Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
13/05/2010

    Доклад от заседание на комисия
    Д О К Л А Д
    Вх. № 053-03-92/19.05.2010 г.

    Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за автомобилните превози, № 002 – 01 – 23, внесен от Министерски съвет на 09.04.2010 г.

    На свое заседание, проведено на 13 май 2010 г., Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за автомобилните превози, № 002 – 01 – 23, внесен от Министерски съвет на 09.04.2010 г.
    На заседанието присъстваха представители на министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията: г-н Ивайло Московски – заместник - министър, г-жа Красимира Стоянова – директор дирекция „Правна”, г-н Симеон Арнаудов – изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация”, г-н Анастас Тодоров – заместник - изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация” и г-н Валентин Божков – дирекция „Правна”.
    От името на вносителя законопроекта бе представен от г-н Анастас Тодоров.
    С него се въвеждат нови изисквания за упражняване на професията автомобилен превозвач, като предприятията трябва да са действително и трайно установени в една от държавите - членки на Европейския съюз.
    Държавата членка на установяване носи отговорност за извършване на проверките за това дали предприятието спазва по всяко време условията за установяване, за да бъдат в състояние компетентните органи на тази държава членка при необходимост да вземат решение за спиране на действието или за оттегляне на разрешенията, които позволяват на предприятието да осъществява дейност на пазара.
    Като основание за отнемане на лиценз за извършване на превоз на пътници или товари на територията на Република България или на лиценз на Общността се въвежда неспазването на срока за представяне на доказателства за финансова стабилност.
    Създава се определение на „транспортен агент”, като се предвижда регистрационен режим за извършване на този вид дейност и подробно са регламентирани редът за извършване на регистрация, документите, необходими за вписване в регистъра, изискванията към лицата, желаещи да упражняват този вид дейност, данните, които подлежат на вписване в регистъра, вписването на настъпили промени в обстоятелствата и начинът на заличаване.
    Предлага се общинските съвети да определят максималния размер на цените за предоставяне на таксиметрови услуги на територията на съответната община, т.к. задължението за обявяване на тарифите за извършване на превозите на подходящо място в автомобила не е достатъчно, за да бъдат защитени интересите на потребителите.
    Предлага се разпоредба, с която се създава задължение за кметовете на общини да определят маршрута на движение на пътните превозни средства, с които се извършват превози с атракционна цел, като се съобразяват с условията за безопасност и сигурност на пътниците.
    Изменението на разпоредбата на чл. 91, ал. 5 има за цел подобряване на материално-техническата база и създаването на възможности за допълнително материално стимулиране на служителите от Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация". За да може в агенцията да бъдат задържани добрите професионалисти на съответните длъжности, е необходимо да се създадат възможности за тяхното допълнително материално стимулиране.
    Предлаганите изменения и допълнения на Закона за автомобилните превози по отношение на контрола за спазване изискванията на закона и налаганите санкции имат за цел синхронизиране на закона е Директива 2009/5/ЕО.
    В дискусията взеха участие народните представители Светослав
    Тончев, Михаил Миков, Анастас Анастасов, Искра Фидосова, Митхан Метин, Димитър Лазаров, Емил Радев и Ивайло Тошев.
    Г-н Светослав Тончев, като член и на комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения сподели, че обсъждането на законопроекта в комисията е предизвикало противоположни становища. Той акцентира върху следните проблеми:
    - § 5 следва да отпадне , т.к. в § 4 и в § 5 се правят допълнения на разпоредбата на чл. 7 и да се преномерират останалите параграфи;
    - В § 12 се допуснати неточности – необходимо е ал. 3 да се коригира на ал. 4 и в нея думите „на ал. 3” да се заменят с „по ал. 4”. Алинеите до края да се преномерират, въвежда се фигурата „транспортен агент”.
    В допълнителните разпоредби се дава определение на „транспортен агент”, което е не пълно и ясно. Няма разписани и разпоредби, регламентиращи функциите и дейността на тези лица, не е указан реда за налагане на наказания и съответните компетентни органи, в чиито правомощия е упражняването на контрол и налагането на санкции.
    Въвежда се регистрационен режим, предвиждащ представянето на значителен набор от документи, което ще затрудни регистрацията на лицата.
    - В § 16 се предвижда отпадането на изискването за извършване на случайните превози с автобуси, за които има издадено удостоверение за категоризация по системата за международна класификация на автобусите за туризъм на Международния съюз по автомобилен транспорт (IRU).
    - В § 20 се предлага създаването на чл. 24в, но в него се предвиждат условията за извършване на специализиран превоз на трудноподвижни лица да се определят с Наредба на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Условията следва да бъдат регламентирани в закона, а само реда – с подзаконовия нормативен акт.
    - Прави впечатление, че административните наказания на едни места са силно завишени, а на други – занижени.
    Поставиха се въпросите, какво налага въвеждането промените и как те ще се отразят в бранша в условията на криза, на фигурата „транспортен агент” и има ли проблем в отношенията „превозвач – спедитор”, изисква ли се представяне на банкова гаранция от спедиторите и какъв е размера й.
    Г-н Димитър Лазаров предложи прецизиране на разпоредбите на § 42, налагащ санкции, т.к. са предвидени имуществени санкции и глоби, а някои от визираните нарушения могат да бъдат извършени само от физически лица.
    Г-н Емил Радев отбеляза, че с § 54 се предвижда промяна в ТЗ, която въвежда императивно ограничаване на срока на договора и е неприемливо използването на такава правна техника.
    Г-н Ивайло Тошев постави въпроса защо не е предвидена промяна в ТЗ в преходните разпоредби, т.к. в законопроекта в § 12 е разписано, че транспортните агенти са търговци. В ТЗ се съдържа определение за търговец и кои са търговските сделки. Не става ясно транспортния агент търговец ли е по смисъла на ТЗ.
    В законопроекта се предвижда в 14-дневен срок след издаване на удостоверението за регистрация лицата сключват договор за застраховка, покриващ отговорността за причинени вреди вследствие на неразплащане с контрагенти, включително при неплатежоспособност и несъстоятелност, като застраховката трябва да поправя и възстановява навлата по договорите за превоз, както и всички допълнителни разходи, причинени по вина на транспортния агент; копие от договора се представя в Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация” в 7-дневен срок след сключването му.
    В момента такава застраховка не се предлага на пазара и в този случай, г-жа Искра Фидосова отбеляза, че след регистрацията на транспортния агент и поради факта, че няма да може да сключи застраховка, то същата ще бъде заличена само 14 дни след извършването й.
    Разпоредбата на чл. 23а от закона е била приета от Народното събрание след трагичния инцидент с български ученици при река Лим. Това изискване към автобусите бе прието след трагедията на 4 април 2004 г., когато 12 деца загинаха в река Лим. Тогава специална анкетна комисия в НС излезе с препоръки, след които бе приет текст, съгласно който такива превози на деца или ученици могат да се извършват само в светлата част на денонощието и с автобуси, за които има издадени удостоверения за категоризация. Като въвеждането на звездната категоризация на превозвачите е допълнително условие за осигуряване безопасността на превоза и Комисията по правни въпроси се обедини около становището, че не подкрепя отмяната на тази разпоредба и препоръчва оттегляне й, както и на разпоредбите за „транспортен агент”.
    Заменянето на термина „водачи” с „лица” в § 10 буди множество въпроси и Комисията по правни въпроси също предлага да бъде оттеглена.
    В § 17 предвиждащ създаването на нов чл. 23б, съгласно който при извършването на специализирани превози и на превози за собствена сметка на деца или ученици възложителят на превоза, съответно организаторът му , предприемат мерки за осигуряване на безопасно качване, превозване и слизане от превозното средство.” Недопустимо е отговорността за безопасното пътуване на децата да бъде прехвърлена с текст от закона на организаторите на пътуванията. Тя е задължение на превозвача, поради което Комисията по правни въпроси предлага този текст също да отпадне.
    След проведената дискусия и последвалото гласуване, с 6 гласа „за”, 6 гласа „против” и 10 гласа „въздържал се”, Комисията по правни въпроси предлага на Народното събрание да не подкрепи на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за автомобилните превози, № 002 – 01 – 23, внесен от Министерски съвет на 09.04.2010 г.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯ
    ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
    ИСКРА ФИДОСОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума