КОМИСИЯ ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ
П Р О Т О К О Л
№ 34
На 10 декември 2010 г. /петък/ от 10.30 часа в „Огледална” зала на Народното събрание се проведе заседание на Комисията по бюджет и финанси.
Заседанието бе открито в 10.40 часа и ръководено от госпожа Менда Стоянова – председател на Комисията.
Списъкът на присъствалите народни представители и гости се прилага към протокола.
* * *
/ Начало 10.40 часа /
ПРЕДС. МЕНДА СТОЯНОВА: Уважаеми колеги, имаме кворум и предлагам да започнем днешното заседание на Комисията по бюджет и финанси. Предложението ми за дневен ред е следното:
1. Законопроект за ратифициране на договора между Министерство на отбраната на Република България и Министерство на отбраната на Кралство Белгия за превоз на допълнително оборудване за две фрегати клас Е-71 “Вилинген” и за един тристранен минен ловец клас “Флауер” /партиди 4-5/, допълващ договора за продажба на две фрегати клас Е-71 “Вилинген” и един тристранен минен ловец клас “Флауер” между Република България и Кралство Белгия, № 002-02-50 внесен от Министерския съвет на 08.10.2010 г.
Който е съгласен с така предложения дневен ред, моля да гласува.
Гласували 17 “за”.
Против? Няма. Въздържали се? Няма.
Приема се.
Преминаваме към точка първа. При нас е г-жа Августина Цветкова – зам. министър на отбраната, която ще ни представи законопроекта.
АВГУСТИНА ЦВЕТКОВА: Благодаря ви. Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители,
На 7 декември 2010 г. в Брюксел беше подписан договор между Министерство на отбраната на Република България и Министерство на отбраната на Кралство Белгия за превоз на допълнително оборудване за две фрегати клас Е-71 “Вилинген” и за един тристранен минен ловец клас “Флауер” /партиди 4-5/ допълващ договора за продажба на две фрегати клас Е-71 “Вилинген” и един тристранен минен ловец клас “Флауер” между Република България и Кралство Белгия. Договорът има за цел да бъде извършено транспортиране организирано от Белгия на допълнителното оборудване за двете фрегати и минния ловец придобити по договор № УД 0333 от 21 август 2008 г. между Република България и Кралство Белгия. Транспортирането на военното оборудване по принцип е сложна за решаване задача. Обемът на оборудването 578.4 тона разположени в около 120 контейнера е сравнително голям и превоза посредством въздушен или сухопътен транспорт би бил скъп, поради което е предпочетен превоз по море.
От друга страна това количество оборудване е недостатъчно за запълване капацитета на един съвременен контейнеровоз. Като се вземе предвид и факта, че при превоз по море е недопустимо смесването на военно оборудване и търговски стоки най-целесъобразно се оказа да се ползват специализираните групажни услуги на Координационния център за стратегически превози в Ентховен – Холандия, на когото Република България не е член, а Кралство Белгия е член. Това наложи изготвянето и подписването на приложения договор. Договорът предвижда следните основни положения. Предметът на договора е организиране от белгийската страна на транспортирането на допълнителното оборудване за двете фрегати минния ловец от военноморска база в Зеебрюге – Белгия до пристанище – Бургас. Важно е да се отбележи, че в обхвата на този предмет са включени всички дейности и плащания на белгийска и българска територия съпътстващи транспортирането на оборудването.
Общата цена, която следва да бъде заплатена от българска страна за изпълнение на всички дейности по транспортиране на допълнителното оборудване не надвишава 1 млн. евро. В договора е предвиден механизъм за извършване на плащането. Договорът за превоз е изготвен в духа на липсата на печалба или загуба, за която и да е от страните по него и е израз на сътрудничеството в областта на военната логистика и на двустранните отношения в контекста на членството на двете държави в НАТО и Европейския съюз. Договорът се явява допълнение към договора за продажба на две фрегати клас Е-71 “Вилинген” и един тристранен минен ловец клас “Флауер”, който е ратифициран от Народното събрание.
Доколкото основния договор е преминал процедура на ратификация, то спрямо прилаганото допълнение е приложим същия ред на влизането му в сила. Договорът за превоз представлява международен договор по смисъла на Закона за международните договори на Република България с предмет, осигуряване на транспорт на възмездно основание от белгийската страна за сметка на Министерство на отбраната на Република България. Фактът на ратификация се явява предпоставка услугата да се извърши по правилата на договора, които имат предимство пред разпоредбите на Закона за обществените поръчки и подзаконовите нормативни актове. Поради тези обстоятелства същия подлежи на ратификация от Народното събрание на основание чл.85 ал.1 т.7 от Конституцията на Република България. Необходимите средства за изпълнението на договора се осигуряват по реда на постановление № 174 на Министерски съвет от 10 август 2010 г. за предоставяне на допълнителни бюджетни кредити по бюджета на Министерството на отбраната за 2010 г., което всъщност налага неговото по-експедитивно внасяне за разглеждане в парламентарните комисии по външна политика, отбрана и по бюджет и финанси и вземане на решения от Народното събрание.
