разбира се, имате конкретни въпроси, аз съм готов да отговоря на тях.
    Отново благодаря, че имате воля да поставим проблема на масата и най-после да се опитаме да го решим. Очевидно е, че има недоверие към прогнозните дялове. Но наистина момента е сега да попитаме експертите, какво друго ще предложат, освен месечния отчет? Защото месечния отчет, мое лично мнение е, че не трябва да бъде задължителен.
    Каквито и промени да направим, ние трябва да ги направим така, че хората да имат поне две или три възможности да избира. Защото експертите твърдят, че методиката, варианта по който разработена в момента, от топлотехническа гледна точка е едва ли не перфектна. Аз дори преди два часа имах среща с топлинните счетоводители и те също изразяват своето несъгласие към недоверието към тази методика. Затова казвам, за нас месечния отчет е решение. Но трябва да кажем на хората, предлагайки го него, да предложим и останали варианти, които те да преценят. Единият вариант а самоотчета.
    Така че аз наистина моля за малко повече експертиза да влезе при тези предложения Защото говоренето на експертите по чисто топлотехнически проблеми е по-добре, отколкото друг тип говорене.
    ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Благодаря господин Цветанов.
    Госпожо Харитонова - заместник-министър на енергетиката, мисля че е важно за цялата Комисия да разберем какви жалби са постъпили към вас. Дали те са концентрирани основно в София или има жалби и към работата на други топлофикации в страната. Тъй като оставаме аз и колегите от Комисията с впечатление, че основно в София е концентриран проблема. И ако това е така, какво показват вашите анализи? Заповядайте.
    ЕВГЕНИЯ ХАРИТОНОВА: Жалбите, които пристигат в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма за съжаление трябва да подчертая, че основно касаят “Топлофикация София”. Докато за Пловдив имаме четири, пет жалби, на практика за “Топлофикация – София” пристигат някъде от порядъка всеки ден над 10 – 12 жалби. В тази връзка искам да отбележа и мисля, че миналия път колегите са го заявили. Преди да се инициират всичките тези разговори, отчети и т.н. тук в Парламента, министър Добрев издаде заповед за една пълна проверка, една от поредните пълни проверки, както сега се оказа от думите на господин Цветанов на “Топлофикация – София”. Където една от задачите поставена, освен да направят проверка на самото дружество е възложена законосъобразността и правилното прилагане на дяловото разпределение на топлинна енергия от Дружеството за клиентите на топлинна енергия в гр. София.
    Ние всички сме също потребители на тази услуга и като администрация имаме абсолютното задължение по Закона за енергетиката чл.75, чл.77 да извършим тази проверка. И респективно вече на базата на резултатите от тази проверка, Министерството ще издаде съответните предписания и ще вземе съответните административни мерки, които са ни оказани от закона за това което можем. За нашата проверка респективно ще уведомим и Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, защото те си имат също техния механизъм за оказване на контрол на всички лицензианти в областта на енергетиката. Както ми подсказва колегата, вие също ще бъдете уведомени като Комисия на Парламента за резултатите на нашата проверка. Това никой не го поставя под коментар и под съмнение.
    Във връзка с нещо, което господин Цветанов каза. Ние в момента сме в процедура на изменение на Наредбата за топлоснабдяване. Защото всички знаем, че понастоящем отчитането или 99 процента се отчитат от сградите един път годишно. И на следващата година се прави една прогноза, която винаги не е много ясна. И има момент на непредвидимост на потреблението на топлинна енергия. Целта на изменението на Наредбата за топлоснабдяване, да се направи точно такава схема, за да имат всички абонати една предвидимост за сметките си за топлинна енергия до следващото отчитане на съответните уреди. В общи линии Министерството счита, че трябва да правим всичко възможно, въпреки че реално нито една топлофикация не е държавна. Законът ни е вменил тези задължения да ги контролираме и да направим нещата малко по малко по-предвидими и познати на българските граждани, които ползват тази услуга.
    ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Господин Васил Лозанов – директор на Дирекция “Регулиране и контрол – Енергетика и Топлоенергетика” към Държавна комисия по енергийно и водно регулиране.
    Господин Лозанов, вие сте контролен орган, освен всичко друго, правите ли вашите анализи и проверки. И как ще обясните, защо жалбите са основно в София и са много по-малко в останалите български градове? Дали обяснените е в това, включително, че има много абонати в София или има друго обяснение. Но е важно ДКЕВР като най-добрите специалисти, като най-компетентния орган по този въпрос, да имате обяснение. Заповядайте.
    ВАСИЛ ЛОЗАНОВ: Това което мога да кажа, което господин Цветанов каза пет или шест проверки. От миналата седмица Държавната комисия със заповед на изпълняващия длъжността председател, също започна проверка по така създалата се ситуация с повишените сметки за топлинна енергия. Ние казваме не завишени, а повишени сметки.
    Естествено е, че в София ще бъдат най-много жалбите, защото тя държи около две трети от пазара на топлинна енергия. Най-много потребители над 450 000, около 15 000 абонатни станции. Плюс това, това е най-голямата топлофикация в страната. При останалите топлофикации проблемите също съществуват, но като по-малък пазарен дял, който има в продажбата на топлинна енергия, те явно използват и по-гъвкави схеми в отношенията с потребителите и явно и проблемите са по-малко.
    ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Кажете ни кои са тези по-гъвкави схеми, които правят по-малко проблемите.
    ВАСИЛ ЛОЗАНОВ: Господин Цветанов подсказа, че трябва да се даде по-голяма възможност за избор на потребителите, така че избора на даденото разпределение е съответно и отговорност на този, който ще направи избора. Явно месечното отчитане си има своите предимства, както съответно и недостатъци. Но преди години може да се спомене, че както ВИК дружествата, така и топлофикационните дружества, така и електро-дружествата отчитаха и засичаха всеки месец. Значи не е невъзможно да се извършва това нещо.
    ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Да се премине към месечно отчитане, смятате че ще има по-малко проблеми. Това е вашата теза.
    ВАСИЛ ЛОЗАНОВ: Казах да има избор. Защото във всяка сграда, както каза и господин Цветанов са различни условията. Има сгради в които потребяват пет апартамента от 30, а има сгради, които потребяват 50 на 50 или не потребяват. Има сгради, където потреблението е 90 на сто от апартаментите. Това са три различни вида, които не може да ги сложим в един начин на определяне и разпределение. Всеки трябва да намери най-подходящото разпределение за дадения блок, за дадената сграда етажна собственост.
    ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Този избор няма ли го в момента, според вас? Нали в момента хората имат пълен избор? Кой точно избор нямат, според вас. Кажете, защото е важно вашето становище.
    ВАСИЛ ЛОЗАНОВ: Аз ще повторя господин Цветанов. Правото на избор за разпределение в сградата етажна собственост от потребителите.
    ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Господин Елен Герджиков е тук в качеството си на председател на Столичния общински съвет. Заповядайте господин Герджиков.
    ЕЛЕН ГЕРДЖИКОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители, позволете ми първо да благодаря на Икономическата комисия за поканата. Ние го приемаме това като протегната ръка, като заявяване, че трябва да бъде решен този проблем съвместно. Казвам този проблем, защото е очевидно, че такъв има. Столична община като принципал не го отрича. Има проблем със сметките. Има завишение или повишение, както и да го наричаме. И той трябва да бъде разгледан много сериозно от експерти. Това което е направила досега Столична община е възложената проверка с част от която бяхте запознати преди малко от изпълнителния директор. В същото време е възложена проверка и от вътрешен одит на Столична община, която ще приключи в рамките на месец, месец и половина.
    И друго нещо, което предприемаме, утре на председателски съвет смятам да предложа на колегите, да бъде създадена работна група по-широко представена с общински съветници от всички политически сили и с експерти, представители на федерациите на потребителските организации, които да разгледат мерките и предложенията, които идват и от самата топлофикация за промени. Надявам се и народни представители да имат добър диалог, защото очевидно има неща, които трябва да бъдат променени, включително и в законодателството. За нас услугата топлоснабдяване би трябвало да бъде ориентира към потребителите. Да направим всичко възможно и тези предложения, които чухме сега от Изпълнителния директор да станат факт законодателно. Да може хората да имат право на избор. Да могат да избират, както топлинния счетоводител, така и да избират на какъв период от време да се отчитат. Дали сами да правят самоотчет, дали едномесечните отчети. При всички положения за нас е ясно, че докато има прогнозни дялове, до тогава ще има и проблеми със сметките. Така че благодаря още веднъж за поканата. И сме тук да отговаряме и на въпроси.
    ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: И аз ви благодаря господин Герджиков.
    Тук е Асоциацията на дружествата за топлинно счетоводство. Ще дам думата на госпожа Ася Ангелова, която е председател. От името на всички мои колеги искам да ви попитам госпожо Ангелова, моля ви да бъдете много конкретна. Защото ние тези общи неща много пъти сме се събирали и ги знаем. Към вас се отправят част от жалбите. Нормално е да сте получили множество такива. Предложете кои са вашите решения, но много конкретно. Защото като ни кажете само гъвкави решения, понякога не ни достига на всички нас въображението да бъдем конкретни в следващото приемане на тези гъвкави решения. Кажете конкретно, какво според вас може да се направи, особено в София, където е най-големия проблем. Конкретно кажете. Какво може според вас да се направи, тези жалби да намалеят и хората да имат по-справедливи сметки. Заповядайте.
    АСЯ АНГЕЛОВА: Благодаря ви. Няколко са конкретно нещата, които ние сме обсъждали и мога да коментирам в момента.
    Първото нещо е преминаването към заплащане на топлинната енергия на равни месечни вноски. Това сме го казвали нееднократно и смятаме, че това е едно добро решение, което ще разтовари домакинствата, за да не се струпват плащания през зимния период. Ще имаме едни стабилни плащания през годината. И другият проблем, който ще отпадне веднага, няма да има прогнозни дялове. Тоест, първото ни предложение е заплащане на топлоенергията на равни месечни вноски.
    Месечният отчет работи като схема в много градове извън София. Мога веднага да дам пример. Плевен, там се отчитат всеки месец разпределителите и водомерите за топла вода. Да, вярно е, че там има много по-малко потребители, отколкото в София. Но се е доказало, че тази схема работи от гледна точка, точно на връщане на доверието в този отчет. Тоест, всеки месец се влиза в жилищата и се проверява състоянието на уредите, дори ако щете, дали тези уреди са си на местата или ги няма. Дали се манипулират. Това връща доверието на самите потребители, посещавайки домовете всеки месец.
    Да, София има 402 000 потребители. Различно е 10, различен брой са 402. В това отношение за месечен отчет в рамките на два, три дни физическото посещение няма как да стане. Това ще бъде проблем да бъдат намерени тези потребители.
    Да, последните години повечето фирми предлагат уреди за дистанционен отчет. Те ще продължат да навлизат. Това е едно решение на тази тема.
    Един коментар относно преносимостта на данни или преносимостта на уреди и топлинни счетоводители. В момента също се извършва смяна на фирми. И това се прави. Но е пренебрежимо малък процента на всички тези, които сменят своята фирма с дялово разпределение.
