Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
10/09/2009

    Становище от заседание на комисия
    СТАНОВИЩЕ
    на Комисията по правни въпроси
    Вх. №: 953-03-13/14.09.2009 г.

    ОТНОСНО: Доклад за прилагането на закона и за дейността на съдилищата през 2008 г., № 911-00-1/ 03.08. 2009 г., внесен от Висшия съдебен съвет.

    На заседание, проведено на 10 септември 2009 г., Комисията по правни въпроси разгледа Доклад за прилагането на закона и за дейността на съдилищата през 2008 г., № 911-00-1/ 03.08. 2009 г., внесен от Висшия съдебен съвет.
    На заседанието присъстваха: представляващият ВСС - проф. д-р Анелия Мингова, председателят на ВКС – проф. д-р Лазар Груев, зам. председателите на ВКС г-н Гроздан Илиев и г-н Марио Бобатинов, Главният инспектор на Инспектората към ВСС – г-жа Ана Караиванова, зам.-министърът на правосъдието г-н Христо Ангелов, както и експерти от институциите.
    Докладът беше представен от председателя на ВКС проф. д-р Лазар Груев, който в своето изложение постави основните акценти в работата на съдилищата и ВКС, като оцени положително конституционната поправка НС да изслушва и приема годишните доклади на органите на съдебната система, което е пример за сътрудничество между институциите в приоритетни области, каквато е съдебната власт. Той акцентира върху необходимостта от наказателна политика на държавата, която да обуславя законодателни промени и отбеляза, че 2/3 от постъпващите дела са граждански и търговски, за сметка на наказателните, но към тях е обърнато общественото внимание, което рефлектира и върху облика на правораздаването.
    Информацията в доклада е в обхват и структура, организирана и анализирана в няколко раздела, които представят в цялост дейността на районните, окръжните, военните и апелативните съдилища, както и на Върховния касационен съд. Като приложение към Доклада са представени статистически данни по показателите – висящи дела в началото на периода, постъпили дела през годината, всичко дела за разглеждане, свършени дела, както и натовареност на магистратите в съдилищата по щат.
    Общо делата за разглеждане през отчетния период са 564 973, като 118 175 са били висящи към 01.01. 2008 г., постъпилите са 446 798, свършените дела са 456 375, а към края на периода висящи общо са 108 598, тези показатели ясно показват, че свършените дела надвишават постъпилите дела, от което е направен извод в доклада, че съдилищата в условията на изключително напрежение са правораздавали при добра организация на работа в разумни срокове и обществен контрол, върху което ясно е обърнато внимание в доклада. Най-много дела – близо 2/3 от всички са разглеждани от първоинстанционните районни съдилища в това число и военните, в окръжните съдилища са разглеждани 112 103 дела, а в апелативните 13 753. Специално внимание в доклада е отделено на натовареността на съдиите в СРС, които са гледали средно по 827 дела на граждански съдия и по 250, 28 средно на наказателен съдия, както и в СГС, в който средно всеки съдия е гледал средно по 318 първоинстанционни и въззивни граждански дела и по 206 наказателни дела.
    Отправена е критика спрямо ВСС, който чрез еднаквостта в оценката при атестирането на съдиите компрометира идеята за конкурсното начало, в който случай са посочени и решения на констатирания проблем чрез финализиране от страна на ВСС на работата на категоризиране на съдилищата и разпределяне на щатните бройки съобразно действителните им потребности, както и внасяне на изменение в методиката за атестиране и използването на възможността за назначаване на съдебни помощници. При решаването на натовареността на съдиите в СРС и СГС се поставя за решаване и сградния ресурс.
    Специален раздел в доклада е отделен на кадровото обезпечаване на съдилищата, за централен е очертан проблемът с провеждането на вътрешните конкурси чрез атестиране и чрез конкурс за първоначално назначаване на външни за системата лица и сложната дълга във времево отношение процедура, което е наложило използването на института на командироването. Частично въпросът е решен с последното изменение на ЗСВ, чрез което се премахва ограничението командироването да е до 6 месеца, както и е предоставена възможността на председателя на ВКС да извършва това със заповед за цялата страна.
    Следващият раздел от доклада е посветен на срочността на разглеждането на делата, който е естествено показан като функционално обусловен от натовареността и кадровата обезпеченост на съдилищата. Като цяло е показана тенденция за по-бързо приключване на наказателните дела, което е следствие на предвидените в НПК възможности чрез института на споразумението, съкратеното съдебно следствие в първата инстанция и освобождаване от наказателна отговорност чрез налагане на административно наказание. В сравнение с това след влизане на новия ГПК се посочва забавяне на исковите производства в гражданския процес на първоинстанционно ниво, обусловено от размяната на книжа, отговорът на исковата молба, разпоредителното заседание и въвеждането на служебното начало, като в същото време е изказано съмнение, че въззивното производство ще бъде ускорено от обстоятелството чрез ранната преклузия за представяне на доказателства, а касацията ще бъде по-бърза, основавайки се на новите основания за допустимост на касационна жалба.
