КОМИСИЯ ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ
28/06/2012 първо гласуване
по проект за решение за възлагане на Сметната палата да извърши одит на изпълнението на тема „Реализиране на завършилите висше образование на пазара на труда” за периода от 01.01.2009 г. до 31.12.2011 г., № 254-02-92, внесен от Ваня Донева, Диана Йорданова и Борис Грозданов на 28.06.2012 г.
Д О К Л А Д
На заседание, проведено на 28 юни 2012 г., Комисията по бюджет и финанси разгледа проекта за решение на Сметната палата да извърши одит на изпълнението на тема „Реализиране на завършилите висше образование на пазара на труда” за периода от 01.01.2009 г. до 31.12.2011 г., № 254-02-92, внесен от Ваня Донева, Диана Йорданова и Борис Грозданов на 28.06.2012 г.
На заседанието присъства председателят на Сметната палата Валери Димитров.
Проектът за решение беше представен от н.п. Борис Грозданов, който изтъкна, че в България има несъвместимост и разминаване между броя на студентите и потребността от специалисти в стопанския сектор и в публичния сектор. В резултат на това в някои специалности се получава пренаситеност, а в други се изпитва недостиг от високо квалифицирани кадри, главно от инженерните специалности. В настоящия момент има съответна потребност от инженерни кадри, но няма подготвени, а в други сфери - в областта на финансите, на публичната администрация, на правото - има пренаситеност. На практика тези ВУЗ-ове финансират съществуването на специалностите, но създават вишисти, които попълват бюрата по труда, тъй като се регистрират като безработни. Няма достатъчно работни места за тях. Ефективността на средствата за висше образование намалява.
Тези причини налагат да се възложи на Сметната палата да направи външен одит, такъв който досега не е извършван в сферата на висшето образование за реализиране на завършилите висше образование на пазара на труда. По този начин ще може да се предложи оптимизиране на приема във висшите учебни заведения, оптимизиране на разходите за издръжка на висшите учебни заведения и съответно това да се отрази на бюджета на страната.
По проекта за решение се проведе обширна дискусия, по време на която бяха изказани следните становища:
Народният представител Александър Радославов изказа становището, че би било по-ефективно да се направи междуведомствена комисия или група, която съвместно със Стопанска камара, със сдруженията на работодателите да направят преоценка и да пренасочат фактически ресурсите за необходимостта и потребностите на икономиката.
Народният представител Алиосман Имамов изрази мнение, че е естествено и нормално Сметната палата да проверява висшите учебни заведения като всички други, които харчат публични средства с оглед целесъобразност и законосъобразност на разходването на публичини средства, но Сметната палата не би могла да определи необходимия брой инженери, икономисти и т.н.
Председателят на Сметната палата се изказа в подкрепа на проекта за решение, поради това, че над 600 млн. лв. се харчат всяка година от държавна субсидия и бюджети на университетите за обучението на определени специалисти. Модерното бюджетиране е насочено към постигане на определени цели чрез финансиране на определени дейности и програми, които винаги имат ясно целеполагане. Предлаганият одит е типичен одит на изпълнението, който и други палати също са правили в други държави.
Мнозинството от членовете на комисията се обединиха около становището, че проверявайки одита на изпълнението, Сметната палата винаги проверява какво се постига с даден публичен ресурс. Постигат ли се определени цели? Достатъчен ли е този ресурс и може ли този ресурс да се използва по-ефикасно и с по-малко средства, да се постигне повече.
Предлаганият проект за решение не е от традиционните одити на Сметната палата, които са одити за законосъобразност, одити за достоверност на отчетността и т.н. Тук става дума за одити на изпълнението, които са одити за ефективност и ефикасност при разходването на публичните средства. Този вид одит цели да подпомогне изпълнителната и законодателната власт, за да може в бъдеще по-добре да се разходва този публичен ресурс, който е със значителен размер.
Председателят на комисията Менда Стоянова изтъкна, че би било добре да се ползва опита на други сметни палати, особено на държавите в рамките на Европейския съюз. Тя изрази и становището, че след възлагане и извършване на одита би могло той да бъде анализиран много внимателно след това в Комисията по бюджет и финанси на специално заседание, включително и като го разгледа през конкретните изисквания на стандарта за одита на изпълнение и да се даде отговор на въпроса дали може с подобни одити да се проверява изпълнението на програмното бюджетиране. Подобен одит би бил типичен пример за одит за ефективност, ефикасност и икономичност при изразходване на публичните средства.
След обсъждането се проведе гласуване, което приключи със следните резултати „За” - 16 народни представители, „Въздържал се” - един народен представител, без „Против”.
Въз основа на гореизложеното Комисията по бюджет и финанси предлага на Народното събрание да разгледа и приеме следния проект за
Р Е Ш Е Н И Е
за възлагане на Сметната палата да извърши одит на изпълнението на тема „Реализиране на завършилите висше образование на пазара на труда” за периода от 01.01.2009 г. до 31.12.2011 г.
Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 7, ал. 1 от Закона за Сметната палата
Р Е Ш И:
1. Възлага на Сметната палата да извърши одит на изпълнението на тема „Реализиране на завършилите висше образование на пазара на труда” за периода от 01.01.2009 г. до 31.12.2011 г.
2. Срокът на извършване на одита е до 31.12.2012 г.
3. Срокът за внасяне в Народното събрание на окончателния доклад на Сметната палата е 31.01.2013 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ
МЕНДА СТОЯНОВА