    В Закона в момента е записан един член, който казва, че фирмата има право да работи с уреди на които или е производител или е упълномощена от този производител. Тоест, в момента както е записан закона трябва фирмата да има право да работи с тези уреди. Тоест дори сградата етажна собственост да пожелае да смени топлинния счетоводител, тя трябва да се насочи към такъв, който има право да работи с тези уреди или да смени уредите.
    Това е доста комплексен въпрос. Тук не говорим за отделни апартаменти. Най-често ни дават пример. По мобилните оператори стана преносимост, но това са отделни клиенти и е въпрос на личен избор. Докато услугата дялово разпределение е една комплексна услуга, която обхваща цели сгради етажна собственост.
    Съгласна съм, че трябва да има информиран избор. Съгласна съм, че трябва да има различен избор. Сграда на самоотчет или на месечен отчет или дистанционен. Това го има и в момента. Но при преносимостта готови сме да съдействаме. Доколкото в момента това е записано така в закона и е свързано и с технически характеристики на уреди и информация, това ще бъде по-сложно. Заявявам го сега пред всички, казвали сме го и друг път като Асоциация. Това са нашите точки в момента.
    Да допълня за преносимост на данни. Това би било възможно при една единствена схема и това е схемата за предоставяне на уреди под наем. Тази схема работи успешно в Пловдив на територията на ЕVN от няколко години, когато уредите остават собственост на фирмата за дялово разпределение. Говорим за разпределители по радиаторите. Говорим за водомери за топла вода. Тези уреди за собственост на фирмата. Предоставят се за ползване на потребителите срещу едни такси, които се заплащат всеки месец със сметката за отопление. Тоест плащането минава през Топлофикация. В такъв един случай, при една такава хипотеза, ако потребителите не са съгласни, те могат да си прекратят договора и съответно да сменят топлинния счетоводител. Да, преносимост е възможна единствено при тази хипотеза с уредите под наем.
    Благодаря ви.
    ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Госпожо Ангелова, някой от вашите колеги от Асоциацията на дружествата за топлинно счетоводство има ли други конкретни предложения? Защото вие общо взето казахте, че сметката може да бъде пак прогнозна, но хората си я заплащат целогодишно, което някак си не решава проблема за мен. Ще бъде по-малка средногодишно, а ще плащаш и лятото. А проблема е в справедливостта на сметката. Така че към вас са основно насочени жалбите. Някои от вашите колеги имат ли предложения. Заповядайте.
    НИКОЛАЙ ЖЕЧКОВ: Ранните месечни вноски и невъзможността да се променят прогнозните дялове, защото равни месечни вноски през следващата година са също един вид прогнозен дял, ще балансират бюджета и няма да ги има тези пикове, които се явяват обикновено два месеца в годината. Тук се говори много за завишени сметки и каква е причината. Говори се за поредната проверка, която ще даде отговор на тези въпроси.
    Моята информация е, че средното потребление на един апартамент годишно е около шест мегават часа, с топлата вода 9 – 10 мегават часа годишно е средното потребление на един апартамент. От тези девет мегават часа, шест мегават часа са отопление, три мегават часа са топла вода.
    В пари като ги умножим 107 лв., средната сметка на един апартамент е 1000 лв. годишно. Като го разпределим на 12 месеца ще видите, че хората ще плащат по 80 лв., нещо което е донякъде приемливо. Това е пак средно, за някои повече, за някои по-малко.
    Но когато се получат два месеца сметки по 200, по 300 лв. на един апартамент, всяка година, 20 години ние ги водим тези дискусии едни и същи.
    Ние правихме преизчисления на сметките за м.декември и се оказа, че декемврийските сметки, който е точно толкова студент, колкото и януари и февруари 2012 г. са точно същите, увеличени с 8 или 9 процента увеличение на цената на топлоенергията, която влезна от м.юли.
    Средно погледнато няма никакво необосновано завишение на сметките. Тук там има някои изкривявания в отделни сгради. За това спор няма. Някъде някаква грешка станала. Прехвърлила се енергията от долната зона на горната. В някоя нова сграда прогнозните дялове са се изменили. Но недейте да заблуждаваме хората, че има някакво извънредно, чрезвичайно увеличение на сметките. Деветдесет процента от жалбите са: “Топлофикация каза, че са подали 40 процента повече енергия м.декември, а моята сметка е 60 процента по-висока от ноемврийската ми сметка. Смятам, че не е вярна. Моля направете проверка.” Това са 90 процента от жалбите.
    Господин Цветанов цитира няколко проверки, които са правени на топлофикациите. Аз имам чувството, че ние непрекъснато сме в проверки. Не само от Министерство, не само от ДКЕВР, прокуратура, община, ние от проверки не излизаме.
    Моето лично виждане е, че трябва да се мине на равни месечни вноски за тези, които са на едногодишен отчет. Тези които искат да бъдат на месечен отчет, но на истински месечен отчет цялата сграда отчетена, могат да бъдат на месечен отчет. И трябва да отпадне члена в закона, който забранява прехвърлянето на сградите без упълномощаване от производителя на уредите. Този член стои от десет години. Всяка година даваме предложение, но по някаква причина този член не отпада.
    Благодаря ви.
    ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Тук са от активни потребители, които би трябвало да са получили много предложения от различни граждани. Тук са народни представители на всички парламентарни групи. Кажете законодателни, какви мерки искате от нас, за да постигнем необходимите решения. Обърнете се, но с конкретни предложения. До момента единственото конкретно предложение, което чухме беше сметката да се разпределя на 12 равни месечни вноски, което и в момента Закона го позволява и всеки може да го направи.
    И другото конкретно предложение беше за преносимостта на данните, така че да може да се сменя топломера, което също е логично. Но някак си тези мерки не са изчерпателни достатъчно на фона на ситуацията, която се получава. Така че нека да чуем активни потребители, какво искат от вашите народни избраници. Заповядайте. Конкретно кажете какво искате.
    ЕЛЕНА ГОЦЕВА: Аз съм юрист към Асоциация активни потребители. Нашето становище още лятото го казахме. Пълна либерализация на пазара на топлинно счетоводство. Да се помисли в посока преносимост на топлинните счетоводители.
    Изискваме още да се предприемат мерки за информираност на потребителите, по какъв начин да имат свободна воля и да изберат по какъв начин да бъде правен отчета и разпределение и изчисление на сметките в тяхната сграда. Смятаме, че има възможности за такъв избор. И един друг въпрос, който много се говори напоследък е кражбата на енергия в сградите. Говори се за това, че не е криминализирана кражбата на енергия. Ние смятаме, че има текстове в Наказателния кодекс, тъй като енергията се приравнява на движима вещ, както е криминализирана кражбата на движима вещ, но това няма да свърши работа, защото тук тънкия момент е, че не може да се установи размера на тази кражба. А това е особено важно за реализиране на наказателната отговорност.
    В момента има възможност по сега действащия закон, чл.214, административни санкции да бъдат налагани в случаите, в които се установи, че се ползва нерегламентирано енергия, но това не се прави. Очевидно има някакви технически пречки това да се прави. И ние смятаме, че в тази насока също може много да се говори, за да се види какви са тези технически пречки и те да бъдат отстранени.
    ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Всеки член на нашата Комисия знае, че всъщност е криминализирана кражбата на топлоенергия, включително. Въпросът е има ли наказани? Не ни е известен нито един наказан, което означава, че закона не работи всъщност.
    Последно, за да може колегите да зададат своите въпрос, което е целта на днешното изслушване. Движение “ДНЕС” с които работим доста отдавна, може ли за кратки, конкретни предложения. Заповядайте.
    ИНЖ. ГЕОРГИ ХРИСТОВ / Движение “ДНЕС”/: Уважаеми дами и господа, веднага отговарям на въпроса. Господин Димитров, конкретните предложения ние сме ги внесли в Комисията по икономика, енергетика и туризъм и смятам, че ни пропуснахте, не знам по каква причина. Нашите предложения са изключително конкретни, както за изменения в Закона за енергетиката, така и в Наредбата. Ние считаме, че трябва да има нова наредба за топлоснабдяването.
    От това което имаме много информация при нас, искам да кажа нещо, което тук ни прави изключително голямо впечатление. Проблемът се измества от мястото, където трябва се види, че съществува. Не е въпроса как ще разпределиш топлинната енергия в сградата етажна собственост и кой ще я разпределя. Въпросът е, че в сметките, в абонатните станции, централният топломер е сложен на изходящата тръба и той отчита произволно количеството топлоенергия доставена в абонатната станция. Въпросът е колко ще се разпределя, а не как ще се разпределя.
    Затова нашите предложения са:
    Първо, да се спазва законността в държавата, защото “Топлофикация – София” и не само тя, отказват въобще да сключат договори за присъединяване, което е изключително важен договор, в който се определят всички правила организационни, технически, технологични. И нещо повече, този договор е основание да се сключи следващия договор, договора за търговските взаимоотношения между сградата етажна собственост и въобще потребител и доставчика на топлинна енергия.
    Ето защо ние считаме и нашите предложения не са в тази периферна област, която засяга разпределението и участието, дали ще участват топлинни счетоводители или няма да участват, а в частта където според нас се манипулират нещата. Тоест, колко топлинна енергия се доставя в абонатните станции и тя дали се усвоява от потребителите. Защото трябва да ви кажа, че от цялата информация, която имаме, хората са на режим кучешки студ, а в същото време плащат трицифрени сметки. Затова нещо има причина. Причината е тази, която ние казваме, защото имаме информация и сме я анализирали. Решенията ние сме ги предложили. Остава само да се разгледат и да бъдат приети или не приети.
    Благодаря.
    ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: И аз ви благодаря.
    Колеги народни представители заповядайте. Господин Курумбашев.
    ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Благодаря ви господин председател. Радвам се, че на втория час от работата на Комисията може да пристъпим към задаване на въпроси. Тук чухме някакви изявления от типа на равни месечни вноски. Това малко прилича на това, така може да увеличим и заплатите на хората, като им намалим аванса.
    Аз имам два въпроса. Първият ми въпрос е към представителите на Столична община. Моят въпрос е по-общ. Знае ли собственикът на дружеството какво иска да прави? Аз си спомням наши дискусии тук с колеги от Общинския съвет и в предишния Общински съвет за това, какво трябва да се случи с Топлофикация. Например имаше коментар, че трябва да се разделят топлопроизводствените мощности от топлопреносната мрежа. Може би топлопреносната мрежа трябва да се управлява по друг начин. Тези различни топлопроизводствени мощности някои от тях могат да бъдат собственост на общината, други могат да бъдат дадени за приватизация, за да може да се сравнява тяхната ефективност.
    Имате ли визия, как трябва да се развива това дружество? Ако ми кажете, че вас са ви изпратили тук като общински съветници на амбразурата, аз исках да видя представители на администрацията. Кой е ресорния заместник-кмет в Столична община, който отговаря за Топлофикация? Ако ми кажете, че това е госпожа Савина, аз ще ви кажа, че тя има експертиза за това нещо горе долу, колкото аз имам експертиза да управлявам Берковската духова музика.
    Има ли консултант, има ли идея как да се развива дружеството през следващите три, пет години. Вие виждате какво направиха ЕVN например в Топлофикация – Пловдив. И виждате, че след като те направиха там когенерация, направиха конкретни мерки за повишаване на събираемостта, те имат съвсем други резултати по отношение и на това, каква е цената на топлоенергията.
    И тук идва вече втория ми въпрос, който е към представителя на ДКЕВР. Докога ние ще продължим да толерираме тези, които работят най-неефективно? В случая става дума за тези топлофикации, които имат цена на електроенергията от типа на 280 – 300 лв. на мегават час. Вие знаете добре за тези цени. Вие вече знаете, че топлофикациите имат по-високи цени, отколкото дори възобновяемите енергийни източници. Това е така наречената такса кафява енергия. И се получава така, че всъщност вие награждавате тези, които най-малко инвестират. Награждавате тези, които най-неефективно управляват топлофикациите и им давате най-висока цена, за да ги спасите от фалит. А те лежат на лаврите, че казват, това е нашата топлофикация. Тук не става дума само за “Топлофикация – София”. Тя не може да фалира, защото ако фалира няма как да се отоплява града. Така вие продължавате да награждавате тези топлофикации. Въпросът ми е както към ДКЕВР, така и към госпожа Харитонова, като представител на държавата. А тя има и сериозен опит и в регулатора.
    Защото вие продължавате да бълвате ток, който е примерно 5000 или 6000 или 8000 часа в годината по 30 ст. И после хората се питат, защо до тях достига тази цена на електроенергия. Докога ще се награждават тези, които работят лошо с изкуствено надути цени от регулатора? Тази политика харесва ли на държавата и смята ли да я продължава? Моите въпроси са два. Единият към представителите на общината, а другия е към ДКЕВР и към Министерство на икономиката, енергетиката и туризма.
    ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Благодаря на господин Курумбашев.
    Господин Червенкондев заповядайте.
    ДИАН ЧРВЕНКОНДЕВ: Като допълнение на въпросите на господин Курумбашев, също към принципала, а може би и към Топлофикация. да ни кажете какви инвестиции е направила Топлофикация през изминалите няколко години и съответно каква е визията. Какви проекти, във високо ефективното производство на топлоенергия или електроенергия. Това са въпроси в цифри, на които може да отговорите на господин Курумбашев и на членовете на Комисията.
    ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Господин Тагарински заповядайте.
    МАРИО ТАГАРИНСКИ: Аз искам да задам един въпрос, който многократно съм го задавал в годините и който мисля, че е пряко свързан с повишаването на цената на топлоенергията. И предишни ваши колеги, обръщам се към изпълнителния директор на Топлофикация са отговаряли по доста странни начини. Един от тях е печално известен. Какви са загубите по преносната мрежа? Това е във връзка с въпроса от това, което зададе Сдружение “ДНЕС”. Не е достатъчно да се концентрираме в сградата, това което пристига в сградата и се отчита от топломера. Защото както знаем цените в енергетиката са разходо-ориентирани. Тоест, всички разходи и загубите се натрупват върху крайната цена. И понеже не е тайна, че топлопреносната мрежа в София не е в добро състояние и загубите са огромни.
    Ваш колега преди каза, че това не били загуби, а били транспортни разходи. Но разходите са прекалено високи. Искам да кажете тук на аудиторията, какви са разходите, защото цената се определя от всички разходи. Всички разходи вие ги включвате. И в тази връзка са въпросите за инвестиции, за повишаване на ефективността. Не да насочваме всичко върху крайния потребител. В крайна сметка ние като потребители плащаме. Аз също съм потребител и това, което каза тук господина, че било средно с осем процента. Моята сметка е с над 45 процента по-висока. И на моите съседи в сградата са толкова. Не знам как ги осреднявате, но това е истината. От нещо се повиши и то в най-тежкия месец от годината. И тази грешка продължаваме да я възпроизвеждаме всяка година, десетки години вече повтаряме едно и също всяка година. И топлинните счетоводители, какъв е дела върху цената, така наречените топлинни счетоводители, защото те са разпределители. В крайна сметка те разпределят нещо. Само цената на едно отчитане, тук направихме една бърза справка, предполагам, че едногодишното отчитане натоварва върху всички потребители една цена от около 7 и 12 млн. Тук различни сметки направихме. Шест лева, но ги сметнете върху всички абонати, върху радиаторите и т.н. Тоест, всичко това го плащаме допълнително.
    И много пъти се поставя въпрос, защо Топлофикация не си решава тези въпроси сама, след като това не е чак такъв голям разход.
    Благодаря ви.
    ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Господин Петър Димитров.
    ПЕТЪР ДИМИТРОВ: Аз също имам няколко въпроса, но преди това искам да споделя, че съм изненадан от позицията на потребителите. Дори това е силно занижено. Разходите за топлинните счетоводители са не повече от процент и половина от приходите на “Топлофикация – София”. Дори да ги няма тези разходи, сметките на хората биха паднали най-много с процент и половина. А аз мисля че тук общинските съветници добре е да направите един паметник на топлинния счетоводител пред сградата на Топлофикация, тъй като днес установихме, че те са виновните. Значи тях е добре да ги разкъсаме. Но нищо няма да се случи. Всичко е от цената на топлоенергията.
    Затова и първият ми въпрос е каква е цената на топлинната енергия от “Топлофикация – София” в сравнение с другите топлофикации в страната? Не е ли разумно, ако цената е драматично по-висока, да поканим някои от мениджърите от другите топлофикации да управляват и Софийската топлофикация.
    Конкретно въпрос към заместник-министър Харитонова и към ДКЕВР. Цената се смени от 1 януари. Как допуснахте да се изчисляват сметките на хората, без засичане на показанията? Това е недопустимо. Пускате изравнителни сметки след проверка. Как Министерството допусна такова нещо и какво направи ДКЕВР? Защо не бяха проверени уредите за отчитане на топлинната енергия. Това си е кражба. Може да си изразходвал през ноември и през декември и да ти е голяма сметката, а след това да нямаш нищо или обратното. През ноември и декември да нямаш нищо и голямата ти сметка да е през януари, февруари, март, когато цената е по-ниска. Това е недопустимо. Защо го допуснахте? И сега това трябва да се дискутира.
    Вторият ми въпрос е пак към Министерството. Цената на газа според хвалбите на управляващите падна с 22 процента. Кажете ми с колко падна цената на топлото? Знаем какъв е процента на топлинната енергия – 7 и да сложим и онези 0.75 до 8 да ги докараме. Но 22,8, простете ми. В цял свят шефа на регулатора щеше да си отиде, но сигурно и в Министерството щеше да има много сериозни сътресения. Тъй като това е проблема. Ако цената ви е скъпа и има или няма топлинен счетоводител, вие ще плащате много. Вместо да падне цената. Няма да е с 22, но 15 – 16 процента тя можеше да падне. Вместо това с 8 процента. Аз не чух тук някакъв анализ. Някой да поеме отговорността и да каже: Ние целево не намалихме. Понеже преди това по политически цели не ги вдигахме, сега трябва да компенсираме някой с тези цени, но някой да поеме отговорността и да каже – При нас е отговорността. Това ще бъде коригирано.
    Госпожо Харитонова. Преди няколко месеца ви зададох въпроса. Тогава казахте, че не знаете. Сега искам да кажете, че знаете. Декември 2008 г. правителството отпусна 400 млн. лв. за оздравяване на “Топлофикация София” за инвестиции. Тези пари до лев бяха похарчени от БЕХ и не стигнаха до “Топлофикация София”. Това не е със срок. Това не е докато Петър Димитров е министър, тогава трябва да ги похарчите. Това решение на Министерския съвет важи и до днес. Защо не се изпълнява? 400 милиона.
    Обръщам внимание на господин Цветанов, тъй като там плащате фантастични лихви всяка година по този кредит? Защо се продължава това положение? Ако няма да ги инвестират в Топлофикация, да ги върнат обратно в Републиканския бюджет. Такива подаръци в държава членка на Европейския съюз просто са недопустими. Кажете какво се случи с този въпрос?
    Зададоха колегите въпроса. Не е вярно, че няма жалби от другите топлофикации, затова че там пазара е по-малък. Аз съм клиент във Варна. Те намаляват цените и дават преференциални схеми. Няма шум. Няма напрежение. Хората си плащат и няма напрежение. Причината е някаква друга.
    Освен това София е голям пазар. Има много потребители. Цената трябва да е ниска. А то се получава точно обратното. Да напомня за когенерацията, чрез която цяла България дотира Софийска топлофикация. Тоест, там където имаш всички предпоставки цената да е най-ниска, ние вдигаме една фантастична цена и викаме: Всяка година топлинните счетоводители, как не ги е срам.
    Цената, себестойността на енергията, това е главния въпрос и аз искам да ми отговорите.
    Две думи за закрепостените. Тук държа господин Цветанов да обясни, колко са така наречените потребители в София, които не потребяват, но плащат. Това е такава въпиюща несправедливост. Изключил си парното. Потреблението ти е на нулата, колко са? Като процент ги кажете. Вижте смешния парадокс. Човекът не живее без отопление. Той се топли с електричество. Нали съседите би трябвало да му плащат, че той ги топли с електричество. Той плаща на съседите, че те се топлят с парно, но когато той се топли с електричество за него няма нищо. Такъв абсурд, но е непоносим.
    И понеже ще възникне въпроса, защо не сте ги направили тези неща, допълвам това, което каза господин Цветанов. Миналият Парламент бламира министъра на икономиката и енергетиката, когато искахме да сменим начина на отчитане и на разплащане. Така че да не храним илюзии и да не питаме, защо не сте го направили тогава. Казаха народните представители, че не може да се плаща по показанията на абонатна станция. Хората ще се избият. Хората пак се бият, но всичко свеждаме до топлинните счетоводители.
    Това са въпросите на които бих желал да получа отговор.
    ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Господин Иван Иванов заповядайте.
    ИВАН ИВАНОВ: Благодаря ви господин председателю. Господин Петър Димитров, който се изказа преди мен повдигна един въпрос, аз ще го повторя, защото той наистина е скандален.
    Питам, след като от 1 януари действително са коригирани цените на топлинната енергия, по какъв начин може обективно да се отчете в сметките, които ще бъдат оформени в края на отоплителния сезон, каква част от потребяваната топлинна енергия ще бъде по намалената със 7 – 8 процента тарифа и каква част ще бъде по старата тарифа? Няма такъв метод. След като не са отчетени топломерите на отделните домакинства, на отделните отоплителни тела, такъв метод няма. От тук нататък няма начин да бъде повишено доверието на потребителите в обективността на сметките, които ще получат за отоплителния сезон.
    Второ, което е свързано отново с решението на ДКЕВР от 1 януари. Това решение, което е от 21 декември определя нови цени на електрическата енергия, преференциални цени на електрическата енергия, която се получава от високо ефективното комбинирано производство. За никого не е тайна, че тези цени на тази електроенергия, в момента ако погледнете са най-високите цени на произвеждана електроенергия след падането на цените от възобновяеми източници.
    Питам, след като на крайните потребители цената на електроенергията остава постоянна до 1 юли, тази намалена цена на електроенергията от високо ефективно комбинирано производство до какво води, към кого се увеличава печалбата? Към НЕК, към ЕРП-тата? И на какво основание? Има ли законово основание? Нормалното, за което обаче искам да чуя ясен отговор, че от 1 януари в сметките на потребителите на електроенергията добавката за високо ефективно електропроизводство от комбиниран цикъл е намалена. Тогава мога да повярвам. И то намалението със 7 – 8 процента.
    И накрая един въпрос, който е свързан с обяснението, което дава “Топлофикация София”, че увеличението на сметките за Топлофикация се дължи на обстоятелството, че е повишен прогнозния дял от страна на потребителите, поради това, че през миналия отоплителен сезон потребителите са консумирали повече енергия. Изхожда се от обстоятелството, че е било по-студено през отоплителния сезон.
    Аз питам, ако това е логиката, означава ли, че догодина на базата на по-малко потребяваната реално топлинна енергия през тази година от абонатите, изведнъж ще има сериозно намаление на сметките на Топлофикация. Или отново по този непрекъсната цикъл сметките ще растат. За мен това обяснение тук е абсолютно несъстоятелно.
    Прав е господин Тагарински, който каза. Много е важно не да се гледат само сметките на крайния потребител. Нека да се провери каква е топлинната енергия, която е на изхода на топлофикационните дружества и каква е тя като сума от топлинната енергия, която постъпва на входовете на блоковете на абонатните станции. За тогава ще се види всъщност, до каква степен има загуби по топлопреносната линия, респективно загуби, които поемат именно крайните потребители.
    ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Благодаря на господин Иванов.
    Колеги, да задам и аз два въпроса. Преди това господин Аталай.
    РАМАДАН АТАЛАЙ: Благодаря господин председател. Аз слушах много внимателно всички гости, включително и директора на “Топлофикация София”.
    Останах с впечатлението, че и днес сме се събрали да направим така, че да дадем на обществото толкова информация и накрая да тръгнем от тук с всичко онова, което се случва в Топлофикация, да не бъде изяснено. И то няма как да се изясни. Защото тръгнахме с идеята, как да се оправдае ръководството на Топлофикация, по какъв начин да се оправдаят топлинните счетоводители. Как клиентите чрез техните представители да ни представят законови промени. А не стигнахме до същността на нещата. Защо така смятам.
    Първият ми въпрос ще бъде към всички онези, които са получили жалби. В жалбите какво пише. Убеден съм, че в нито една жалба няма изисквания за законови промени, няма изисквания за топлинните счетоводители, а жалбата е за повишените сметки на всеки един клиент. Или жалбите са за високите цени на топлоенергията. Жалбите са за това, уважаеми колеги, как да направим “Топлофикация София” да бъде привлекателна.
    Преди време използвах изречението да възстановим доверието между “Топлофикация София” и крайните клиенти и виждам, че нито народните представители, нито “Топлофикация София”, нито представителите на Общината работят в тази насока.
    Първо според мен трябва още веднъж на обществеността да се каже, че докато техническите средства, търговския уред, който е поставен в абонатната станция от страна на “Топлофикация София” е единствения уред, чрез който се отчитат плащанията от клиентите, ние ще сме на това положение.
    А защо единствения уред. Защото ако беше заработил Закона за енергетиката и енергийната ефективност и включително и държавата и общините бяхме направили така, санирайки блоковете да бяхме изкарали вертикалните щрангове в коридорите. Да поставим уредите на входа на всеки един клиент, който ползва топлинната енергия, ние днес нямаше да имаме този разговор. Защото всеки щеше да плати тази енергия, която е получил и която му е отчетена на входа на вратата. Така както е с електромера.
    Това нещо се избягва колеги, да се говори, защото струва средства. Струва много пари.
    Защо е висока цената на топлинната енергия? Докато преди няколко години говорихме да се направи всичко възможно, топлофикационните предприятия да направят когенерациите си. И изведнъж се оказа, че тази когенерация, която е все още в някои топлофикации в София не е факт, други които са направили изведнъж се случи, че електроенергията поризведена чрез когенерацията, вместо да помогне за намаляване цената на топлинната енергия се оказа, че повиши цената на електроенергията на всички, които ползват електроенергия от тези топлофикации. Затова за което говори господин Курумбашев за кафявата енергия.
    А идеята беше “Топлофикация София” да намери други енергийни източници. Ако отиде още по-нататък ще стигнем до незастроения завод за производство на енергия от отпадъците на София. Ако това нещо не го направихме няма защо да се крием, че днес ползваме най-скъпата енергия газта.
    Следващото нещо, което днес трябваше да се чуе и да се каже може би от Общината. Общината или държавата, това ли са собствениците, които могат да опазят интересите на крайния потребител? Както виждате, пробвахме го по всякакъв начин.
    Преди няколко години беше държавата да управлява Топлофикация. Разбрахме, че същата цена, същите проблеми, същите изисквания. Мина в ръцете на Общината. Пак по същия начин. Поставяме въпроса, уважаеми колеги, кой трябва да бъде собственика на “Топлофикация София”? Защото за другите топлофикации вече нещата са решени.
    От тук нататък вече идваме към онези технически мероприятия, които в момента, така наречените топлинни счетоводители по един или друг начин отчитат във всеки апартамент изразходваната енергия. Топлинните счетоводители колеги, идеята беше да бъдат защитниците на крайния потребител. Но същевременно да бъдат контролиращите, онзи контрол, който трябваше да проявят към “Топлофикация София”. Топлинните счетоводители са представители на крайните клиенти. А крайните клиенти не го знаят това нещо. Задавам си въпроса, защо топлинните счетоводители не си вършат онази работа, която трябва да направят, а именно да възстановят доверието на крайния клиенти, за да могат да получат онези средства, които са необходими към “Топлофикация София”. Знаете ли защо? Защото поради натиска на ред организации от предишното Народно събрание, ние прехвърлихме топлинните счетоводители да са подизпълнители на “Топлофикация София”. Как да стане онова доверено лице на крайния клиент? Да е подчинен на “Топлофикация София”, защото “Топлофикация София”, ако реши да не му плати за извършената услуга, той няма как да защити собствения си интерес.
    Уважаеми колеги, промените в законите, тези които ги предлагате в момента, по-голямата част от тях, може още от това Народно събрание да бъдат приети. Нямаме никакви проблеми.
    Но си задавам въпроса, кой ще плати за повишените разходи за поставяне на дистанционните уреди за отчитане. Нали те трябва да бъдат или собственост на “Топлофикация София” и “Топлофикация София”, съответно ще иска цената веднага към ДКЕВР и в ДКЕВР ще се включи като разход за тези уреди. Или ако накараме крайните клиенти да си купят съответните уреди, колко човека могат да отделят днес? Доколкото знам в рамките на 36, 40 лева е за уред. Но веднъж за винаги в “Топлофикация София” трябва да се каже: Уважаеми колеги, ако не направим съответните технически изисквания във връзка с доставянето на топлинната енергия, ние ще имаме тези проблеми, които и днес ги обсъждаме и няма да им намерим никакво разрешение. Ще си говорим днес тук, ще станем и ще си отидем и бъдете уверени на следващото управление, на едно от заседанията, дали ще сме ние същите народни представители или други, същите проблеми ще ги обсъждаме и няма да имаме решение на тези въпроси.
    Господин Иванов, на предишното заседание, когато аз зададох въпроса на 1 януари, след като се намали цената на газта, на топлинната енергия, направи ли се онова, което е необходимо да се засичат топлинните търговски уреди, тогава директора на “Топлофикация София” и представителя на топлинните счетоводители казаха: “Да, засечени са уредите, така че спокойно, няма да има никакви проблеми.” Дори аз бях обвинен в некомпетентност в задаването на въпроса. А вие днес казвате, че не се е случило това нещо. Дали е така или не, ще чуем още веднъж.
    Едно от предложенията, което прави “Топлофикация София”. Ако законодателят премахне топлинните счетоводители, “Топлофикация София” има готовност да поеме отчитането на клиентите си, аз си задавам въпроса.
    Господа от “Топлофикация”, с това действие с колко лева ще намалите сметките на крайните клиенти?
    Благодаря ви.
    ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Благодаря господин Аталай. Колеги, два кратки въпроса и предлагам да минем към отговорите на всички наши гости. Но единият въпрос е на база документите, които имаме в Комисията, “Топлофикация София” има едни от най-ниските загуби по преносната мрежа в България. Тук има и най-голямата концентрация в София на абонати. Би трябвало при това положение цената на топлинната енергия да бъде една от най-ниските в страната, господин Цветанов. Това е логично от тези две изходни условия. Дали това е така и доколко е така? Аз знам, че не е така. Какви са причините според вас. Това е много важен въпрос, на който трябва да отговорите. Той ви беше задаван частично от колегите, но това е въпрос. Защо ако тук са най-ниските загуби по преноса и има най-голяма концентрация на абонати в България, не е най-ниска цената?
    Вторият важен въпрос, който е към госпожа Харитонова, към нейните колеги и към господин Елен Герджиков, осигурени ли са средствата за модерна когенерация? Тоест, високоефективно производство, което беше инсталирано в други български градове и води до по-ниски сметки. Прави се една сериозна инвестиция, съвместно производство на отопление и на ток, но това намалява сметките. Беше направено успешно, да не казвам в кои градове, защото ще звучи като реклама, което не е моята цел. Но мисли ли се в перспектива? Осигурено ли е това финансиране. Ако не е, няма сериозна перспектива пред “Топлофикация София”. И каквито и да са усилията на ръководството проблемите ще стават по-големи. Така че това е въпрос, който заедно, макар че принципала е Софийска община, но всички заедно трябва да решим.
    Колеги, предлагам да започнем с господин Цветанов или първо господин Герджиков. Заповядайте.
    ЕЛЕН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря господин председател. две думи искам да кажа. Вашият въпрос, донякъде повтори и въпроса на господин Курумбашев. Знаете ли какво правите, отправен към Общината.
    Господин Курумбашев знаем какво правим. Преди това само искам да ви отговоря на въпроса за експертизата на госпожа Савина, като заместник кмет. Знаете много добре, че Дружеството се управлява от Съвета на директорите. Има изпълнителен директор. Не се управлява нито от кмета на София, нито от председателя на Общинския съвет, нито от някои от заместник-кметовете. общинският съвет е принципал, т.е. собственик на Дружеството, но реално се управлява от Съвета на директорите.
    Що се отнася до намеренията на Общината, на няколко пъти и от вас господин Курумбашев и от господин Аталай чух, предложения за приватизация. Явно има големи мераци в тази сфера. Категорично Общината няма никакво намерение да приватизира Топлофикация за 1 лев. Топлофикация трябва да бъде оздравена и за приватизация може да се говори само и единствено на едно оздравено дружество.
    Както и господин Мартин Димитров спомена, пътя за това оздравяване е през производството на допълнително количество ток чрез когенерация.
    В момента Топлофикация изгражда такава мощност за 40 мегавата. Друго решение за бъдещето на Топлофикация също беше споменато, оползотворяването на RDF горивото от отпадъците, Завода за боклук в София, който в момента се строи.
