Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
13/05/2010
Доклад от заседание на комисия
ДОКЛАД
на Комисията по правни въпроси
Вх. № 053-03-89/18.05.2010 г.
Относно : Обсъждане на първо четене на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на научните изследвания с вх. № 002-01-30-, внесен от Министерския съвет на 19.04.2010 г.
На заседание, проведено на 13. 05. 2010 г. Комисията по правни въпроси разгледа законопроект за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на научните изследвания с вх. № 002-01-30-, внесен от Министерския съвет на 19.04.2010 г.
На заседанието присъстваха от името на вносителя от От Министерство на образованието: Любомир Йосифов – от Правната диракциа и Марина Борисова – държавен експерт
Законопроектът на МС беше представен от името на вносителя от г-н Любомир Йосифов.
Основната цел на предложения законопроект е да се актуализира нормативната уредба за научната дейност, както и да се гарантира съответствието на националната политика с европейската Визия 2020 за развитие на Европейското изследователско пространство (ЕИП).
Предвижда се национално и международно експертно независимо оценяване и наблюдение на научните изследвания и на резултатите от тях.
Въвежда се принципа за съгласуваност на политиките в областта на образованието, науката и иновациите, насочването на научните изследвания към решаване на проблеми на обществото и икономиката с цел избягване на дублирано финансиране, по-добрата координация между финансиращите организации, както и подкрепа на изграждането на крупна научна инфраструктура в съгласуваност с Европейската пътна карта са в основата на предложените изменения и допълнения по отношение на ангажиментите на държава
Предвижда се стимулиране на заявителската активност по отношение на закрила на патенти и полезни модели на научните организации чрез нови инструменти.
Отговаряйки на един от приоритетите на Визия 2020 „Изграждане на научни инфраструктури с отворен достъп на всички учени и бизнеса до тях при фиксирани условия”, се регламентира възможността да бъдат създавани изследователски експериментални центрове за провеждане на конкурентоспособни научни изследвания и решаване на значими научни задачи.
Предвижда издаване на Правилник за организацията и функционирането на система за наблюдение и оценка на научноизследователската дейност, осъществявана от висшите училища и научните организации, както и на дейността на фонд „Научни изследвания”. Издаването му се възлага на министъра на образованието, младежта и науката.
Предлага се да се преструктурира регистърът на научната дейност и воденето му да се възложи на Министерството на образованието, младежта и науката.
Предложените промени разграничават функциите и подобряват координацията на дейностите от компетенциите на Националния съвет за научни изследвания (НСНИ) към МОМН и на фонд „Научни изследвания”.
Въвежда се ясна процедура за оценка и за финансиране на конкурсните проекти и ясни правила за участие в Изпълнителния съвет на ФНИ и в научно-експертните комисии с оглед избягване на конфликта на интереси.
Във връзка с процедурата на инфриджмънт спрямо Република България заради ограничителни възрастови разпоредби в Закона за научните степени и научните звания, което се преодолява със Закона за развитие на академичния състав се въвежда ново определение на „млад учен” с т. 5 от Допълнителните разпоредби.
По законопроекта взе отношение народният представител Четин Казак, който зададе въпрос дали не съществува противоречие и дублиране на функциите между институтите на БАН и предвидената възможност с § 4, създаващ чл. 6а и 6б, според които МС по предложение на министъра на образованието, младежка и науката може да създава с постановление като звена по чл. 60 от Закона за администрацията изследователски експериментални центрове за провеждане на конкурентноспособни научни изследвания и решаване на значими научни задачи. Той изказа съмнение, че по този начин се създава конкуренция на принципа на неравнопоставеност, тъй като МС чрез финансиране би толерирал тези нови научни звена.
Отношение по повдигнатия въпрос от г-н Казак взе народният представител Веселин Методиев, който припомни, че Законът за насърчаване на научните изследвания и създаването на фонд” ”Научни изследвания” са част от задължението на РБ по предсъединителния процес към ЕС и изискванията на Лисабонския процес. Според него няма дублиране на научните организации, за които има възможност да бъдат финансирани от държавата по този закон и институтите на БАН, тай като според Лисабонския процес това е една добра среща на конкуренцията в научните изследвания. Нещо повече, точно възможността според чл. 6а МС чрез постановление да създава научни звена за конкурентноспособни научни изследвания показва, че това е правомощие на изпълнителната власт,чрез която Правителството може да за използва науката и иновациите за тласък на икономиката.
Народният представител Тодор Димитров постави на обсъждане необходимостта от приемане и съответно прилагането на разпоредбата на § 4, относно създаването на чл. 6а, с която се предлага Министерският съвет по предложение на министъра на образованието, младежта и науката с постановление да създава изследователски експериментални центрове за провеждане на конкурентоспособни научни изследвания и решаване на значими научни задачи. Според него тази правна възможност и сега съществува в чл. 60 от Закона за администрацията и не е необходимо създаването на изричен идентичен текст в специалния закон, какъвто в случая е Законът за насърчаване на научните изследвания.
Председателят на Комисията по правни въпроси г-жа Искра Фидосова посочи необходимостта от прецизиране на разпоредбата на § 4, чл.6а, ал.2 като се конкретизира органът на изпълнителната власт, на който законът възлага издаването на правилника за устройството, дейността и организацията на работа на посочените центрове – МС или министъра на образованието, младежта и науката, но един от двата субекта, а не в алтернатива, както са предложени в законопроекта.
След проведеното обсъждане Комисията по правни въпроси прие на първо гласуване с 14 гласа “за” и 5 „въздържал се” законопроект за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на научните изследвания с вх. № 002-01-30-, внесен от Министерския съвет на 19.04.2010 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
Искра Фидосова