Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
13/05/2010

    Доклад от заседание на комисия
    Д О К Л А Д
    На Комисията по правни въпроси
    Вх. № 053-03-81/14.05.2010 г.
    Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавния служител, № 054 – 01 – 37, внесен от МОНИКА ХАНС ПАНАЙОТОВА и група народни представители на 23.04.2010 г.

    На свое заседание, проведено на 13 май 2010 г., Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавния служител, № 054 – 01 – 37, внесен от Моника Ханс Панайотова и група народни представители на 23.04.2010 г.
    На заседанието присъстваха г-жа Лариса Тодорова – държавен експерт в дирекция „Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд” в министерство на труда и социалната политика и г-жа Августина Цветкова – заместник – министър на отбраната.
    Законопроектът бе представен от вносителя г-ца Моника Панайотова, с който се предлага прецизиране уредбата относно прекратяването на служебните правоотношения на основание чл. 106, ал. 1, т. 5 от Закона за държавния служител.
    В сега действащата разпоредба на чл. 106, ал. 1, т. 5, ЗДСл е предвидено органа по назначаването да прекрати служебното правоотношение с едномесечно предизвестие, като това право настъпва при наличието на единствената предпоставка - придобито право на пълна пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл. 68 от Кодекса за социалното осигуряване, т.е. кумулативно наличие на необходимата законова възраст и осигурителен стаж.
    Съществуват редица случаи, при които в администрацията по служебни правоотношения са назначени лица, придобили и упражнили правото си на пенсия по чл. 69 от КСО, така нареченото „ранно пенсиониране”, при което не е изискуемо условието „възраст”, а само наличието на осигурителен стаж. Това са пенсионирани военнослужещи по Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, пенсионирани държавни служители по Закона за Министерството на вътрешните работи, по Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража, по Закона за Държавна агенция "Национална сигурност" и др.
    Съществува противоречива съдебна практика при прилагането на разпоредбата на чл. 106, ал.1, т. 5 от ЗДСл. Според едни решения на ВАС, след като веднъж правото на пенсия е упражнено и административният орган е назначил лицето в качеството му на пенсионер, то органът не може да приложи разпоредбата на чл. 106, ал. 1, т. 5 от ЗДСл.
    Според други мотиви в решения на ВАС, органът по назначаването може да уволни на основание чл. 106, ал.1, т.5 от ЗДСл служител, упражнил правото си на пенсия по чл. 69 от КСО и назначен в качеството му на пенсионер, ако лицето е достигнало възрастта по чл. 68 от КСО и има необходимия осигурителен стаж .
    Предлага се създаването на изрична разпоредба, с която се предвижда в случая на чл. 106, ал.1, т. 5 от ЗДСл органът по назначаването да може да прекрати служебното правоотношение при условията на чл.68 от КСО и с държавен служител, който е придобил и упражнил правото си на пенсия по чл. 69 от Кодекса за социално осигуряване. По този начин ще се постигне яснота при прилагането на разпоредбата на чл. 106, ал. 1, т. 5 от ЗДСл .
    Аналогична уредба се предлага и в Кодекса на труда. Предвижда се в случая по чл. 328, ал. 1, т. 10 от КТ работодателят да може да прекрати трудовия договор и с работник или служител, който е придобил и упражнил правото си на пенсия по чл. 69 от Кодекса за социално осигуряване.
    Г-ца Панайотова уточни, че в § 3 е допусната техническа грешка, която между първо и второ четене ще бъде коригирана.
    В постъпилото писмено становище на министерство на труда и социалната политика се подкрепя по принцип ЗИД на Закона за държавния служител, но текстовете на чл. 106, ал. 2 от ЗДсл и чл. 328, ал. 2 от КТ се нуждаят от прецизиране, т.к. препращат към случаи които вече са настъпили – „при придобито право на пенсия” или „при придобиване право на пенсия”. Не е възможно тези събития да настъпят още веднъж.
    Не би трябвало да се променя разпоредбата на чл. 222, ал. 3 от КТ, т.к. правото на обезщетение по тази алинея е свързано с придобиване правото на пенсия за осигурителен стаж и възраст. Правото на този вид пенсия, независимо от правното основание по КСО, се придобива само веднъж.
    В писменото становище на НОИ се подкрепя законопроекта, създаващ отделен ред за преизчисляване на служебните и трудовите правоотношения на лица, на които е отпусната пенсия и продължават да извършват трудова дейност.
    Предлагат и в двата текста на чл. 106, ал. 2 от ЗДСл и чл. 328, ал. 2 от КТ да отпадне условието при прекратяване на правоотношението да са изпълнени изискванията по чл. 68 от КСО, т.к. това предполага навършване на 63 години от мъжете и минимум 37 години осигурителен стаж и 60 години и 34 години осигурителен стаж за жените. Ако това условие не съществува работодателят ще може да прекрати правоотношенията с наетите лица и преди да се настъпили изискванията на чл. 68 от КСО и е отпусната пенсия за осигурителен стаж и възраст.
    Би следвало да отпадне предложената промяна в чл. 222, ал. 3 от КТ, защото обезщетението по този текст се изплаща еднократно при първото прекратяване на правоотношението, след придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст.
    Г-жа Августина Цветкова подкрепи внесения законопроект, т.к. лица, упражнили правото си на „ранно пенсиониране”, при което не е изискуемо условието „възраст” а само наличието на осигурителен стаж, като например- пенсионираните военнослужещи по Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България. При повторното назначаване на такива лица за държавни служители не може да бъде прекратено служебното им правоотношение. С предложеният ЗИД се предвижда създаването на изрична разпоредба, с която органът по назначаването да може да прекрати служебното правоотношение при условията на чл. 68 от КСО и с държавен служител, придобил и упражнил правото си на пенсия по чл. 69 от КСО.
    В дискусията взеха участие народните представители Христо Бисеров, Павел Димитров и Димитър Лазаров.
    Г-н Бисеров изказа становище, че не е удачно да се променя КТ чрез Закона за държавния служител.
    Г-н Димитров и Лазаров подкрепиха законопроекта с мотивите, че се възстановява справедливостта при „ранното пенсиониране” и възможността за прекратяване на служебните правоотношения на такива лица – държавни служители при условията на чл. 68 от КСО, придобили и упражнили правото си на пенсия по чл. 69 от КСО и за преодоляване на противоречивата съдебна практика.
    След проведеното гласуване, с 15 гласа „за” и 2 гласа „въздържал се”, Комисията по правни въпроси предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавния служител, № 054 – 01 – 37, внесен от Моника Ханс Панайотова и група народни представители на 23.04.2010 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯ
    ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
    ИСКРА ФИДОСОВА









    Форма за търсене
    Ключова дума