КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
05/11/2009
Доклад от заседание на комисия
Д О К Л А Д
На Комисията по правни въпроси
Вх. № 953-03-51/06.11.2009 г.
ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, № 954-01-30, с вносители народните представители Мартин Димитров, Цветан Костов и Ваньо Шарков на 16 октомври 2009 г.
На заседание, проведено на 29 октомври 2009 г. Комисията по правни въпроси разгледа Законопроекта за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, № 954-01-30 с вносители народните представители Мартин Димитров, Цветан Костов и Ваньо Шарков.
На заседанието присъстваха
От името на вносителите законопроектът беше представен от народният представител Цветан Костов.
Със законопроекта се прeдвижда намаляване на осигурителната вноска за лицата, работещи при условията на трета категория труд - с пет процентни пункта за лицата родени преди 1 януари 1960 г и със шест процентни пункта за лицата родени след 31 декември 1959 г. Предлага се размерът на осигурителната вноска за фонд „Пенсии” за лицата, родени преди 1 януари 1960 г. от 18 на сто да стане 13 на сто, а за родените след 31 декември 1959 г. - от 13 на сто на 7 на сто. Предвижда се увеличаване и на размера на вноската в така наречения „втори стълб” за лицата, родени след 31 декември 1959 г. с един процентен пункт.
Предлага се съкращаване на сроковете по чл. 48а и по чл. 49, ал. 1 от 12 месеца на 6 месеца. За ползване на правата, регламентирани от КСО, се изисква наличието на определен осигурителен принос. С измененията и допълненията в разпоредбите на чл. 48а и чл. 49 от КСО (в сила от 1 януари 2009 г.), за да придобие едно лице право на обезщетение за бременност и раждане е необходимо то да е осигурено за общо заболяване и майчинство и да има осигурителен стаж 12 месеца като лице, осигурено за този риск – чл. 48а, а размерът на обезщетението се поставя в зависимост от осигурителния доход, което лицето е получавало през последните 12 месеца - чл. 49 от КСО. Смисълът на това изискване е осигуреното лице да е допринесло за натрупването на средства в осигурителните фондове в един разумен период от време, преди да започне да черпи права, като получава парични плащания
Предлага се увеличаване на размера на така наречената „вдовишка добавка”, регламентирана в чл. 84, ал. 1. Понастоящем нейният размер е 20 на сто от пенсията или сбора от пенсиите, които е получавал починалият съпруг /съпруга/. Предлага се този размер от 1 януари 2010 г. да стане 30 на сто, а от 1 януари 2012 г да стане 40 на сто.
Със законопроекта се предлага разширяване на кръга на лицата, на които при смърт на осигуреното лице се изплащат натрупаните средства по индивидуалната му партида. В кръга на лицата по чл.170, ал. 1 са включени са и роднините по съребрена линия до втора степен.
От името на Националния осигурителен институт г-н Милошев – началник на отдел „Правен” изрази становище, че с предлагания законопроект се предвижда намаляване на осигурителните вноски, което ще доведе до голям недостиг в приходната част на бюджета на държавното обществено осигуряване – над 1 милиард лв., като по този начин няма да могат да бъдат извършени предвидените със Закона за държавното обществено осигуряване за 2010 г. осигурителни плащания. Той обърна внимание, че внесеният законопроект няма финансова обосновка за източника, от който ще бъде финансиран посочения недостиг в бюджета на ДОО. От друга страна, продължаващото намаляване на осигурителните вноски подлага под въпрос реформата в социалното осигуряване. Твърденията в мотивите към законопроекта, че с тази мярка ще се намали безработицата, или ще се намали дела на сивата икономика не отговарят на резултатите от досегашното намаляване на осигурителните вноски.
Намаляването на осигурителните периоди за придобиване право на обезщетение за бременност и раждане, както и за изчисляване на размерите й от 12 на 6 месеца ще доведе до увеличаване разходите за тези обезщетения, като по този начин ще се даде възможност на внасяне на вноски върху висок осигурителен доход за кратки периоди, с цел да се получат високи обезщетения за период от 410 календарни дни.
Предлаганото увеличение на добавката от пенсията на починалия съпруг по чл. 84 от КСО да се извършва на два етапа – 30 на сто от 1януари 2010 г. и 40 на сто – от 1 януари 2012 г. също не е обвързано с необходимите финансови средства. Това изменение не е обвързано с финансов ресурс в размер на 171, 5 млн. лв. повече спрямо разхода за 2009 г.
Финансовият ефект от измененията предложени с § 1 се изразява в намаление с 251,6 млн. лв. на приходите от осигурителни вноски за фонд „Пенсии” за 2010 г., а по § 2 - намалението е със 752,1 млн. лв. Предложението параграфи 7 и 8 изискват допълнителен финансов разход в размер на около 96 млн. лв.
След проведеното обсъждане Комисията по правни въпроси с 2 гласа „за” и 19 гласа „въздържали се” предлага на Народното събрание да не подкрепи на първо гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване № 954-01-30, с вносители народните представители Мартин Димитров, Цветан Костов и Ваньо Шарков.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
ИСКРА ФИДОСОВА