Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
13/08/2009

    Доклад от заседание на комисия

    ДОКЛАД
    на Комисията по правни въпроси
    №953-03-4/07.09.2009 г.

    ОТНОСНО: Обсъждане на първо четене на законопроект за изменение и допълнение на Закона за избиране на Велико народно събрание, № 954-01-1 от 23.07.2009 г., внесен от Яне Георгиев Янев и група народни представители.

    На заседание, проведено на 13.08.2009 г., Комисията по правни въпроси разгледа законопроект за изменение и допълнение на Закона за избиране на Велико народно събрание, № 954-01-1 от 23.07.2009 г., внесен от Яне Георгиев Янев и група народни представители.
    На заседанието присъстваха народните представители Яне Янев и Атанас Семов.
    От името на вносителите народният представител Яне Янев изложи мотивите на законопроекта. Той изтъкна, че целта е привеждане в съответствие с духа и буквата на последните промени в изборното законодателство на Закона за избор на Велико народно събрание – институция, която според вносителите би следвало да прекрати своето съществувание в бъдеще. Според г-н Янев със законопроекта са коригирани очевидни несъответствия на разпоредбите на закона с държавната структура и избирателната практика, която е наложена през последните 20 години. Същевременно е запазен принципът на сега действащия закон да се избират 200 народни представители по пропорционалната система и 200 по мажоритарната с обособени едномандатни мажоритарни райони така, както са разделени от Централната избирателна комисия за избор на Велико народно събрание.
    Най-обемната промяна в закона се изразява във въвеждане на условия и механизми за съставяне на избирателни списъци, изграждане и правомощия на избирателните комисии, провеждането на самата предизборна кампания, правилата и редът за гласуване. Законът се синхронизира с действащия Закон за политическите партии и всички останали релевантни български закони.
    Предвидени са текстове, които въвеждат като законова норма правила, които досега са се уреждали с подзаконови актове под формата на решения на Централната избирателна комисия. Извършени са редакции от структурно и граматическо естество, доколкото в действащия закон се съдържат редица неиздържани формулировки.
    В заключение г-н Янев посочи, че с този законопроект ще се избегне установилата се трайна негативна практика за приемане на изборно законодателство в последния момент и в полза на управляващите политически сили.

    В последващата дискусия по доклада участие взеха народните представители Четин Казак, Красимир Ципов, Екатерина Михайлова, Любен Корнезов, Янаки Стоилов, Димитър Лазаров, Мая Манолова, Атанас Семов,

    Като цяло изказаните становища могат да бъдат оформени в две групи. Според първата група, предложеният законопроект може да бъде разглеждан само и единствено в контекста на цялостно бъдещо уреждане на изборното законодателство за всички видове избори, което може да стане чрез изработването на Избирателен кодекс. Чрез този нормативен акт ще се постигне систематизация и непротиворечиво регламентиране на избирателния процес, изборната администрация и нейните правомощия. Същевременно народните представители изтъкнаха, че всеки отделен вид избор притежава свои специфики, които следва да се имат предвид при евентуално кодифициране на тази материя. В този смисъл отделни решения, съдържащи се в законопроекта за изменение и допълнение на Закона за избиране на Велико народно събрание, биха били актуални при бъдещо изработване и приемане на подобен кодифициращ нормативен акт, а настоящето приемане на законопроекта би било преждевременно.
    Според изказаната втора група становища изборите за Велико народно събрание, както и самото Велико народно събрание не са цели сами за себе си, доколкото Великото народно събрание е само институционален инструмент за извършване на кардинални конституционни промени или за приемане на нова Конституция. Към настоящия момент никой не е доказал несъмнената необходимост както от първото, така и от второто, което прави законопроекта излишен. Поради тези причини народните представители, привърженици на тази група становища, призоваха законопроекта за изменение и допълнение на Закона за избиране на Велико народно събрание да не бъде подкрепен.



    След проведената дискусия Комисията по правни въпроси с три гласа “за”, пет гласа „против” и тринадесет гласа “въздържали се” реши да предложи на Народното събрание да не приема на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за избиране на Велико народно събрание, № 954-01-1 от 23.07.2009 г., внесен от Яне Георгиев Янев и група народни представители.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА:

    Искра Фидосова




    Форма за търсене
    Ключова дума