Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
29/10/2009

    Доклад от заседание на комисия

    ДОКЛАД
    на Комисията по правни въпроси
    Вх. № 953-03-45/03.11.2009 г.
    ОТНОСНО: Обсъждане на първо четене на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за данъците върху доходите на физическите лица, № 902-01-31/19 октомври 2009 г. вносител Министерски съвет

    На заседание, проведено на 29.10.2009 г., Комисията по правни въпроси разгледа законопроект за изменение и допълнение на Закона за данъците върху доходите на физическите лица, вх. № 902-01-31, внесен от Министерски съвет от 19 октомври 2009 г.
    На заседанието от името на вносителя присъстваха г-н Росен Иванов от Националната агенция по приходите, директор на Дирекция „Данъчно-осигурителна методология” и г-жа Даниела Влъчкова от Министерството на финансите, главен експерт от Дирекция „Данъчна политика”, които представиха законопроекта.
    Законопроектът има за цел усъвършенстване на нормативната уредба в областта на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) и привеждането му в съответствие с динамиката в развитието на данъчното законодателство.
    Направените със законопроекта за изменение и допълнение на Закона за данъците върху доходите на физическите лица предложения са свързани с отстраняването на противоречия между разпоредби в българското данъчно законодателство и правото на Европейския съюз, както и с прецизиране на някои разпоредби на закона относно облагането на доходите на физическите лица с цел усъвършенстване на данъчната практика.
    Със законопроекта се предоставя право на чуждестранни физически лица – местни на държавите – членки, да приспадат разходите, свързани с придобитите доходи от източник в България, подобно на местните за България физически лица.
    Въвежда се деклариране на предоставените и получени парични заеми, с изключение получените и предоставените кредити по смисъла на Закона за кредитните институции, когато заемите годишно или като остатък в края на годината общо надхвърлят 5000 лв.
    Предлага се в Националната агенция по приходите да се подава годишен отчет за дейността, вместо предвидения досега годишен финансов отчет.
    Не се облагат доходите, придобити през данъчната година от продажбата или замяната на имот, който служи за задоволяване на жилищните нужди на лицето и неговото семейство, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната, са изминали повече от три години.
    Със законопроекта се променя режима на облагане при продажба или замяна на акции и дялове, получени срещу направена непарична вноска.
    Предлага се отмяна на данъчното облекчение за млади семейства, което се изразява в намаляване на основата за облагане с данък с направените през годината лихвени плащания по ипотечен кредит при определени условия.
    С оглед по-лесното администриране на приходите в бюджета се предлагат промени свързани с декларирането и внасянето на данъци.
    Със законопроекта се въвежда административнонаказателна отговорност на физическо лице, в размер 10 на сто от недекларираните или невярно декларираните суми в годишната данъчна декларация, като при повторност санкцията е в размер на 15 на сто, ако лицето не подлежи на по-тежко наказание.
    С промяната в допълнителните разпоредби е дадено определение на понятието „основно трудово правоотношение”, като по този начин правоотношенията, се считат за трудови правоотношения за целите на данъчното облагане, независимо от основанието за възникването им.
    Народните представители се обединиха около становището, че с въвеждането на това определение в данъчния закон, се прецизира лицето, отговорно за годишното преизчисляване на данъка.
    В проведената дискусия народния представител Екатерина Михайлова обърна внимание, че използването на думата “реституирано” не кореспондира с използваната в специалните закони терминология. В тази връзка се прие, че по-удачно е да се прецизира разпоредбата с оглед правния термин “имущество, с възстановено право на собственост, по реда на нормативен акт”.
    Постави се на обсъждане разпоредбата, с която се въвежда деклариране на предоставените и получени парични заеми, различни от тези предоставени от кредитни институции. След проведената дискусия народните представители се обединиха около становището, че не е прецизно изписан текста на разпоредбата, тъй като не е посочен в какъв срок назад ще се декларират получените и дадените заеми. Обхватът и периодът на действие на разпоредбата се подложи на обсъждане, както и възможността да се добави текст в закона, съгласно който разпоредбата да се прилага за заеми, получени/предоставени след 01.01.2010 г. Обсъдена бе и идеята да бъде предложен по-висок праг на деклариране на предоставени и получени парични заеми от въведения със законопроекта, а именно - 20 хил. лв. общ размер на паричните заеми.
    А също и за прецизиране на § 17 от законопроекта – предвиждащ санкции за неизпълнение на данъчно – задължените лица.

    .
    След проведеното обсъждане Комисията по правни въпроси с 16 гласа „за” и 2 гласа „против” прие на първо гласуване законопроектът за изменение и допълнение на Закона за данъците върху доходите на физическите лица, с Вх. № 902-01-31, внесен от МС на 19.10.2009 г.




    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:

    Искра Фидосова

    Форма за търсене
    Ключова дума