Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Обществен съвет към Временна комисия за обсъждане и приемане на нов Изборен кодекс
Обществен съвет към Временна комисия за обсъждане и приемане на нов Изборен кодекс
17/01/2014


    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

    ОБЩЕСТВЕН СЪВЕТ

    КЪМ ВРЕМЕННАТА КОМИСИЯ ЗА ОБСЪЖДАНЕ И ПРИЕМАНЕ НА НОВ ИЗБОРЕН КОДЕКС


    С Т А Н О В И Щ Е

    На 15 януари 2014 година (сряда) от 14.00 часа в сградата на Народното събрание, пл. „Княз Александър І” № 1, зала 238 се проведе заседание на Обществения съвет към Временната комисия за обсъждане и приемане на нов изборен кодекс при следния
    ДНЕВЕН РЕД:
    1. Обсъждане и гласуване в цялост и по принцип на Проект на Изборен кодекс, № 354-01-96, внесен от Мая Манолова и група народни представители;
    2. Обсъждане и гласуване в цялост и по принцип на Законопроект за изменение и допълнение на Изборния кодекс, № 354-01-34, внесен от Андон Петров Андонов и група народни представители.

    Членовете на Общественият съвет отчетоха потребността от експедитивност и дисциплина на обсъждането предвид общите кратки срокове, които са очертани за предмета на работата на самата Временна комисия и на Обществения съвет към нея. Бе отчетено също така, че работата на Обществения съвет до голяма степен се определя от правилата на законодателния процес, в чиято рамка тя се вписва; работата на Съвета има смисъл, ако бъде изпреварваща, ако към народните представители се подават мнения и становища преди те да са взели решение по конкретните разпоредби. Така, че в конкретното заседание Общественият съвет обсъждаше два законопроекта с оглед на същия дневен ред, предвиден за предстоящето заседание на Временната комисия.

    По отношение на Законопроекта за изменение и допълнение на Изборния кодекс, № 354-01-34, внесен от Андон Петров Андонов и група народни представители, след направени изказвания и дебат Общественият съвет единодушно прие становище за отхвърляне на този законопроект и за съсредоточаване на обсъждането върху проекта за нов Изборен кодекс. Едновременно с това бе отбелязано, че някои от предлаганите в изменителния законопроект конструкции вече се съдържат в проекта за нов Изборен кодекс, а други, които са извън предлаганата смесена изборна система и са съвместими с принципите на проекта за нов кодекс, могат да бъдат направени като предложения по-нататък в хода на законодателния процес.

    По Проекта на Изборен кодекс, № 354-01-96, внесен от Мая Манолова и група народни представители. След продължителен дебат и много изказвания членовете на Обществения съвет се обединиха около становището, че проектът за нов Изборен кодекс е една добра база за работа, за размисъл и умуване и е съществено подобрен, вкл. в резултат на предложения от гражданите, немалка част от които са намерили място в новите текстове – напр. методиките за определяне на резултатите са неразделна част от кодекса, предвижда се обучително звено, т.е. училище за избори към ЦИК, обществен съвет към ЦИК, повече контролни правомощия и съответно повече администрация към ЦИК, предвиждат се преференции не само при европейските избори, но и при избори за Народно събрание и избори за общински съветници, създадена е подробна уредба и нови изисквания при избирателните списъци, записани са повече права на наблюдателите. Поради това Общественият съвет по принцип и в цялост подкрепя проекта за нов Изборен кодекс.
    Едновременно с това на заседанието бяха направени и конкретни предложения по основни положения от проекта с оглед на по-нататъшното обсъждане текст по текст: номерацията на бюлетините да намери място и в проекта за нов кодекс; да се намали (500) броят на избирателите за формирането на секция; гласуването по интернет да има бъдеще; самостоятелен изборен район за гласовете от чужбина, реформа в пасивното избирателно право за народни представители, повече контрол при ползването на медийните пакети, създаване на нови състави в Наказателния кодекс, свързани с изборите и др. Относно някои от предложенията се проведе гласуване: предложението за въвеждане на задължителна преференция бе подкрепено от 14 члена на Съвета; към него бе направено алтернативно предложение – ако народните представители не формират политическа воля за задължителна преференция, тогава се предлага факултативна преференция с праг 3 % (гласували „за“ 16 души), като се изразява становище, че в този случай бюлетините не трябва да са интегрални (ще са много дълги), а отделни. Гласуване бе проведено и по въпроса за снижаване на 4%-бариера за разпределяне гласовете на национално равнище при парламентарни избори – на 3% (16 души „за“).
    Насрочено бе следващо заседание Обществения съвет на 22.01.2014 г. от 14.00 ч. в сградата на „Княз Александър І“.

    Председател:
    /Емилия Друмева/


    Зам. председател :
    /Михаил Мирчев/

    17.01.2014 г.
    Форма за търсене
    Ключова дума