Парламентарни комисии
Временна комисия за обсъждане и приемане на нов Изборен кодекс
Временна комисия за обсъждане и приемане на нов Изборен кодекс
E-mail: vkik@parliament.bg
София 1169, пл. "Княз Александър I" №1, зала
Телефон: 939 3003;
Снежана Милева
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
ВРЕМЕННА КОМИСИЯ ЗА ОБСЪЖДАНЕ И ПРИЕМАНЕ НА НОВ ИЗБОРЕН КОДЕКС
ВЪТРЕШНИ ПРАВИЛА ЗА РАБОТАТА НА КОМИСИЯТА
Глава първа
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. Тези правила определят дейността и организацията на работа на Временната комисия за обсъждане и приемане на нов Изборен кодекс, наричана по-нататък „комисията”.
Чл. 2. (1) Временната комисия за обсъждане и приемане на нов Изборен кодекс осъществява своята дейност в съответствие с Правилника за организацията и дейността на Народното събрание и тези правила.
(2) Предметът на дейност на комисията е обсъждане и приемане на постъпили законопроекти за нов Изборен кодекс, както и обсъждане и на други законопроекти, свързани с изборното законодателство.
Глава втора
ЗАСЕДАНИЯ НА КОМИСИЯТА. ОРГАНИЗАЦИЯ НА РАБОТА
Чл. 3. Комисията се представлява и ръководи от своя председател, а в негово отсъствие от определен от него член.
Чл. 4. При изпълнение на своите правомощия, комисията се ръководи от принципа за прозрачност, като оповестява публично въпросите, свързани с нейната дейност.
Чл. 5. (1) Заседанията на комисията са открити и се провеждат в ден и час, определени от председателя й. По решение на комисията заседанията й се излъчват в реално време в интернет чрез интернет страницата на Народното събрание.
(2) Дневният ред, часът и мястото на заседанията се обявяват от председателя на комисията най-малко три дни преди тяхното провеждане, включително и чрез обявяването им на интернет страницата на Народното събрание.
(3) Материалите по дневния ред на заседанието се предоставят на всеки член на комисията най-малко един ден преди заседанието.
(4) При провеждане на заседание, членовете на комисията се подписват в присъствен лист, който се съхранява от председателя на комисията или от определено от него лице.
Чл. 6. (1) Председателят ръководи заседанието и дава думата за изказване на народните представители.
(2) Думата се иска от място с вдигане на ръка.
Чл. 7. На заседанията се водят пълни стенографски протоколи, които се публикуват незабавно след изготвянето им, но не по-късно от 4 дни от заседанието на сайта на комисията на интернет страницата на Народното събрание.
Чл. 8. (1) Гражданските организации, движения и граждани може да представят писмени становища и предложения по постъпилите законопроекти за нов Изборен кодекс и по други законопроекти, свързани с изборното законодателство, разпределени на комисията.
(2) Становищата и предложенията от гражданските организации, движения и граждани се публикуват на сайта на комисията на интернет страницата на Народното събрание и се раздават на членовете на комисията.
Чл. 9. (1) Към комисията се образува експертна работна група, която подпомага работата на комисията при обсъждане и приемане на постъпили законопроекти за нов Изборен кодекс, както и други законопроекти, свързани с изборното законодателство.
(2) Работната група в определен от комисията срок изготвя сравнителни анализи, справки, доклади и предложения във връзка с предмета на дейност на комисията.
Чл. 10. В заседанията на комисията и в работата на работната група може да вземат участие държавни и местни органи или техни представители.
Чл. 11. За неуредените в тези вътрешни правила въпроси се прилага Правилникът за организацията и дейността на Народното събрание.
Глава трета
ОБЩЕСТВЕН СЪВЕТ
Чл. 12. (1) Към комисията се създава Обществен съвет, като консултативен орган.
(2) Общественият съвет консултира и подпомага работата на комисията по обсъждане и приемане на постъпили законопроекти за нов Изборен кодекс и при обсъждане на други законопроекти, свързани с изборното законодателство.
Чл. 13. (1) Общественият съвет гарантира прозрачността на работата на комисията.
(2) Общественият съвет участва в заседанията на комисията. Копие от материалите по дневния ред на заседанието се предоставя на всеки член на Обществения съвет най-малко един ден преди заседанието.
Чл. 14. (1) Обществения съвет се състои от представители на граждански организации и движения, бивши конституционни съдии, представители на Националното сдружение на общините в Република България, представители на Националната асоциация на секретарите на общини в Република България, председателстващия Изборния борд, представители на академичната общност, експерти по изборно законодателство.
(2) Представители в Обществения съвет може да предлагат граждански организации и движения, които имат доказан опит в разработването и реализирането на изборния процес. Предложенията се изпращат до комисията.
(3) Съставът на Обществения съвет се определя от комисията.
(4) Комисията определя председател и заместник-председатели на Обществения съвет.
ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 1. Председателят на комисията изготвя проект за разходите, необходими за нейната работа и представя проекта на председателя на Народното събрание за утвърждаване.
§ 2. Председателят на комисията може да привлича по граждански договор експертите, които подпомагат работата на комисията.
ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 3. Настоящите Вътрешни правила за работата на Временната комисия за обсъждане и приемане на нов Изборен кодекс са приети на основание чл. 34, ал. 4 във връзка с чл. 22, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание и т. 3 от Решение за създаване на Временна комисия за изработване на проект на нов Изборен кодекс, прието от Народното събрание на 20 декември 2013 г.
§ 4. Изпълнението на правилата се възлага на председателя на комисията.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА:
Мая Манолова