    Като положителен момент в доклада трябва да се отбележи и раздела за оправданите лица и върнатите дела за доразследване, тъй като това са теми, по които обществото показва особена чувствителност, която не рядко е медийно преекспонирана. Показана е устойчивата тенденция за намаляване броя на оправданите лица с влязъл в сила съдебен акт – намалението е с 21% спрямо 2007 г. по данни на прокуратурата. Положителна е тенденцията и при връщането на делата от съдилищата на прокуратурата за доразследване – върнати са общо 3 503 обвинителни акта или 8 % от внесените актове, като през 2007 са били 10, 39.
    Отчетено е в доклада на съдилищата незабавното публикуване на съдебните актове в Интернет-страниците на съдилищата и е обсъден аналитично проблемът за съобразяването със Закона за защита на личните данни, като се препоръчва спазването на закона от страна на съдилищата до разумни граници, като е предложено този въпрос да бъде отнесен до ВСС за общо и важащо за всички съдилища решение, съобразено с изискването за публичност и отчетност на правораздавателната дейност, както и необходимостта от разработването от страна на ВСС на информационен продукт.
    Подобаващо внимание в доклада е отделено на обучението и професионалната квалификация на съдиите и съдебните служители особено по нови институти, установени с ГПК и общностното право. Като материални проблеми са поставени въпроси от обезпечението със сграден фонд.
    Натовареността на върховните съдии е несъпоставима с другите държави-членки на ЕС. Общият брой дела пред ВКС за решаване е 22 631. Приключили са 16 407 дела. Най-натоварена е гражданската колегия, като тя и търговската колегия правораздават по двата съдопроизводствени реда едновременно – стар и нов ГПК. Като положителен момент е посочена специализацията в рамките на гражданската колегия в 4 отделения. Като цяло е дадена висока оценка на качеството на правораздавателната дейност на съдилищата чрез работата на ВКС, за което свидетелстват цифрите – оставени са в сила 63 % от обжалваните решения на апелативните съдилища по граждански и търговски дела, а за окръжните – 59, 7 %.
    Акцент в доклада е поставен върху тълкувателната практика на ВКС.
    В доклада като проблеми са поставени тези, свързани със статута на съдиите по вписванията и тяхното двойствено административно подчинение и предложението този статут да бъде законодателно решен по ясен начин, който създава стабилитет.
    В доклада е отделено специално внимание на недобрата съгласуваност между законодателя и представителите на съдилищата при промени в основни закони, като се сочи като отрицателна практика работата „на парче”. Предложени са законодателни промени, свързани с ускоряване на процедурата по назначаване на магистрати, начина и методиката за атестиране, както и мандатът на младите магистрати да бъде съкратен на 2 г. Предлага се опростяване на наказателната процедура, което да даде отражение върху бързината на наказателното производство. Препоръчва се да бъде подложена на широка дискусия концепцията за наказателната политика на държавата. Чрез отчетната кампания на съдилищата се предлага да се разграничат съставите в особената част на НК на престъпления и простъпки, както и преосмисляне на санкционната система по НК, включително и пробацията като място в тази система.
    В последваща дискусия по доклада участие взеха народните представители г- н Тодор Димитров, Димитър Лазаров, Павел Димитров, г-жа Искра Фидосова, които поставиха въпроси относно уеднаквяване на съдебната практика и дали това става по инициатива на съдилищата. Беше поставен важният въпрос за оценка от страна на ВКС на приложението на основанията за касационно обжалване по чл. 280 и затрудненията, които пораждат, както и съществува ли съгласуваност по процедурата между ВКС и законодателния орган, когато се обсъждат и приемат тълкувателни решения и извършват промени в законите. Народните представители обърнаха специално внимание на недостатъчното използване на възможностите, които дава чл. 125 от ЗСВ за тълкувателната дейност на ВКС за уеднаквяване на практиката. Обсъден бе и въпросът за използването на фигурата на съдебните помощници и наболелия въпрос със сградния фонд на съдилищата. На поставените въпроси отговориха председателят на ВКС проф. д-р Лазар Груев и зам. председателят на ВКС Гроздан Илиев относно дейността на ВКС по тълкувателната практика и използването на съвещанията със съдилищата, които дават предложения за това. Те отговориха, че по чл. 280 все още няма натрупана практика, но от наблюденията на съществуващата се допускат 1 на 10 касационни жалби.