Благодаря за вниманието. Готова съм да отговоря на въпросите ви.
ВАЛЕНТИН НИКОЛОВ: Колко струва?
АВГУСТИНА ЦВЕТКОВА: 1 млн. евро.
ВАЛЕНТИН НИКОЛОВ: Това да не са тези фрегати, които поради липса на акумулатори и оборудване към тях работеха нон стоп.
АВГУСТИНА ЦВЕТКОВА: Това са същите фрегати, но не става въпрос за акумулаторите, така наречените от вас. А става въпрос за оборудване, което е можело в момента на сключването на договора и на придвижването на фрегатите към България, почти без пари да бъде това оборудване доставено. Но по решение на сключващата договора страна на България преди четири години, това не е направено. И сега имуществото е закупено. В него има и оръжие, в него има и резервни части и те вече четири години престояват в Белгия и трябва да бъдат доставени, тъй като вече започва да има нужда от тези части, които стоят там и ние не плащаме магазинаж, защото сме се договорили с белгийската страна.
АЛЕКСАНДЪР РАДОСЛАВОВ: Колеги, вие знаете, че ние защитаваме тезата, че на България е нужна силна и съвременна и боеспособна армия. И някои колеги изтъкват мотива, че едва ли не като сме членове на НАТО България НАТО ще я пази. Напротив, България и като член на НАТО, за да има достойно участие трябва да има такава армия. И аз смятам, че това което изясни заместник министъра е в интерес на България и на българската армия тази сделка да бъде осъществена, независимо от всички трудности, които ги има финансово. Аз съм се занимавал с превоз на товари професионално и разбирам, че това което като вариант се предлага, може би е един от най-оптималните. По-добре да ги имаме реално, отколкото да се водят, че ги имаме и де факто да не могат да се ползват.
ПЛАМЕН ОРЕШАРСКИ: Защо със законопроект се урежда? Защо се занимаваме ние с това?
РУМЕН ОВЧАРОВ: Въпросът със законопроекта е само, за да избегнем Закона за обществените поръчки. Да не правим обществена поръчка за осъществяване на цялата тази работа.
АВГУСТИНА ЦВЕТКОВА: Това е като продължение на предишния договор, който е сключен с ратификация на Народното събрание. Парите са отпуснати с министерско постановление, тъй като това е продължение на предишен договор, който е ратифициран.
ПЛАМЕН ОРЕШАРСКИ: Това е част от предишния договор.
АВГУСТИНА ЦВЕТКОВА: Да, точно така.
ПРЕДС. МЕНДА СТОЯНОВА: Той е наречен допълващ договор за продажба.
АЛЕКСАНДЪР РАДОСЛАВОВ: Това е към основния договор. Кое налага бързането? Защо точно днес трябва да го приемем?
АВГУСТИНА ЦВЕТКОВА: Защото договора е подписан от българска страна през август месец, но едва на 7 декември беше подписан от Белгийска страна. И не беше възможно преди да е подписан от белгийска страна да бъде предприета ратификацията. Така че забавянето е от белгийска страна. И трябва да влезем в рамките на 2010 година, тъй като средствата са отпуснати 2010 година за 2010 година.
ПРЕДС. МЕНДА СТОЯНОВА: Защо не са ги вкарали в основния договор и сега да не се занимаваме?
АВГУСТИНА ЦВЕТКОВА: Питайте тези, които са го сключили. Нашето правителство не е сключило този договор.
РУМЕН ОВЧАРОВ: Едва ли е било просто така, защото не са се сетили.
АВГУСТИНА ЦВЕТКОВА: На 21 август 2008 г. е сключен договора. Още повече, че този превоз е бил възможен с много по-малко заплащане тогава.
ПРЕДС. МЕНДА СТОЯНОВА: Други въпроси? Ако няма други въпроси подлагам на гласуване Законопроекта за ратифициране на договора между Министерство на отбраната на Република България и Министерство на отбраната на Кралство Белгия за превоз на допълнително оборудване за две фрегати клас Е-71 “Вилинген” и за един тристранен минен ловец клас “Флауер” /Партиди 4-5/, допълващ договора за продажба на две фрегати клас Е-71 “Вилинген” и един тристранен минен ловец клас “Флауер” между Република България и Кралство Белгия, № 002-02-50 внесен от Министерския съвет на 08.10.2010 г.
Който е за, моля да гласува.
Гласували 17 “за”.
Против? Няма. Въздържали се? Няма.
Приема се единодушно.
Утре ще мине на заседание. Гласувахме дневния ред за утре.
Закривам заседанието.
/Закрито в 10 часа и 50 минути/