Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ
КОМИСИЯ ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ
24/11/2010

    Д О К Л А Д

    законопроект за ратифициране на Конвенцията за създаване на Съвет за митническо сътрудничество и на изменението на конвенцията, № 002-02-43, внесен от Министерския съвет на 02.11.2010 г.


    Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ



    На заседание, проведено на 24 ноември 2010 г., Комисията по бюджет и финанси разгледа законопроекта за ратифициране на Конвенцията за създаване на Съвет за митническо сътрудничество и на изменението на конвенцията.
    На заседанието присъстваха Марина Попова – директор на дирекция „Международни отношения” в Агенция „Митници” и Здравка Горанова - държавен експерт в същата дирекция.
    Законопроектът беше представен от г-жа Марина Попова.
    Конвенцията за създаване на Съвет за митническо сътрудничество е съставена в Брюксел на 15 декември 1950 г. и е влязла в сила на 4 ноември 1952 г. С Решение № 347 на МС от 1973 г. България се е присъединила към конвенцията, която е влязла в сила за страната ни на 1 август 1973 г.
    Конвенцията представлява правната рамка за учредяване на Съвета за митническо сътрудничество, известен понастоящем като Световна митническа организация. Конвенцията регламентира създаването и функционирането на Съвета, както и неговата дейност. Разпоредбите на конвенцията гарантират ползотворното сътрудничество в митническата област между членовете на Световната митническа организация чрез предоставяне на практически средства за постигане хармонизация на митническата дейност, изготвяне на конвенции и изменения към тях, създаване на препоръки за еднакво тълкуване и прилагане на конвенциите, разпространение на информация относно митническите процедури и др. По силата на конвенцията всяка страна членка на организацията плаща годишна вноска, която се определя с решение на Съвета на Световната митническа организация въз основа на икономическите показатели, брутния национален продукт на страните и анализ на Финансовия комитет на Световната митническа организация за финансовото състояние на организацията.
    В самата конвенция при създаването й не са били предвидени възможности митнически или икономически съюзи да бъдат членове на СМО. На 19 април 2001 г. Европейската общност е подала молба за членство в Световната митническа организация. След дългогодишни дебати и разрешаване на въпроси от юридическо и практическо естество Секретариатът на Световната митническа организация и Европейската комисия постигат съгласие, че единственият начин ЕС да стане член на Световната митническа организация е да се измени Конвенцията за създаване на Съвета за митническо сътрудничество, съставена на 15 декември 1950 г. На 30 юни 2007 г. в Брюксел Съвета за митническо сътрудничество приема изменението на конвенцията, с което се дава право в Световната митническа организация да членуват митнически или икономически съюзи, дават се и определения на понятията „митнически или икономически съюз”, предвижда се изготвянето на специални разпоредби относно статута на тези съюзи и др. От своя страна компетентните институции на ЕС подготвят мерки за реализация членството на ЕС и приемат Решение на Съвета на ЕС от 25 юни 2007 г. относно временно упражняване от ЕС в СМО на права и задължения, сходни с тези на членовете на тази организация. Съгласно решението, областите, в които ЕС участва в работата на СМО са въпросите на Общата търговска политика: номенклатура и класиране в рамките на Хармонизираната система; произход на стоките; митническа стойност; опростяване и уеднаквяване на митническите процедури и улесняване на търговията, включително електронни митници; развитие на стандарти за сигурност на търговската верига; укрепване на капацитета за модернизация на митниците, разширяване на сътрудничеството и взаимната административна помощ в митническата област и др.
    Предвид факта, че двадесет и седем държави членки на ЕС образуват обща митническа територия и прилагат еднакво митническо законодателство, приемането на изменението на конвенцията е изключително важно за участието на ЕС и неговите държави членки в ръководните и работни органи на СМО, където се разглеждат основни митнически въпроси в глобален мащаб и се създават общовалидни глобални стандарти.
    С ратификацията на изменението на Конвенцията за създаване на Съвет за митническо сътрудничество, прието на 30 юни 2007 г. и на самата конвенция, която е в сила за България от 1 август 1973 г. ще се осигури еднакво прилагане на действащото национално законодателство по отношение и на изменението и на самата конвенция.
    След представяне и обсъждане на законопроекта се проведе гласуване което приключи при следните резултати: „За” - 16 народни представители, без „Против” и „Въздържали се”.
    Въз основа на гореизложеното и на основание чл. 85, ал. 1, т. 2 и 7 от Конституцията на Република България, Комисията по бюджет и финанси предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроекта за ратифициране на Конвенцията за създаване на Съвет за митническо сътрудничество и на изменението на конвенцията, № 002-02-43, внесен от Министерския съвет на 02.11.2010 г.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ:


    МЕНДА СТОЯНОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума