Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
13/05/2010
Доклад от заседание на комисия
ДОКЛАД
на Комисията по правни въпроси
Вх. № 053-03-84/14.05.2010 г.
ОТНОСНО: Позиция на Министерски съвет по т. 25 от Годишна работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2010 г.) – Актове, свързани с процеса на присъединяване на Европейския съюз към Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи, N 002-00-21, внесена на 3.05.2010 г.
На заседание, проведено на 13 май 2010 г., Комисията по правни въпроси обсъди актовете, свързани с процеса на присъединяване на Европейския съюз към Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи и позицията на Министерски съвет по т. 25 от Годишна работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2010 г). На заседанието присъстваха представители от Министерството на правосъдието – г-жа Даниела Машева – заместник – министър, г-н Борислав Петков – директор дирекция „Международно правно сътрудничество и европейски въпроси” и г-н Флориан Флоров – младши експерт в дирекция „Международно правно сътрудничество и европейски въпроси”.
Позицията на Република България бе представена от г-жа Даниела Машева.
Договорът от Лисабон отбеляза значителен напредък в защитата на основните права, предвиждайки присъединяването на Съюза към Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи. Съгласно чл. 6, параграф 2 от Договора за ЕС: „Съюзът се присъединява към Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи.“
Проведени са редица предварителни обсъждания по въпроси от правен и технически характер, които ще трябва да бъдат отбелязани в мандата, който се приема съгласно член 218 от Договора за функционирането на ЕС, както и в преговорите за присъединяване към Конвенцията. Обсъдени са били следните въпроси:
• въпросът за обхвата на присъединяване на ЕС към „системата на Конвенцията“,
• въпросът доколко е целесъобразно да се създава механизъм на „съответника“;
• въпросът за представителството на Европейския съюз в органите на Съвета на Европа; и
• въпросът за отношенията между Съда на Европейския съюз и Европейския съд по правата на човека.
Съгласно позицията, внесена от Министерски съвет, Република България отчита важността на бъдещото присъединяване на ЕС към ЕКЗПЧОС и подкрепя бързото приемане на указанията за водене на преговорите/мандата във връзка с присъединяването на Европейския съюз към Европейската конвенция за защита на правата на човека.
Същевременно, предвид сложните правоотношения, които се засягат, Република България счита, че подходът към преговорния процес следва да бъде внимателен и мандатът възможно по-конкретно формулиран, за да не се отрази на качеството и добавената стойност от подобно присъединяване на ЕС към Конвенцията, като не се забравя основната й цел - по-пълна и всеобхватна защита на правата на гражданите на ЕС.
В хода на последвалата дискусия, г-н Казак постави въпроса за позицията на България по отношение на обхвата на присъединяване на ЕС към „системата на Конвенцията“, т.е. дали ЕС да се присъедини не само към самата Конвенция, но и към допълнителните протоколи към нея. Г-н Петков посочи, че въпросът продължава да се дискутира, но българската позиция е, че следва да бъде предоставен отделен мандат за водене на преговори относно Конвенцията и за всеки един от нейните допълнителни протоколи.
Въз основа на проведеното обсъждане, Комисията по правни въпроси подкрепи позицията на България и бързото приемане на указанията за водене на преговорите, като ще очаква да бъде редовно информирана по отношение на предоставянето на мандат за преговорите.
Докладът бе подкрепен единодушно с 22 гласа „за”.
Председател на Комисията по
правни въпроси:
Искра Фидосова