    След проведената дискусия и обсъждането на Доклада за прилагането на закона и за дейността на съдилищата през 2008 г., № 911-00-1/ 03.08. 2009 г., внесен от Висшия съдебен съвет Комисията по правни въпроси констатира:
    1. Докладът е изготвен в съответствие със закона за съдебната власт, представени са статистически данни и са изготвени сравнителни анализи въз основа на тях. Формулирани са проблеми, които стоят пред съдилищата в страната и се предлагат решения за тях. По този начин е изпълнена препоръката на НС, поради което Комисията по правни въпроси дава позитивна оценка на дейността на съдилищата и ВКС, отразена в Доклада.
    2. В Доклада не се съдържа достатъчно информация по проблемите във връзка със затруднения по правоприлагането на гражданското законодателство и най-вече по новия ГПК, като липсват и предложения за решаването им. Правната комисия не споделя становището, изразено в доклада на стр. 10, че на този етап е рано да се прогнозира доколко забавянето на първоинстанционното разглеждане на делото ще бъде компенсирано с по-бързо приключване на производството пред въззивната инстанция, както и дали като цяло гражданските дела ще приключват по-бързо с оглед предоставената възможност на ВКС за допуск по чл. 280 по ГПК.
    3. Положително е, че в доклада са посочени констатираните проблеми от различно естество, касаещо както дейността на ВКС, така и на останалите съдилища в страната, и се предлагат мерки, включително и законодателни промени, за решаването им. Има и предложения за подобряване на администрирането на ВСС във връзка с атестирането и за разпределението на съответните щатни бройки и адекватното кадрово обезпечаване на различните по степен съдилища в съответните съдебни райони.

    Комисията по правни въпроси препоръчва:
    1. ВКС да разшири дейността си по издаването на тълкувателни решения за прилагането на гражданското и наказателното законодателство, както и активните си усилия по установяване на единна съдебна практика, включително и чрез успешно провеждане на срещи и съвещания със съдилищата.
    2. ВКС да предприеме всички необходими действия за продължаване усилията и положителната тенденция в съдилищата за по-бързо приключване на наказателните и гражданските дела.
    3. Да продължи положителната практика с публикуване на съдебните актове чрез използване на информационните технологии.

    В края на дискусията Комисията по правни въпроси гласува с единодушие от 19 гласа “за” прие Доклад за прилагането на закона и за дейността на съдилищата през 2008 г., № 911-00-1/ 03.08. 2009 г., внесен от Висшия съдебен съвет

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА:

    Искра Фидосова
    Форма за търсене
    Ключова дума