Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ
КОМИСИЯ ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ
10/03/2011

    ДОКЛАД

    по законопроект за предоставяне на помощ за оздравяване на „Холдинг Български държавни железници”- ЕАД, № 102-01-10, внесен от Министерският съвет на 11.02.2011 г.
    На заседание, проведено на 10.03.2011 г., Комисията по бюджет и финанси разгледа законопроекта за предоставяне на помощ за оздравяване на „Холдинг Български държавни железници”- ЕАД, внесен от Министерския съвет.
    На заседанието присъстваха Александър Цветков-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията, Камен Кирчев-заместник министър на същото министерство и Владислав Горанов-заместник министър на министерството на финансите.
    От името на вносителя законопроекта беше представен от министър Цветков.
    В мотивите към законопроекта и експозето на министър Цветков се изтъква, че предлаганият законопроект е в изпълнение на Програмата на правителството за европейско развитие на Република България в частта на мерките за повишаване доходите на българските граждани, растеж и модернизиране на българската икономика относно ускореното изграждане; подържане и модернизация на транспортната инфраструктура; подобряване на социалната сигурност на българските граждани; създаване на благоприятна и здравословна среда на живот за гарантиране на личното и общественото здраве; повишаване нивото на безопасността, сигурността и качеството на предоставяните транспортни услуги.
    Във връзка горните мерки Министерският съвет е разработил програма за железопътна реформа с две основни направления: едното за подобряване на управлението на сектора от страна на държавата и второто за подобряване на корпоративното ръководство, управление и дейност на двете основни държавни компании НК „ЖИ” и „Холдинг БДЖ” ЕАД. „Холдинг Български държавни железници”- ЕАД е изготвил и предприел изпълнение на „План за преструктуриране и финансово стабилизиране на „БДЖ ЕАД” за 2010 г. и „План за действие за периода 2010-2014 г., включително мерки за намаляване на разходите, преструктуриране на „Холдинг БДЖ” ЕАД в холдингова структура, преструктуриране на персонала, продажба на неоперативни активи и съкращаване на неосновни губещи дейности.
    Общият размер на необходимите средства по плана за преструктуриране и финансово стабилизиране възлизат на около 460 млн. лв.
    В края на 2010 г. са проведени преговори и е подписан Меморандум за разбирателство между българското правителство, представлявано от Министъра на финансите/Министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията и Международната банка за възстановяване и развитие (Световната банка) във връзка със сътрудничеството по предложената Програма за реформа в железопътния сектор. Договарящите се страни са изразили своето намерение да си сътрудничат, с цел успешното реализиране на реформата, в частност през следващите три години; да оценят и да разгледат възможността за финансиране от Световната банка; да направят усилия за приключване на дискусиите и преговорите до получаване на положително становище от Европейската комисия по отношение на предложената държавна помощ – така, че първият заем в подкрепа на Програмата за реформа на Правителството да може да се предостави за одобрение от Съвета на Световната банка през второто тримесечие на 2011 г. (17 май 2011 г.) и за ратификация от Народното събрание малко след това.
    С оглед необходимостта от извършване на спешни разплащания за погасяване на задължения към финансови институции, към доставчици и оператора на железопътната инфраструктура е необходимо до получаване на заема от Световната банка на дружеството Холдинг БДЖ”-ЕАД да се осигури краткосрочен (временен) заем, който ще бъде възстановен от средствата по заема, очакван да се получи от Световната банка. Във връзка с това Министерският съвет внася в Народното събрание законопроект за предоставяне на помощ за оздравяване на „Холдинг Български държавни железници”-ЕАД.
    Междувременно чрез министъра на финансите е извършена нотификация на държавна помощ за оздравяване на дружеството. С Решение от 15 декември 2010 г. Европейската комисия се е произнесла по образуваното дело № N 402/2010 г. и е одобрила предложената от българските власти държавна помощ за дружеството в размер до 248 601 000 хил. лв.
    В решението на Европейската комисия се посочва, че мярката за
    държавно подпомагане може да приеме формата или на заем, предоставен от държавата, или на държавна гаранция по заем. В решението също така се поставя изискването заемът да бъде със срок шест месеца, считано от изплащането на първия транш и с лихвен процент 5,15 на сто, изчислен въз основа на референтния лихвен процент на Комисията за България на 23 септември 2010 г. (4,15 на сто) плюс 100 базисни пункта (съгласно Съобщението на Комисията за изменение на метода на установяване на референтни и сконтови лихвени проценти (ОВ, С 14, 19.1.2008 г., стр. 6).
    Условие за предоставяне на помощта за оздравяване е българските власти в срок шест месеца от датата на разрешаване на помощта за оздравяване да изпратят всеобхватен план за преструктуриране, който да бъде официално нотифициран.
    По законопроекта се проведе обширна дискусия, на която се поставиха въпроси относно необходимостта от законово регламентиране на получаването на държавната помощ, за какъв срок се отпуска и с какви парични средства ще бъде върната помощта на държавния бюджет и др., на които подробно отговори министър Александър Цветков.
    След дискусията се проведе гласуване при което се получиха следните резултати: „За” - 16 народни представители, „Против” – трима народни представители и „Въздържали се” – двама народни представители.
    Във основа на гореизложеното и резултатите от проведеното гласуване Комисията по бюджет и финанси предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроекта за предоставяне на помощ за оздравяване на „Холдинг Български държавни железници” – ЕАД.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ:




    МЕНДА СТОЯНОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума