Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
18/02/2010

    Доклад от заседане на комисия
    ДОКЛАД
    На Комисията по правни въпроси
    Вх. №: 053-03-24/19.02.2010 г.
    Относно: Законопроект за ратифициране на изменението на чл. ХХІ от Конвенцията по международната търговия със застрашени видове от дивечовата фауна и флора, № 002 – 02 – 5, внесен от Министерски съвет на 05.02.2010 г.

    На свое заседание, проведено на 18.02.2010 г., Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за ратифициране на изменението на чл. ХХІ от Конвенцията по международната търговия със застрашени видове от дивечовата фауна и флора, № 002 – 02 – 5, внесен от Министерски съвет на 05.02.2010 г.
    На заседанието присъства г-н Валери Георгиев – експерт в отдел „Биологично разнообразие” към министерство на околната среда и водите.
    Той представи законопроекта от името на вносителя.
    На проведената извънредна среща на 30.04.1983 г. държавите – участнички обсъдили изменението на чл. ХХІ от Конвенцията по международна търговия със застрашени видове от дивата фауна и флора (CITES) за разрешаване присъединяването на регионални икономически интеграционни организации – т.нар. Габоронско изменение.
    Република България е ратифицирала Конвенцията с решение на Великото народно събрание от 1990 г. и е в сила от 16.04.1991 г., но при ратификацията на конвенцията през 1990 г. Република България не е ратифицирала Габоронското изменение.
    Съгласно чл. ХVІІ, § 3 от конвенцията Габоронското изменение влиза в сила 60 дни след депозирането на 54 инструмент за приемане от 80- те държави, страни по СІТЕS на 30.04.1983 г. По това време изменението е влязло в сила само за тези държави, които са го приели. Измененият текст на конвенцията ще се прилага автоматично по отношение на всяка държава, която стане страна по конвенцията, след датата на влизане н сила на изменението. За държавите, страни по конвенцията преди посочената дата и не приели изменението, какъвто е случаят с България, то ще влезе в сила 60 дни след ратифициране.
    Габоронското изменение е прието от 47 от 80 – те държави, страни по СІТЕS на 30.04.1983 г. и общо 86 страни от всичките 175.
    Изменението ще позволи присъединяването на регионални икономически интеграционни организации да упражняват право на глас, като броят гласове ще е равен на броя на техните държави членки.

    Европейският съюз в своята външна политика в областта на опазване на околната среда заема активна позиция за опазването и управлението на популациите на видовете, като същевременно финансира програми в развиващите се страни за опазване на застрашени видове.
    Габоронското изменение ще улесни изразяването на позицията на Съвета на Европейския съюз по време на заседанията на конференцията на страните по СІТЕS, като държавата – членка, поела председателството на Европейския съюз ще може да гласува с всичките 27 гласа на държавите – членки.
    Двадесет и пет от държавите – членки на Европейския съюз са ратифицирали изменението, само България и Малта не са направили постъпки за ратифицирането му. Влизането в сила на изменението и особено важно за Европейския съюз и ролята му в конвенцията. Република България като член на Европейския съюз не може да остане изолирана от този процес, защото страната ни е член на постоянния комитет на конвенцията и изразява общата позиция на съюза.
    След проведената дискусия единодушно с шестнадесет гласа „за”, Комисията по правни въпроси предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за ратифициране на изменението на чл. ХХІ от Конвенцията по международната търговия със застрашени видове от дивечовата фауна и флора, № 002 – 02 – 5, внесен от Министерски съвет на 05.02.2010 г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯ
    ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:

    ИСКРА ФИДОСОВА


    Форма за търсене
    Ключова дума