    Привличане на европейски средства. “Топлофикация София” е написала 21 проекта за 290 млн. евро, от които над 60 процента са европейски пари. Така че бъдещето на Топлофикация е в модернизацията и в инвестициите. В тази връзка беше и въпроса на господин Червенкондев, на който специалистите ще отговорят точно, какви инвестиции бяха направени през последните години и какво се предвижда да бъдат направени през следващите. Но категорично това е бъдещето на топлофикация като общинско комунално дружество. И последно от мен.
    Аз мисля, че историята ни е показала, че приватизацията и даването на концесия на монополи не добър вариант за България. Имаме предостатъчни примери в тази посока.
    Благодаря.
    ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Заповядайте госпожо Харитонова.
    ЕВГЕНИЯ ХАРИТОНОВА: Въпросът на господин Курумбашев. Докога ще продължава това. Аз мисля, че друг път пак съм го казвала в Комисията.
    В Закона за енергетиката се записа 1 юли 2015 г. До тогава закона дава възможност на всички топлофикационни дружества, да си приведат съоръженията в съответствие с новата директива за енергийна ефективност. До тогава за съжаление НЕК и респективно електроразпределителните дружества са задължени да изкупуват, на съответната цена определена малко или повече преференциално, определена от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, но след това ако те не постигнат висока ефективност, да забравят, че някой ще бъде задължен да им изкупува тяхната енергия. Така е записано в Закона. Така че до 1 юли 2015 г.
    На въпроса на господин Тагарински. Моите спомени от ДКЕВР и от цените, загубите в топлопреносната мрежа, може би господин Лозанов ще ги каже по-добре, мисля че бяха 18 процента. Това си спомням за загубите в мрежата.
    Другото нещо, уверението което имахме от всички топлофикационни дружества на 31 декември са отчетени всички топломери, всички абонатни станции и показанията на топломерите в абонатните станции. Уверението е на дружествата, че методиката имайки реалните отчети на този срок, методиката дава възможност за справедливо разпределение, вече индивидуалните разпределители в апартаментите, да бъде съответно преразпределена тази енергия.
    Въпросът на господин Димитров, наистина преди два, три месеца той ми го зададе този въпрос. Ние отговорихме писмено на Парламента за разпределението на тези пари, които са отпуснати от Министерския съвет в края на 2008 г. В края на 2008 г. има две постановления на Министерския съвет за разпределение на тези пари, от които 170 или 180 млн. са приведени на БЕХ. И то е записано в решението на Министерския съвет, са приведени на БЕХ за задълженията на “Топлофикация София” към Булгаргаз. За Мини Марица изток бяха 15 или 20 млн., които са върнати и 100 млн., не са 400, защото едното постановление касае АЕЦ “Белене”, отпуснати пари на НЕК за АЕЦ “Белене”. И 100 млн. са похарчени като оборотни средства на Българския енергиен холдинг.
    ПЕТЪР ДИМИТРОВ: Госпожо Харитонова, да ви облекча, 300 млн. са за Белене, не са 180.
    ЕВГЕНИЯ ХАРИТОНОВА: Аз не съм казала 180, казах 180 за Булгаргаз.
    ПЕТЪР ДИМИТРОВ: Те са в отделно постановление. А за оздравяване на Топлофикацията и за Булгаргаз е 400 млн. лева. И аз питам, тези 400 млн. лв., тъй като част от тях са дадени на Булгаргаз, за да може повишаването на цената да не се усети така силно от бизнеса. Но тези 400 млн. лева и до ден днешен трябва да са налични. И затова ви питам, за да не бъркате. 400 млн. лева са за тази цел. Къде са те и защо не са инвестирани в “Топлофикация София”?
    ЕВГЕНИЯ ХАРИТОНОВА: Изпратихме ви писмо точно по разбивката, както е и постановленията на Министерския съвет мисля че бяха от м.декември 2008 г. Това нещо, даже помолих и колежката да ми го разпечата, за да го прочета тук в момента. Информацията, която е предоставена на Парламента. 180 млн. или 170 млн. бяха задълженията на “Топлофикация София” към Булгаргаз и за оздравяване на “Топлофикация София”. И те наистина са приведени на Булгаргаз. Те не са за някакви бъдещи плащания, за увеличение цената на газа или обратното. Те са за, поне така е записано в Постановлението на Министерския съвет. Така е записано и аз мога само да го повторя. Предполагам, че тук до няколко минути ще мога да ви го прочета директно.
    ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Добре, по останалите въпроси. Господин Цветанов заповядайте.
    СТОЯН ЦВЕТАНОВ: Аз записах, като започнем от отказ присъединяване, цена неефективна кафява енергия, инвестиции, загуби, засичане, цена, брой потребители, когенерация, себестойност на енергия, не ползващи, но плащащи от 1 януари. Как се изчислява? Жалби, отчет на търговски уреди. Предполагам, че съм успял основно да ги запиша.
    Първо, господина от ДНЕС, отказ от присъединяване от страна на Търговска компания “Топлофикация София” няма. Напротив, дайте да присъединяваме. Ние това искаме. Всяка година Ние присъединяваме от 100, 200 до 300 сгради. За последните две години сме присъединили 8000 нови клиенти. Така че няма търговска логика в това, ние да отказваме присъединяване.
    И да започна първо с цените. Уважаеми колеги, 16 процента от декемврийските сметките са по-ниски от тези спрямо декември миналата година. И въпреки това, ние имаме жалби и от тези по-ниски сметки. “Не съм съгласен с така начислената ни енергия.”
    Ние проверяваме, а то се оказа, че човека има да плаща по-малко от миналата година, но не е съгласен. Естествено, право е да не се съгласи. Наше задължение е да му отговорим. Да знаете, че има и по-ниски. Не е задължително, ако в сградата е влезнала повече енергия. Има много на които сметките им са намалени и това мисля че е ясно за всички. Няма смисъл да го повтарям.
    Цената за комбинираната енергия е тема, която изисква повече време. Аз ви уверявам в това, че смисъла на комбинираната енергия и логиката, която се залага в европейските директиви е именно да се стимулира високо ефективното комбинирано производство. Защо? Защото то от една страна може да е по-високо като цена за изкупуване. Но от друга страна носи съществени ползи за обществото. Защото основния смисъл на това комбинирано производство е да спестява вредни емисии. И комбинираното производство винаги ще бъде стимулирано. В каква степен е друг въпрос.
    Вярно е, че комбинираната енергия на “Топлофикация София” в момента е най-висока. Защо? Защото години наред ценовата политика в сектора не е достатъчно правилна. Опитваме се да намеря най-меките форми. Защото 10 години назад, ако върнете година по година вие ще видите, че всяка една година “Топлофикация София” продава с между 10 и 12 лева на мегават час по-малко, отколкото всяка една друга топлофикация в страната. Затова днес в баланса, ако го отворите, ще видите 500 млн. задължения. Половин милиард колеги натрупани в три различни периода. До 2006 г. 150 млн. задължения, а преди 2006 г. да ви върна ли? Държавата на няколко пъти подпомагаше Топлофикация по два начина. Единия чрез субсидията. Всяка година субсидия колеги. Това нещо вече го няма. От 2005 г. го няма. И отделно от това на два пъти, тя променяше капиталовата структура. Тоест, тя винаги е била подпомагана. След 2006 г. този филм свърши. И какво се случи?
    До 2006 г. имаме 150 млн. задължения за газ. Това са основните задължения на Топлофикация. Вие всички го знаете и нищо ново няма да ви кажа.
    От 2007 г. до 2010 г. имаме още 350 милиона и се събраха 500 милиона.
    2011 г. имаме само 6 млн. увеличение при шест пъти повишаване цената на природния газ.
    Проблемите са наследени в годините и не може с лека ръка да ги решим за няколко месеца. Модернизацията безспорно е пътя по който Топлофикация трябва да върви, за да стане нормална компания.
    По отношение на инвестициите казахме основно. Ние сме разработили в момента 21 проекта. Колегите в момента работят по 22-ия. А това е когенерацията в Люлин, за да видим дали изобщо има смисъл там да залагаме изграждането на когенерацията. Защото когато нямаш достатъчно товар да влагаш пари в нещо, в свръх скъпи технологии е безумие. Затова ние подходихме по следния начин. Ние казахме така. Там където имаш класическо производство с котли, с чайници, както искате ги наречете, там трябва да се изгради високо ефективна инсталация. Но там където имаш действащи инсталации е по-добре да ги реновираш, отколкото да сложиш изцяло нови мощности. Защо? Защото е много хубаво да говорим за ниско въглеродна енергетика, но е много скъпо. И ние трябва да намерим баланса между инвестициите в когенериращи мощности и инвестициите в рехабилитация на тези мощности, които могат да бъдат рехабилитирани и към 1 юни 2015 г. да отговорят на европейските изисквания. Забележете 1 юни 2015 г. Сега сме 2013 г. Имаме само още две години.
    Всички вие тук сте специалисти и знаете за колко време се изгражда една турбина. Не за шест месеца, не за една година, а за повече от година и половина. Ние в момента изграждаме в София и до края на ноември месец, съгласно договора трябва да бъде пусната 40 мегаватова турбина. В момента сме обявили процедура за още 12 мегавата в София. Осми турбогенератор, който е там заедно с новата 12 мегаватова да станат един комплекс от турбини, които да отговарят на европейските изисквания.
    Заедно с инсталацията за преработване на боклука, ние решаваме окончателно проблемите на централна градска част и като топлоенергия и като производство на високо ефективна електрическа енергия.
    Отделно от това, само за да обобщя проектите които са, шест от тях са по фонд “Козлодуй”. Очакваме сега и от Люксембург госпожа Харитонова да донесе добри новини. Останалите проекти са по така наречения процес по дерогация и няколко проекта, за които все още търсим механизми за финансиране. Единия от тях най-важния може би е проекта Земляне. Само че проекта Земляне, ние към момента няма как да го изградим с наши средства. Няма защо да се лъжем. Трябва да търсим някакъв друг ресурс. Така че общия размер на инвестициите е 290 млн. евро до 2019 г.
    Миналата година подменихме 37 км. тръби. Ще кажете, какви са тези 37 км., омръзна ни да ги слушаме. Да, но никога преди това не сме подменяли толкова. Правено е, но едно е да правиш 3 км., друго е да правиш 37 км. Има малка разлика.
    ПЕТЪР ДИМИТРОВ: Три километра ли са преди това, я помислете.
    ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Господин Цветанов един уточняващ въпрос. Слушам ви много внимателно. Кажете до 2015 г. както се развиват нещата, за колко мегавата когенерация е осигурено финансиране към момента. Не налични проекти. Защото всеки може да има проект за който няма финансиране. Това за което е осигурено финансиране до 2015 г. за колко мегавата когенерации ще бъде реализирано, според вас?
    Господин Цонев има уточняващ въпрос. Той не е взимал думата.
    ЙОРДАН ЦОНЕВ: Благодаря господин председател. Моят уточняващ въпрос е много кратък. Слушах ви внимателно. Правилно ли съм разбрал, че сметките за парно през декември 2012 г. са намалели спрямо същия месец на предходната година, т.е. декември 2011 г. с 16 процента. Мисля, че така казахте. Бихте ли пояснили. Не можах да разбера кое с 16 процента е намаляло.
    ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Господин Овчаров поиска думата. Заповядайте. Добре, първо господин Цветанов.
    СТОЯН ЦВЕТАНОВ: Само да уточня. Аз от две седмици повтарям едно и също. Няма как сега как да дойда и да ви кажа, че 16 процента са намалени. Казах 16 процента от всички сметки в София са по-ниски декември спрямо декември.
    ЙОРДАН ЦОНЕВ: Благодаря за уточнението.
    ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: До 2015 г. какъв размер?
    СТОЯН ЦВЕТАНОВ: Това за което имаме висока степен на сигурност, че ще бъде финансирано, това е когенерацията в Овча купел 2, която е 9,9 мегавата. Левски Г, която е 3,5 мегавата, малък мотор генератор и в “Хаджи Димитър” 7 – 7,5 мегавата. Това е по фонд “Козлодуй”, което има висока степен на вероятност да бъдат подкрепени тези проекти. Отделно тези 40 мегавата, които в момента изграждаме, те са изцяло със собствени средства. Тези 12, които в момента сме пуснали процедура за тях, също ще е със собствени средства. И остават двата големи проекта, за които трябва да търсим външно финансиране. Единият е изграждането на инсталацията за изгаряне на RDF, която според експертни оценки ще струва някъде между 90 и 115 млн. евро. Тази инсталация ще се финансира по околна среда в едната си част, а в другата вероятно ще бъде със средства от Европейска инвестиционна банка. За останалия проект Земляне не мога да кажа към момента, защото наистина не сме намерили финансиране.
    Може би съм малко хаотичен. Загубите в “Топлофикация София” твърдя и това са по данни на Държавната комисия бяха 18 процента 2010 г., а 2011 г. са малко по-малко или около 17 процента. Успяхме с 1 процент да ги намалим. Но това нещо означава, че “Топлофикация София” като транспортни разходи или загуби, както искате го наречете, от излъчване и т.н. е с най-ниските загуби в целия топлофикационен сектор. Категорично мога да го заявя, останалите започват от 25 нагоре. Не е коректно да хвърлям нещата на другите топлофикации, но това са цифрите. Питате, аз ви отговарям с цифри.
    Допълнително от това с подмяната на тези 37 км., особено в централна градска част тази година веднага се видя ефекта. Защото броя на пробивите през тази година намаля. Знаете 2011 г., когато стана голямата авария в София, след това в районите в централна градска част, зимата имахме много проблеми, с така наречените летящи стартове на помпите, с хидравличните удари, които се случваха по системата. Това нещо към днешна дата е овладяно. И това е едно от най-добрите неща, които се направиха през миналата година. Но това ако не продължим да го правим и в бъдеще, все едно нищо не сме направили. Затова ние сме предвидили по 35 км. минимум подмяна на мрежа следващите три, четири години.
    Тази година например нашите проектанти са подготвили 38 км. Дано успеем да ги направим. Това е в най-общи линии.
    Господин Аталай, ставаше дума за търговските уреди. Не знам кой какво е казал. Ако сме коментирали нещо за отчитането, сме имали предвид отчитането на търговските уреди. Това е топломера в абонатната станция. И това е направено абсолютно от всички колеги по всички топлофикации, убеден съм в това. Дали е отчетен на първи или на втори, няма такова голямо значение. Паметта на топломера е към 00.00 часа на 31-ви. Няма значение кога е отчетено. Той 13 години назад пази данни, които когато искате, във всеки един момент може да направим проверка и да отидем при топломера, да снемем паметта от него и да видим какво се е случило. Няма как и да искаме да излъжем.
    ОГНЯН ВИНАРОВ: По закон сте длъжни да направите междинна изравнителна сметка при смяна на цената. Това го знаете и на 18 декември в ДКЕВР бяхте, когато ви се даваха новите цени и там обещахте. И сега от утре правете тази изравнителна сметка, а не размивайте нещата.
    ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Нека да има ред. Господин Цветанов. За изравнителната сметка господин Цветанов и затова, че трябва да има още едно замерване.
    СТОЯН ЦВЕТАНОВ: Пред мен държа изменението на наредбата. Все пак нали разрешавате да се движим по закона и по наредбите. Ние не се движим по друг начин. Ще напомня, че 2009 г. ние направихме такъв отчет. Пряко сили министър Димитров тогава помни, беше един кошмар. И какво от това? Когато не можеш да отчетеш всички уреди, ти пак имаш проблема с прогнозния дял. Затова беше направено изменение в Наредбата за изменение и допълнение № 16-334 от 2007 г. параграф единствен, където много ясно е написано какво се прави при смяна на цената. Това цялото е една формула, която не съм я писал аз, а са я писали експерти, топлотехници. Не е правена от шефа на Топлофикация. И съгласно тази формула се определя. Тя е много по-точна от това, ако тръгнем сега да обикаляме жилищата на хората. Защото уверявам ви, че на сто процента, ние няма да може да ги засечем. Така че този въпрос нормативно е регламентиран. Не виждам какво да коментираме по него. А ние нямаме друго право, освен да спазваме наредбата. Още повече, както разбираме вече и шеста проверка.
    ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Господин Овчаров заповядайте. Той не е взимал досега думата.
    РУМЕН ОВЧАРОВ: Аз с голям интерес слушах господин Цветанов и общо взето разбрах, че за ситуацията със сметките е виновен всеки друг, но не и “Топлофикация София”, да не говорим за Столичната община.
    Господин Цветанов предполагам, че сте си чели резюмето, което ни изпратихте за проведената проверка на клиентите на “Топлофикация София” за м.декември. И ако сте го чели, сте съгласен с това, което е написано в него. Да ви кажа какви са вашите констатации.
    Извършена е проверка допълнително в 79 сгради при които е установена над 50 процента повишение на отчетената топлинна енергия. Вижте каква е причината за това. Сградата е наскоро топлофицирана. Отоплителните инсталации са хоризонтални. А уредите за дялово разпределение са апартаменти, топломери и водомери за топла вода. И това според вас е причина за над 50 процента увеличение на отчетената топлинна енергия.
    Хоризонталните системи за отчитане дават възможност за почти сто процентово, точно изчисление на консумираната топлоенергия. Ако вие сте си направили наистина труда да проверите, би трябвало сметките не да бъдат с 50 процента повишение. Защото вие казвате, че това са нови сгради. Тоест, при тях няма прогнозно изчисляване на базата на миналата година. Тоест, би трябвало да сте отчели точно кое е потребено. И тогава тези 50 процента откъде се появяват. Откъде повече, когато те са нови сгради, от миналия месец.
    По-нататък, 51 процента от абонатите са с повишени прогнозни дялове в различна степен спрямо миналата година. Защото времето било такова. А останалите 49, те с какви прогнозни дялове са? По-високи или по-ниски. Можем да говорим, както вие сте казали в месечните им фактури фигурира по-голям, понякога в пъти прогнозен дял за някои отделни случаи – пет, десет. Нека да са 10 процента, а 51 процента. Това означава масова грешка. Тоест, системна грешка. Тоест, тотално сбъркана схема за изчисление.
    Четем по-нататък. В 163 сгради има завишение над 50 процента на сградната инсталация. Вижте какви мерки сте взели. Тези сгради са предупредени писмено и сме ги посъветвали да огледат ползването на сградата. Кого сте посъветвали? Нали затова още 2006 г. всички топлинни счетоводители са подизпълнители на Топлофикация. Няма какво да ги съветвате, а те отиват и проверяват. И казват къде какво и как се случва. Вие ги съветвате. Бих искал да попитам, колко подизпълнителски договора имате прекратени за целия този период от време, откакто сте вие управител на фирмата.
    СТОЯН ЦВЕКТОВ: Нито един.
    РУМЕН ЦВЕТКОВ: Защо? Толкова ли са добри топлинните счетоводители. Нали всички от тях се оплакват. Значи те си вършат работата, след като не сте прекратили нито един подизпълнителски договор. Защо тогава приказваме непрекъснато за топлинните счетоводители?
    По-нататък, изчисляването на енергия за отопление в отделен имот по максимален специфичен разход, ако не е осигурен достъп при 6724 абоната, което е довело също до увеличаване на сметките. Кой трябва да ги провери тези над 6000 абоната? Нали топлинните счетоводители? Защо тогава не сте упражнили контрол върху тези топлинни счетоводители и вие и Министерството? То трябва да ги контролира. И отново по закона от 2007 г., изцяло контрола е в Министерството. Колко сте проконтролирали вие? Колко сте наказали? На колко сте отнели регистрацията? На николко. Значи топлинните счетоводители не бива от тук нататък въобще да ги критикуваме за нищо, след като нямате претенции към тях.
    Няма да ви чета по-нататъшните констатации в резюмето от вашата проверка, защото те са все от този тип. Те показват, как Топлофикация не си е свършила работата. Да не влизам в подробности и това което казах е достатъчно.
    Още няколко неща. Пълна либерализация. Какво точно ще либерализираме пак? Нали имаше пълна либерализация. Как точно ще стане избора на топлинните счетоводители в една етажна собственост. Нали знаем какво се случва в етажните собствености. Единия иска, другия не иска, третия пак иска, а четвъртия въобще не иска да чуе за всичко това. Как ще сменим този топлинен счетоводител? Затова идеята беше Топлофикация.
    Господин Цветанов, вие имате интерес да си продавате топлоенергията. Топлинните счетоводители са просто посредник. И затова те бяха направени ваш подизпълнител, за да може вие да ги контролирате, когато те създават конфликти и не решават проблема с доверието на столичани. Защото може да си приказваме каквото искаме, но цената в София на топлоенергията е 83 лв. за мегават час, без ДДС. Тя е най-висока от всички топлофикации в България. Да не забравяме, че освен това, още 306 лв. се плаща за електроенергия. И казвате, че няма субсидии от 2005 г. Няма субсидии, но тази цена на електроенергията каква е? Тя е 200 млн. от всичките ви приходи, които би трябвало да бъдат 500, а те не са и 500. Защото част от тях не се и плащат.
    Първата когенерация господин Кишкилов можеше да се похвали, че е правена още по негова време в Пловдив – юг, но не е това проблема. Вие сега отново ми казвате някакви неща, че тук правим три мегавата, там правим два мегавата. На госпожа Фъндъкова и на господин Бойко Борисов съм обяснявал, че преди да се подковава на парче, някой трябва да направи цялостен анализ на схемата на топлофицирането и на развитието на столичната топлофикация. Ще продължим ли да разчитаме на тази схема от преди 60 – 70 години, която е правена при съвсем други цени на топлинните, енергийни ресурси. Или ще я направим по-различна – териториална, на малки неща и т.н. Никой не го прави този анализ. Правим неща на парче, за да удовлетворим този или онзи инвеститор.
    Ясно е, че от 1 януари може да се сметне. Ясно е, че има методика за това. Това не е фатално. Въпросът е господин Цветанов, че Столична топлофикация има един тежък проблем. И това е проблема с доверието на потребителите. И когато имате такъв проблем, вие не може да си позволите така с лека ръка, когато се вижда, че въпреки уж намалението на цената на природния газ, топлоенергията се увеличава, вие да кажете – Ние ще го сметнем.
    Няма да го сметнете, а ще обясните на хората, защо ще го смятате или ако не може да го смятате и да го обясните ще ходите да го отчетете. Защото проблема е с доверието.
    И аз не случайно казах, да направим одит от 2006 г. Защото ще видите кога пада събираемостта в София. Пада след 2006 година, когато тогавашния кмет реши да си направи пиар на гърба на Столична топлофикация.
    Господин Герджиков, Бойко Борисов още 2006 г. подписа съвместен меморандум с Министерството за приватизация на Столичната топлофикация. И сегашния ви заместник кмет Барбалов беше тогава в Световната банка и беше един от отговорниците по изпълнението на това споразумение. Така че за жълти стотинки, за не жълти стотинки, въпроса е коя е схемата по която най-голямото топлофикационно дружество в България най-после по някакъв начин ще изплува чисто икономически. Начина по който го движите е очевидно, че то няма да изплува и тази година. Страхувам се, че няма да изплува и догодина. Защото ако 2005, 2006 година се оправдаваха, че видите ли държавата има дял, 2009 година то стана държавна собственост. Но от тогава насам е изцяло общинска собственост. И всичко си е изцяло ваша отговорност. И аз не знам въобще защо Комисията се занимава с цялата тази работа. Да си седнат в Столичната община, да си приемат мерките, законови и еди какви си, да си ги внесат. ГЕРБ ще си ги прогласува тук. Ако искате да ни чуете, ние ще си кажем мнението, макар че не го чувате. Правите каквото си искате и резултатите ги виждаме всички. Но това си е вече изцяло ваша отговорност. И няма с кого да се оправдавате.
    ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Ще дам на господин Цветанов думата. Още един конкретен въпрос. Моля в за конкретен отговор от вас и от Асоциацията на топлинните счетоводители. За този отоплителен сезон в София на колко човека им е била наложена максимална мощност за нарушение, като например кражба на топлоенергия? Дайте ни конкретен пример за тази година, за този отоплителен сезон. Заповядайте господин Цветанов.
    СТОЯН ЦВЕТАНОВ: Боя се, че не разбрах съвсем въпроса.
    ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: На мощност, заради нарушение, кражба на топлоенергия. Дайте ни пример в София, не осигурен достъп.
    СТОЯН ЦВЕТКОВ: Не мога да ви дам, защото няма.
    ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Няма такива, на нито един не е наложено?
    СТОЯН ЦВЕТКОВ: Не осигуряване на достъп или кражба на енергия. Две различни неща са. Ако е за неосигуряване на достъп, аз ви казах точно колко е бройката - 6724. Защо не е осигурен достъп и защо не сме уволнили топлинния счетоводител. Защото човека не му е отворил. Какво да направи топлинния счетоводител. Как да го уволня за това? Не му е отворен апартамента, за да може да влезе и да отчете този уред. Това са тези апартаменти – 6000. На кого да прекратя договора? Кажете! Дайте ми един пример и веднага ще го прекратим.
    За кражби не мога да кажа. За да кажеш, че някой краде трябва да го хванеш, че краде. Едва ли има експерт в България, който би могъл да отговори на този въпрос?
    Очевидно е, че на места, там където има дефекти в сградите, това се случва. Аз ще ви дам пример. Има десетки блокове, които са дори в крайните квартали на София. Това са хора, които не са с най-високите доходи. В Обеля, в Дружба, където двустаен, тристаен апартамент 70 – 80 квадрата са със сметки около 120 лева на месец. Това означава, че сградата като я погледнеш като сграда, начина по който потребява топлинна енергия е видно, че тя няма проблеми и сметките наистина са напълно нормални. Някой ще каже 120 лв. нормално ли е. Може да е за някой нормално, за някой да не е, в зависимост от дохода. Ако ти е 300 лв. дохода няма да го приемеш за нормално. Но има много сгради, където се потребява топлинна енергия така, както трябва да се потребява, без кражби и там няма такива дефекти във фактурите.
    Аз в никакъв случай не искам да ви репликирам господин Овчаров. Понеже съм любител на статистиката и гледам нещата в годините назад. Не за друго, а за да може да направиш анализ, ти трябва времеви период, в който събираемостта господин Овчаров в “Топлофикация – София” започва да пада в годината лето 2002 година. Ако искате ще ви изпратя данни, за да го видите това нещо. Това е много стар проблем.
    И когато говорим за доверие, аз искам наистина да го правим честно към хората, защото това словосъчетание, да върнем доверието, само по себе си размахвайки го като знаме, то няма да ни даде нищо. То ще даде тогава, когато всекидневно ние работим с хората и им обясняваме какво правим и защо го правим. Включително и хората, които работят вътре в Топлофикация. Защото когато работиш 20 години на едно място, начина на мислене дори се променя. Затова казвам. Доверието не се връща за месец, два, за година или за две.
    И пак казвам сриването в събираемостта започва 2002 г., колеги. Ако се съмнявате в това, което казвам, аз ще ви дам график и ще ви дам анализ и ще видите.
    Същевременно, когато пуснахме бонусната програма през миналата година само за нейния период, ние вдигнахме при лоялните клиенти с 12 процента събираемостта. Сега в момента говорим за сметки и всички вестници правят това на първа страница. За миналия месец имаме 1 процент увеличаване на събираемостта.
    Нямам причина да се съмнявам в данните на изчислителния център. Факт, това са цифрите. И към момента 75 процента, това са близо 300 000 семейства, които плащат в рамките на възможното, в рамките на до шест месеца. 75 процента от тези хора плащат до две сметки. Тоест в рамките на закона.
    Вярно е, че още трябва да се повиши събираемостта. Вярно е, че трябва да се направят още много неща по отношение на това, да върнем доверието на хората. Затова в момента изграждаме колцентър. Затова в момента обмисляме и други програми, с които да стимулираме хората.
    ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Господин Цветанов, настояваме да ни изпратите в Комисията данните за събираемостта от една страна. И на второ място, данните ще си формулираме после по друг начин. Гражданите, които са бил обвинени или към тях са отправени такива обвинения за кражба на топлоенергия в този отоплителен сезон. Колко такива случаи има? Има ли въобще един? Затова искам да ни изпратите на Комисията данни, за да се информираме. И ние ще поискаме подобни данни от други топлофикации, за да видим какво става.
    СТОЯН ЦВЕТКОВ: Отново казвам, аз няма как да ви кажа, че клиента хикс или клиента игрек е крал, защото няма как да го докажем. А това което ние предлагаме на етажните собственици, там където има дефект вътре в сградата, ние да направим с термовизионна камера замерване. Да обследваме цялата сграда и на хората да им покажем какъв е проблема. Това е което може да направим. Не очаквайте от нас да хващаме крадци. Няма как да го направим.
    ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Кой ще ги хване?
    СТОЯН ЦВЕТАНОВ: Може би и топлинните счетоводители по-коректно могат да отговорят на това за кражбите, тъй като те минават по-често.
    ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Моля ви за много кратко становище по този въпрос с топлинните счетоводители. Кажете в София, този отоплителен сезон, колко човека са били обвинени в кражба на топлоенергия в София.
    МИЛЕНА СТОЯНОВА: Благодаря ви за възможността да отговоря. Управител на Фирма Техем съм. Това е фирмата с най-голям пазарен дял, така че си позволявам от гледна точка на представителността да взема тази дума.
    Смея да ви уверя, че хванати крадци към момента няма и то по една единствена причина. Проверки се правят абсолютно ежедневно, по искане на клиенти, по наша инициатива. Тъй като ние анализираме данните в сградите и както каза господин Цветанов сградите, които имат изкривено, според нас потребление, там има причина да се съмняваме, че някой злоупотребява. Такива проверки се правят ежедневно и не една. Факт е, че тези клиенти, които имат недобросъвестно отношение към съседите си, те никога не осигуряват достъп. В този момент нашите ръце са вързани и ние нищо повече не може да направим, освен да предупредим коректните им съседи, че имаме съмнение за злоупотреба в имота.
    Призоваваме наистина, вие като законодатели имате тази възможност, за промяна в това отношение. Сериозен проблем има с имоти, които декларират и демонтират отоплителни тела. При една такава декларация, клиента обикновено не ни допуска. Ако не ни допусне за главен отчет, ние сме в състояние да му начислим максимална мощност. Но демонтираните отоплителни тела, повярвайте ми, много лесно се демонтират обратно при определени условия. Каквито и мерки ние да предприемем в защита на коректните си клиенти, винаги има често и по-бърза от нашата реакция от страна на некоректните клиенти. Така че в тази посока наистина има нужда от промяна. И трябва по мое лично мнение да се забрани демонтажа на радиатори. Той е забранен и в момента, но няма никаква санкция, ако клиент го направи. Това компрометира системата.
    ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Госпожо, тук имате народни представители от всички групи. Предложете законодателни мерки. Защото вие би трябвало да откривате тези злоупотреби и съответно те да бъдат наказвани. Чуха колегите, няма нито един такъв случай в София. При това положение нали разбирате, че не може да има справедливост и не може да се спазват правилата. Предложете вие мерки и ни ги изпратете.
    МИЛЕНА СТОЯНОВА: С удоволствие. Ние сме го правили нееднократно, но ще го направим отново.
    ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Господин Червенкондев.
    ДИАН ЧЕРВЕНКОНДЕВ: Благодаря ви господин председател. Колеги, наистина, ако продължим темата, основния проблем, който излезе, това е възстановяване на доверието между Топлофикация, дяловите разпределители и потребителите. И това доверие, ако не се намесим ние законодателно, ако не направим една по-широка дискусия, която възнамеряваме с по-широка политическа подкрепа, няма как да го възстановим. Доверие се възстановява с промени, с воля и с проверки.
    Това което е логично да направим, да видим какво се случва в страната. Какви са добрите практики там и защо там няма толкова много жалби, явно има добър работещ модел. Това което имаме като информация, това което сме правили в нашите предходни изслушвания на Комисията, топлофикациите в страната и съвместно с техните подизпълнители, това са фирмите за дялово разпределение, правят реални отчети. Тоест, ежемесечни отчети. Проверяват всеки един уред, било то визуално чрез посещение на инкасатор, било то дистанционно чрез радио отчитане и се получава една реална сметка. Потребителите са сигурни, че плащат това, което реално са потребители. Няма да има изненади, няма да има изравнителни сметки. Това според мен, ние трябва да направим. По този начин би се възстановило доверието.
    Естествено, технологиите се развиват постоянно. Цените падат. Според мен, гледайки перспективно за близкото бъдеще, всеки един уред, според мен трябва да бъде дистанционен. Да не се ангажират домакинствата или съответно абонатите да присъстват по време на тяхното засичане. Да става дистанционно, да става коректно. И това, което се получава като практика в страната, доверието се повишава. Абонатите стават повече Сметките намаляват и няма жалби. Според мен, ние трябва да гледаме съвсем широко и с консенсус да гледаме в тази посока. Това е моето мнение. Всичко останало е напълно резонно. Необходимо е, вижда се, че в София се подобрява събираемостта през изминалите години. Инвестирани са не малко средства в подобряване на енергийната ефективност в топлопроводната система, в нови когенерационни мощности. Така че доверието се възстановява с голям консенсус и с общи усилия.
    ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Господин Цонев.
    ЙОРДАН ЦОНЕВ: Благодаря господин председател. Аз много исках да споделя разбирането и оптимизма на колегата Червенкондев. Но на мен лично не ми стана ясно и не получих отговор на въпроса, а може и да не съм разбрал. Това не е първата година, когато се събираме да изслушваме Топлофикация на тази тема или на сходни теми, както разбира се и електроразпределителните дружества. Очаквам съвсем скоро да ги извикам пак по жалби на граждани.
    Нека да ви припомня, изслушване и информация от “Топлофикация София” относно: “Високите сметки за отопление и топла вода за м. декември 2012 г.”
    Ако на някой му е станало ясно, защо са високи тези сметки при положение, че цената на синьото гориво падна. Значи е същата, при положение, че е същата.
    Второ, при положение, че има увеличаване на събираемостта.
    Трето, при положение, че има намаляване на загубите с 1 процент.
    Четвърто, пето и шесто да не изброявам всичко, което се каза. При положение, че топлинните счетоводители работят добре и т.н. В крайна сметка на тези, от чието име питаме, аз силно вярвам да им е станало ясно, защо са им високи сметките за м.декември.
    Аз декларирам пред вас, че не ми стана ясно. Може причината да е в това, че не съм слушал добре или не разбирам материята. Но ако на някой му е станало ясно, защо са високи, нека да го поясни с две изречения за тези камери, които ще го предадат на софиянци, които очакват от нас този контрол, който ние правим в момента.
    Защото не е наша приумица да напишем тук в тази констатация, относно високите сметки. Очевидно има много запитвания от хората, очевидно има много жалби. Много е добре, че ще има страшно много инвестиции. Много е добре, че се правят инвестиции. Много е добре, че всичко се случва. Въобще изпълнителният директор ни обрисува една картина в която нещата вървят към по-добре. Били са много зле. Просто трябва време, за да се получат нещата, както ги искат софиянци. А те не се получават. Тоест, простичък отговор, на простичкия въпрос. Защо са ни високи сметките? Не го получихме.
    Вместо това получихме един професионален разбор от всякакви причини, фактори, които влияят и т.н. Тук има и по-добри икономисти от вас. Уверявам ви. И те могат да направят още по-професионален анализ на факторите, които влияят върху повишаване цената на един продукт, като изключим монополното положение на Топлофикация. И питам аз, дали трябва да го изключим в този случай?
    Благодаря.
    ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Господин Овчаров.
    РУМЕН ОВЧАРОВ: Господин Цветанов, чета ви вашия бизнес план.
    От графиката е видно, че проблема с намаляване процента на събираемост на задълженията датира още преди 2002 г. Като през 2006 г. след публичния имидж в проблем на компанията, събираемостта на задълженията критично намалява с над 20 процента. Едва през 2010 г. тенденцията плавно се променя.
    Това са ваши думи, не са мои. Аз съм цитирал вас. А вие после се опитахте да ме коригирате.
    ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Заповядайте.
    ИЧКО РАЧЕВ – /Фирма Нелбо/ с пазарен дял около 34 процента в България
    Господин Димитров, правя топлинно счетоводство от 1993 г. преди вие да приемете закона и наредбата. Участник съм и в методиката и в Наредбата. Разбрах, че това събиране на тази кръгла маса, която и миналата година правихме и миналата година ви казахме. Господа народни представители, дайте, освободете нещата и дайте пазарен механизъм. Дайте ни фирма ТЕЦ, преносна мрежа друга фирма. Крайният клиент да бъде защитен от Ютилити компания. Той ще си заплаща топлинната енергия на тази фирма, която извършва пренос. Той може да поиска и от тук или от там, в зависимост откъде е топлинната енергия.
    В тази връзка искам да направя следното и към господин Цветанов. Ако вие не направите това нещо, господин Димитров, аз и сега депозирам и казвам. Ако ни дадете достъп до мрежата, аз от утре започвам да монтирам когенератор в Овча купел. Само ми дайте достъп до мрежата. И затова са проблемите. И на съвещание в Брюксел, разбирам, че това е изискването на директивата на Европейския съюз.
    В отговор на питанията на редица народни представители, всички топлинни разпределители отчитат на 31 декември в 24.00 часа и вкарват това нещо в показанието си. Погледнете си уредите, там пише едно М. Това е мемори.
    Новото поколение уреди, към вас господин Червенкондев, са с джипиес. Току що ги демонстрирах и в Министерство на енергетиката. И ако мръднете този уред половин метър само, ние сме готови, ако вие ни разделите и ни дадете пазарна икономика, ние ще финансираме нещата си. Дайте ни пазарна икономика. Не ни стягайте за гушата. От 1993 г. ние направихме индивидуални договори.
    ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Господине, колко струва топломер с джипиес в сравнение с нормален топломер? Каква е разликата в цената?
    ИЧКО РАЧЕВ: Цената е същата. Мога да ви демонстрирам, в чантата ми е. И няколко пъти го каня господин Червенкондев и най-накрая си казвам. Добре, аз няма да показвам тези работи, докато не видя народните представители активно загрижени към народа си и да ми дадат пазарен механизъм. Тогава няма да има такъв въпрос, защото аз ще си финансирам нещата. Ние ще си финансираме нещата.
    В момента гражданина има чувствителност от гледна точка на недоверие. Разработили сме новата система с отчитане и заплащане с припей карти. Показал съм я на някои хора тук, включително и на Министерство на икономиката и енергетиката и с после пей карти.
    По отношение на абонатните станции. Понеже чух господин Цветанов този колега, вие вероятно не сте топлотехник. Ако сте топлотехник, тогава ви пиша двойка. Това е правилното място за монтирането на топломера. Само че има един проблем. Той е, че има нужда от Министерство на енергетиката да промени методиката за изчисляване на топлинните загуби в абонатната станция. Те са направени от не знам коя година. И точно това е и причината, те да не ни подават точно тези данни, а трябва от тези данни на топломера, да се приспаднат загубите в абонатната станция. Приспаднати ли са, не са ли? Това не е мое задължение, а е ваше задължение. Ние имаме въпрос и казваме. Докога ще ви чакам? За да завърша най-накрая с тенденция.
    Господин Димитров, господин Червенкондев, нещата стоят така. Клиентите от Топлофикация се отказват. Започват да черпят електрическа енергия. От производството на 1 кг. гориво в ТЕЦ едва 400 грама влизат в контакта като електрическа енергия. Имаме 60 процента загуби. Каквито и да са загубите и 18 и 20 процента да бъдат при Цветанов, вие може да смятате и ще видите, че ние неправилно топлотехниците и народните представители, неправилно тласкаме по този начин народа да увеличаваме консумацията на електрическа енергия.
    И естествено не АЕЦ, а не знам какво трябва да строим, за да задоволим тази тенденция. Отделно от това, вече сме задължени, действително да хармонизираме нашето законодателство, не ние топлинните счетоводители, а вие господин Димитров, народните представители не сте си свършили работата от Комисията. Дайте ни пазарен механизъм. Ние ще се оправим.
    Благодаря.
    ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Господин Аталай.
    РАМАДАН АТАЛАЙ: Господин Рачев, ние се познаваме. Ако сте се запознали сега с господин Червенкондев, ние поне се познаваме от пет, шест години и повече, поне така мисля аз. Това което в момента искате да минава “Топлофикация София” на чист пазарен механизъм, това е много сериозен въпрос. Аз много пъти съм задавал въпроса. Това социално предприятие ли е или е наистина търговско дружество? Защото господин Цветанов се държа досега като експерт, директор на търговско дружество и затова не можа да възстанови доверието към клиентите. Защото ако слушахме господин Цветанов досега, той прекрасно защити всичко това, което прави Топлофикация. Само една дума не каза, че и за високите цени на топлоенергията и за високите сметки са виновни крайните клиенти. Но това се разбра.
    А доколкото до вашия апел да бъде пазарен механизъм, отворете и този закон и вижте и там, сега няма да мога да се сетя кой член. Вие имате право в момента да купите на по-ниска цена, топлинна енергия от “Топлофикация София”, предплащайки предварително на “Топлофикация София”, вие се задължавате да събирате, да отчитате от етажната собственост или от онази сграда с която сте сключили договор с Топлофикация. Ето ви пазарния механизъм. Някой да го е пробвал колеги? Господин Цветанов, вие да имате договор с някой, досега да са се явили? Няма.
    Преди малко тук стана въпрос. Не е необходимо един държавен монопол да го прехвърлим на частен монопол. Но народните представители през тези години, занимавайки се с “Топлофикация София” ни е ясно къде е проблема. Но всичко опира до пари. Няма държавата пари, ако не си смени собственика, да се изкарат щранговете, така както вие казахте в коридорите. Да се поставят тези ваши уреди, които са с карта, да си купят и да си платят сметките. Нямат хората доверие в господин Цветанов, че е сменил 37 км. тръби. Нямат, защото в техния в ход, нито топлинния счетоводител е минал да им разяснява за какво става въпрос, нито пък “Топлофикация София” минавайки, обясняват за какво става дума.
    Въпросът е, че се намираме в един омагьосан кръг. Но ако ще разсечем възела, да разсечем и да поемем отговорността, както народните представители, така и “Топлофикация София”. Защото аз не съм против “Топлофикация София”, но не съм против и крайните клиенти. Но нито един от нас днес не излиза да каже на крайния клиент, че това е цената, защото крайния клиент не е убеден в това, което получава. Той винаги е със съмнение и ние днес даваме още по-голямо съмнение в този краен клиенти да се съмнява, че това, което вие им доставяте не е онова, което купуват. Това е истината колеги.
    И Общината не си е свършила работата. Но Общината ако тръгне да си свърши работата, аз си задавам въпроса. Защо чак сега са проектите за използване на добавъчната енергия от отпадъците? Имаше ред идеи, да се смени и да се достави енергия от Перник на въглища. Защо в “Левски” Г да не се даде на приватизация, да се заеме някой частник? Защо господин Цветанов да се занимава с този въпрос? Кажете ми?
    Но вие господин Рачев, щом имате пари, моята молба е, още утре явете се при господин Цветанов, представете му на колко блока в Люлин ще доставите топлинната енергия, предплатете му. Ще се вдигне събираемостта. Продайте му топлинната енергия и ще имате печалба около 10 процента.
    ИЧКО РАЧЕВ: В закона е 5 процента.
    РАМАДАН АТАЛАЙ: Или 10 или 5.
    ПРЕДС. МАРТИН ДИМИТРОВ: Благодаря на господин Аталай, който винаги слушаме с огромен интерес.
    Чакаме колеги, вашите писмени предложения по поставените въпроси, максимално конкретно.
    Благодаря на всички за участието днес.
    Успешен ден!
    Закривам заседанието.

    (Закрито в 16.40 часа)


    ПРЕДСЕДАТЕЛ
    НА КОМИСИЯТА:
    Мартин Димитров

    Стенограф:
    Силвия Михайлова
    (107 128 знака)
    Форма за търсене
    Ключова дума