КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
27/05/2010
Доклад от заседание на комисия
Д О К Л А Д
На Комисията по правни въпроси
Вх. № 053-03-102/28.05.2010 г.
Относно: Законопроект за ратифициране на Конвенцията за Центъра за правоприлагане в Югоизточна Европа, подписана на 9 декември 2009 г. в Букурещ, Румъния, № 002 – 02 – 18, внесен от Министерски съвет на 19.05.2010 г.
На свое заседание, проведено на 27 май 2010 г., Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за ратифициране на Конвенцията за Центъра за правоприлагане в Югоизточна Европа, подписана на 9 декември 2009 г. в Букурещ, Румъния, № 002 – 02 – 18, внесен от Министерски съвет на 19.05.2010 г.
На заседанието присъства г-жа Мария Рангелова – началник сектор „Правни въпроси” в дирекция „Международно сътрудничество и Европейски съюз” в министерство на вътрешните работи, която представи законопроекта от името на вносителя.
На 9 декември 2009 г. в Букурещ, Румъния беше подписана Конвенцията за правоприлагане в Югоизточна Европа.
Проектът на конвенцията е изготвен от експертна работна група с представители на държавите членки на Регионалния център за борба с трансграничната престъпност в Югоизточна Европа, консултирана от независими европейски експерти и от работна група към Съвета на Европа.
Проектът бе приет на 10 септември 2009 г. на заседание на Съвместния комитет за сътрудничество на Регионалния център за борба с трансграничната престъпност в Югоизточна Европа в Солун, Гърция и същата се подписа на 9 декември 2009 г. в Букурещ, Румъния.
Министерски съвет одобри проектът на конвенцията като основа за водене на преговори с условие за последваща ратификация.
В конвенцията се предвижда създаване на Център за правоприлагане в Югоизточна Европа с международна правосубектност, който се намира в Букурещ, Румъния и държавата – домакин осигурява сградата и текущите и ремонтни дейности по инфраструктурата му. Официалният език е английски.
Целта на създаването на Центъра е подпомагане на държавите – членка и засилване на координацията в предотвратяване и противодействие на престъпността, включително тежката и организираната престъпност, в случаите когато притежава елемент на трансгранична дейност или е явно, че притежава такъв.
Органи на Центъра за правоприлагане в Югоизточна Европа са Съвет, който е висшия орган, вземащ решенията и състоящ се от по един представител на всяка държава - членка, и Секретариат – състоящ се от генерален директор, директори и служители. Генералният директор е гражданин на една от държавите – членки и се избира от Съвета чрез открита и публична процедура за срок от 4 години с право да бъде преизбиран само веднъж. Той представлява Центъра.
За постигане целите и задачите на конвенцията се създават или определят национални звена от държавите – членки.
Центърът за правоприлагане в Югоизточна Европа се финансира от вноски на държавите – членки и от други приходи – дарения, субсидии или друго финансиране на национални правителства, международни организации или други публични източници, а след предварителното одобрение на Съвета и от частни източници. Финансовата документация, включително сметките, съставени въз основа на бюджета, съдържащ приходи и разходи, и баланса, съдържащ активи и пасиви, подлежат на външен финансов одит.
Спогодбата за сътрудничество при предотвратяването и борбата с трансграничната престъпност, подписана на 26 май 1999 г. в Букурещ, Румъния, прекратява действието си, като всички права, задължения и собственост на Регионалния център за борба с трансграничната престъпност в Югоизточна Европа се прехвърлят на Центъра за правоприлагане в Югоизточна Европа, с влизането в сила на конвенцията.
След проведената дискусия и последвалото гласуване единодушно със 17 гласа „за”, Комисията по правни въпроси предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване законопроект за ратифициране на Конвенцията за Центъра за правоприлагане в Югоизточна Европа, подписана на 9 декември 2009 г. в Букурещ, Румъния, № 002 – 02 – 18, внесен от Министерски съвет на 19.05.2010 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯ
ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
ИСКРА ФИДОСОВА