Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ
КОМИСИЯ ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ
26/01/2012 първо гласуване
Д О К Л А Д
по законопроекта за виното и спиртните напитки, № 202-01-1, внесен от Министерския съвет на 06.01.2012 година
На заседание, проведено на 26 януари 2012 г., Комисията по бюджет и финанси разгледа законопроекта за виното и спиртните напитки, внесен от Министерския съвет.
На заседанието присъстваха:
от Министерството на земеделието и храните: Цветан Димитров – заместник-министър; Красимир Коев – изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по лозата и виното (ИАЛВ); Мая Трифонова – главен секретар на ИАЛВ и Димитър Гайдарски – главен директор „Лозарство и винарство” в ИАЛВ и от
Министерството на икономиката, енергетиката и туризма: Гергана Царева- Директор на Дирекция „Регистриране лицензиране и контрол” и Гергана Славова- Главен инспектор в Дирекция „Регистриране лицензиране и контрол”.
Законопроектът предвижда регулиране на цялата материя, която в настоящия момент е регламентирана от огромен брой подзаконови нормативни актове.
Целта му е въвеждането на измененията на европейското право след реформата в областта на сектор „Вино”, както и измененията, направени в областта на сектора, свързан със спиртните напитки.
С приемането му се очаква да се гарантира безпрепятственото провеждане на политиката в лозаро-винарския сектор, производствения потенциал и контрола по спазването й, както и в областта на спиртните напитки.
Основните цели на законопроекта са повишаване на конкурентоспособността на винопроизводителите, възвръщане на старите пазари и спечелване на нови и създаване на лозаро-винарски режим, почиващ на ясни, прости и ефикасни правила, подсигуряващи равновесие между търсенето и предлагането.
Предвидена е възможност да се прилагат компютризирани и електронни процедури при използването на задължителните декларации, обработката на дневниците за енологичните манипулации и всички други документи приложими към досиетата на гроздопроизводителите и производствените досиета на винопроизводителите. Предвидено е още лозаро-винарските продукти да се допускат за обръщение единствено с официално одобрен придружителен документ.
Продуктите от лозаро-винарския сектор следва да се произвеждат в съответствие с определени правила относно енологичните практики и ограничения, които да гарантират, че се отговаря на съображенията, свързани с общественото здраве, и на очакванията на потребителите по отношение на качеството и производствените методи.
За целите на българските производители и потребители, съобразно наложени добри традиционни практики, законопроектът установява специфични определения и изисквания за ракия, мастика, както и дестилатите за тяхното производство. Разписани са правила за производство на спиртни напитки с географско указание. Конкретизирани са контролните органи при производството и търговията на дребно със спиртни напитки. Включени са текстове, регулиращи вноса и износа на спиртни напитки в трети страни, което в още по-голяма степен ще защити българските и чуждестранните потребители. Детайлизирани са административнонаказателните разпоредби.
В законопроекта се уреждат правилата за регистриране и заличаване от регистъра на производителите и правомощията на контролните органи.
След приключване на разискванията по законопроекта се проведе гласуване, при което се получиха следните резултати: „За”- 17 народни представители, „Против” – трима народни представители, без „Въздържали се.
Въз основа на гореизложеното и резултатите от гласуването Комисията по бюджет и финанси предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроекта за виното и спиртните напитки, № 202-01-1, внесен от Министерския съвет на 06.01.2012 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО БЮДЖЕТ И ФИННАСИ:
МЕНДА СТОЯНОВА